Озеленення Львова на мільйон

Для міста закупили дерева і кущі за бюджетні кошти. Також у мерії просять фінансово долучитись до озеленення й львів’ян

фото: alex-shutyuk.livejournal.com
Львів готується до осінньої висадки дерев та кущів. Масова висадка почнеться вже за тиждень-два. Загалом цього року хочуть висадити більше ніж торік зелених насаджень – близько 10 тисяч. Це включно з весняною висадкою. Охопити новими закупленими деревами хочуть усі райони Львова, зокрема міські парки.

Дерева – по 2-5 тисяч гривень, кущі – по 150-400 гривень

Місто прийняло наприкінці червня цього року Комплексну стратегію озеленення міста. В межах якої було розроблено й програму озеленення Львова. Вона спрямована на збереження та збільшення кількості зелених насаджень, інвентаризацію дерев, встановлення чітких меж територій парків, скверів та передбачають забезпечення охорони та догляду за нинішніми зеленими зонами. Хоча активісти дещо критикують цю програму, бо під час її напрацювання не усі думки зацікавлених сторін взяли до уваги.
Однак цього року близько мільйона гривень виділили на озеленення міста. Зокрема, районним адміністраціям орієнтовно по 200 тис. гривень (Шевченківській райадміністрації – близько 400 тис. грн“Львівська Пошта”). Міський департамент містобудування провів закупівлю саджанців через тендерні процедури через ProZorro. Перемогла компанія з Івано-Франківська, яка здійснить поставку дерев на суму 795 тис. гривень. За ці кошти закуплено 363 штамбових дерев. Найбільше висадять кленів, лип, ясенів. Також глід, горобину, граби, дуби, берези, буки, магнолії. Першу партію дерев переможець тендеру уже доставив.
“Торік нам вдалося разом з небайдужими мешканцями та підприємцями висадити більше 6 тис. дерев. Цього року хочемо висадити ще більше – майже 10 тис. дерев. Варто нагадати, що дерева не тільки естетично покращують наше середовище, а ще й є джерелом кисню і забезпечують водорегулюючу та киснеутворюючу функцію”, – зазначив Сергій Коровайник, директор департаменту містобудування Львівської міської ради.
На залишок коштів – 135 тис. гривень – департамент оголосив допорогову процедуру на закупівлю кущів (750 штук).
Ціни на дерева чи кущі доволі високі і різняться. Все залежить від сорту саджанця. В середньому дерево місту обходиться у 2-5 тис. гривень, а то й більше. Дешевші кущі – по 150-400 гривень.

Де будуть нові дерева

На запитання, як визнають місця для висаджування дерев, Сергій Коровайник зізнається, що його подекуди знайти непросто. Насамперед звертають увагу на місця, де немає підземних комунікацій і червоних ліній.
“Визначали їх по географічних матеріалах, робили виїзди на місце. У багатьох випадках зрізатимемо старі дерева, на їхньому місці одразу нові висаджуватимемо. Окремо засаджуємо ділянки парків”, – веде далі Сергій Коровайник.
Серед парків, які озеленюватимуть, є Личаківський, Високий Замок, Снопківський, Залізна Вода, Боднарівка, Горіховий Гай, парк Піскові озера, Архангела Михаїла, Скнилівський, Левандівський, Виговського, Івана Павла ІІ. А також лісопарк Погулянка, зелена зона Майорівки та парк “Озеро Левандівське”. Додамо, що загалом у Львові є 29 парків та лісопарків загальною площею близько 1230 га.

Долучитись до висадки онлайн

До озеленення міста просять долучатьсь усіх зацікавлених. Аби це простіше можна було зробити, департамент містобудування ЛМР розробив карту “Долучись до озеленення”, яка розміщена на сайті міської ради за посиланням.
На карті позначені місця висадки дерев або кущів, породи саджанців, їхня кількість та характеристики. За картою львів’яни можуть відслідковувати інформацію про потреби в озелененні певної міської ділянки та взяти участь у висадженні зелених насаджень. Та перед тим обов’язково потрібно погоджувати ініціативу з районною адміністрацією. Або спочатку звернутися за тел: 297-57-55, 297-59-82. Чи написати на електронну адресу: eko.lviv@ukr.net, або на Фейсбук-сторінку відділу екології та природних ресурсів департаменту містобудування ЛМР.
Як резюмували співрозмовники, львів’яни доволі активно долучаються до закупівлі зелених насаджень: за попередній рік було придбано близько півсотні дерев. Та водночас актів вандалізму над молодими зеленими саджанцями не меншає. Від загальної кількості, наприклад, висаджених минулорічних 6 тис. дерев і кущів – 5-10% ламають або крадуть. Як це нещодавно було з деревами біля Львівського цирку чи на площі Катедральній.


Олександра Сладкова, керівник відділу урбаністики ЛКП “Інститут просторового розвитку”:
– Не думаю, що більше мільйона виділених коштів на озеленення – це багато, порівняно з потребами. Щодо темпів озеленення нашого міста, то скажу, що не так важко купити саджанець, як важко його добре посадити. Важко витягнути старе коріння з під-землі. Частково з цим справляється машина, але ж треба й заміну землі робити перед посадкою нового дерева, особливо в центральній частині міста, де є малі лунки. До прийнятої стратегії озеленення міста вноситимемо зміни. Зокрема передбачається запровадження експертної ради з озеленення міста. Адже одна людина не може брати відповідальність за процес озеленення тої чи іншої ділянки. Це клопітка робота. До наступного сезону така рада має запрацювати. Зараз потрібно більше зосередитись на заміні старих дерев у Львові. Багато перебувають в поганому стані. Наприклад, на проспекті Свободи. Але там їхня заміна має бути точковою, щоби не зруйнувати загальний вигляд вулиці. Переважно тим деревам по сто років, вони справді у поганому стані. На вул. Митрополита Андрея є кулясті клени, які перебувають в дуже поганому стані, хоча й посадили їх недавно. Та для їхнього росту не створено відповідних умов. Після ремонтних робіт у сквері Юра треба деякі дерева, кущі прибрати і теж висадити нові. Так само на вулиці Парковій, де ростуть ясени, які відмирають, бо доволі старі. Це більше точкові проекти, які розтягуються не в один сезон посадки. Також уся сихівська трамвайна лінія дуже потребує нових дерев. Зокрема, щоб поліпшити клімат в салонах трамваїв. Погане озеленення й на вул. Героїв УПА. Також багато хто з львів’ян згадував площу Кропивницького, де пам’ятник Бандері. З Галицьким районом погодили там початок висадки дерев. Мінімум близько десяти хороших дерев та кущів там невдовзі з’являться. Вздовж вул. Бандери є порожні лунки, які теж можна засадити. Але це робитимемо уже при реконструкції вулиці. Як, наприклад, це робиться на вул. Замарстинівській. Там, в принципі, замінять майже усі дерева. Збираємося на гроші Спільнокошту у співпраці з містом обов’язково посадити три-чотири багряники на трамвайному кільці на вул. Угорській. Також на вул. Жовківській перед школою №57 відмерли тополі. В цьому районі добре ростуть робінії, тож хочемо їх там досадити. І перед Домініканським собором хочемо пересадити в ґрунт ті дерева в горщиках. Думаю, вже на початку листопада дещо детально скажемо, як можна фінансово долучитись до цих справ.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7263 / 4.15MB / SQL:{query_count}