Ремінь безпеки рятує!

Чому українці нехтують своєю безпекою в автомобілі та чи вирішить проблему підвищення штрафів

Від 30 євро в Німеччині до 1000 доларів в Канаді, 100 злотих у сусідній Польщі – це вартість штрафів за непристебнутий ремінь безпеки в автомобілі за кордоном. 51 гривня (навіть не два долари!) – вартість непристебнутого ременя  в Україні. Ціна безпеки у розвинених країнах справді висока. Штраф – це одна з причин, чому за кордоном водій і пасажири, сідаючи в авто, одразу пристібають ремінь безпеки.
Українці часто нехтують своєю безпекою та безпекою рідних і близьких під час користування автомобілем. Частково тому, що їх до цього не спонукає низький штраф за непристебнутий ремінь безпеки.
Українські водії та пасажири не один рік бачать статистику та слухають інформацію про важливість користування ременем безпеки, проте далі не користуються ним, а отже, ризикують своїм здоров’ям і навіть життям. Сідаючи за кермо автомобіля, водій має не тільки знати, а й усвідомлювати: застосування ременя безпеки зменшує ризик загибелі водія під час лобового зіткнення в 2,3 рази, під час бокового – в 1,8 разів, а при перекиданні авто – уп’ятеро. Ремінь безпеки рятує життя у 70% автомобільних аварій.

Чому варто пристібатись?

Поліцейські щодня фіксують ДТП, бачать наслідки, а їхня позиція щодо ременів безпеки однозначна і чітка. Катерина Рибій, прес-секретар Патрульної поліції у Львівській області, розповіла “Львівській Пошті”, чому пристебнутий ремінь безпеки – це необхідність.
“Непристебнутий водій під час лобового зіткнення має дуже високі шанси розбити головою скло та в 9 із 10 випадків загинути. Згідно зі статистикою, 80% всіх аварій відбувається на швидкості 65 кілометрів на годину А зіткнення на такій швидкості аналогічне падінню з шостого поверху. Швидкість 80 кілометрів на годину еквівалентна падінню з дев’ятого поверху, а 110 кілометрів на годину – 17 поверх відповідно”, – зазначила Катерина Рибій, посилаючись на Євгена Зборовського, командира батальйону Патрульної поліції України.
Співрозмовниця додала, що у подорожах на невеликі відстані ремені безпеки теж потрібні. За статистикою, 75% відсотків випадків загибелі водія у ДТП трапляються в межах 40 кілометрів від його дому.
Пасажирам, які сидять на задньому сидінні, поліцейські радять також обов’язково пристібатися, адже не пристібатися позаду – це вкрай небезпечно не тільки для самих пасажирів: водія може вбити навіть дитина, що вилетіла із заднього сидіння. “Найбезпечніше місце в автомобілі – середнє сидіння позаду. Воно на 16% безпечніше, ніж будь-які інші місця в авто. Але за умови, що пасажир, який там сидить, користується ременем безпеки. Інакше шанси вилетіти крізь лобове скло під час аварії максимальні. До слова, тримати дітей на руках під час поїздки автомобілем також дуже небезпечно”, – розповідає прес-секретар Патрульної поліції у Львівській області.
Існує багато міфів щодо ременів безпеки. Наприклад, дехто вважає, що ремені під час зіткнення травмують людину, а якщо в автомобілі є подушки безпеки, то ремені не потрібні. Такі міфи переконують водіїв і пасажирів більше ніж статистика. Проте, як зазначила Катерина Рибій, посилаючись на Євгена Зборовського, подушка безпеки під час розкриття рухається назустріч людині зі швидкістю 300 км/год, а це удар боксера-важковаговика. Ремінь безпеки у такому випадку не дає “зустрітися” з подушкою настільки швидко. Варто зазначити, що розроблялася подушка для роботи спільно з ременями безпеки, а не замість них.
Що ж стосується травм від ременя, то співрозмовниця каже, що таке справді можливо. Він під час зіткнення може травмувати шийний відділ хребта, адже під час різкого гальмування тіло за інерцією продовжує рухатися вперед. Також вона додає: теоретично може спричинити опіки чи зламати ключицю. Однак ці травми – ніщо в порівнянні з тими ушкодженнями, що чатують на пасажирів та водія без ременів.
У Патрульній поліції Львівської області наголошують: пристебнутий ремінь у автомобілі має стати для українців доброю звичкою, яка рятує життя.

Чи популярні ремені безпеки на Львівщині?

Попри географічну близькість до ЄС, мешканці нашої області також нехтують ременями безпеки. Здійснити контроль за тим, чи пристебнуті водії та пасажири непросто, адже поліцейський зможе зафіксувати таке порушення лише тоді, коли водій порушив ще якесь правило дорожнього руху, за яке його можуть зупинити. Зі слів Катерини Рибій, за перший квартал 2019-го патрульні Львівської області винесли понад 5200 постанов за ігнорування ременів безпеки.
“На жаль, штрафи не лякають водіїв, бо це лише 51 гривня. Хто сідає в автомобіль, має пам’ятати, що це є засіб підвищеної небезпеки, тож потрібно усіляко дбати про себе і пасажирів, – розповідає Катерина Рибій. – У дитячих садках, школах, вишах, трудових колективах патрульні проводять навчальні лекції про важливість використання ременів, щоб звичка пристібатися увійшла в культуру кожного громадянина”.
Також прес-секретар резюмує: зменшити кількість смертей на дорогах області та України загалом можемо, використовуючи ремені безпеки і дотримуючись швидкісного режиму.

Штрафи готуються збільшити

Щоб українські водії та їхні пасажири користувались ременями безпеки, вартість штрафу за їзду з не пристебнутим водієм і пасажирами готуються збільшити удесятеро – до 510 грн. Комітет Верховної Ради рекомендував парламенту ухвалити в першому читанні відповідний законопроект №10131. Штрафи підвищують з метою зменшення смертності і травматизму на дорогах. Про це повідомляє Українська правда, посилаючись на сайт Верховної Ради.
Підвищити вартість штрафу планують вже не вперше. Минулого року штраф за непристебнутий ремінь безпеки хотіли збільшити в 17 разів – до 867 грн, проте законопроект не отримав достатньої кількості голосів.

Ігор Зінкевич, громадський активіст:
– Щодня отримую інформацію або бачу наживо постраждалих у ДТП людей. Ті, хто пристібався і ті, хто цього не зробив після аварії виглядають зовсім по-різному. Ці приклади показують очевидцям, чому потрібні ремені безпеки у авто. Покарання за непристебнутий ремінь не лякає українців, адже поліцейському важко довести, що водій чи пасажири були без нього. Якщо здійснювати контроль так важко, то чи є сенс збільшувати штрафи? До того ж українцям дозволено тонувати вітрове скло автомобілів, а це ще більше ускладнює процес контролю. Гадаю, наше суспільство має змінити свою точку зору щодо безпеки і відповідальності за себе та пасажирів. Все ж люди, які справді розуміють, що їх чекають вдома і що безпека – це надзвичайно важливо, пристібаються. У нових машинах передбачені звукові сигнали і червоний значок на панелі приладів у тому випадку, якщо водій та пасажири не пристебнули ремені. Це потрібна функція в автомобілі, адже не дасть водієві-порушнику сконцентруватись. Проте знаходяться умільці, які ставлять спеціальні заглушки у замок. Завдяки таким особам, вважаю, що ми лише самі можемо змінити ставлення до безпеки на дорозі, зокрема й поширенням інформації про важливість ременів безпеки. Особисто завжди користуюсь ременем безпеки, коли їжджу автомобілем. Для мене – це одне з основних правил на дорозі. Вважаю, що потрібно дбати про свою безпеку і показувати приклад іншим. Колись мав такий інцидент, коли потрапив у ДТП і не був пристебнутий. На щастя, тоді все закінчилось лише ударом в грудну клітку. Тоді зрозумів, настільки важливо пристебнути ремінь і які це може мати наслідки.
Володимир Двожак, водій із багаторічним стажем:
– Люди знають, що у більшості випадків ремінь безпеки рятує, але ставляться до нього скептично, зазвичай доти, доки не потрапляють у ДТП. Інформації про безпеку в автомобілі зараз дуже багато: і відеоролики, і просвітницька діяльність різних організацій, але, як бачимо, ще не вдалося навчити кожного водія і пасажира пристібатися. Мабуть, тут немає універсального методу, щоб донести до кожного важливість ременя. Кожен має почати з себе. Варто згадати, як поборола таке порушення Європа. Там встановили шалені штрафи за непристебнутий ремінь і за відсутність автокрісла для дитини-пасажира. І це допомогло. Іншим способом достукатись до свідомості водіїв і пасажирів в Україні, швидше за все, не вийде. Часто водії кажуть, що ремінь може лише завадити порятунку під час ДТП, але, мабуть, вони не бачать статистики. Дивляться на один випадок з тисячі. Особисто мені доводилось бачити, як люди, що не пристебнулися, вибивають головою вітрове скло під час зіткнення, як вони травмуються... В автомобілі завжди користуюсь ременем безпеки, ним пристібаю дітей і прошу пристебнутись усіх пасажирів. Мій водійський стаж – 20 років, але, чесно кажучи, почав постійно користуватись паском безпеки тоді, коли з’явилися діти. 90% моїх знайомих завжди пристібаються.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7215 / 4.17MB / SQL:{query_count}