На вулицю Бандери чекає реконструкція

Інститут міста підготував доопрацьований ескізний проект ремонту однієї з головних магістралей Львова

фото: Олег Огородник
Ремонт почали планувати ще з 2016-го. Вулиця С. Бандери потрапила під пілотний проект “Вулиця для всіх”. Згідно з проектом, перед початком ремонтних робіт усі зацікавлені сторони мали б знайти збалансоване рішення, аби магістраль була зручною не лише для машин та громадського транспорту, але й для пішоходів, велосипедистів, а також для мешканців, які на ній живуть.
Ескізний проект втілили Комунальна установа (КУ) “Інститут міста” разом із мерією Лейпцига. До фінансування долучилося Федеральне міністерство економічного співробітництва та розвитку Німеччини. Додамо, що проект “Вулиця для всіх” уже кілька років діє у ФРН, і, зі слів німецьких фахівців, у плануванні міста дуже дієвий. Раніше заявляли, що під час перепланування вул. С. Бандери наші фахівці орієнтуються, як на успішний приклад, на вул. К. Лібкнехта в Лейпцигу.
Торік у травні громадськості представили проект, який повинні були взяти за основу для детального технічного плану реконструкції вулиці. Однак задоволеними залишились не всі сторони – мешканці та активісти мали певні заперечення. Зокрема, пропонували зберегти автентичну бруківку, чотири смуги руху та не прокладати велосипедних доріжок. Також були пропозиції зробити вулицю пішохідно-туристичною. Після чого ще неодноразово відбувалися дискусійні зустрічі та громадські слухання між зацікавленими сторонами, де обговорювали, як виглядатиме оновлена вул. С. Бандери після реконструкції. Цього тижня команда Інституту міста висвітлила через ЗМІ нові пропозиції щодо ремонту цієї вулиці.

Дві смуги руху, бруківка і пріоритет громадському транспорту

Зі слів директора Інституту міста Олександра Кобзарева, команда врахувала всі попередні зауваження громадськості. При цьому основа нового ескізного проекту залишилась від попередньої презентації, яку напрацювали в рамках проекту “Вулиця для всіх”.
“Треба розуміти, що це були не випадкові рішення, їх напрацювала команда експертів”, – наголосив співрозмовник. І додав: “Насправді було одне критичне зауваження від мешканців – залишити бруківку! В новому проекті передбачаємо, що близько 60% бруківки, якою зараз замощена вулиця, таки залишать. Її покладуть між трамвайними коліями та паркувальними кишенями для автомобілів. Решта бруківки, яку знімають, зазвичай стає непридатною для повторного використання на проїжджих частинах”.
З-поміж того він виокремив загальні проблемні питання щодо цієї вулиці, на які звертали увагу при напрацюванні проекту та які у майбутньому мали б вирішити. “Мовиться про швидкість, рівень шуму, домінування приватного транспорту, відсутність комфорту для їзди пасажирів у громадському транспорті, пішоходів, маломобільних груп населення. На всі ці питання ми запропонували рішення ще в попередній презентації. Рішення ці обґрунтовані й прораховані. Єдине питання, якого не врахували, це покриття дороги бруківкою, а не асфальтом. Очевидно, люди мають ностальгійну потребу в цій бруківці”, – пояснив Олександр Кобзарев.
Почати роботи обіцяли ще в 2017-ому, а крайнім терміном називали 2018 рік. Але все поки що на рівні розмов…
Крім того, дорогу розширяти не планують і хочуть зберегти практично всі дерева, які зараз ростуть уздовж вулиці. Відтак в Інституті міста виступають за дві смуги руху та за те, аби громадський транспорт на вул. С. Бандери обов’язково здобув перевагу.
“По краях вулиці будуть смуги для велосипедистів. Двома зустрічними смугами їздитимуть трамваї та інший громадський транспорт. Приватні автомобілі рухатимуться за громадським транспортом, а об’їзд на оновленій вулиці заборонять. Таким чином, громадський транспорт матиме пріоритет у русі. Нема змісту робити чотири смуги, адже це суттєво збільшить рівень шуму і швидкість руху транспорту. Можуть бути й довгі затори. Не думаю, що це той результат, який хотіли б отримати мешканці, – вважає директор Інституту міста. – Чому в пріоритеті громадський транспорт? Бо насправді чверть населення користується приватним транспортом, а 75% громадським. Ми за те, щоб ця пропорція була збережена, а також були умови для пересування екологічного транспорту: електротранспорту, велосипедистів та пішоходів. Усе це вплине на якість життя на цій вулиці”.
До слова, в березні у міськраді створили спеціальну тимчасову комісію, яка контролює розробку проекту реконструкції вул. С. Бандери. Відтак нові напрацювання команди Інституту міста мають представити та обговорити на цій комісії.
Як розповів Юрій Кужелюк, депутат Львівської міськради, який теж увійшов до цієї комісії, вона жодного разу не збиралася: ”Є активісти, які мають ініціювати засідання комісії. Коли буде таке засідання – не знаю. Взагалі думаю, що питанням ремонту вулиць повинні займатися спеціалісти, а не дилетанти. Навіть якщо вони з депутатськими мандатами”.

Візуалізація проекту реконструкції вулиці Степана Бандери (КУ “Інститут міста”)

Що планували раніше

Як уже писала “Львівська Пошта”, на попередній презентації проект вулиці розділили на кілька секторів. У кожному з них мали б щось доповнити, змінити чи закрити. Перший квартал – від церкви св. Ольги та Єлизавети до вул. Федьковича – мав бути пішохідно-трамвайним. Зі слів Олександра Кобзарева, його зроблять доступним і для автомобілів. І це єдине, що перепланували в нових пропозиціях від Інституту міста.
На ділянці біля вул. Митрополита Андрея планують закрити “апендикс” для лівого повороту на вул. С. Бандери. Там облаштують кілька паркувальних місць. А велосипедна доріжка тут пролягатиме через зупинку громадського транспорту. Щоб не було хаосу, коли зупинятиметься громадський транспорт, велосипедисти повинні спочатку пропускати людей, а потім рухатися далі.
На перехресті вул. Бандери і Антоновича планують облаштувати третю трамвайну смугу для тих трамваїв, які не повертають на вул. Київську, а їдуть до середмістя. Окрім цього, зупинку біля цього перехрестя перенесуть далі. Це буде нова зупинка. Тут заборонять автомобільний рух наліво, проте з’явиться кільце, щоби автомобілісти могли продовжувати рух у напрямку залізничного вокзалу.
Трохи нижче – на вулицях Карпінського, Коновальця та Архітекторській – проектувальники планували не переривати тротуар, оскільки там невеликий потік машин. Одночасно мали б по-новому облаштувати громадський простір поблизу костелу Марії-Магдалини.

Вулицю ремонтуватимуть у 2019-ому

Про ймовірність того, що цей ескізний проект від Інституту міста догодить всім сторонам і стане основою робочого проекту, Олег Шмід, директор ЛКП “Інститут просторового розвитку”, депутат Львівської міськради, каже: “Спільного рішення маємо досягти методом компромісу. Не повинно бути ультиматумів. Не думаю, що частина людей, які були на слуханнях, погодяться з усім. Але вони мають розуміти, що згоди можна досягти лише через компроміс. Ми, зі свого боку, вже пішли на певний компроміс”.
Про те, коли можуть початися роботи, ніхто точно не знає. Не називають і приблизних сум коштів, необхідних на ремонт вулиці. Хоча почати роботи обіцяли ще в 2017-ому, а крайнім терміном називали 2018 рік. Але все поки що на рівні розмов…
“Очевидно, цього року не починатимуть робіт, бо ще ніхто не приступав до робочого проекту. В кращому випадку їх можуть розпочати наприкінці 2019 року. Але оскільки ми лише проектанти, стверджувати остаточно цього не можу”, – пояснив Олег Шмід.

Знову будуть затори?

Вулиця С. Бандери – важлива дорожня артерія міста, одна з двох вулиць, яка фактично напряму сполучає Головний вокзал із середмістям. Тож львів’яни вже бідкаються, мовляв, коли закриють цю вулицю, в місті знову почнуться затори. Та про схеми об’їзду ще рано говорити, оскільки цього року там не починатимуть робіт, розповів “Львівській Пошті” заступник директора ЛКП “Львівавтодор” Євген Калитич.
“Звісно, ми вже думаємо над різними варіантами об’їзду вулиці Бандери. Наприклад, транспорт рухатиметься вулицею Митрополита Андрея чи Городоцькою. Але ще не відомо, з якого боку починатимуть реконструкцію вулиці, яка фірма виграє тендер, як вона це бачитиме. Окрім того, поліція має погоджувати всі схеми об’їзду!” – наголосив Євген Калитич.
І зауважив, що у всякому разі не будуть перекривати одразу всю вулицю – одну ділянку закриють на ремонт, іншу відкриють, як це робиться, до прикладу, на Личаківській. Та додав, що, ймовірно, починатимуть ремонтувати вул. С. Бандери та вул. Т. Шевченка вже у 2019-ому.

Антон Коломійцев, доцент кафедри архітектурного проектування та інженерії НУ “Львівська політехніка”:
– Оновлений ескізний проект практично врахував усі зауваження мешканців і інтереси кожного учасника дорожнього руху. Але основоположні рішення, рекомендовані німецькими колегами, так само залишаються в силі. Отож, вийшов доволі компромісний варіант. Адже була збільшена площа викладання бруківки – а саме між трамвайними коліями та на хідниках. Там, де їздитиме автомобіль чи велосипед, пропонують зробити асфальтобетонне покриття. Думаю, це правильно! В Європі інакше не роблять нові вулиці у містах, які вважають комфортними. Дуже потрібна на вулиці Бандери і якісна велоінфраструктура. Бо у Львівській політехніці навчаються близько 30 тисяч студентів. Багато хто з них, і викладачів у тому числі, хотіли б добиратися на навчання велосипедом. Водночас значну увагу приділили і питанням паркування, пішохідному простору та закладам громадського харчування. Що стосується пропозицій перетворити вулицю Бандери на пішохідно-туристичну, то вважаю, що це питання дальшої перспективи. Оскільки за кордоном подібні вулиці “проходять” кілька етапів: спочатку на вулицях, які планують зробити пішохідними, зменшують кількість транспорту, віддають перевагу громадському, а вже за 15-20 років роблять її пішохідним простором. У нашому випадку це не на часі, бо вулиця Бандери має важливе транспортне значення – виконує роль і радіальної вулиці, і концентричної. Важливо, щоб була можливість добиратися транспортом до центру з вулиць Героїв УПА, Городоцької чи Антоновича через вулицю Бандери. Цікаво, що біля костелу Ольги та Єлизавети планують зробити транспортно-пересадковий вузол або, як зараз модно казати – shared space (простір, який розподіляють між різними учасниками руху). По суті, це буде такий самий простір, як на площі Ринок.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3682 / 4.08MB / SQL:{query_count}