Як зробити Львів кращим

До 15 вересня львів’яни можуть подати заявки на фінансування проектів з Громадського бюджету. Які новації цього року і на якому етапі реалізація минулорічних проектів

Мрієте змінити те середовище, у якому мешкаєте? Набридло, що у місті роблять, здавалося б, усе, тільки не дорогу біля вашого будинку? Словом, хочете змінити рідний Львів на краще? Тоді голосуйте!
Уже третій рік поспіль у Львові діє проект “Громадський бюджет” – інструмент, який дає можливість реалізувати креативні ідеї у місті. Така собі співпраця місцевої влади з мешканцями, коли містяни самі вирішують, як витратити частину муніципальних коштів. Тому кожен львів’янин, якому виповнилось 16 років, може запропонувати свою ідею. Якщо цей проект переможе в конкурсі, його реалізують коштом бюджету розвитку Львова. Та спершу, аби отримати гроші із бюджету, потрібно пройти декілька етапів – етап подання, розгляду, голосування за проекти та оголошення переможців. Після чого за рік міськрада повинна реалізувати проекти-переможці.
Цікаво, що такий механізм бюджету участі започаткували в місті Порту-Алегрі (Бразилія) ще у 1989 році. Тепер він діє в Нью-Йорку, Парижі, Берліні, Варшаві та інших містах. З українських – у Києві, Дніпрі, Чернівцях, Хмельницькому, Тернополі, Рівному, Мелітополі, Краматорську та Бердянську.

Хочеш змін? Голосуй!

Громадський бюджет – це шанс для інноваційних та креативних проектів. Його суть незмінна: львів’яни пропонують свої проекти, ідеї, і шляхом голосування визначаються ті проекти, які Львівська міськрада протягом наступного року реалізовуватиме. Тому до 15 вересня маєте можливість в електронній формі подати заявки на участь, інформує прес-центр ЛМР.
“Для цього потрібно зайти на сайт Громадського бюджету Львова (gb.city-adm.lviv.ua) і зареєструвати свій проект. Якщо з якихось причин не вдасться зареєструвати проект на сайті, то можна звернутись у будь-який центр надання адміністративних послуг (ЦНАП). При собі потрібно мати електронний носій (флешку чи диск) із записом аплікаційної форми”, – розповів начальник управління “Секретаріат ради” Львівської міськради Юрій Лукашевський.
З його слів, за два роки дії Громадського бюджету реалізували уже близько сотні проектів. “Це різні громадські ініціативи: від ремонту приміщень шкіл до облаштування сучасних креативних громадських просторів у місті. З громадським бюджетом мешканці отримали надзвичайно цікавий інструмент для участі у суспільному житті. Тепер їхні ідеї, те, як вони бачать благоустрій своєї вулиці, скверу чи парку можуть бути реалізовані. Вважаю, що Громадський бюджет – це добрий інструмент для спілкування між містянами. А наше завдання – зробити цей інструмент максимально комфортним для того, щоби люди мали можливість якнайкраще реалізувати свої ідеї”, – каже Юрій Лукашевський.
“Важливо, щоб під час розробки проектів їхні автори консультувалися з представниками профільних управлінь. Це стане запорукою того, що надалі проект успішно пройде технічну оцінку, буде правильно розрахований його бюджет, і проект реалізують згідно з календарним планом”, – розповів заступник начальника управління “Секретаріат ради” ЛМР, начальник відділу громадського партнерства Орест Файфурка.

Новий сезон – нові умови

Минулого року найбільше голосів львів’яни віддали за освітні проекти – ремонти шкіл, дитячих садочків, благоустрій їхніх подвір’їв тощо. Тоді громадські активісти обурились. Мовляв, кошти Громадського бюджету потрібно скеровувати на розвиток усього міста, а не вирішувати локальні проблеми. Тобто хотілося б, щоб перемагало більше креативних ідей.
“Цього року головним нововведенням є те, що крім поділу проектів на великі і малі, буде поділ на дві нові категорії – освітні та неосвітні. За неосвітніми проектами зарезервовано не менше 40% коштів Громадського бюджету. Натомість освітні проекти, з огляду на їхню важливість, претендують на 60% коштів. Освітні стосуватимуться приміщень або територій навчальних закладів, а неосвітні – це проекти, реалізація яких не стосується приміщень або територій освітніх установ”, – розповів Юрій Лукашевський.
Нагадаємо, що малі проекти – це проекти вуличного, квартального, районного значення, реалізація яких коштує від 50 тис. грн до 500 тис. грн. Великі – це загальноміські проекти, і їхня вартість становить від 500 тис. грн до 3 млн грн. Один автор може подати один великий та один малий проект. Для цього потрібно зібрати 25 підписів львів’ян для малих проектів та 50 – для великих.
“Цього року загальна сума Громадського бюджету становитиме не менше 1%. У вересні депутати мають остаточно затвердити її на сесії. Тобто до початку голосування будемо знати, яка сума буде передбачена на реалізацію проектів у 2019-ому. Тому  якщо це буде 1%, то ця сума становитиме 23 мільйони гривень. Хоча, наприклад, минулого року ця сума склала 1,3%, що становило близько 30 мільйонів гривень. Тож сподіваюсь, що і на цей рік сума буде більша. Також надіюсь, що цього року подадуть багато креативних ідей, які покращать наше місто”, – каже Юрій Лукашевський.
Нагадаємо, що впродовж другого сезону 2017 – 2018 років переможцями Громадського бюджету стали 38 проектів. З них п’ять реалізовано, 31 перебуває на стадії реалізації, а два проекти з об’єктивних причин відстають від графіків.
Багато корисної інформації щодо підготовки та подачі проектів можна знайти у розділі “Допомога” на сайті Громадського бюджету (lviv.pb.org.ua).
Сергій Івах, депутат Львівської міськради, секретар комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища:
– Вважаю, що Громадський бюджет дав львів’янам можливість самостійно вирішувати, на які об’єкти першочергово скеровувати кошти. Загалом Громадський бюджет – крутий інструмент. Однак він має певні недоліки – проблеми з реалізацією проектів. Також потрібно “розбудити” людей, щоб вони активніше брали участь, змінювали місто на краще. Зазначу, що Громадський бюджет діє лише третій рік. Щороку намагаємось проговорювати недоліки, проблеми, і змінювати щось. Минулого року я був автором проекту Громадського бюджету “Благоустрій подвір’я шкіл №53 та №87”. До слова, цей проект став головним переможцем. На жаль, досі його не реалізували, і навіть не почали ніяких робіт через певні прогалини у системі. Вважаю, що усіма будівельними роботами, що стосуються освітніх закладів, мало б займатися управління капітального будівництва. Натомість управління освіти замість того, щоб займатись освітніми питаннями, ремонтує шкільні дахи, подвір’я тощо. Неодноразово про це говорив, однак досі ніхто не реагує. Справді, минулого року більшість переможців були серед освітніх проектів. Однак не можна звинувачувати людей у тому, що вони обирають освітні проекти. Це просто явний приклад того, що на освіту виділяють замало коштів. Коли школи, дитсадки перестануть потребувати ремонту, утеплення, то люди почнуть голосувати за щось креативне.
Оксана Медвідь, автор проектів Громадського бюджету у 2016 – 2017 роках:
– Громадський бюджет – класна ініціатива, бо можна залучати людей. На жаль, ініціативність львів’ян сьогодні на середньому рівні. Лише конкретна проблема, проект її усунення може “розбудити” людей. Так, у 2017-ому втричі більше людей подало проекти, аніж у 2016-ому. Певна, цього року буде ще більше проектів. Уже два роки поспіль подаю заявки на участь у Громадському бюджеті Львова. Минулого року мій проект “Дитячий простір на території школи №60” став одним із переможців. Проект передбачає будівництво майданчика для діток з особливими потребами, а таких майданчиків у Львові справді бракує. Насправді з цим проектом виникло багато труднощів. Спершу був зіграний тендер, підписаний договір із фірмою, і вже мали почати виробляти каруселі. Однак чомусь Львівська міськрада вирішила, що начебто тендер відбувся неправильно. Два тижні усе вирішували, подали новий тендер, який виграла інша компанія. Сьогодні каруселі уже виробляють, і обіцяють, що до початку вересня усе буде готове. Вважаю, що основні мінуси у реалізації проектів полягають у тому, що бракує виконавців робіт, фірми ставлять неправильні ціни, щоб виграти тощо. Поки що управи на це немає. Звісно, наразі вчимось усі – і автори проектів, і міськрада. Минулого року більшість переможців (80%) Громадського бюджету – це школи і садочки. Тому цього року внесли зміни: 60% переможців – освітні проекти, а 40% – неосвітні. Вважаю, що це правильно. Також мала пропозицію, щоб школи і садочки змагались між собою, а креативні проекти змагались окремо. Однак мою ініціативу не розглянули. Також вважаю, що мешканці кожного району мають домовлятись між собою, і подавати справді важливі проекти для їхнього осередку. Бо якщо подавати менше проектів, то більше шансів виграти. Зараз за таким принципом діятиме Рясне. Згодом побачимо результати.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.6817 / 4.17MB / SQL:{query_count}