Освіта у пріоритеті Львова

Розвиток підприємництва, критичного мислення, створення інклюзивного середовища – які ще напрямки роботи Львівського кластеру розвитку освіти та креативності

Місто Лева приваблює молодь не лише своєю архітектурою, а й своїми вищими навчальними закладами. Вступити до львівського вишу вважається перспективним, тож чимало випускників шкіл з різних куточків України мріють стати студентом Франкового вишу, Львівської політехніки або ж Українського католицького університету. І це не дивно, бо влада міста активно працює над розвитком освіти. Зокрема, ось уже понад рік працює Львівський кластер розвитку освіти та креативності.
Робота кластеру спрямована на те, щоб ректори вишів, члени громадських організацій, директори шкіл зустрічались та обговорювали важливі питання у напрямку розвитку освіти, розповів заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.
“Важливо, щоб за одним столом зустрічались освітяни, щоб серед них не було головного. На таких зустрічах головним завжди буде той, хто буде драйвовим, активним, той, хто матиме класну ідею і заряджатиме інших. Насправді Львів має великий освітній потенціал. Щороку спостерігаємо за результатами ЗНО учнів львівських шкіл, завжди слідкуємо і вболіваємо за наших дітей, які беруть участь та перемагають у різних змаганнях. Це справді важливо, бо якщо хочете знати, яким буде місто через десять років, то потрібно просто подивитися, що сьогодні відбувається в наших школах, коледжах, університетах”, – наголосив Андрій Москаленко.

П’ять пріоритетних напрямків роботи

Перший рік діяльність Львівського кластеру розвитку освіти та креативності  носила більш просвітницький характер. Зокрема, визначали, на чому варто акцентувати увагу, а що варто змінити, виправити, розповів координатор напрямку “Критичне мислення” кластеру розвитку освіти та креативності, викладач НУ “Львівська політехніка” Любомир Федорів.
“Перший напрямок, на якому зосередили свою діяльність у Львові, – підприємництво, у рамках якого провели захід “Вчимося бізнесу”, Тиждень креативного підприємництва, курси для учителів “Як навчати підприємництву” тощо. Другий напрям, у рамках якого зосередили свою діяльність, – англійська мова. Усім відомо, що нині без знання англійської нікуди. Тож виникло питання: що б такого креативного запропонувати у контексті вивчення англійської мови. Одним із найуспішніших проектів у цьому напрямку стало створення семи театральних гуртків англійською мовою із залученням професійних акторів, а також розвиток англомовного дебатного руху”, – зазначив Любомир Федорів.
Третій напрямок, над яким працювали члени кластеру, – створення інклюзивного середовища, каже він. “Насамперед у цьому напрямку поставили собі за мету привернути увагу до цієї проблематики, розповісти людям, що таке інклюзія. Зокрема, говоримо не лише про інвалідність, а й про загальнодоступність. Отже, у цьому напрямку провели кілька зустрічей для вчителів та їхніх асистентів, провели дискусію “Реально про НЕ/доступність”, Тиждень толерантності та інклюзії тощо. Четвертий напрямок, над яким працюємо, – розвиток критичного мислення. У його рамках провели захід “Критичне мислення: як вчитись та вчити”, а також запустили конкурс серед учителів на найцікавіший урок з елементами критичного мислення”, – розповів Любомир Федорів.
П’ятий напрям, який наразі є останнім, – Інтернет. Мовиться про інтернетизацію шкіл. Чимало шкіл уже мають доступ до мережі Інтернет, що покращує та оптимізує навчальний процес, зазначив співрозмовник.

Три проблеми, які блокують розвиток освіти

Кластер освіти та креативності не виник на порожньому місті. Він поставав у контексті нової стратегії конкурентоспроможності Львова як креативного міста, розповів перший проректор УКУ, зовнішній координатор Львівського кластеру розвитку освіти та креативності Тарас Добко.
“Уже понад два роки різні середовища об’єднують свої зусилля, щоб працювати у напрямку розвитку освіти. Перший рік діяльності Львівського кластеру розвитку освіти та креативності був роком експериментів, випробувань і показав куди, власне, маємо рухатись далі. Кластер – це спільнота активних середовищ, що через співпрацю творить умови для розвитку освітнього та креативного потенціалу Львова. Тому основною метою кластеру є розвиток освітнього і креативного потенціалу, а також виховання талантів у Львові”, – наголосив Тарас Добко.
З його слів, визначення стратегічних напрямків діяльності кластеру є важливою складовою. Оскільки найпоширенішою причиною невдач кластерів називають відсутність згоди щодо напрямків діяльності та розвитку.
“Насамперед визначили три “больові” точки, які заважають розвитку освіти у Львові. Перша проблема полягає у тому, що зможемо розвивати креативний потенціал Львова лише тоді, коли притягуватимемо і втримуватимемо тут кращих учнів, студентів, вчителів, викладачів, освітніх управлінців. Якщо створимо середовище, яке складатиметься з кращих, то вони творитимуть кращий продукт і рухатимуть місто вперед. Також повинні розуміти, що якісна освіта коштує дорого. Водночас знаємо, що освітяни нині мають заробітну платню нижчу за середню зарплату в Україні”, – зазначив Тарас Добко.
Варто розуміти, що гроші – це лише засіб, інструмент. Метою повинна бути ідея розвитку Львова як освітнього хабу. Якщо матимемо хорошу ідею, мрію, то й гроші для цієї ідеї з’являться, каже він.
“Друга проблема полягає у тому, що нині необхідна досить тривала і коштовна адаптація під час переходу зі школи у заклад вищої освіти, чи з вишу на ринок праці. Підприємці визначають, що наслідком цієї проблеми є брак бажання інвестувати кошти в освіту. Тож повинні вирішити проблему розриву між рівнями освіти, а також між освітою і індустрією. Третя проблема – відсутність бажання модернізуватися у наданні освітніх послуг. Щоб вирішити цю проблему, необхідна здорова конкуренція та альтернатива на усіх рівнях освіти. Тобто у Львові повинен запрацювати ринок освіти, якщо хочемо, щоб туди зайшло більше грошей, які б стимулювали розвиток цієї сфери”, – наголосив Тарас Добко.

Просвітницька діяльність у напрямку інклюзії

Розвиток інклюзивного середовища був одним із найскладніших напрямків роботи та водночас одним із найцікавіших, розповіла керівник ГО “Розправлені крила” Юлія Аронова.
“Наразі рухаємось у напрямку просвітництва, багато говоримо про інклюзію, бо це справді важливо. Аргументом на користь моїх слів стане ситуація, яка кілька років тому сталась у Ізраїлі. Коли двері шкіл стали відкритими для дітей з особливими потребами, виник потужний спротив батьків дітей з типовим розвитком, які не розуміли, що відбувається. Тоді керівництво країни зупинилось і кілька років працювало над просвітницькою діяльністю щодо людей та дітей з особливими потребами. На жаль, нині в Україні також пропустили цей базовий рівень. Тобто діти з особливими потребами пішли у школу, а на питання, для чого це потрібно, досі ніхто не відповів”, – наголосила Юлія Аронова.
З її слів, увесь минулий рік Львівський кластер розвитку освіти та креативності працював у напрямку просвітництва, а також увесь наступний рік члени кластеру працюватимуть у тому ж напрямку. “Плануємо проводити мотиваційні зустрічі успішних спікерів із особливими потребами. Прагнемо, щоб ставлення суспільства до людей з особливими потребами змінилось. Не потрібно ставитись до них як до нещасних людей, а навпаки, маємо зрозуміти, що люди з особливими потребами є повноцінними. Також проводитимемо мотиваційні зустрічі для вчителів та їхніх асистентів, щоб надихнути їх, бо розуміємо, що ця нелегка робота виснажує. Ще цього року вирішили вивести критерії готовності дитини йти до школи для батьків дітей з особливими потребами. Бо іноді важко зрозуміти, чи дитина з особливими потребами готова йти до школи, чи ні. Ще важливо, щоб діти з особливими потребами отримали не лише шкільну освіту, а й професійно-технічну, щоб згодом могли працевлаштуватись. Наразі працюємо над цим питанням”, – розповіла Юлія Аронова.
Стати учасником Львівського кластеру розвитку освіти та креативності може будь-яка інституція або неформальне середовище. Щоб стати учасником кластеру, потрібно написати заяву на ім’я голови громадської організації, почекати рішення загальних зборів та почати творити і змінювати освіту на краще. Також можливе партнерство. Подробиці за тел.: (063) 625-28-02, а також на сторінці кластеру у Facebook – www.facebook.com/lvivOKcluster/.

Максим Коляда, депутат Львівської міської ради, викладач УКУ:
– Нині основна проблема освіти полягає у тому, що влада і більшість населення не розглядає освіту як дотаційну галузь. Часто чую, що в освіту потрібно вкладати, скажімо, 20% міського бюджету. Насправді важливо, щоб таке ставлення до освіти змінилось, бо в усьому світі освіта – це мільярдний ринок. Тож насамперед повинні з’ясувати, чи можемо розглядати нашу освіту як статтю наповнення міського бюджету. Тобто коли говоримо про Львів як про освітній хаб, повинні розуміти, що насамперед мусимо змінити ставлення людей до освіти, а також шукати шляхи для розвитку освіти як стратегічно-економічної галузі, яка зможе залучати до міста кошти. Бо кожна людина, яка приїздить навчатись до Львова, платить за навчання, проживання, харчування, дозвілля тощо. Залучаючи людей на навчання до Львова, розвиваємо економіку міста. Тим паче, що кожного року частка освітнього туризму у світі зростає. Львів також має потенціал стати освітнім осередком, куди приїздитиме на навчання молодь з різних куточків України та світу.
Михайло Лемак, керівник ГО “Креативне місто”, підприємець:
– Нині спостерігаємо величезний розрив між освітою і ринком праці в Україні. Я також свого часу зіткнувся із цією проблемою: з моїх одногрупників лише двоє людей працевлаштувалось за спеціальністю. Оскільки я є підприємцем, то я часто наймаю на роботу випускників вишів і розумію, що їхні знання не відповідають вимогам ринку. Тому бачу два шляхи вирішення цієї проблеми. Перший – створення платформи, на якій студенти та роботодавці змогли б комунікувати. Другий шлях – це практичні навички, які студент може отримати, проходячи стажування у різних компаніях ще під час навчання в університеті. Загалом вважаю, що діалог між працедавцем та студентом повинен бути постійним. Власне, Львівський кластер розвитку освіти та креативності може стати такою платформою, де роботодавці та студенти знаходитимуть точки дотику.
Любомир Шимків, менеджер Львівського осередку Української академії лідерства:
– Вважаю, що неабияк важливо, щоб випускники шкіл не боялись спробувати щось інше, нове. Зрештою, у Львові для цього є усі можливості. Зокрема, Українська академія лідерства – це певний освітній експеримент. Ми пропонуємо випускникам шкіл не вступати до вищого навчального закладу одразу після закінчення школи. Натомість запрошуємо їх до себе на навчання на десять місяців. Учні з користю проводять рік, розширюють свій світогляд, слухають людей-практиків, найкращих викладачів тощо. Отже, учні краще розуміють, що їм потрібно, ким вони хочуть стати, а тому самостійно роблять свідомий вибір. Ці учні є більш цінними державі, бо не вступають на нецікаві їм спеціальності, не кидають навчання тощо.
Олександр Кобзарев, директор комунальної установи “Інститут міста”:
– Вважаю, що нині вкрай важливо розвивати підприємництво. Важко навчити підприємця квантової фізики або художнього мистецтва. Але набагато легше навчити науковця або художника підприємництву. Тож коли говоримо про те, як подолати розрив між освітою та індустрією, то маємо розуміти, що чимало залежить від керівника навчального закладу. Ректор, декан, директор повинні мислити як підприємці, розуміти, що таке попит, як його дослідити та як на нього відповідати. Вважаю, що підприємництво – це той ресурс, який дозволяє зробити успішними та доступними певні винаходи, здобутки мистецтва тощо. Важливо, що нині кожен з нас може доторкнутись до таких інновацій як мікрофон, телефон, одяг тощо. Усі ці речі розробляють креативні люди, а продають саме підприємці. Є думка, що той, хто вигадав щось, отримує долар, той, хто втілив цю ідею, отримує десять, а той, хто продав, отримує 100 доларів. Тому важливо, щоб львівська молодь навчилась задовольнятись не лише одним-десятьма доларами, а вивчали підприємництво і вчились отримувати більше. Нині маємо амбіцію, щоб у кожній школі Львова був вчитель, який вів би факультет підприємництва. Бо бачимо, що діти цікавляться цим напрямком знань. Отож випускники шкіл уже знатимуть основи підприємництва, а також вмітимуть перетворити класні ідеї в дохід.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7137 / 4.21MB / SQL:{query_count}