Ратуша без голови

Міський голова Львова Андрій Садовий пішов у відпустку у зв’язку з президентськими перегонами-2019. Хто господарюватиме у місті за його відсутності

Уже понад дванадцять років міським головою Львова є Андрій Садовий. До кінця терміну його служби залишається ще понад півтора роки, та він уже заявив, що надалі не має наміру балотуватися у мери. Йде у велику політику. Так, у час різдвяних свят, 8 січня, Центральна виборча комісія зареєструвала  кандидата у президенти – міського голову Львова Андрія Садового. Тож у зв’язку з початком президентських перегонів він пішов у відпустку на три місяці, щоб провадити свою президентську кампанію.
 
 фото: прес-служба ЛМР
Торік Львів уже кілька разів залишався без міського голови. Андрій Садовий відвідував міста України й світу під час своїх робочих поїздок і відпусток. Тоді відсутність мера ніяк не вплинула на життя міста. Робота у мерії не припинялась. Бо ж окрім мера у Львівській міській раді працюють й інші люди, на плечі яких теж покладено відповідальність за місто.
То як працюватиме міська рада під час відсутності міського голови? Чи якось вплине його відсутність на життя Львова та його жителів? Та й, зрештою, хто керуватиме Львовом під час виборчої кампанії і врегульовуватиме важливі питання для міста? Про це “Львівська Пошта” запитала у представників і голів усіх фракцій Львівської міської ради, заступників міського голови, директора юридичного департаменту ЛМР, а також у львівського політолога.

фото: Олег Огородник

Обов’язки мера виконуватимуть його заступники

9 січня Андрій Садовий підписав розпорядження про покладення обов’язків міського голови на свого заступника з фінансово-економічних питань Геннадія Васьківа, розповів “Львівській Пошті” заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.
“Відтепер на виконкомі головуватиме теж Геннадій Васьків. Окрім цього, кожен із заступників міського голови надалі виконуватимуть свої обов’язки, вирішуватимуть питання, що стосуються безпосередньо їхніх галузей у місті. Тобто робота у мерії цілком організована, а якихось критичних моментів, чи труднощів немає. Певен: цілком правильно, що під час виборчої кампанії міський голова передав виконувати свої обов’язки заступнику. Також зазначу, що у разі виникнення певних ситуацій, за яких присутність міського голови буде необхідною, він, звісно, буде на місці і усе контролюватиме”, – наголошує Андрій Москаленко.
“Раніше мені уже вдалось виконувати обов’язки міського голови за час його відсутності. Певен, що і на цей раз усе буде гаразд. Маємо хорошу команду, кожен заступник працює у своєму напрямку. Тож надалі виконуватимемо свою роботу. До моїх обов’язків входитиме координація дій у різних напрямках. Отже, кожен заступник відповідатиме за проблеми та їхнє вирішення у своєму напрямку”, – розповів заступник міського голови Львова з фінансово-економічних питань Геннадій Васьків.
Наразі Геннадія Васьківа призначили виконувачем обов’язків міського голови терміном з 9 по 17 січня 2019-го. Надалі Андрій Садовий вирішуватиме, хто і коли виконуватиме його обов’язки.

фото: Олег Огородник

“Немає проблем у тому, що обов’язки мера виконуватимуть його заступники”

Законом передбачено, що кандидату в президенти не може бути відмовлено в наданні відпустки без збереження заробітної плати, зазначила директор юридичного департаменту Львівської міськради Гелена Пайонкевич.
“Наразі міський голова перебуває у відпустці без збереження заробітної плати. Час і терміни не визначені законодавством. Певна: у відпустці він перебуватиме лише на час виборчої кампанії. Також зазначу, що це не означає, що міський голова під час усієї відпустки не вирішуватиме міські питання. Він й під час відпустки зможе виконувати свої обов’язки”, – каже Гелена Пайонкевич.
З її слів, за час відсутності міський голова має право визначати, хто із його заступників і коли виконуватиме його обов’язки. “З юридичної точки зору я не вбачаю жодних проблем у тому, що обов’язки мера виконуватимуть його заступники. Що ж стосується порядків денних на сесіях, ухвал сесії, то їх підписуватиме міський голова у той час, коли він не перебуватиме у відпустці”, – наголошує Гелена Пайонкевич.
За час відсутності міський голова має право визначати, хто із його заступників і коли виконуватиме його обов’язки
З її слів, секретар ради виконує обов’язки міського голови в тих випадках, коли це чітко передбачено законом про місцеве самоврядування. Зокрема, неможливість міським головою виконувати свої обов’язки через певні причини. Наприклад, у випадку смерті, дострокової відставки тощо.
За час відпустки міського голови Львів й надалі розвиватиметься. Три місяці – це не такий великий термін, зазначає секретар Львівської міськради Анатолій Забарило.
“У міськраді у робочому порядку й надалі збиратимуться сесії, працюватимуть усі служби тощо. Отже, на львів’ян та місто відсутність мера ніяк не вплине. На час своєї відсутності мер призначатиме виконуючого своїх обов’язків. Це може бути одна людина, а може бути кілька вповноважених осіб. Надалі усі питання врегульовують у робочому порядку в міськраді. Не потрібно переживати стосовно відпустки мера, адже жодних змін не відбудеться”, – наголошує Анатолій Забарило.

Геннадій Васьків

Міськрада працюватиме у звичному режимі

За відсутності міського голови Львова жодних проблем у роботі міськради не виникне, вважає депутат Львівської міськради, голова фракції “Українська Галицька партія” Тарас Чолій.
“Міський голова не займається вирішенням кожнісінького питання у місті. Це завдання покладено безпосередньо на його заступників. Тож за відсутності Андрія Івановича жодних змін не відбудеться. Те ж стосується і проблем міста, які й надалі залишатимуться невирішеними”, – каже Тарас Чолій.
Депутат Львівської міськради, голова фракції “Українське Об’єднання Патріотів – УКРОП” Ігор Телішевський теж переконаний, що жодних проблем у зв’язку з відсутністю мера не виникне.
“Не вважаю, що Андрій Іванович робив щось таке особливе, що після його від’їзду у Львові щось змінитись. До слова, за останніх півроку він часто був відсутнім, бо їздив у відрядження. Мабуть, робота у міськраді навіть покращиться за час його відсутності. Адже усі депутати, працівники департаментів і комунальних підприємств відчуватимуть ще більшу відповідальність перед львів’янами за час відсутності мера”, – каже Ігор Телішевський.
З його слів, місто розвиватиметься, як і розвивалось, незалежно від того, хто ним керуватиме. “Насправді Львів має великий потенціал. І варто пам’ятати: не все у місті залежить лише від мера. Окрім нього у міськраді працюють й інші люди, які розглядають різні проекти, голосують за певні покращення у місті, ухвалюють рішення стосовно нововведень тощо”, – наголошує Ігор Телішевський.
Ухвали сесії надалі підписуватиме міський голова у той час, коли він не буде у відпустці
“Ситуація в місті точно не погіршиться у зв’язку з відпусткою Андрія Садового. Мабуть, навіть покращиться. Адже бачимо, що за останній час міський голова зовсім не займається господаркою Львова. Мер ще в 2018-ому провадив свою президентську кампанію, відвідував різні міста України, не приділяючи достатньо уваги місту. Якщо він вирішив іти в президенти, то мав би давно скласти свої повноваження. Тоді б він зміг переїхати в Київ і повністю зайнятися виборчою кампанією. Проте міський голова надалі залишається на посаді”, – каже депутат Львівської міськради, член фракції “Свобода” Андріян Гутник.
З його слів, ймовірно, що Андрій Садовий і “Самопоміч” балотуватимуться ще й на парламентських виборах, якщо не складеться з президентськими.
“Коли ж нинішній мер Львова втілить у життя свої парламентські амбіції, то, мабуть, захоче очолити свою фракцію у парламенті. Тобто наразі міському голові явно не до міста. Гадаю, йому було б варто скласти повноваження. Тож оскільки останнім часом місто не мало ніякого стратегічного планування, то думаю, що для міста відпустка мера буде навіть корисною”, – зазначає Андріян Гутник.

фото: Олег Огородник

Е-квиток, транспорт і сміття – вічні проблеми Львова…

Безперечно, мер із майже тринадцятирічним стажем може похизуватись позитивними змінами, які відбулись у Львові за час його керівництва. Проте й проблем у місті залишилось чимало…
“За 13 років своєї роботи міський голова Львова залишає львів’янам чимало невирішених питань: нереалізований Е-квиток, транспортні проблеми, закорковане місто, невирішене питання щодо будівництва сміттєпереробного заводу, брак дитсадків, незаконна забудова у середмісті тощо. Окрім цього, мер, звісно, залишає львів’янам туристів… Тобто за останніх 13 років Львів не вийшов на новий рівень розвитку. Місто й надалі задихається у своїх проблемах, як це було п’ять-десять років тому. Звісно, Львів не є винятком серед інших українських міст. Безперечно, певні речі у нашому місті краще функціонують. Однак, на жаль, поки що я не можу сказати, що Львів має революційну господарку, правильний менеджмент, розумну систему прийняття рішень тощо”, – зазначає Тарас Чолій.
Наразі у місті залишається чимало невирішених проблем: нереалізований Е-квиток, транспортні проблеми, закорковане місто, невирішене питання щодо будівництва сміттєпереробного заводу, брак дитсадків тощо
Зважаючи на те, що останніх 13 років львів’яни довіряли Андрію Садовому очолювати місто, то певен, що вони спостерігали позитивні зміни у Львові, вважає Андрій Москаленко.
“Пригадую, коли ще навчався в університеті, то у Львові були великі проблеми з водопостачанням. Воду вмикали на три години зранку і на три години ввечері. На щастя, міському голові вдалось вирішити цю проблему. Також спостерігаємо позитивні зміни у питаннях, що стосуються освітлення у місті, інфраструктури, галузі ІТ, туризму тощо. Звісно, сьогодні перед міськрадою поставлено чимало завдань. Бо місто – це живий організм. Тож кожного дня з’являються нові завдання, постають нові виклики. Однак я вважаю, що міський голова Львова поставив перед собою і своєю командою досить високу планку. Саме тому нині можемо спостерігати ті позитивні зміни, що відбулись у Львові за останніх 13 років”, – каже Андрій Москаленко.
З його слів, попри позитивні зміни, звісно, залишається ряд невирішених питань на державному рівні.
“Так, зараз боремось за збереження однієї з львівських аптек. Водночас держпідприємство з нами не погоджується, вважає, що цієї аптеки там не має бути. Також є рішення на державному рівні, яке кожному українцю дозволяє проводити будь-які роботи у своєму будинку. Львів’яни не розуміють, що архітектурна спадщина – це наша цінність і надалі продовжують її нищити… Тож днями ухвалили рішення на виконкомі про заборону утеплення будинків, що є пам’ятками архітектури. Тобто є чимало питань, які мерія не може вирішити, бо за них потрібно братись на державному рівні”, – зазначає Андрій Москаленко.
“За останніх 12 років бачу велику кількість відремонтованих доріг, збільшення кількості громадського транспорту, покращення роботи з пам’ятками культурної спадщини. Спостерігаю за покращенням роботи та звітності комунальних підприємств. Однак, звісно, я бачу це все зсередини системи… Відверто скажу, для мене останніх 12 років – це були роки важкої роботи”, – каже Гелена Пайонкевич.

Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, керівник фракції “Народний контроль”:
– У ситуації, що склалася, можемо припустити: імовірно, мер покидає місто на більший термін, ніж три місяці, адже після президентської кампанії розпочнеться ще й парламентська. Мер Львова Андрій Садовий є головою фракції “Самопоміч”, яка має парламентські амбіції. Тому, мабуть, цього року Львів буде справлятися без міського голови. Ми, депутати, зокрема представники “Народного контролю”, продовжуватимемо ефективно працювати над вирішенням проблем міста, яких у Львові немало. Насправді багато робочих питань і проблем у міськраді вирішують незалежно від мера. Проблеми в місті залишаються, тому відповідальні посадовці працюють та вирішують їх. Зокрема, великою проблемою у Львові залишається транспорт, тому ми ініціюємо нараду, на якій шукатимемо шляхи вирішення транспортної кризи. Важливо, щоб чиновники не розслаблялись за відсутності міського голови, а робили те, заради чого вони обирались на посади. Кожен посадовець має якісно виконувати свою роботу. Тоді містяни не відчують ніяких змін, спричинених відпусткою мера.
Юрій Кужелюк, депутат Львівської міськради, голова фракції “Громадянська позиція”:
– Львів простояв понад 750 років, тому сьогодні відсутність мера ніяк на життя міста не вплине. Очевидно, що секретар ради й надалі проводитиме сесії, а по виконавчій лінії працюватиме заступник міського голови Львова Геннадій Васьків. Тобто кожен виконуватиме свої обов’язки, і ніяких змін не відбудеться. Хоч, звісно, недобре, коли мер відлучається на такий тривалий час. Однак мусимо якось перебути цей час. Думаю, що це буде тільки перше відлучення, а перед парламентськими виборами буде ще і друге відлучення міського голови. До закінчення каденції Андрія Садового ще залишається майже два роки. Певен, що до цього часу ще відбудуться певні зміни. Наразі багато чого залежить від результатів парламентських, місцевих виборів. Є ймовірність, що Андрій Садовий перебереться до Києва, а може й залишиться у Львові. Поки що це невідомо. Загалом оцінити роботу нинішнього міського голови зможемо тільки згодом. Хоч, очевидно, що за останніх 13 років Львів змінився у кращу сторону. Бачимо відремонтовані дороги, трамвайні лінії, каналізаційні канали. Однак є й чимало невирішених питань. Зокрема, сміттєва проблема.
Петро Адамик, депутат Львівської міськради, голова фракції Блок Петра Порошенка “Солідарність”:
– Відсутність міського голови у Львові, гадаю, ніяк не вплине на місто. Якщо в мера вистачить мужності не повертатись із відпустки раз у три дні, то це буде правильно, адже президентська кампанія – річ серйозна, нею потрібно займатись не частково, а повністю віддатися справі. Міський голова вже давно займається передвиборчою кампанією. Підтвердженням цього є його поїздки та відрядження впродовж останніх півроку. Та не президентськими виборами єдиними, оскільки Андрій Садовий і фракція “Самопоміч” мають перспективи повернутись до парламенту, де, найімовірніше, пан Садовий захоче стати лідером. Що ж стосується Львова, то місто й надалі буде розвиватися, адже в нас є депутатський корпус, який реально працює. У Львові все ж залишилось трохи проблем, які потрібно буде вирішити. Зокрема, це неповна укомплектованість виконавчої влади міста, адже є питання нестачі кадрів. Проте команда Андрія Садового залишається у Львові, де продовжуватиме працювати разом з іншими фракціями на благо міста. Деякі особливо важливі питання на цей рік вже вирішені: прийнято бюджет розвитку та загальний бюджет міста. Отже, ніяких загроз, спричинених відпусткою мера, не бачу.
Вікторія Довжик, депутат Львівської міськради, член фракції “Об’єднання “Самопоміч”:
– Андрій Садовий керує містом вже понад дванадцять років. За цей час він зумів побудувати систему, яка ефективно працює незалежно від присутності чи відсутності міського голови. Гадаю, загальне керівництво, де воно буде необхідне, мер зможе надати і у відпустці. Немає жодних проблем, якщо у Львові залишається команда, структура міської ради. У нас є напрацьовані механізми, прийнятий бюджет, сформовані основні завдання на наступний рік. Проблеми в тому, що персонально міський голова не буде кожного дня на роботі, я не вбачаю. Три місяці – це не такий вже й тривалий період часу. Мабуть, коли буде потрібно, мер обов’язково перебуватиме у Львові. Зараз міська рада працює в звичному режимі. Якщо створити систему і забезпечити її діяльність, вона працюватиме сама, з урахуванням посадовців. У ситуації з відпусткою міського голови більше шкодить зайвий ажіотаж і штучна паніка, створена недоброзичливцями нашого мера. Якби Андрій Садовий бачив, що є якісь слабкі ділянки у життєдіяльності міста, він би не пішов у цю відпустку.
Анатолій Романюк, політолог, викладач кафедри політології Львівського національного університету імені Івана Франка:
– Особливої проблеми в тому, що мер пішов у відпустку на час виборчої кампанії я не бачу. У мерії є процедура виконання обов’язків, а це значить, що визначена людина буде працювати. До слова, це уже не перший випадок, коли міський голова на певний час передає свої обов’язки іншим вповноваженим особам, ніяким чином на місто це не впливало. Місто – це велика структура, яка може функціонувати і з мером, і за його тимчасової відсутності. Підбивати підсумки роботи Андрія Садового як мера ще зарано, адже його каденція ще не завершилась. Частина проектів міського голови перебуває в процесі реалізації. Проте наразі точно можна сказати, що одна з ключових проблем у цій каденції Андрія Садового – це сміття. Можливо, питання не було таким актуальним під час останніх виборів, але тепер постає перед нами як гостра проблема. Саме від її вирішення залежатиме оцінка роботи нинішнього міського голови та його команди, коли будуть відбуватися наступні вибори, чи при звітуванні наприкінці каденції, якщо воно відбуватиметься. Інші наявні проблеми Львова пов’язані з розвитком міської інфраструктури, адже вони кардинально не вирішуються. До того ж виникають питання стосовно якості ремонту доріг. Позитивна зміна, яка відбулась під час цієї каденції Садового – це стрімкий розвиток ІТ-технологій, який спостерігаємо щороку. Сьогодні можемо говорити про те, що Львів став помітним містом у розвитку інфраструктури для подальшого прогресу ІТ-технологій у місті.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.4752 / 4.59MB / SQL:{query_count}