До спілки з містом: відреставрувати і зберегти

З 1 лютого львів’яни зможуть подати заявку на участь у програмі співфінансування реставрації вікон. Тоді як на реставрацію дверей та брам можна подаватись вже нині

фото: ЛКП «Археологічно-архітектурна служба Львова»
У Львові тривають проекти щодо збереження та реставрації об’єктів культурної спадщини міста, започатковані у рамках співпраці з німецьким проектом “Муніципальний розвиток та оновлення історичної частини міста” (GIZ). Зокрема, цього року у Львівській міській раді продовжують програму реставрації дверей та брам і відновлюють програму реставрації вікон. Впродовж 2019 – 2020 років до спілки з львів’янами місто планує відреставрувати ще сотню дверей та брам і півсотню вікон.
“Зараз спостерігаю тенденцію, коли львів’яни дедалі краще розуміють, що варто відреставрувати старе вікно, аніж замінити його на пластикове, від якого чимало шкоди. Бо через неправильний монтаж в помешканні утворюється пліснява, грибок. Програми співфінансування – хороша пропозиція від держави, яка виділяє кошти на реставрацію приватних вікон в домівках. Я, наприклад, у себе в квартирі самостійно реставрувала вікна. Якби знала про цю програму раніше, звичайно, скористалась би нею”, – зазначає нашому виданню Тетяна Балукова, директор ЛКП “Археологічно-архітектурна служба”.
Що ж стосується реставрації балконів, то окремої програми співфінансування немає. Ще торік у місті розробили на 47 об’єктів проектно-кошторисну документацію, в 2019-ому продовжать роботу з реставрації. За 2018 рік вдалось оновити  більше 20 балконів.

Реставрація брам: 70% на 30%

Самостійно без участі GIZ програма співфінансування реставрації історичних дверей і брам почала працювати з квітня 2018-го. Цього року ЛКП “Археологічно-архітектурна служба”, яке діє при управлінні охорони історичного середовища, продовжує втілювати цю програму. Спочатку реалізовують заявки львів’ян, які надійшли до них ще у 2018-ому (із 50 залишилось опрацювати 10 заявок). На цей рік вже теж знайшлось чимало охочих – станом на 16 січня надійшло 102 заявки стосовно дверей та брам, які потребують оновлення.
“Уже набираємо заявки на 2020 рік. Прийматимемо їх до 29 березня. Тож львів’янам варто поспішити”, – каже Тетяна Балукова.
Містянам, які хочуть взяти участь у програмі реставрації історичних дверей і брам, потрібно прийти за адресою: вул. Валова, 20, каб. 12, написати на Facebook-сторінку ЛКП або ж зателефонувати за тел.: (067) 703-31-03 (Тетяна Балукова).
Відсоток співфінансування програми залишився незмінним: 70% вартості робіт покриває міська рада, а 30% – мешканці. Таку ж частку мешканці оплачували і при проекті GIZ. Реставрація може тривати від одного до трьох місяців. Все залежить від розміру та стану того чи іншого об’єкта.
Ціна теж різниться. Загальна вартість оновлення брами обійдеться у 50-70 тис. гривень. Вартість залежить й від того, чи це дерев’яний, чи металевий об’єкт.
На цю програму з міського бюджету виділили ще минулого року 3 млн грн. З них використали лише мільйон. У 2019 році додали ще 500 тис. грн на продовження реставраційних робіт.

Реставрація вікон: 60% на 40% або 50% на 50%

Після невеликої перерви у 2019 році у міській раді запускають програму співфінансування реставрації дерев’яних вікон та заміни пластикових на дерев’яні склопакети. Програма почне діяти з 1 лютого.
“З 1 лютого мешканці зможуть прийти лише особисто за тією ж вищевказаною адресою, щоб подати заявку на реставрацію дерев’яних вікон або на заміну пластикових на дерев’яні. Якщо говоримо про заміну пластикового вікна, то спочатку потрібно буде сплатити штраф – орієнтовно 1700 гривень за одне вікно”, – веде далі Тетяна Балукова.
Частка співфінансування реставрації дерев’яних вікон становитиме 60% – покриває місто, 40% – мешканці. Частка при заміні пластикового вікна на дерев’яний склопакет (тільки після оплати штрафу) становитиме 50% на 50%.
Співрозмовниця каже, що реставрація, наприклад, дерев’яного вікна 70-их років обійшлась орієнтовно в 11 тис. гривень. Є й складніші вікна, де вартість робіт сягає до 18 тис. гривень. Поки виділеної суми на цю програму не називають, бо кошторис визначать на сесії Львівської міськради, яка запланована на 24 січня.
За цією програмою планують набрати лише 50 адрес, щоби встигнути їх опрацювати.

Кваліфікованих майстрів знову бракує

Охочих взяти участь в міських програмах спіфінансування багато. Проте є інша суттєва проблема – бракує хороших реставраторів, зізнаються в ЛКП.
“Хороші майстри, які, власне, зареєстровані як підприємці і знають свою справу, виїжджають за кордон. Хто куди – в Швецію, Польщу… Зараз є сім фірм, які працюють з нами у реставрації дерева і лише одна працює з металом”, – пояснює Тетяна Балукова.
І резюмує: щоб взяти участь у міських програмах, є певні важливі умови. Одна з них – ваша вулиця має входити в історичний ареал міста Львова. Межі історичного ареалу міста затвердженні рішенням виконавчого комітету ЛМР від 09.12.2005 року №1311 і доступні для перегляду на сайті Львівської міської ради. Також важливо, щоб усі мешканці того чи того будинку не виступали проти реставрації та сплатили свою частку фінансування робіт вчасно.
Щодо гарантійних термінів після реставрації, то у ЛКП зазначають, що це приблизно два роки. За умов, якщо ви дбайливо поводитись з вікнами чи дверима і правильно їх експлуатуєте.

Пам’ятки архітектури не можна утеплювати!

 
фото: Олег Огородник
У Львові будинки, які є пам’ятками архітектури, заборонили утеплювати взагалі. Відповідне рішення щодо заборони ухвалили 14 січня на засіданні виконкому Львівської міськради. Питання утеплення фасадів будинків у межах історичного ареалу, які не є пам’ятками архітектури, розглядатимуть індивідуально в управлінні охорони історичного середовища ЛМР. Крім того, міська рада готова співпрацювати з мешканцями будинків та ОСББ щодо повного утеплення фасадів. Що ж стосується несанкціонованих робіт в історичній частині міста, то такі випадки розглядатимуть під час засідань адміністративної комісії, яка діє у Львові з березня минулого року. Тож комісія штрафуватиме порушників відповідного рішення, інформує tvoemisto. До слова, в березні минулого року в місті провели інвентаризацію фасадів щодо клаптикового фарбування. Під час перевірок таких виявили 1322 будинки. Натомість, якщо говорити про житлові будинки, які не мають історичної цінності, то тепер їх можна утеплювати без дозволів. Кабінет Міністрів України 8 грудня 2018 року затвердив перелік будівельних робіт, які не потребують документів на їх виконання. Зокрема, що стосується будівельних робіт з комплексної теплоізоляції стін, даху, горища, технічного поверху, цоколя чи підвалу. Йдеться про індивідуальні житлові будинки, які належать до об’єктів із незначними (СС1) наслідками та багатоквартирне житло висотою до 100 м – об’єкти із середніми (СС2) наслідками. Раніше потрібно було отримувати дозвіл ДАБІ. Таким чином, Кабмін хоче посприяти термомодернізації житла.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
20.3141 / 4.14MB / SQL:{query_count}