Монастир у Підкамені стане центром паломницького туризму

Спочатку відреставрують за 807 тисяч євро дзвіницю монастиря та облаштують туристичну інфраструктуру

фото: прес-служба ЛОР
Монастирський комплекс у Підкамені, що на Бродівщині, вважають історичним місцем, пам’яткою архітектури національного значення, яка датується XVII–XVIII століттям. У різний час його функціональне призначення змінювали, то руйнували, то підтримували монастир. Повна його назва – монастир походження дерева Хреста Господнього (колишній домініканський монастир). Сам монастирський комплекс за приблизними підрахунками займає більше гектара землі. Головною окрасою вважають дзвіницю, висота якої понад 50 метрів. У 2009 році стан дзвіниці недіючого монастиря визнали критично аварійним. А 2017-ому цей об’єкт, йдеться про монастирський комплекс загалом, подали на міжнародний проект “Транскордонний паломницький маршрут як інструмент промоції спільної історико-культурної спадщини в українсько-польському прикордонні”.
Проект одержав перемогу. Тож вдалось залучити кошти ЄС на комплексну реставрацію цієї ж дзвіниці. У Львівській обласній раді сподіваються, що виконання цього проекту дасть поштовх до відродження усього монастирського комплексу, який стане важливим елементом транскордонного паломницького маршруту і загалом туристичної інфраструктури на Львівщині.

До робіт беруться у лютому

На початку грудня міжнародний тендер на капітальну реконструкцію монастирського комплексу виграла будівельна компанія ТзОВ “Хосаро” зі Львова. Згідно з тендерною документацією, компанія повинна здійснити великий об’єм роботи: відреставрувати фасад комплексу, провести археологічні розкопки території навколо нього, відреставрувати мури і дзвіницю, провести необхідні внутрішні роботи – реставрацію стін, сходів, хорів, підлоги і дверей та встановити протипожежну сигналізацію. Виготовити віконні та дверні рами, опираючись на старовинні зразки і озеленити територію.
Минулого тижня у монастирському комплексі провели робочу нараду щодо реалізації проекту. Тож було погоджено виконавцями робіт та замовниками (Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації.“Львівська Пошта”) першочергові завдання, пояснює Галина Литвин, виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування “Єврорегіон Карпати-Україна”.
З її слів, виконавці робіт повинні почати перші роботи вже після свят, на початку лютого. Наразі очікують календарний розклад робіт від виконавця.
“Спочатку територію освітлять. Потім візьмуться за внутрішні роботи, зокрема реставрацію окремих елементів ліпнини. А вже в процесі наступних зустрічей із виконавцями погоджуватимемо інші етапи роботи”, – каже Галина Литвин.
Тож за проектом впродовж двох років реставрацію монастирського храму із дзвіницею у селищі Підкамінь повинні завершити. А також провести благоустрій території. А за межами комплексу неподалік облаштують дитячий майданчик. На реконструкцію монастиря в Підкамені виділено 807 тис. євро і 15 тис. євро на облаштування туристичної інфраструктури, щоб цей об’єкт служив центром паломницького туризму.
“За програмою ідея полягає не просто у відновленні дзвіниці, хоча це ключове питання, а у створенні конкурентноспроможного нішевого туристичного продукту. Чому нішевого? Тому що паломники – це окрема категорія туристів, але також потребує уваги і якісної пропозиції! Наша мета за проектом полягає у формуванні такої пропозиції, створенні транскордонного паломницького маршруту, який ітиме прикордонними областями України та Польщі”, – наголошує Галина Литвин.
Отож пілотними проектами в межах проекту “Транскордонний паломницький маршрут як інструмент промоції спільної історико-культурної спадщини в українсько-польському прикордонні” виступають три об’єкти – один на території України і два на території Польщі. Там реставрують костел святої Ядвіги в Мокободах і костел Різдва Пресвятої Діви Марії в Голублі. Нагадаємо, що цей проект втілюється Асоціацією органів місцевого самоврядування “Єврорегіон Карпати-Україна” в Бродівському районі у межах Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014 – 2020.

У Рава-Руській відновлять монастир, а у Тустані – бойківську хату

Проект на Бродівщині – один із 10 проектів-переможців у пріоритеті спадщина, які реалізовуватимуться на території Львівщини у співпраці з партнерами з прикордонних регіонів Польщі та Білорусі за кошти Європейського Союзу.
“Потрібно сказати, що було чотири тематичні напрямки, за якими подавались проекти. Щодо 10 проектів, які реалізовуватимуть на Львівщині – це ті проекти, які передбачають промоцію місцевої культури та історії або промоцію і збереження природної спадини”, – пояснює Галина Литвин.
Окрім Бродівщини, “інвестиційні заходи зі збереження пам’яток історико-культурної спадщини” проведуть в Уричі, Раві-Руській, Сколе. Реалізують природоохоронні проекти й у Червонограді, Східниці, Добромилі, Сокальському районі та Яворівському національному природному парку.
“Зокрема, у Рава-Руській відновлять монастир, а у Тустані відремонтують бойківську хату. А також створять карпатські центри в Колочаві, що на Закарпатті і в Косові, що на Івано-Франківщині. Ще один пріоритетний проект – природна спадщина на території Яворівського національного природного парку і Розточанського національного парку з боку Польщі. Ми тут виступаємо партнерами, наше завдання – ознакувати 160 кілометрів велосипедних шляхів і встановити 14 станцій обслуговування велосипедистів. Зокрема, у Верещиці буде збудовано центр екологічної просвіти. Щодо проектів, які стосуються природної спадщини – завершують будівництво очисних споруд у Червонограді, Добромилі та у Східниці”, – веде далі Галина Литвин.

Найчастіше у Підкамінь приїжджають поляки

Монастирський комплекс за розташуванням та характером укріплень був міцною фортецею, нині він належить до видатних пам’яток оборонної архітектури. Оборонні стіни висотою 4-6 м утворювали зовнішній мур, що нагадував восьмикутну зірку. У склад комплексу також входять келії та окремо зведена дзвіниця з трьома високими напівкруглими арками. При вході на територію відразу увагу привертає бароковий костел Вознесіння. У монастирі є підземний храм, до якого ченці ставляться з особливою пошаною. У центрі монастиря розташована позолочена бронзова фігура Божої Матері з Ісусом. Сьогодні у частині приміщення монастиря проживає лише один-два монахи, а в іншій частині функціонує психоневрологічний інтернат. Цікаво те, що з дзвіниці монастиря в хорошу погоду можна розгледіти Почаївську лавру.
Ігор Криськів, депутат Бродівської райради розповідає нашому виданню, що ця місцевість нині доволі відома як українцям, так і закордонним гостям. Та, каже, найбільше сюди навідується саме поляків.
“Монастирський комплекс у Підкамені для поляків є одним із найвеличніших після міста Ченстохова, де розташований монастир Ясна Гура. А чудотворна ікона із нашого монастиря зараз зберігається у Вроцлаві. Окрім того, самі ж українці значно цікавляться цією місцевістю. Влаштовують самостійно собі тури вихідного дня, по дорозі, коли їдуть у Підгірці, Олесько обов’язково заїжджають у Підкамінь. Точних підрахунків кількості відвідувачів не маю, але я кожної неділі приходжу сюди на службу Божу і бачу зо два десятка машин і по три-чотири туристичні автобуси”, – стверджує співрозмовник Ігор Криськів.
З його слів, раніше на знаменитий етнофестиваль “Підкамінь”, де звучала українська фолькова музика, проводились забави та майстер-класи навідувалось до 15 тисяч осіб. І всі, хто тут побував хоч раз, обов’язково повертались у Підкамінь. Додамо, що фестиваль проводили із 2007 року. Але через військові дії на сході України його поки не проводять. Ймовірно, що захід можуть відновити після того, як втілять проект реставрації монастирського комплексу, припускає Ігор Криськів.
Зауважимо, що під час проведення реставраційних робіт туристи матимуть доступ на територію монастирського комплексу. Вхід  – вільний.

Перша згадка про монастир у Підкамені датована 1464 роком. Тоді там збудували замок та костел домініканців. У 1519 році під час навали турків селище і монастир домініканців пограбували та зруйнували. Згодом його відновили.
До 1946 року монастир був діючим, а у 1940-50-их роках там була в’язниця. У другій половині 1950-их років тут було засновано психоневрологічний інтернат закритого типу. У храмі зробили конюшню, а згодом – гараж для сільськогосподарської техніки. У 1997 році відновлено функціональне призначення монастиря. Нині монастир походження дерева Хреста Господнього належить монахам-студитам УГКЦ. У 2009 році стан дзвіниці недіючого монастиря визнали критично аварійним. Відтоді витратили 5,5 млн грн на реставрацію пам’ятки, інформує zaxid.net. Зокрема, у 2010 році влаштували протиаварійне риштування, відреставрували перші 26 метрів несучих стін дзвіниці, відновили та покрили міддю її купол та встановили грозозахист. У лютому 2011 року через сильний вітер на дах дзвіниці храму впала частина риштування, внаслідок чого були розбиті три з чотирьох барокових скульптур учнів Пінзеля та пошкоджений дах дзвіниці.
Наталія Табака, начальник управління туризму та курортів Львівської ОДА:
– Якщо збираєтесь відвідати монастир у Підкамені, рекомендувала б ще дорогою зупинитись у Бродах. Тут варто звернути увагу на синагогу, мабуть, одну з найбільших в Україні, наріжний камінь під яку було закладено ще у 1742 році. Ще однією родзинкою цього міста є замок, який проектували у 1630-ті роки. Навідатись рекомендувала б й на гору Жбир, що у селі Ясенів (Бродівський район). Там є меморіал воїнам дивізії СС «Галичина». Влітку дорогою можна заїхати у село Суховоля, де височіє гора Макітра, навколо неї є ботанічний заказник місцевого значення «Макітра» розташований між селами Суховоля і Бучина. Заказник створений в 1931 році і входить до складу Національного природного парку «Північне Поділля». Тут росте багато квітів, лікарських рослин, трав, частину яких занесено в Червону книгу. І, звісно, можна одразу ж заїхати в Підгорецький та Олеський замки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6433 / 4.18MB / SQL:{query_count}