Індексація пенсій: кому і на скільки

З 1 березня в Україні відбудеться осучаснення пенсій для всіх, кому їх перерахували у жовтні 2017-го. Мінімальне підвищення складе 100 гривень. Ті, хто мають мінімальну пенсію і великий стаж, отримають й одноразову доплату у сумі 2 410 гривень

Питання підвищення пенсій актуальне чи не для кожної родини, адже сьогодні з 2,5 мільйонів жителів Львівщини майже 700 тисяч – пенсіонери. Та й ні для кого не таємниця, що переважна їх більшість належить до найменш забезпеченої категорії громадян. Тож обіцяного ще на початку року перерахунку пенсій очікують з нетерпінням і хвилюванням: наскільки відчутним буде збільшення.
Багато хто пов’язує індексацію пенсій з виборами, що мають відбутися в останній день березня. Проте в уряді запевняють, що щорічна індексація закладена законодавчо при ухваленні пенсійної реформи, і відтепер щороку з 1 березня пенсії осучаснюватимуть. В Мінсоцполітики очікують, що підвищення від індексації отримають 8,1 мільйона пенсіонерів України.
Міністр соціальної політики України Андрій Рева заявив на засіданні уряду, що пенсії будуть автоматично перераховані для 10,2 мільйона пенсіонерів, а середній розмір підвищення становитиме 255 гривень – для кожного пенсіонера ця цифра буде диференційованою відповідно до формули. Разом із тим, за словами міністра, мінімальне підвищення пенсій внаслідок індексації складе 100 гривень, окрім того дехто отримає й одноразову доплату. Додаткові 4,4 мільярда гривень для цих виплат Пенсійний фонд отримає від розмитнення “євроблях”.
Міністр пообіцяв, що виплати розпочнуться з 4 березня і завершаться 25 березня, тобто всі перераховані пенсії громадяни отримають вчасно і без затримок.

Формула підвищення

Як пояснила “Львівській Пошті” заступник начальника головного управління – начальник управління обслуговування громадян Руслана Іванкова, формула перерахунку залишається незмінною. Її застосовували для осучаснення пенсій у жовтні 2017 року, за нею розраховують новопризначені пенсії, за нею будуть автоматично переглядати пенсії кожного року. Ця формула враховує стаж (роки сплати соціальних внесків), рівень заробітної плати, яку отримував пенсіонер, та рівень середньої заробітної плати у країні – спеціальний показник для розрахунку пенсійних виплат. І саме цей показник буде тепер щорічно збільшуватись, а отже, зростатиме і загальний розмір пенсії.
Власне у березні 2019-го і відбудеться перший такий перерахунок пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески. Станом на 1 жовтня 2017-го, коли відбулося осучаснення пенсій, він становив 3764,4 гривень. Коефіцієнт збільшення відповідає 50% зростання рівня споживчих цін та 50% зростання середньої зарплати в Україні за попередній рік. Як і передбачалося раніше, цей показник склав 17%.
“Всім громадянам, яким пенсія була обчислена з цього показника, буде переховано розмір виплат, тобто з 1 березня 2019 року пенсії будуть перераховані із застосуванням показника середньої заробітної плати 4404,35 гривень (3764,40 х 1,17), відповідно, на 17% буде збільшено основний, базовий розмір пенсії, обчислений за формулою, що враховує рівень заробітної плати та стаж. Однак пенсії часто мають й інші складові, наприклад, доплата за понаднормовий стаж чи доплата до прожиткового мінімуму. Ці складові не індексуються, тому розмір збільшення буде у кожного пенсіонера індивідуальний”, – зазначила Руслана Іванкова.
З її слів, якщо перерахунок відбувся, але розмір підвищення незначний – чи то кілька копійок, чи то 5 гривень, чи 40 гривень – все одно надбавка буде не меншою ніж 100 гривень.

Одноразова доплата

Додатково будуть проіндексовані пенсійні виплати для осіб, які мають великий трудовий стаж, однак через низьку заробітну плату одержують мінімальну пенсію. Для них передбачено одноразову доплату – 2410,17 гривень.
Є дві умови, щоб її отримати. Перша – громадяни, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, мають мати необхідний страховий стаж: жінки – 30 років, а чоловіки – 35 років (для осіб, яким пенсії призначені до 01.10.2011 року – 20 і 25 років відповідно). Друга – загальний розмір пенсії після перерахунку з 01.03.2019 року не досягатиме 1669,40 гривень.
Щоб уникнути росту інфляції, виплати цієї доплати проведуть рівними частинами у березні та квітні.

Чия пенсія не зміниться

Зі слів Руслани Іванкової, не варто чекати підвищення громадянам, розмір пенсії яких обчислювали не з показника 3764 гривень, тобто тим, кому її призначили у 2018 та 2019 роках, оскільки їхня пенсія обраховувалася вже з осучасненого показника середньої заробітної плати. Не підлягають перерахунку пенсії, призначені за спеціальними законами.
Осучаснять, окрім “страхових” пенсій, тільки “чорнобильські”, призначені 54 статтею, де йдеться про відшкодування збитків, і лише ті “військові”, що призначені в наслідок отриманої під час строкової служби інвалідності.
Перерахунок відбудеться автоматично, тож до відділень Пенсійного фонду звертатись не потрібно.

Чого чекати далі

Вже у квітні в пенсійному відомстві планують провести перерахунок для пенсіонерів, що працюють, а таких на Львівщині є 149 тисяч. Проте він стосуватиметься лише тих, які після призначення пенсії або попереднього перерахунку пропрацювали не менше ніж 24 місяці. Він також відбудеться автоматично.
Ще два перерахунки пенсій відбудуться у липні-грудні, оскільки в Україні буде збільшено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. У липні цей показник становитиме 1564 гривень, а в грудні – 1638 гривень. Відповідно до цих чисел зросте й мінімальна пенсія в Україні, а також пропорційно ті пенсії та надбавки, які обчислюються з цього показника.

Головне управління ПФУ у Львівській області:

м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10.
Телефон гарячої лінії: 38 (032) 255 38 97.
Контакт-центр ПФУ: 0-800-503-753.
Офіційний веб-сайт: www.pfu.gov.ua.
E-mail: post@lv.pfu.gov.ua.
Портал пенсійного фонду України: portal.pfu.gov.ua.
Сторінка в соціальній мережі Facebook:
www.Facebook.com/lvivpens.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.3806 / 4.14MB / SQL:{query_count}