“Людська любов до Андрійка нас з мамою підтримує. Дякуємо!”

Батьки Кузьми Скрябіна презентували третю книжку про сина – “Колискова для Андрійка”

Сьогодні, 17 серпня, йому виповнилося б 50… І так би хотілося його привітати і сказати: “З Днем народження, чувак”. Та він покинув цей світ понад три роки тому… Навіть не здається, що час так швидко пролетів… Навіть не здається, що Кузьми вже понад три роки немає з нами. Та його пісні слухаємо і любимо. Він у наших серцях. Його пам’ятаємо, шануємо і цитуємо… Особливо актуальна його лаконічна, але й водночас така сильна фраза: “Змінюйте світ на краще, піклуйтеся про нього, бо ви у ньому живете”.
Ми запам’ятали Кузьму життєрадісним та світлим, з тією завше щирою усмішкою на вустах, з його кумедними жартами, кпинами по-галицьки. Таким КРУТИМ І КЛЬОВИМ ЧУВАКОМ – НАШИМ, ЛЬВІВСЬКИМ! Він любив життя і нас учив його любити! Піснями. Простий, відвертий, мудрий і такий файний жартівник. Він хотів, аби світ, в якому живемо, став добрішим, кращим. Тож робімо це обов’язково – кожен і щодня!

фото: Ігор Букай
Кузьми так бракує Україні і нам, українцям. Та найбільше його бракує найріднішим – мамі Ользі, батькові Віктору, доньці Басі і дружині Світлані, його тіткам Наді та Вірі…
Хоча й кажуть, що час лікує, та це неправда. Час не лікує… Це підтверджує і Ольга Кузьменко, яка так сумує за сином. За Андрійком… Батькам дуже болить. У них такі сумні очі…. “Людська любов до Андрійка нас з мамою весь час підтримує. Дякуємо сердечно всім. Дякуємо всім, хто приїздить до нього на могилу – і людям з різних куточків України, і з-за кордону”, – каже батько Кузьми Віктор Кузьменко.
Любов українців до творчості їх сина Кузьми та онука Бася – саме це дає силу жити. Жити далі, як би боляче і сумно не було. А ми дякуємо батькам, що виховали такого світлого і щирого сина! За такі сильні пісні!
Цього тижня у Львівському палаці мистецтв відбулася презентація книги “Колискова для Андрійка” – світлий спомин мами Андрія Кузьменка Ольги Михайлівни Кузьменко про найдорожчих людей – сина Андрія – соліста та ідейного натхненника гурту “Скрябін”, батьків, бабусю, діда. Це вже третя  книжка Ольги Кузьменко про сина. Мама каже, що це вже остання книга…
“У першій рік після трагедії вийшла книга “Моя дорога птаха. Мамина книжка”. Це був такий психологічний вихід, який порадив мені лікар. Через рік вийшла книга “Група “Скрябін” та друзі по сцені”. В ній йдеться про колег, які працювали з ним в різних проектах, на концертних майданчиках. Тепер третя книжка “Колискова для Андрійка”. Мені написала лист Варвара Гончарова – музикант-теоретик з Києва. Вона хотіла проаналізувати творчість Андрійка. І почала збирати епізодичні матеріали. Потім виникла ідея зібрати це все в щось одне, щоб не пропало”, – розповідає мама.
Отож, з третьої книжки (як і дві попередні, вона побачила світ у Видавництві Старого Лева) – читач дізнається про дитинство Кузьми Скрябіна, мамину колискову, літо у Сідому, перші музичні вподобання, формування музичних смаків, а також про вплив музичних стилів світової музики на творчість “Скрябіна”.
“Після смерті Андрійка мене багато людей запитувало: “Як ви виховали такого сина?!”, – каже Ольга Кузьменко. – Я вирішила, що мушу розповісти щось більше, і, напевне, починати треба ще від колискової і тих дорогих мені людей, які залишили нам, своїм дітям і внукам, родовий код… Що передається з молоком матері”.
“Третя книжка складається з двох частин. Перша частина відповідає на запитання, які мені дуже часто задають: як Андрій виріс таким, як ми його виховували. І тому вирішила, що, напевно, треба почати з того, як він виховувася, та як він ріс, тому заглибилася у корені нашого роду. Перша частина розповідає про рід Андрія по лінії мами і далі про його дитинство у Сідому – це невеличке село на трасі Самбір – Дрогобич. Андрій дуже любив туди приїжджати. В цьому селі жила моя мама, також там жили і мої молодші сестри. Всі його літні канікули пройшли у Сідому… Мої сестри  музиканти, вони віолончелістки. І Андрій постійно ріс під цю віолончельну класику. Та й дитинства в нього залишилась любов до віолончелі. І в тих чи інших його творах звучить віолончель. А в другій частині книги розповідається про те, звідки Андрійко черпав ідеї, які гурти він любив, та що повпливало на його творчу кар’єру. Саме у Сідому Андрійко з моєю сестрою Вірою дуже часто слухав польську та зарубіжну музику, що, мабуть, і стало поштовхом, аби займатися музикою”, – зазначає мама Андрія Кузьменка.

Третя книжка розпочинається з колискової про перепілоньку. Саме під цю колискову виростали дідусь і мама Кузьми. Згодом і сам Андрій.
Колискова
(українська народна пісня)
Ой, мала-мала,
Ой, мала-мала
Перепілонька діти,
А сама пішла та й полетіла
В зелений гай сидіти.
Ой, не журися,
Ой, не турбуйся,
Наша матінко, нами,
Виростуть крильці,
Підростуть бильці –
розлетимось самі.
Розійдемося, розлетимося
Попід синенькі гори,
Не зійдемося, не злетимося
Докупоньки ніколи......
“Андрійкові треба було співати її разів десять. І ти так думаєш: ну, вже Андрій заснув… Встаєш, а в твоєму коліні щось “хрясь”, і Андрій відкрив очі… І ти знову починаєш: “Ой мала-мала...”, – розповідає Ольга Кузьменко.
“Дитина – це як та скарбничка. Скільки і що вкладеш – те і буде. Не вкладеш – не буде. В Андрійчика дуже багато вкладали, особливо дуже багато вкладали тато з мамою. Ну і ми в якійсь мірі. Потім Андрійчик став геніальною людиною. Людиною, яка мала свій погляд на світ, і яка випереджувала свій час – він бачив все наперед. Разом із тим, навіть те, що він щораз був відомішим, був дуже простим і добрим хлопцем. Його відомість аж ніяк не зіпсувала. Він завжди був людяним, – розповідає тітка Надя. –  Тепло, велич душі і світло – було в нашого Андрійка. Він був дуже працездатний. Він у нашому серці був, є і буде”.
У свою чергу мама додає: “Андрійко не терпів і не любив фальші. Дуже відчував фальш у людях. Казав: “Мам, от відчуваю і все”. Він ніколи не кічився. У нього самого ніколи не було понтів”.
З тітками-віолонче­лістками ще малим Андрій слухав польське радіо. “То була програма польська “Літо з радіо”. Вона була пізнавальна, в плані музики сучасної. Там були прекрасні групи: Break Out, Czerwone gitary, Lady Pank, Budka Suflera. Були The Beatles. Андрійко слухав із задоволенням! Навіть таким зовсім маленьким. А потім, коли почав лепетати, з ним можна було навіть поговорити: “Андрійку, слухай, дивися!”, – розповідає тітка Віра.
А ось тато Віктор Кузьменко каже, що великий вплив на Андрійка передусім мала мама, в якої музична освіта. “Мама була першим слухачем його творів. Була першим критиком і водночас першою підтримкою, – розповідає батько. –  Особисто я в Андрійкових піснях звертав увагу на слова текстів. Це для мене було дуже важливо. Дуже дорожив текстами. І його підтримував”. 
Кузьма любив відпочивати з батьками. “З відпочинком було так: “Татко і мамцю, закордонні паспорти є. Давайте їх сюди”. Забрав і поїхав до Києва. Згодом дзвонить: “Буду проїжджати Львів, аби ви були готові до поїздки”. Ми безапеляційно мали зібратися і він своєю машиною нас забирав.
Були і в Парижі, і в Римі, і в Стамбулі, – зазначає тато Віктор Кузьменко. – Він відчував нашу підтримку впродовж всього життя. Він знав, що є дорогою для нас людиною і ми його безмежно любимо”. 
Зі слів батька, Андрійко по житті не любив хамства, рагульства і неправди. “Він був самим собою. А він іншим і не міг бути. Для мене було це дуже важливо. Наш Андрійко, був справжнім, добрим і щирим”, – каже Віктор Кузьменко.  
Серед питань поціновувачів таланту Кузьми одне з головних – а що ж буде з піснями, які не вийшли? Чи буде диск? Зі слів мами, над піснями і демоверсіями зараз працює перший продюсер Тарас Гавриляк. “Це талановитий продюсер. Думаю, що буде альбом. Можливо, до кінця року буде”, – відповідає пані Оля.

А ще… Ще говорить про похорон. “Я ледве жива на поминках покликала клавішника Костю і кажу йому: “Костя, ти знаєш група повинна бути! Я це сказала сама… Мене тоді на похороні ледве у церкві відкачали… Напевне, ці слова Андрій вклав у мої уста. Я ж тоді ледве жива була, – пригадує Ольга Кузьменко. – Добре, що група є! Хоча й хтось казав, що це неможливо… Писали, що щось то те не так, то інше. Андрія ж нема, то як буде група? Та група є!”.
А ось на запитання, які пісні сина найбільше вона любить, Ольга Кузьменко відповіла: “Люблю всі пісні Андрійка. Не слухаю хіба “Чорнобиль”. От не слухаю і все… Тато любить все. “Шампанські очі” написані для дружини Світлани”, – розповідає Ольга Кузьменко. Й додає: “Добре, що пісні Андрійка співають на вулицях, на площах, на весіллях. Це супер!”.
“У своєму світогляді і способі життя він транслював саме ту енергетику, яка надзвичайно приваблює всіх нас сьогодні. Кожна його пісня і кожне слово налаштовує на відчуття такого світу, яким Андрій хотів його бачити: світу людей, що мислять, шукають істину, підтримують і поважають один одного.   Яка ж благотворна  багата натхненням українська земля, що всупереч всьому, на тлі хаосу і попри відсутність будь-яких умов для цього, дарує нам такого безмежного талановитого і відданого своїй справі митця як Кузьма!  До останнього Кузьма Скрябін намагався створювати непримітну, максимально якісну музику. І те, що вона зрозуміла для багатьох людей, не означає, що вона проста. Ніколи слова пісні не були для Андрія просто текстом – вони були його правдою, його одкровенням, його способом життя. І в цьому – справжня любов до своєї землі, справжня повага до людей, задля котрих він співав, ким би вони не були і якою би мовою не розмовляли. Ані музикою, ані словом він ніколи не зрадив себе і свій народ”, – вважає співавтор “Колискової для Андрійка” Варвара Гончарова. 

“Моя дорога птаха” – це книжка, в якій пульсує суцільна емоція, живий нерв. Вона умовно розділена на три частини – своєрідний фотоальбом як обрамлення  до маминої розповіді про Андрія Кузьменка, його казка “Тарасик, тролейбус і святий Миколай” і підбірка текстів його пісень. Але насправді це слова, які мама просто не могла не сказати про свого сина, про свою найдорожчу птаху, про те, яким він був і яким завжди буде для неї.

***
Група Андрія Кузьменка “Скрябін” засвітилася свого часу яскравою зіркою на українському музичному просторі, пройшовши шлях від синті-попу, пост панку і техно до неоромантики та популярного року. Склад групи змінювався, єдиним постійним учасником колективу від часу його заснування і до своєї смерті залишався Кузьма Скрябін – гуру та натхненник групи, талановитий композитор і співак, ноумен і ведучий.  У книзі зібрано спогади мами Андрія Кузьменка – Ольги Михайлівни, та друзів по сцені про історію створення групи “Скрябін” і творчий шлях Кузьми – сина, Кузьми – друга, Кузьми – музиканта, який за життя став культовим виконавцем, а тексти його пісень нині. Цитують і називають пророчими.


Цитати Кузьми Скрябіна

– Змінюйте світ на краще, піклуйтесь про нього, тому що ви в ньому живете!
– Моє головне джерело енергії – слухачі. Буває виходиш на сцену зовсім розбитий, з високою температурою, а зал починає тобі підспівувати, причому тексти знає краще від мене, – хворобу як рукою знімає.
– Мій дім – єдине в світі місце, де мене люблять і чекають незалежно від того, хто я і скільки заробляю. Я ніколи не зраджу найближчих мені людей.
– Люди! Гарного вам дня, хоча я навіть не знаю, що сьогодні – вівторок чи субота і пофіг, вбивайте хамство посмішкою.
– Що більше хочеш взяти від життя – тим менше воно хоче тобі дати.
– Людям має приносити задоволення обрана ними професія.
– За той час, що ми вошкалися, ворог міг встигнути захопити всю країну, і пройти по Красній площі з переможним парадом.
– Патріотичні пісні треба писати весь час, а не тоді, коли їх писати треба. Бо до того, як в країні таке сталося, ніхто їх не писав, а зараз всі стали такими патріотами-понадівали собі вишиванки і поналіплювали їх на машини. Їх ще “вишиватниками” називають. Начепив вишиванку – і вже думаєш, що все помінялось. Та вишиванка має бути десь глибше зашита мамою і татом....
 – Нейтральним бути точно не можна.
 – То є біда нашого народу, що ми є “тєрпіли”.
– Краще бути оптимістом, який нічого не знає, ніж загинатися і ростити собі горб від того, що навколо самі проблеми.
– Політики – люди з інакшої планети, вони закони придумують для нас, щоб нас, як отару тримати в якомусь периметрі.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7475 / 4.49MB / SQL:{query_count}