Герої, ми про вас пам’ятаємо!

До п’ятої річниці подій на Майдані у Львові проведуть заходи біля меморіалу пам’яті Героїв Небесної Сотні, що на вулиці Кривоноса. Повністю завершити роботи комплексу мають восени

фото: Олег Огородник
Торік у місті Лева почали масштабні роботи з облаштування громадського простору пам’яті Героїв Небесної Сотні на Губернаторських валах (вул. Кривоноса). Це буде один із найбільших просторів в Україні, подібних йому немає, кажуть автори проекту. І стверджують, що роботи тривають за планом – близько 30% робіт уже виконали. Тож уже до цьогорічної річниці подій на Майдані священнослужителі біля меморіалу повинні провести молебень. Після чого підрядник візьметься за другу чергу робіт і навколо меморіалу доведе все до ладу. Закінчити почате мають восени.

Уже монтують портрети Героїв 

“Наразі робітники закінчують облицювання стели кортеновою сталлю, яку привезли зі Швеції. До неї кріплять спеціальні конструкції – кронштейни, на яких монтують портрети Героїв Небесної Сотні. Уже виготовили половину портретів зі 107-ми. Над іншими підрядник обіцяє закінчити роботу до кінця тижня. Також вирівнюємо і замощуємо щебенем територію перед стелою, аби в лютому, до річниці подій на Майдані, вшанувати пам’ять загиблих Героїв”, – розповів “Львівській Пошті” Андрій Шульський, заступник директора ЛКП “Зелений Львів”.
До слова, портрети вигравірувані на нержавіючій сталі. Всього їх буде встановлено 107, відповідно до кількості Героїв. На портретах подані їхні  імена, дати народження та смерті, а також гасло кожного Героя. Всі ці деталі  проектувальники погоджували з родинами загиблих.
“Ми готуємо меморіал до річниці подій на Майдані. Уже буде готова стела з портретами, площа довкола меморіалу, де мають провести молебень і вшанувати пам’ять Героїв Небесної Сотні”, – розповів Юліан Чаплінський, начальник управління архітектури та урбаністики Львівської міськради.
Але повністю завершити роботи повинні восени. “Окрім того, навесні робітники візьмуться за облаштування трьох оглядових майданчиків, системи водовідведення, каналізування і освітлення. Також там має бути міст, на якому будуть вигравірувані імена Героїв Небесної сотні. А наприкінці візьмуться за благоустрій території”, – веде далі Андрій Шульський.
Меморіал складатиметься з двох частин: площі зі стелою на верхній терасі та пішохідного моста між пагорбами вздовж вулиці Кривоноса, який виводитиме на терасу з боку вулиці Замкова, де буде площа і стела, присвячені Героям Небесної Сотні
Отож, із його слів, четверту частину коштів уже освоїли. Торік 17 квітня відбулося урочисте закладення пам’ятної капсули з нагоди початку будівництва меморіалу. Та ЛКП “Зелений Львів” уклало договір із підрядником – львівським ТзОВ “Т.В.Д” ще 10 вересня 2018-го. Відтоді фактично й почалися будівельні роботи. Загалом вартість будівництва поки що становить майже 11 мільйонів гривень. “Але це ще не остаточна цифра, бо під час риття виявили насипні ґрунти. Там складний рельєф, тому в процесі виникають додаткові роботи. Проект проходить коригування. Остаточну суму я не готовий назвати”, – пояснює Андрій Шульський.
За основу будівництва простору пам’яті взяли проект авторського колективу Андрія Лесюка, Марії Яструбчак і Христини Пундак, проект яких отримав перше місце з 25-ти поданих на конкурс, оголошений міською радою. Конкурс тривав із 1 листопада 2016-го до 1 лютого 2017-го.
Самі ж автори проекту признаються, що до процесу його реалізації активно долучаються і фактично щодня бувають на об’єкті.

Проект як подяка Героям

Меморіал, за задумом, складатиметься з двох частин: площі зі стелою на верхній терасі та пішохідного моста між пагорбами вздовж вулиці Кривоноса, який виводитиме на терасу з боку вулиці Замкова, де будуть площа і стела, присвячені Героям Небесної Сотні.
Над мостом повинні зробити накриття зі спеціальної сталі. На даху цього накриття будуть вирізані імена Героїв Небесної Сотні, крізь які в дощову погоду стікатиме вода, що, своєю чергою, символізуватиме “вічні сльози” за загиблими, а в сонячну погоду ці літери мають підсвічуватися природним денним світлом.
Портрети вигравірувані на нержавіючій сталі. Всього їх буде встановлено 107, відповідно до кількості Героїв
“Це не просто пішохідний міст, а міст-музей, який матиме чотири метри завширшки, перетинатиме вулицю Кривоноса і поєднуватиме парк зі сквером. Усередині можна буде організовувати тематичні виставки. Тому цей простір житиме постійно”, – запевняє Андрій Лесюк, генпроектувальник, співавтор проекту.
Відповідно до архітектурного проекту, на мості також будуть п’ять плит, що символізують п’ять днів, упродовж яких загинула найбільша кількість людей під час Революції Гідності.

Як пояснив Андрій Лесюк, зараз роботи тривають за планом, все поки що відповідає проекту, який презентували громадськості.
“Наразі загальна концепція в реалізації простору повністю дотримана. Навіть дещо пропрацьоване набагато цікавіше. Раніше в проекті зазначалась одна тераса зі стелою та мостом, а зараз дві. Додали в проект оглядові майданчики і більшу увагу звернули на благоустрій. Відтак через ці деталі проект став насиченішим, цікавішим”, – стверджує Андрій Лесюк.
Для молодого авторського колективу, який переміг у конкурсі, цей проект пілотний у його кар’єрі. “Стати генпроектувальником у 25 років дуже відповідально, рідко коли хтось має таку можливість. Але нашій команді пощастило. Львівський конкурс для нас був шостим і першим, у якому ми перемогли!” – акцентував співрозмовник.
І додав, що через утілення цієї ідеї автори найперше хотіли висловити подяку Героям за їхній героїчний вчинок!
А вже до наступної річниці у 2020 році проект повинні повністю завершити. “Не хочемо, щоби кінцевий результат був яким-небудь. Ми відповідаємо за якість, тому поспішність тут не є принциповою”, – вважає Андрій Лесюк.

Що думають рідні Героїв

У цьому задумі автори проекту активно комунікують з родинами Героїв Небесної Сотні. На етапі конкурсу вони навіть були членами журі. В цілому, резюмує Андрій Лесняк, родини відгукуються про проект позитивно і підтримують ідею: “Було від них більше зауважень щодо художнього оформлення портретів, і ми їхню думку врахували”.
На даху накриття будуть вирізані імена Героїв Небесної Сотні, крізь які у дощову погоду стікатиме вода, що символізуватиме “вічні сльози” за загиблими, а в сонячну погоду ці літери мають підсвічуватися природним денним світлом
Самі ж родичі підтверджують співпрацю, кажучи, що неабияк важливо гідно увіковічити пам’ять про їхніх рідних.
“Так, нам телефонували і писали в соцмережі, зокрема, щодо фото сина, яке прикріплять до стели. Але це виглядало так, що нас ставили перед фактом. Мені це не сподобалося… Але я електронною поштою таки надіслав те фото, яке моїй родині до вподоби”, – пояснює Микола Жеребний, батько загиблого на Майдані Героя Небесної сотні Володимира Жеребного.
І признається, що не розуміє, чому досі триває радянська практика, коли відкриття пам’ятника чи простору “підганяють” під якусь дату.
“Те, що робиться поспіхом, виходить ні собі, ні людям. Нехай роботи завершать пізніше, але якісно! Це ж на віки…” – каже співрозмовник.
Світлана Бльок, сестра Івана Бльока – Героя Небесної сотні, поділяє думку Миколи Жеребного: “Не так я, як мама і дружина Івана, більше спілкуються з тими, що виконують роботи щодо меморіалу. Знаю, з ними радилися, яке фото краще використати. Вони їздили закладати капсулу під меморіал. Думаю, в підсумку у Львові буде не просто пам’ятник, а щось більше”, – резюмувала Світлана Бльок.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7357 / 4.16MB / SQL:{query_count}