Децентралізація в області: 35+5 ОТГ

На Львівщині 23 грудня у п’яти об’єднаних територіальних громадах відбудуться перші вибори. Залишається чотири райони, де ще не створено жодної ОТГ

джерело: Львівський Центр розвитку місцевого самоврядування
Із запізненням Центральна виборча комісія (ЦВК) призначила у грудні перші місцеві вибори для 125 ОТГ в Україні. З них вибори відбудуться і у п’яти громадах Львівщини. Нагадаємо, перших і додаткових виборів очікували ще 28 жовтня, але не склалось. Невдовзі вибори відбудуться у двох ОТГ, які створили в Радехівському районі – Радехівській міській та Лопатинській селищній ОТГ, Меденицькій селищній громаді (перша громада у Дрогобицькому районі), Бібрській міській (також перша громада у Перемишлянському районі) та Зимноводівській ОТГ (шоста громада у Пустомитівському районі).
Експерти відзначають, що майже усі ці громади було створено відповідно до Перспективного плану. Тож впевнені, що вони будуть фінансово спроможними. А поки наша область не перетнула половини згідно Перспективного плану, який передбачає на Львівщині більше 90 ОТГ. Зараз в області створено 35 ОТГ, де разом з п’ятьма новоствореними, населення об’єднаних громад складатиме майже 350 тис. осіб. Це 22% від загальної площі Львівської області.
“Зауважу, що комісія, яка діє при ЛОДА, зробила позитиві висновки щодо формування цього року 9 ОТГ на Львівщині. Проте тільки у п’яти громадах ухвалили кінцеве позитивне рішення, воно було скероване до ЦВК”, – зазначив цього тижня перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Ростислав Замлинський.
Чому ж не вдалося іншим об’єднатися, аналізували у Львівському Центрі розвитку місцевого самоврядування (ЦРМС). У серпні-вересні експерти Львівського ЦРМС проводили опитування серед голів, депутатів і старост ОТГ із міських, селищних та сільських громад. Також дослідили успіхи та бар’єри у розвитку ОТГ.

Більшість задоволена децентралізацією

З отриманих результатів у ЦРМС констатують, що близько 80% опитаних задоволені об’єднанням громад. А основною перешкодою на шляху до успішного розвитку громад називають пасивність мешканців та брак повноважень у сфері управління землями та плануванням території.
“Працюючи з громадами на підтримку об’єднання, нам часто як аргумент  висувають те, що багато хто із жителів ОТГ після об’єднання шкодують про це. Щоб мати фактаж, ми самостійно провели опитування. Охопили більшість створених громад в області. Отже, результати опитування демонструють, що 80% опитаних не розчаровані об’єднанням. Найменш задоволені старости. Бо зазвичай це люди, які до того були сільськими головами, мали інші повноваження, можливості. Припускаємо, що вони поки не знайшли своє місце у створених ОТГ”, – зауважила Галина Гречин, директор Львівського ЦРМС.
З її слів, важливо, що більшість опитаних впевнено запевняють, що після створення ОТГ громади як перевагу отримують більше повноважень та коштів на місцях. А також важливим фактором називають відокремлення від району. За іншими результатами опитування, мешканці ОТГ найбільш задоволені змінами у сфері освіти та культури (побудовою чи  реконструкцією народних домів, клубів, забезпеченням матеріально-технічними речами). Але найбільше в громадах чекають на зміни у питаннях благоустрою, зокрема це стосується ремонту доріг.

джерело: прес-служба ЛОДА

Чому об’єднались не всі

А поки жодної громади не створено в Яворівському, Буському, Турківському та Золочівському районах. До слова, на Волині, Житомирщині та Запоріжжі не залишилося жодного району без ОТГ. На Київщині громади найактивніше приєднуються до міст обласного значення, повідомляє портал decentralization.gov.ua. До кінця експерти у питаннях децентралізації сподівались, що окрім вищезазначених п’яти нових громад в області, до кінця 2018-го буде створено й Немирівську ОТГ (у Яворівському районі), Олеську ОТГ (у Буському районі), Верхньовисоцьку ОТГ (у Турківському районі) та Поморянську ОТГ (у Золочівському районі).
Чому не створили – причини різні, говорить Галина Гречин. “До прикладу, були ми у потенційних об’єднаних громадах – Олеській та Верхньовисоцькій. Там на різних етапах було ухвалено відповідні рішення за об’єднання, більшість місцевих проголосували за створення ОТГ. Але далі справа не рухалась. Ми помітили, що мешканці свято переконані, що їхні села пропадуть без району. Думаю, така думку їм формують на районному рівні. Нам доволі складно було порахувати потенційні доходи Верхньовисоцької ОТГ, бо багато районних установ у Турківському районі централізовані. Якщо порівнювати доходи їхнього районного бюджету за два роки, то там різниця з мінусом складає майже 17 млн гривень. Там немає великого платника податків і розуміємо, що йде штучний перерозподіл місць, куди ті доходи зараховуються, – додала директор Львівського ЦРМС. – Людям формують хибні думки, що без районного центру та установ громади не зможуть розвиватися. Потенціал Турківщини, яка межує зі Сколівським районом, значно недооцінений. Те саме повторюється у Буському районі. Люди навіть нас запитували на громадських обговореннях про їхню стратегію розвитку. Це свідчить, що на місцях не працюють з громадами”.
У Яворівському районі, де мовилось про створення Немирівської ОТГ теж склалась неоднозначна ситуація з об’єднанням.
“Всі сільські ради хотіли об’єднуватися, а от центральна рада – Немирівська селищна рада – ніяк не хотіла ініціювати процес об’єднання. Оскільки в законі “Про добровільне об’єднання громад” є чотири шляхи утворення громади і не написано, що ініціювати процес повинна центральна рада, то утворення Немирівської громади ініціювала одна з суміжних рад. Вони пройшли усі процедури, і готові пропозиції зокрема надіслали селищній Немирівській раді. В результаті голова цієї ради зібрав громадське обговорення, попередивши лише людей у яких був зацікавленим. Отже, проголосували проти створення там ОТГ. Така ситуація і в інших містах, селах. Елементарно на місцях голови навіть не проводять громадських обговорень”, – резюмувала Галина Гречин.
Поза процесом об’єд­нання на Радехівщині залишилися 18 сільських рад, які зіткнуться із проблемами фінансування з районного бюджету, оскільки у 2019 році 2/3 коштів, які надходили до районного бюджету, почнуть отримувати безпосередньо Радехівська та Лопатинська громади.
2020 рік співрозмовники називають переломним, бо вибори в місцеві ради ОТГ відбуватимуться виключно на основі затверджених перспективних планів. Процес об’єднання в наступні два роки ускладниться й через підготовку до президентських та парламентських виборів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.4301 / 4.13MB / SQL:{query_count}