Екскурсія Львівщиною: чотири локації за один день!

Запланувавши мандрівку областю, окрім фортеці Тустань, що в селі Урич, варто відвідати музеї в Стрию, Дрогобичі та Бориславі

Як давно ви влаштовували собі культурно-пізнавальний відпочинок? В області є чимало музеїв, історико-культурних заповідників, розташованих на історичних теренах. Зазвичай вхідні квитки у такі установи коштують кількадесят гривень, але, вирушивши у мандрівку, ви неодмінно здобудете нові враження і знання, які компенсують вам затрати – як матеріальні, так і фізичні. Вистачить дня, аби під час одного маршруту охопити кілька історично важливих місць Львівщини!
“Сьогодні музеями Львівщини, звичайно, цікавляться. Але якби самі музейники доклали трохи більше зусиль до цієї справи, відвідувачів було б набагато більше”, – каже Ганна Сидоренко, експерт туристичного бізнесу, співзасновниця туристичних компаній Karpaty Travel і Karpaty.info. Вона й допомогла “Львівській Пошті” спланувати один із таких маршрутів, який веде зі Львова до Тустані.

Тустанська фортеця не має аналогів

У селі Урич, що в Сколівському районі Львівщини, серед лісового масиву Карпат розташований Музей історії Тустані. Перед тим, як відвідати саму фортецю Тустань – унікальну пам’ятку історії, археології, архітектури та природи, місцеві екскурсоводи радять побувати в музеї, який є частиною Державного історико-культурного заповідника “Тустань”. Два роки тому його значно оновили. Нині там зберігають та експонують археологічні знахідки, виявлені на території місцевої фортеці.
“Колись це був будинок священика. Зараз заповідник орендує в місцевої громади приміщення під музей. Його історія починається з 1997 року. Своїм коштом вдалося значно оновити його, доповнити”, – розповідає “Львівській Пошті” Світлана Павлишин, завідувачка Музею історії Тустані.
В експозиції представлені фрагменти дерева (ґонти, драниці, тиблі, клини), шкіри та скла. Є чимало фрагментів кераміки, датованої ІХ – XVII ст., і кахлів ХV – XVI ст. Серед унікальних експонатів інструменти, за допомоги яких будували дерев’яну фортецю на початку Х ст.: цвяхи, долото, костиль, свердла, лопата. Також можна побачити тогочасні предмети побуту і обладунки воїна. Вашу увагу привернуть макети, які повноцінно відтворюють вигляд дерев’яної фортеці. Їх виготовили після створення цифрової 3D-моделі міста-фортеці Тустань. Частина експозиції присвячена художникові та археологу Михайлові Рожку. Саме під його керівництвом почали дослідження давньої фортеці в 1971 році, і завдяки його роботам можна уявити, як вона виглядала.
У другій частині музею відтворена кімната воєводи. У третій кімнаті влаштували сувенірну крамницю, де можна придбати оригінальні вироби українських майстрів.
То в чому ж унікальність цієї фортеці? Екскурсовод Світлана Павлишин наголошує, що фортеця Тустань фактично не має аналогів у Європі: “Вся справа в підході до будівництва фортеці, яка спочатку виконувала роль оборонного комплексу, а потім митниці на важливому Соляному шляху, що вів із Дрогобича до Західної Європи. Середньовічна фортеця існувала до  XVI століття. Сама фортеця не збереглася, бо була дерев’яна. Однак  збереглися скелі заввишки 82 метри і сліди дерев’яної забудови.
Під час забудови самі скелі використовували як стіни фортеці. У світі є багато замків, які зводили на камені, але використовували його лише як фундамент”.
Екскурсовод каже, що наприкінці 1980-их років навіть виникла ідея відбудувати фортецю на скелях. Та після підрахунків і відповідних досліджень від цієї ідеї вирішили відмовитися.
На території заповідника “Тустань” можна відвідати і культурний центр  “Хата у Глибокім” та оглянути старовинні предмети побуту, світлини мешканців Урича: родинні фото, вигляд місцевих автентичних будівель тощо. Діє там і мотузковий парк.
Нагадаємо, щороку в перші вихідні дні серпня на території заповідника організовують фестиваль середньовічної культури “Ту Стань!”, на який з’їжджаються реконструктори з України та з-за кордону та впродовж трьох днів відтворюють життя і тогочасний побут.
Заповідник працює без вихідних із 09.30 до 17.00. Забронювати час екскурсії можна за номером 067 671 33 45. Вартість повного вхідного квитка становить 52 грн, пільгового – 26 грн. У вартість входить відвідування території пам’ятки (скель), Музею історії Тустані та культурного центру “Хата у Глибокім”.

Залишки давнього міста у Стільському городищі

Якщо плануєте поїздку в Тустань, можете зупинитися в Історико-культурному комплексі у Стільському – це по дорозі. Село Стільське розташоване за 10 км від районного центру Миколаїв, що на Львівщині. У селі працює Етнографічний музей, де можна замовити екскурсію до території Cтільського городища. Музей розташований в приміщенні школи. Його експозиція налічує 460 оригінальних експонатів.
“Стільське вважають колишньою столицею білих хорватів. Історія городища бере початок у той же період, що й Тустанська фортеця, яку теж, імовірно, заснували хорвати”, – пояснює Ганна Сидоренко.
Про хорватів у місцевому музеї розповідають карти їхнього розселення на околицях села та світлини розкопок городища. Історики довели, що над селом Стільське у IX –XI ст. існувало велике місто, площа якого сягала 250 га, а довжина оборонних стін становила близько 10 км. Тут розкопали кілька десятків житлово-господарських та ремісничих об’єктів, садиби окремих заможних городян. Збереглися рештки земляних укріплень. Кажуть, що під ними існує ще й підземне місто.
Щоби дізнатися вартість екскурсії, телефонуйте на номер 097 256 76 66 (Іванна Фацієвич).

Єдиний Музей бджільництва в Стрию

Після Миколаєва можна заїхати до Стрия. Тут також чимало музеїв – близько десяти. Зі слів Ганни Сидоренко, їхня тематика охоплює, як правило, час визвольної боротьби, та є й інші.
“Тут виокремила б, наприклад, Музей бджільництва. Була там, мені сподобалося. Принаймні в Карпатському регіоні подібного музею не зустрічала!” – наголошує вона.
У експозиції представлена історія бджільництва: стародавні вулики-дуплянки, дерев’яні медогонки, точна копія дзвоноподібного вулика М. Вітвицького. Також тут можна побачити медогонку початку ХХ ст. і  сучасні надбання в цьому ремеслі. Музей діє на громадських засадах. Робочий день – неділя. Подробиці за номером 095 462 09 65.
Серед іншого співрозмовниця радить відвідати в Стрию Музей родини Нижанківських. Його експозиція висвітлює життєвий і творчий шлях Остапа та Нестора Нижанківських – відомих українських композиторів, музикантів. Навідатись сюди можна за попередньою домовленістю, зателефонувавши на номер 063 193 41 78.

Завітайте до Дрогобича, Борислава та Східниці

Коли ж оберете дорогу на Дрогобич, то, на пораду Ганни Сидоренко, зупиніться в самому Дрогобичі, а далі – у Бориславі та Східниці.
“Що стосується Дрогобича, то там спершу варто відвідати церкву-музей святого Юра, яку збудували у XV столітті. Вона славиться своїми унікальними розписами та не менш унікальним іконостасом XVII століття. Обов’язково завітайте до Дрогобицької солеварні – найстарішої в Європі, яка працює з XIII століття й донині”, – веде далі співрозмовниця.
Якщо маєте намір побувати на екскурсії у церкві, зателефонуйте на номер 38 (03244) 226-39. Солеварнею теж проводять екскурсії, під час яких туристи мають змогу спостерігати за процесом видобування солі (тел. 097 786 60 09).
У  Бориславі функціонує Музей нафтової і газової промисловості України. Експозиція музейної кімнати знайомить відвідувачів з історією розвитку бориславського нафтовидобутку – найстарішого нафтового промислу України кінця ХІХ – початку ХХ ст.
Вхід у музей безкоштовний, проте екскурсії – платні. Подробиці за номером 097 739 20 63.
А під’їжджаючи до заповідника “Тустань”, можете зупинитися і погуляти Парком святого Пантелеймона Цілителя, що в Східниці. Він розташований недалеко від центру селища. На території парку встановлені макети нафтових качалок, які експлуатували ще за часів зародження нафтової промисловості у Західній Україні. В Східниці раніше також видобували “чорне золото”.
Вхід на територію парку вільний!
Наостанок Ганна Сидоренко зазначила, що нашим музеям насправді бракує якогось інтерактивну, проте згадані нею в будь-якому випадку варті нашої уваги: “Я часто подорожую світом, тож маю з чим порівняти музейну справу. Наші музеї до рівня роботи подібних закордонних установ, на жаль, ще не дотягують. Єдиний виняток – Центр спадщини Вигодської вузькоколійки, який можна назвати інтерактивним, сучасним. Щоправда, він на Івано-Франківщині”.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7188 / 4.16MB / SQL:{query_count}