У пріоритеті електротранспорт

Восени Львовом курсуватимуть перші з 50-ти тролейбусів “Електрон”, які місто придбає цього року. Також планують продовжити тролейбусні і трамвайні маршрути та прокласти нові мережі

фото: Олег Огородник (2)
Сьогодні важко уявити собі місто Лева без трамваїв і  тролейбусів. Електротранспортом активно користуються як містяни, так і туристи, а ще це добра альтернатива переповненим міським автобусам.
Дослідники міського транспорту давно наголошують, що через суттєве збільшення кількості населення Львову потрібно розширювати мережі електричного транспорту, як це роблять у європейських історичних містах. Адже там електротранспорт на дорогах має пріоритет, їздить за чітким графіком і з певною швидкістю. Іншою перевагою трамвая є його екологічність. А в ідеалі трамваї мали б з’єднувати з центром усі густонаселені житлові райони міста. Це з одного боку. А з другого – прокладання трамвайних колій обходиться дуже дорого. Тому дослідники певні: важливо розвивати і тролейбусні маршрути, хоча за кордоном від тролейбусів, як правило, відмовляються.
До речі, як уже писала “Львівська Пошта”, тролейбуси почали їздити Львовом від 27 листопада 1952 року. Зараз містом курсують тролейбуси за вісьмома маршрутами (деякі тимчасово не діють, як і трамвайні, через ремонт вулиць). Тоді як трамваї почали їздити нашим містом ще раніше: з 1880 року, коли пустили перший кінний трамвай. Електричний почав курсувати з травня 1894-го. Нині трамваї їздять за сімома маршрутами.
Загалом у планах міської влади розвиток як тролейбусного, так і трамвайного руху. Зокрема, планують прокладати нові лінії електротранспорту.

Першочергові плани

Наприкінці січня на профільній депутатській комісії з інженерного господарства, транспорту і зв’язку депутатам представили перелік напрямків розширення мережі міського електричного транспорту. В цьому списку були зазначені 25 напрямків – 10 трамвайних та 15 тролейбусних. Мовиться про прокладання нових ліній як на наявних вулицях, так і на проектованих.
Нові напрямки, куди, ймовірно, зможуть їздити трамваї та тролейбуси,  напрацювало міське управління транспорту спільно з ЛКП “Львівелектротранс”. Далі цей перелік повинні були розглянути і затвердити на останній міській сесії, яка відбулася минулого тижня. Та розгляд ухвали перенесли, оскільки депутати мали ще доповнення до цього списку. Цей список, очевидно, розглядатимуть уже на наступній сесії, попередньо запланованій на 7 березня. Після чого, кажуть у ЛКП “Львівелектротранс”, складатимуть конкретніші плани та програми їхньої реалізації.
Однак на найближчі три-чотири роки серед пріоритетних напрямків підприємства стане більше охоплення північної частини міста трамвайною мережею.
“Мовиться про будівництво колій на вулиці Лінкольна (від Замарстинівської до Промислової), на вулиці Липинського (від Промислової до Автостанції №2). У дальшій перспективі – колія на вулиці Миколайчука до вулиці Орлика. Також одна з перших нових трамвайних колій, яка може з’явитися найближчим часом, – колія на Коперника, яка була колись: від Сахарова до проспекту Свободи”, – пояснює в розмові з “Львівською Поштою” Віталій Пітула, заступник директора з експлуатації ЛКП “Львівелектротранс”.
Зі слів співрозмовника, що стосується будівництва тролейбусних ліній, то тут найперше будуватимуть лінію, яка сполучатиме Хуторівку з просп. Червоної Калини, щоби продовжити рух тролейбусів від Наукової до Вернадського.
“Ще буде тролейбусна лінія на Кульпарківській (від вулиці Героїв УПА до Городоцької), що дасть можливість запустити кілька нових маршрутів. Також розглядаємо нову лінію на Виговського (від вулиці Патона до вулиці Городоцька), а також лінію до ТЦ “Кінг Крос” та до середмістя – із вулиці Шота-Руставелі. Ще один важливий напрямок, який є в пріоритеті міста, –з’єднання тролейбусною лінією Левандівки та Рясного після будівництва дороги, яка повинна об’єднати ці два мікрорайони”, – веде далі Віталій Пітула.
Якщо вдасться втілити ці проекти, електротранспорт у нашому місті зможе замінити деякі автобуси. “Наприклад, будівництво тролейбусної лінії на Кульпарківській до ТЦ “Кінг Крос” дасть змогу в перспективі замінити автобусний маршрут №10. Курсуючи маршрутом вулиця Виговського – Хуторівка, тролейбуси зможуть замінити автобус №32”, – пояснює Віталій Пітула.

Дорого, але вигідно

У подальшому рішення про розширення мережі львівського електротранспорту мають ухвалити міські депутати, після чого шукатимуть гроші на втілення цієї ідеї. На запитання, чи можна очікувати початку робіт у цьому напрямку ще цього року, керівник ЛКП “Львівелектротранс” В’ячеслав Кокошко відповів: “Схильний думати, що це відбудеться вже у наступному році. Треба розуміти, що є певні процедури, через які ми переступити не можемо. Якщо буде фінансування, запевняю – з процесом реалізації не зволікатимемо! Та, очевидно, найперша зі списку буде вулиця Кульпарківська. Щодо неї вже готують проектну документацію, є фінансування від ЄБРР”.
Останнім великим інфраструктурним проектом, втіленим у Львові, стала трамвайна колія на Сихів. Нагадаємо, трамваї почали курсувати нею з листопада 2016-го. Ще перед тим, як кажуть у ЛКП “Львівелектротранс”, продовжили тролейбусну лінію від Любінської до нового терміналу Львівського аеропорту і збудували тролейбусну лінію на Науковій (від вул. Симоненка до вул. Підстригача), а також лінію від вул. Зернова до просп. Свободи, якою зараз їздить тролейбус №13.
Та в ЛКП признаються, що втілення таких проектів затратне.
“Наприклад, якщо говорити про трамвай на Сихів, на реалізацію цього проекту заклали 26 мільйонів євро від ЄБРР плюс понад 10 мільйонів євро коштів міста. Отож прокладати трамвайні колії дуже дорого – тролейбусні лінії суттєво дешевше. Але якщо врахувати екологічні моменти, подальшу експлуатацію, то стає очевидно, що вкладати кошти в розширення мережі електротранспорту все ж вигідно”, – пояснює Іван Бондар, речник ЛКП “Львівелектротранс”.

Ще 50 “електронівських” тролейбусів

Нині щодня на маршрути ЛКП “Львівелектротранс” випускає 75 трамваїв та 56 тролейбусів. Деякі з них оновлюють шляхом реставрації або ж закуповують вживані чи нові. Зокрема, цього року Львів придбає 50 нових тролейбусів у місцевого виробника. Цього тижня ЛКП “Львівелектротранс” підписав контракт із концерном “Електрон”, який переміг у міжнародному тендері, проведеному згідно з процедурами Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Виробник обіцяє Львову 12-метрові тролейбуси з кондиціюванням салону та покращеною системою GPS- відстежування. Сума контракту – майже 11 мільйонів євро. Тролейбуси надходитимуть поетапно: перші – за півроку після першого авансу, решта – впродовж 44 тижнів. У ЛКП “Львівелектротранс” кажуть, що це найбільше придбання Львова за останні 30 років!
Нові тролейбуси курсуватимуть практично всіма маршрутами. Спочатку їх пускатимуть туди, де найбільший пасажиропотік. Старі поки не списуватимуть. “У автопарку має бути більше машин від тих, що реально виходять на маршрути. Тож новими “електронівськими” тролейбусами доповнимо теперішній рухомий склад”, – резюмував В’ячеслав Кокошко.
Крім того, в рамках кредитної угоди з ЄБРР передбачена реконструкція тролейбусної контактної мережі та двох депо, розташованих на вул. Промислова (трамвайне депо) і вул. Тролейбусна (тролейбусне депо).
До слова, за останні п’ять років концерн “Електрон” тільки для Львова випустив 135 одиниць транспорту – 115 автобусів, які вже давно курсують містом, 10 тролейбусів, 9 низькопідлогових трамваїв (сім із них за гроші ЄБРР спеціально для сихівської лінії) та перший в Україні електробус.
Зараз ЛКП “Львівелектротранс” веде перемовини щодо закупівлі  нових електробусів. Також, нагадаємо, що торік Львів придбав 30 берлінських трамваїв, цього року має намір закупити ще 10 нових трамваїв та 100 автобусів.

Роман Іванців, депутат Львівської міськради, член комісії інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики міськради:
– Ми живемо у час, коли стрімко розвиваються технології. Якщо говоримо про розвиток електротранспорту в нашому місті, то можна робити акцент вже й на електробуси. Львовом курсує один “електронівський” електробус, і його також вважають електротранспортом. Добре, що для нього не треба прокладати мережу. Можливо, надалі буде вигідніше закуповувати електробуси, аніж трамваї чи тролейбуси. Але це питання радше до фахівців. Та знову ж таки доведено, що якщо трамваї їздитимуть окремими смугами, то зможуть перевозити більшу кількість пасажирів, аніж автобуси, електробус чи тролейбус. Умовно кажучи, трамвай їздитиме, як підземне метро – швидко, за графіком і перевозитиме чимало пасажирів. Наприклад так, як їздить трамвай на Сихів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6798 / 4.17MB / SQL:{query_count}