Виборчі настанови найстаршого покоління львів’ян

Цінувати незалежність, бути свідомими і відповідальними у своєму виборі, не дати собою маніпулювати

Це покоління багато пережило, вистраждало, напрацювалося. Вони пройшли війну, концтабори, заслання та добре знають, як це – жити не у своїй державі, знають ціну незалежності, вони втрачали у боротьбі дорогих людей, проте не згубили гідності та почуття обов’язку. Нині щиро вболівають за долю України та важко переживають події на сході України, однак вірять, що все у нас буде добре.
Попри поважний вік, вони братимуть участь у виборах президента України, бо переконані – важливий голос кожного, усвідомлюють свою відповідальність за країну. Передаючи свій досвід і свою мудрість молодшим, передусім просять цінувати омріяну незалежність і не вестися на пусті обіцянки, бути свідомими свого вибору і відповідальними, не дати собою маніпулювати у цей непростий час.


“Маємо бути україноцентристами”

Іван Гречко своє 90-ліття святкував цього року на сам Йордан, був причетний до боротьби українського підпілля, дивом уникнув виселення на Сибір, його брат загинув в УПА, а маму і сестру таки вивезли. За своє життя він зібрав сотні народних і мистецьких творів, брав активну участь в відродженні Церкви і держави, домагався легалізації УГКЦ.
Пан Іван переконаний, що попри довгий список кандидатів насправді вибору немає, бо треба вибирати Україну і її добро, а не власне. А з тих, хто претендує на президентське крісло, то переважна більшість – шумовиння, які хочуть грошей і влади, за якими ані програми реальної, ані досвіду, ані команди, ані політичної партії, яка б підтримувала його ініціативи у Верховній Раді. Бо насправді партій як таких у нас нема, бо в них нема виробленої ідеології, нема фундаменту.
“Та бійтеся Бога, які то програми? Понаписують дідько знає що, обіцяють “доли і гори”: зменшити податки, підвищити пенсії, опустити ціни на газ, збільшити зарплати, всі мають жити, як у раю. Так язиками дбають про той народ, що комара на лету можуть забити. А наш нарід хоче чути, в тих жебрацьких пристрастях хотів би, аби йому ся відкрило небо, але аби ніхто нічого не робив. Мусимо подолати в собі ту жебрацьку падкість на гарні обіцянки і розуміти, що нас просто хочуть використати в своїх інтересах, – каже знаний колекціонер. – Маємо вибрати не того, хто обіцяє, а того, хто робить, хто “тягне” нас на Захід і якнайдалі від Москви. Сам Путін робить найкращу рекламу, бо виразно називає того, кого не хоче видіти нашим президентом. Президент має бути хорошим дипломатом і мати презентабельний вигляд, бути хлоп як хлоп, аби не позорити нас перед світом, а гарна жінка – то є теж немало важне (сміється). Треба зважити і на те, що хто з тих кандидатів вже зробив і навчитися то цінувати: як-не-як, а нині ми маємо вільний доступ до світу, і то є дуже важне, маємо нарешті Церкву, відірвану від Москви. Маємо нагоду почати самостійно мислити, а не бути “молодшим братом”, який має слухатися “старшого”.
Треба вибирати Україну і її добро, а не власне
Іван Гречко вважає, що не можна вибирати того, хто каже, що мова неважлива, що світ йде до глобалізації: “Та шляк би вас трафив з тою глобалізацією. Ми вже її мали, тільки що червону. Комуністи теж казали “все люди – братья”. Нині спеціально розгойдують хвилі, аби ми зовсім втратили орієнтацію. Якесь сміття витягають, а ми ведемося. Бо ми не вироблена нація, ми не мали своєї держави, а всі держави, в яких ми жили, були нашими ворогами. Тому всіх, хто при владі, вважаємо ворогами”.
Сам пан Іван ще не знає, чи вдасться йому проголосувати, бо до дільниці дійти не може, але довідувався, чи можуть прийти до нього зі скринькою: “Бійтеся Бога, та як можна не йти на вибори? Та то наша держава, наше майбутнє. Її нам Бог подарував. Не йти, нічого не робити і чекати Божого змилування. Хто нам то подарує? Маємо рости як нація. Маємо бути києвоцентристами і україноцентристами.
На жаль, нині багато вирішують цінності чисто матеріальні. Те, що наші люди гинули за Україну – то нині для багатьох далека історія, а те, що нині гинуть, їх не стосується. Молодим тяжко уявити, як то було жити при Союзі, коли ніяких прав не мала людина. І до того легко можна вернутися. Дві наші області на сході вже там є. І Крим – як ніж під серце. А потім будуть торгуватися: ви змиріться з Кримом, а ми вам ті дві області віддамо. Але при тім цілу Україну під себе підімнуть, її не знищать, а зроблять п’ятим колесом у возі, як Білорусь”.

“Ці вибори свідчитимуть про державну зрілість”

Степан Стойко тиждень тому відзначив 99 день народження, свідок створення Карпатської України. Справжній патріарх української екологічної науки, викладач Львівського лісотехнічного інституту та географічного факультету ЛНУ ім. І. Франка, професор, багаторічний завідувач відділу охорони природних екосистем в Інституті екології Карпат.
“З великою увагою слідкую за ходом цих виборів, бо вони свідчитимуть про національну свідомість українського народу, про державну зрілість, про майбутнє, яке нас чекає. Вони проходять за складних обставин. Вже п’ятий рік триває війна, це не могло не позначитися на економіці: девальвація гривні, зростання цін. Багато наших співгромадян не розуміють, що причина цього у політичних обставинах. Зараз Путін, як і завжди, буде старатися, щоб ці вибори пройшли не на користь Україні”, – каже пан Степан.
На його думку, вже сам факт такої неприродно великої кількості претендентів на президентське крісло свідчить про вплив Російської імперії. Однак налаштований оптимістично: “Я не боюся за результати виборів, бо були в нашій історії різні критичні періоди і народ витримав, і цього разу витримає. Для мене символічно, що в березні також відзначаємо 80-річчя проголошення Карпатської України. Я був свідком цієї визначної події, яка сталася у нашій Хустській гімназії 15 березня 1939 року. Я тоді вже закінчив навчання в ній і був вчителем у селі. Тоді у Закарпатті було 500 тисяч населення, з них 400 тисяч – українці. І ця мала гілка зберегла свою мову, релігію предків, не піддалася асиміляції, а коли виникла можливість створила Карпатську Україну. Хай вона недовго існувала, але це було важливою історичною віхою”.
Треба відрізняти реальні програми від обіцянок популістів, бо легко багато обіцяти, а от виконати…
Критерії вибору, на переконання Степана Стойка, мають випливати з аналізу сучасного стану країни. Передусім президент має мати на меті національну безпеку України, економічну стабільність, збереження української мови, підтримку та збереження традиційних для України релігій, тобто традиційних цінностей, мати авторитет у міжнародному середовищі.
“Наша країна – парламентсько-президентська. Президент має вагомий вплив на стратегію і розвиток України, на її шлях. І я певен, що її шлях лежить до Європейського Союзу, вже є значний поступ. Той кандидат, який прагне цього, достойний бути обраним”, – каже професор.
Треба також проаналізувати програму кандидатів, адже програми є реальні, а є нереальні: “Тут також слід застосувати відповідні критерії: державницькі позиції, які свідчать про національну зрілість, економічна обґрунтованість і реальність для втілення в життя. Тож треба відрізняти реальні програми від обіцянок популістів, бо легко багато обіцяти, а от виконати…”
Степан Стойко вважає, що цього року буде доволі високий показник участі у виборах. “Я ходив голосувати щоразу – це мій обов’язок, але мені вже 99, і я вже фізично не зможу дійти до дільниці, тож буду просити, щоб до мене прийшли, буду голосувати вдома”, – каже він.

“Дуже переживаю, аби ми знов не потрапили в біду”

Ірина Шуль торік влітку відсвяткувала столітній ювілей. До німецького концтабору потрапила за допомогу УПА. Багаторічний викладач Львівського сільськогосподарського інституту. Нині пані Ірина – активна учасниця багатьох громадських організацій, кавалер ордена княгині Ольги III ступеня.
Перед виборами пані Ірина журиться одвічною українською політичною хворобою роздробленості та розпорошеності: “Я сподівалася, що до виборів наші українські політичні сили об’єднаються, що висунуть когось одного. Нині сподіваюся і буду дуже вдячна Богу, якщо ми зможемо зробити достойний вибір і обрати когось справді гідного бути провідником нашої держави. Ідеальних і безгрішних немає, але це буде мудра людина, яка має управлінський досвід, може гідно представити Україну в світі, подбає про її безпеку. Це має бути той, хто вже щось зробив добро для України”.  На її думку, це дуже вирішальний момент. “Я дуже переживаю, аби ми знов не потрапили в біду, щоби Україна не втратила свою незалежність, щоби наші діти не опинилися знов у Сибіру. Треба дуже вважати. Не можна легковажити! – закликає львів’янка. – Ми не цінуємо тих здобутків, які вже маємо. Здобуте ще треба утверджувати, покращувати. Вірю, що воно буде мати велике продовження”.
Ми не цінуємо тих здобутків, які вже маємо. Здобуте ще треба утверджувати, покращувати. Вірю, що воно буде мати велике продовження
Пані Ірина радить не зважати на нарікання та невдоволення, бо сталося і багато доброго. Не треба все вимірювати матеріальним, цінами на продукти тощо. Не може бути зразу всім добре: низькі ціни, великі зарплати: “Це неможливо! Кожен має зрозуміти, що всім треба працювати: і тому, кого оберемо, і всім нам – тим, хто обирає. Багато працювати і чесно. Тоді зможемо щось здобути, а просто так не буває. Люди не знають, що це є справжня біда, як раніше бідували. І нині є бідні люди, які багато працювали, але мають маленьку пенсію і не мають помочі, і які мусять жити дуже скромно. Та можна і скромно жити, але достойно, якщо нема змоги на щось краще, а не кричати, що навкруг біда і нещастя (хоч кричать не найбідніші). Треба вміти радіти тому, що маєш. Тепер хочуть все найкраще. Хіба то можна так все зразу зробити?” 
Столітня львів’янка впевнена, що багато залежатиме і від парламенту, який також скоро обиратимуть. Він може сприяти розвитку всіх галузей, а може, й ні. А на ці вибори піде обов’язково: “Я ж громадянка! Той, хто не йде, не вважає себе громадянином, не вважає себе українцем!”

“То має бути чесна людина”

Богдан Жеплинський святкуватиме свій 90-літній ювілей 5 квітня. У 1950 репресований разом з усіма бандуристами капели ЛПІ і засланий до Сибіру, де разом із братом Романом створив капелу бандуристів-каторжан. Інженер, хімік-технолог, винахідник, бандурист, дослідник кобзарства, науковець, публіцист і громадський діяч.
Пан Богдан налаштований щодо виборів оптимістично, бо переконаний, що суспільство вже стабілізувалося, і попри всі передвиборчі розгойдування є в нас те осердя, та сформована частина громадянського суспільства, налаштована критично, яка не дасть збити країну з курсу.
“Не думаю, що ці вибори якісь особливі. Треба йти і проголосувати. Але треба вважати, щоб не було шахрайства, щоб ваш голос був врахований саме за того, за кого ви проголосували. А коли на дільниці станете свідком шахрайства, то обов’язково треба зробити офіційну заяву та вказати на порушення закону. Не можна до того бути байдужим”, – каже він.
То має бути чесна людина, не на словах, а на ділі, і має держати свій напрям. Якщо за кандидатом немає нечесних поступків, то можна віддати йому свій голос
На думку Богдана Жеплинського, програму треба читати, але передусім треба звернути увагу на саму людину, на її людські якості: “То має бути чесна людина, не на словах, а на ділі, і має держати свій напрям. Якщо за кандидатом немає нечесних поступків, то можна віддати йому свій голос. Бо якщо такий кандидат схибить, то його можна направити, переконати. А якщо той кандидат схильний до обману, шахрайства, то говоритиме одно, а діятиме по-іншому”.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6888 / 4.19MB / SQL:{query_count}