А ви готові відмовитись від поліетилену?

9 квітня найбільші супермаркети Львова відмовляться на один день від поліетиленових пакетів, натомість запропонують паперові. Покупців закликають приходити на закупи зі своїми екоторбами та контейнерами

джерело: Zero Waste Lviv
Одноразові поліетиленові пакети стали для нас звичними. Часто без потреби ми десятками назбируємо їх у шухлядах. В середньому людина використовує пакет не більше 20 хвилин, але розкладається він сотні років, вбиваючи все живе навколо. Пластик виділяє токсичні речовини, які згубно впливають на організм людини і призводять до захворювань печінки, діабету, гормональних порушень, уражень серця. До слова, з 1 квітня в Грузії дозволено виробляти, продавати і ввозити тільки ті пакети, які розкладаються в природі. Компанії, які проігнорують заборону, штрафуватимуть. Також інші 33 країни світу, серед яких Франція, Італія, Румунія, Монголія, Кенія, Мадагаскар, відмовились від подібних пакетів, ще 53 країни ввели часткову заборону або податок на цей товар.
А що в Україні? Екологи відповідають: далі розмов ніякі закони ніхто ухвалювати не буде, бо “за виробниками поліетиленових пакетів, імпортерами стоїть великий бізнес”. У січні цього року у Верховній Раді був зареєстрований законопроект “Про зменшення кількості окремих видів відходів з поліетилену в цивільному обороті”, нині він на розгляді Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Радикальніше вирішили діяти у Львові. Львівська міська рада разом з рухом Zero Waste Lviv розпочинає просвітницьку кампанію “Без поліетилену”, яка триватиме з 9 квітня по 3 липня. Спочатку в межах цієї кампанії з наступного тижня низка найбільших львівських супермаркетів на один день відмовляться від використання одноразових пакетів, рукавичок та посуду.

Долучайтесь і розповідайте про свій досвід в соцмережі 

Софія-Юлія Сидоренко, представниця Zero Waste Lviv у розмові з “Львівською Поштою” називає цю кампанію логічним продовження рішення, яке було ухвалено торік в листопаді виконкомом ЛМР про обмеження використання поліетиленових пакетів.
“У межах кампанії заплановані просвітницькі, інформаційні, інтерактивні заходи для стимулювання зменшення використання виробів з поліетилену. Впродовж кампанії організовуватимемо флешмоби, ярмарки, де можна буде придбати багаторазові торбинки. Окрім цього, будуть навчальні програми для касирів, тренінги для топ-менеджменту супермаркетів. 9 квітня для нас буде пілотним днем, де побачимо, чи готові споживачі відмовитись від поліетилену”, – зазначає Софія-Юлія Сидоренко.
Водночас 9 квітня та у всі інші дні організатори закликають львів’ян приходити на закупи з власною тарою, торбинками та контейнерами і розповідати про свій досвід друзям, знайомим. А також поділись своїми історіями у соцмережі Facebook на сторінці кампанії.
“Це для того, аби ми могли відстежити успіхи і, можливо, якісь невдачі у цей день. У підсумку сподіваємось, що змінюватимуться  стандарти якості обслуговування в супермаркетах надалі. Можливо, вдасться організувати систему лояльності для клієнтів, які приходять з власними торбинками. І, зрештою, побільшає тих, хто ходитиме на закупи зі своїми торбинками і тарою”, – сподівається співрозмовниця Софія-Юлія Сидоренко.
“Львів у цьому плані передовий. Але зауважу, що в інших містах теж активно поширюються екологічні рухи. Можу згадати харківську ініціативу, яка називається “Прихисти пакет”. Вони розпочинали свою діяльність з того, що збирали поліетиленові пакети у місті і передавали їх на переробку. У підсумку дійшли висновку, що це дещо неефективно, та й люди не до кінця розуміли, для чого це робиться. Адже насамперед завдання було зменшити використання одноразових пакетів”, – резюмує вона.
Загалом просвітницька кампанія “Без поліетилену” триватиме майже три місяці – до Всесвітнього дня відмови від поліетиленових пакетів, який відзначатимуть 3 липня.

Альтернативу пластику вже підготували

Ініціативу “Без поліетилену” підтримали низка найбільших торгових мереж у Львові. Співрозмовники кажуть, що участь добровільна і в процесі до цієї ідеї інші теж можуть долучатись. Серед них: “Ашан”, “Арсен”, “Сільпо”, “Близенько”, “Два кроки”, “Епіцентр К”, “Рукавичка”, АТБ. Представники цих торгових мереж розповідають “Львівській Пошті”, що до відмови, бодай частково, від поліетиленових пакетів готувались заздалегідь і вже мають що запропонувати своїм відвідувачам натомість. То як виглядатиме 9 квітня у львівських супермаркетах?
“І раніше ми думали, чим же можна замінити одноразові поліетиленові пакети. Наприклад, розглядали біопакети, які мали б розкластись за три роки. Їхня вартість на 20% більша за звичайні пакети, натомість він практично нічим не відрізняється. Та жоден постачальник не зміг запевнити нас у тому, що ці пакети справді таки розкладатимуться. Щоразу робити експертизу – дорого. А коли у міській раді запропонували долучитись до ініціативи “Без поліетилену”, вирішили повернутися до цього питання. Зокрема, зупинились на паперових мішечках і екологічних торбинках із конопляного полотна. Деякі супермаркети продають багаторазові сумки, але це не екопродукт, вони не розкладаються. 9 квітня у наших магазинах біля кас покупець не побачить поліетиленових пакетів, а замість них пропонуватимемо паперові, які в цей день вирішили продавати дешевше закупівельної ціни – 2 гривні за штуку (після чого ціна збільшиться до 5 гривень 50 копійок). Екоторбинка з конопель, яка розкладатиметься – дорожча, але вона довше прослужить, її вартість – 19 гривень 50 копійок”, – пояснює Максим Детинченко, керівник відділу маркетингу мережі магазинів “Близенько”.
Та зізнається: поки не знайшли альтернативи поліетиленовим пакетам у відділі овочів.
Представник іншої торгової мережі теж зазначає, що до 9 квітня вже готові і цього дня пропонуватимуть на вибір екоторбинку або біопакети, які лежатимуть на касі. “Ми ухвалили безпрецедентне рішення – у квітні мережа продуктових магазинів АТБ переходить на реалізацію пакетів з біорозкладною добавкою. Він на гривню-півтори дорожчий за поліетиленовий звичайний пакет. Вартість екоторбинки – до 20 гривень. Це такі ж торбинки, з якими зазвичай на закупи ходять європейці”, – розповідає Сергій Демченко, начальник сектору зовнішніх комунікацій корпорації АТБ.
З його слів, щодоби магазини цієї мережі відвідують понад 3,5 млн відвідувачів. І якщо припустити, що кожен із них скористається бодай одним пакетом, то за простими підрахунками отримаємо значну цифру використаних одноразових пакетів, які розкладаються роками. Тож він вважає вкрай на часі перехід на більш екологічні варіанти.
“9 квітня мережа супермаркетів “Ашан” також відмовляється від одноразових пакетів, як альтернативу підготувала паперові торбинки і багаторазові сумки. Крім того, у відділах кулінарії відмовляємось на день від пластикового посуду. Натомість забезпечимо дерев’яний одноразовий посуд. У відділі, де є випічка, хліб і товари на вагу теж пропонуватимемо лише паперові пакети. А при вході в магазини покупець зможе придбати багаторазові торбинки, сумки, контейнери”, – зазначає Наталія Дзюдзь, представник цієї торгової мережі.
Та на питання, чи готові надалі повністю відмовлятись від поліетилену, співрозмовники однозначної відповіді не мають. Але після 9 квітня екосвідомим покупцям заміну одноразовим пакетам обіцяють залишити.
“Якщо побачимо, що екоторби добре продаються і покупець робитиме вибір швидше на їхню користь або обиратиме паперовий пакет, то, звісно, можна буде далі роздумувати над тим, як повністю відмовитись від одноразових “кульочків”. Тут клієнт голосуватиме своїм гаманцем”, – запевнив Максим Детинченко.

19 виробників екоторбинок на будь-який смак

Турбота про навколишнє середовище – це не просто розумний підхід до сміття, а й використання екологічних матеріалів у повсякденному житті. Тканинні екоторби можуть стати хорошою альтернативою паперовим чи поліетиленовим пакетам. Zero Waste Lviv склав список виробників, які пропонують місткі екоторби із сучасним дизайном та тривалим терміном використання: 
1. SVOЯ TARA;
2. Goodies;
3. “ЕкоМалинка”; 
4. “Торбинкова Людинка”;
5. Act Green;
6. Luffa.store;
7. rebag;
8. Ravluk;
9. Bag for life;
10. Grabko;
11. Pelicano – універсальні торбинки;
12. Bilka – зелені думки в дії;
13. OZERO;
14. “Бери-Дари”;
15. cooleco.bags;
16. Agrus;
17. MiniZavod;
18. GREEN ELVIS – Eco Shopping;
19. “Еко-сумки торбинки”.
Продукцію цих виробників можна переглянути на їхніх сторінках у Facebook. 

Оксана Марискевич, еколог, провідний науковий співробітник Інституту екології Карпат НАН України:
– Бачу, як у містах дедалі частіше організовують екологічні акції. І це важливо та потрібно! Особливо добре, коли долучають дітей. Бо тільки через освіту та просвіту можемо добитись змін. Як еколог, підтримую просвітницьку кампанію “Без поліетилену”, бо й сама на закупи давно уже ходжу зі своєю полотняною торбою чи іншими мішечками. Побачимо, чи справді 9 квітня готові люди відмовлятись від одноразових пакетів, адже за роки вони дуже до них призвичаїлись. Напевно, щоб докорінно змінити ставлення людей до сміття, нам потрібно пережити ще щонайменше одне покоління. Окрім відмови від поліетилену, пропонувала б відмовитись від виробництва пластикових пляшок. Львів’яни під час сортування сміття навіть не в змозі спресувати цю пляшку. Було б добре, якби на рівні держави стимулювали, заохочували ті торгові мережі, які відмовились від поліетилену. Наприклад, аби держава надавала їм податкові пільги, і нехай це буде піввідсотка, але для великих мереж це було б важливо і престижно. А поки у нас на законодавчому рівні багато ініціатив зареєстровано, але нічого з того. Та треба розуміти, що за виробниками поліетиленових пакетів, імпортерами стоїть великий бізнес, який має своїх представників у Верховній Раді, відповідних комісіях. Тому й закони щодо обмеження поліетилену не проходять усі інстанції. Але якби виконувалось законодавство хоча б на тому рівні, на якому є, було б вже непогано. Нам ще далеко до цивілізованих держав, де такі речі, як відмова від поліетиленових пакетів, давно вважаються нормою, а в разі порушень передбачені великі штрафи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7039 / 4.19MB / SQL:{query_count}