Прощайте, ЛКП. Створюємо ОСББ!

До 1 березня львів’яни мають визначитись, хто і як керуватиме їхніми будинками. Створити ОСББ, взяти будинок на самоуправління або укласти договір з управляючою компанією – яку форму управління обрати

Відчути себе господарем у багатоквартирному будинку, здавалося б, нереально. Кожен мешканець дбає лише про своє помешкання, а те, що відбувається за порогом власної квартири його мало цікавить. Якщо на сьомому поверсі сталась якась проблема, то мешканцям інших поверхів знати про це нецікаво. А ідея згуртуватись, облаштувати подвір’я для дітей або ж провести толоку здається уже пережитками минулого…
Інша справа, якщо мешканці перебирають на себе відповідальність за свої помешкання. Тобто створюють ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків) і спільно вирішують усі проблеми будинку, а головне самі ведуть свій бюджет, вирішують, на що скерувати гроші. Наприклад, як утеплити будинок, полагодити покрівлю, відремонтувати сходові майданчики, яким чином прибирати прибудинкову територію тощо.
Тепер від рішення мешканців залежить, хто і як надалі керуватиме їхнім будинком
Держава чи місто не можуть доглядати за будинками так, як це можуть робити самі ж мешканці. Тож Львівська міська рада активно працює над ліквідацією ЛКП. Натомість мешканцям пропонують обрати нову форму правління – створити ОСББ, взяти будинок на самоуправління або ж укласти договір з управляючою компанією. До слова, мешканці, які вирішать створити ОСББ, зможуть самостійно управляти своїм будинком, визначати, на що саме спрямовувати кошти тощо.
Загалом у Львові функціонує 9212 будинків різної форми власності, станом на жовтень 2018-го у Львові створено 1232 ОСББ у 1295 будинках.

фото: Олег Огородник

Відхід від ЛКП

Сьогодні триває процес списання будинків з балансу львівських комунальних підприємств. Наразі списали 559 будинків, і ця робота активно продовжується, розповіла директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Ірина Маруняк.
“Щодня кожне ЛКП та районні адміністрації працюють із мешканцями. Кожна райадміністрація створила відповідну робочу групу. Як правило, до її складу входять й мешканці тих будинків, що оглядають. Робоча група розглядає питання щодо списання з балансу ЛКП кожного будинку, а також працює на місці – оглядає кожен будинок, з’ясовує, чи це житлове приміщення, чи на прибудинковій території є додаткові споруди, обстежують горищні приміщення тощо. Вкрай важливо прописати усі ці подробиці у акті про списання будинку з балансу ЛКП. Сподіваюсь, що до 1 березня вдасться списати з балансу ЛКП максимальну кількість будинків”, – каже Ірина Маруняк.
З її слів, розробили базу даних, у якій відображається процес списання житлових будинків з балансу ЛКП. Дані можна відслідковувати за посиланням. Інформацію оновлюють щодня.
ОСББ – це неприбуткова організація, яка не сплачує ПДВ. Тобто більше коштів буде спрямовано на виконання якихось робіт
“Мешканці також можуть скористатись програмами, які передбачають фінансову допомогу на вирішення певних проблем будинку. Так, цього року на програму “Теплий дім” передбачено майже шість мільйонів гривень. Цією програмою можуть скористатись лише ОСББ. Також передбачено понад 10 мільйонів гривень на програму співфінансування проведення капітальних і поточних ремонтів. Програма передбачає, що 70% необхідних коштів виділяє місто, а 30% збирають мешканці будинку. Окрім цього, у райадміністраціях є кошти, передбачені на поточний ремонт житлового фонду”, – зазначила Ірина Маруняк.

Три варіанти управління

Окрім процесу списання будинків з балансу ЛКП, Львівська міська рада також працює над створенням ОСББ. За останніх три місяці вдалось створити 40 ОСББ, розповідає Ірина Маруняк.
“Насправді сьогодні мешканці мають великий вибір – створити ОСББ, взяти будинок на самоуправління або ж укласти договір з управляючою компанією. Коли мешканці зроблять цей вибір, то відчують зміни. Зокрема, мешканці, які вирішать створити ОСББ, зможуть самостійно управляти своїм будинком, визначати на що саме спрямовувати кошти тощо. Окрім цього, ОСББ – це неприбуткова організація, яка не сплачує ПДВ. Тобто більше коштів буде спрямовано на виконання якихось робіт. Я закликаю мешканців не бути байдужими, бо зараз від них залежить, хто і як надалі керуватиме їхнім будинком”, – зазначила Ірина Маруняк.
Якщо мешканці незадоволені роботою управляючої компанії, то через рік вони можуть розірвати угоду і обрати іншого балансоутримувача будинку

Що ж стосується управляючих компаній, то нині їх у Львові 50: 40 – комунальні, а 10 – приватні. Їхній повний перелік можна переглянути за посиланням.
“Мешканці, які на загальних зборах вирішать співпрацювати з певною управляючою компанією, далі мають скласти відповідні протоколи про те, що будинок переходить в управління приватної або ж комунальної управляючої компанії. Після цього мешканці мають укласти договір на управління будинком. Наразі у Львові мешканці проводять перемовини з управляючими компаніями. Якщо будинок переходить в управління управляючої компанії, то квартирна плата обумовлюється на договірних засадах. Також обговорюються обов’язкові заходи, які має здійснювати компанія. Зокрема, прибирання сходового майданчика, прибудинкової території, оплата за вивіз ТПВ, освітлення сходового майданчика, ремонт даху тощо”, – каже Ірина Маруняк.
З її слів, якщо ж мешканці хочуть ще якісь додаткові заходи у будинку, то вони про це повідомляють свою управляючу компанію, визначають оплату за такі послуги.
“Угода з управляючою компанією укладається на рік. Тож якщо мешканці незадоволені роботою компанії, то через рік вони можуть розірвати угоду і обрати іншого балансоутримувача будинку. Якщо мешканці хочуть розірвати угоду до року, то це робиться добровільно або ж через суд. До слова, комунальні управляючі компанії – це колишні ЛКП. Наразі їх 40, але за кілька місяців може стати менше. Коли кожен будинок визначиться з формою управління, зокрема обере певну управляючу компанію, то вирішуватимемо долю кожної такої компанії. Наприклад, якщо якусь управляючу компанію оберуть мешканці п’ятьох-сімох будинків, то очевидно, що її ліквідуємо”, – зазначила Ірина Маруняк.
Сама Ірина Маруняк проживає у будинку, який у черзі на списання з балансу ЛКП. З подальшою формою управління мешканці ще визначаються.

Переваги ОСББ

Лише за ОСББ мешканці будинку можуть самостійно керувати грішми, вирішувати, на що їх витратити, розповіла “Львівській Пошті” пані Оля, активна мешканка, що проживає на вул. Демнянська, 18.
“До нашого ОСББ “Демнянська 18” належить один будинок, у якому 143 квартири. ОСББ функціонує ось уже три роки, і за цей час вдалось багато відремонтувати, зробити. Зокрема, полагодили дах, частково замінили труби. У 2019-ому плануємо замінити вікна у будинку. Хоч, коли тільки створили ОСББ, то більшість людей з недовірою поставились до цього. Однак за останніх три роки, коли вдалось багато чого зробити, коли мешканці побачили результат, то їхня думка змінилась”, – каже пані Оля.
З її слів, оплата за послуги ОСББ (у квартирній платі – “внески жильців”) становить близько п’яти гривень за квадратний метр.
У Львові функціонує 9212 будинків різної форми власності, станом на сьогодні 559 з них списали з балансу ЛКП
“Певна: створювати ОСББ потрібно. Однак важливо, щоб головою ОСББ був мешканець будинку. Тоді він чітко розумітиме проблеми, намагатиметься їх вирішити. Мешканці ОСББ повинні розуміти, що вони є господарями у своєму будинку, а тому повинні вкладати не лише свої гроші у нього, а й працю, щоб отримати якісний результат. Також важливо, щоб мешканці потоваришували, допомагали одне одному. Для цього час до часу проводимо толоки, на яких мешканці не лише прибирають прибудинкову територію, а й мають нагоду поспілкуватись. Так, за цих три роки чимало мешканців нашого будинку познайомились, почали допомагати одне одному і почали більше цікавитись проблемами будинку”, – розповіла пані Оля.

Як створити ОСББ?

Перший етап – знання

Охочим створити ОСББ потрібно знати вимоги Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» щодо створення об’єднання також варто розуміти, які правила діють всередині ОСББ, які функції виконує правління, які – контрольно-ревізійна комісія; який порядок прийняття рішень, як впливати на правління та голову правління ОСББ;
Мешканці повинні бути готові відповісти на будь-які питання сусідів, головне, – чітко розуміти мету створення ОСББ, знати яку користь це принесе всім співвласникам будинку. Важливо запевнити сусідів: попри всі проблеми, ОСББ – це найкращий спосіб захистити своє майно і підвищити рівень комфорту в будинку.

Другий етап – підготовчий: створення ініціативної групи

Відповідно до вимог закону «Про ОСББ» необхідно сповістити усіх співвласників будинку про проведення установчих зборів щодо створення ОСББ не пізніше ніж за 14 днів до дати зборів. Для цього потрібно створити ініціативну групу не менше як з трьох власників квартир чи нежитлових приміщень вашого будинку, повідомити усіх сусідів про проведення установчих зборів зі створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Пізніше треба завести реєстр співвласників, у якому залишать підписи поінформовані про захід співвласники будинку. Також потрібно отримати інформацію про усіх співвласників будинку, загальну площу квартири нежитлових приміщень співвласників будинку.

Третій етап – проведення установчих зборів

Установчі збори – офіційний захід, на якому співвласники голосують «за» чи «проти» створення ОСББ. Для ведення зборів необхідно обрати голову  та секретаря зборів. І також підготувати необхідний пакет документів: протокол Установчих зборів зі створення ОСББ (у двох примірниках), листки письмового опитування співвласників (у двох примірниках), Статут ОСББ.

Четвертий етап – державна реєстрація ОСББ

Державна реєстрація ОСББ здійснюється згідно Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» Державна реєстрація ОСББ проводиться в центрах надання адміністративних послуг. Автоматично про зареєстровану юридичну особу інформація потрапляє у головне управління статистики Львівщини та Державну фіскальну службу у Львівській області. 
Наступними кроками є виготовлення печатки (кутового штампу), внесення ОСББ до Реєстру неприбуткових організацій Державною фіскальною службою (вул. Стрийська, 35, м. Львів), відкриття рахунку в банку.

П’ятий етап – повідомлення Львівської міськради про створення ОСББ

Надати копію Статуту ОСББ у відділ супроводу ОСББ міськради. Представити Виписку з Єдиного державного реєстру про реєстрацію ОСББ.
Надати інформацію про будинок щодо технічних характеристик та юридичного статусу прибудинкової території згідно форми.
Інформація необхідна міськраді для подальшого залучення ОСББ в міжнародних проектах, участі у державних та місцевих програмах, ознайомлення із нормативними та законодавчими актами, інформує прес-служба Львівської міськради.
Також зареєстровані ОСББ можуть отримати консультацію з питань ведення господарської діяльності: примірний кошторис ОСББ, ознайомитися із затвердженими для населення тарифами та цінами на послуги підрядних організацій, пов’язаних з обслуговуванням житлового фонду Львова (обслуговування ліфтів, вивезення побутових відходів, послуги аварійних служб, послуги з чистки димовентиляційних каналів, повірка лічильників і т. п.).

Ольга Мацуська, голова ОСББ “Золотий оберіг”:
– Ще торік вирішили наш будинок, що на вул. Тракт Глинянський, 163 (Личаківський район Львова), передати на баланс ОСББ. У нього входить лише одна наша багатоповерхівка, де є 127 квартир. Абсолютна більшість мешканців одразу підтримала цю ідею. Ще в травні минулого року зібрали і передали усі необхідні документи, але поки процес створення ОСББ гальмують в управлінні комунального господарства. Там заспокоюють, що найближчим часом питання вирішать. З реєстрацією документів взагалі проблем не було, бо був постійний супровід з боку районної адміністрації, міської ради. А поки ми ще на обслуговуванні ЛКП “Господар”. Звично платимо квартплату, якщо виникає проблемне питання, то звертаємось в ЛКП. Наш будинок доволі старий – близько 45-ти років. За весь цей час його практично ніяк капітально не ремонтували чи оновлювали: маємо проблеми з електропроводкою, дах протікає, а сам будинок потрібно утеплювати. Спочатку я була доволі далека від питань керування ОСББ. Але всього навчаєшся з часом. На початках, як тільки ініціювали об’єднання, обрали одного керівника, а тоді переобрали мене. Поки працюю на громадських засадах. Та однозначно скажу, що з-поміж інших форм правління саме ОСББ варто створювати! Бо мешканці щомісяця сплачують чималі кошти, і якщо керівник ОСББ цілеспрямований, то нехай за рік-два, але зміни точно будуть. Я вже маю грандіозні плани і певна: зовсім скоро наш будинок зміниться до невпізнання. У нас є вісім під’їздів, в кожному з них маємо члена правління на чолі з головою ОСББ і бухгалтером. Є й ревізійна комісія. І, наскільки я розумію, утримувати на постійній основі слюсаря чи інженера дорого. Тож як тільки виникатимуть проблемні питання, звертатимусь і заключатиму договори з ЛКП, з якими раніше працювали. Якщо на рахунках будуть кошти, це буде не проблемою.
Сергій Бірюков, керівник ОСББ “Некрасова 47”:
– Минуло більше двох років, як ми створили, зареєстрували своє ОСББ. Але досі будинок на баланс нам не передають. Тож ми недієве ОСББ і визначаємось, чи нам взагалі це потрібно. В нашому будинку 36 квартир, це дуже мало. Розуміємо, що нашого ж фінансового ресурсу забракне на вирішення поточних проблем. В принципі, ми не проти об’єднатися з іншими мешканцями будинків, але не знаю, хто захоче… Розглядали таку форму управління як самоуправління. Та як мені пояснили, це можливо, коли у будинку до 10 квартир. Тому цей варіант довелось відкинути. Щоб будинок передали на наш баланс, за ці два роки я добивався того, аби за кошт міста поміняли мережі водопостачання, перекрили дах і це, до речі, була умова створення нашого ССББ, а також закріпили цеглу на дашках балконів. Зараз терміново потрібно укріпити дашок біля під’їзду. Свого рахунку у нас нема, за чий кошт це робити – незрозуміло. Та треба сказати, що на початках у створенні ОСББ я дуже розраховував на підтримку мешканців квартир. А її просто немає. Тепер думаю, чи взагалі мені це потрібно. Або комусь передам управлінські обов’язки, або ж залишимо все за управляючою компанією “Господар”, яка нас обслуговує.
Іван Ліпіцький, директор управляючої компанії “ЛКП “Дім”:
– Перевага управляючої компанії як форми управління багатоповерхівок у тому, що до цього часу вже сформовано команду, є досвід догляду за будинками. Є й певна техніка. А, наприклад, якщо говорити за ОСББ, то там повинні починати все з нуля. Думаю, форма самоуправління підходить більше туди, де є маленькі будинки і де немає великих інженерних мереж. Торік в Личаківському районі пройшла реформа, з семи ЛКП залишилось три. ЛКП реорганізували в управляючі компанії. Зараз наша компанія обслуговує майже півтори сотні багатоповерхівок – у чотирьох будинках вирішили створити ОСББ. Продовжуємо підписувати договори з мешканцями і почнемо працювати. Якщо площа обслуговування нашою управляючою компанією значно розширитися, добиратимемо людей. Нині з робочими, двірниками наш штат працівників складає близько ста осіб. Управляюча компанія в основному функціонує на внески жильців. В будинках квартплата може відрізнятись, але після того, як фактично ліквідували ЛКП, вона майже не змінилась. Мешканці повинні усвідомити, якщо найближчим часом вони не визначаться з формою управління, то, наприклад, обленерго від’єднає електроенергію на сходових майданчиках, у ліфтах. Від цього ліпше не буде нікому.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7416 / 4.28MB / SQL:{query_count}