Після простою – у небо. Рятувати людей!

Львівщина передала Міністерству оборони реанімаційний вертоліт Ка-226, який п’ять років був у розібраному стані. Де та коли літатиме гвинтокрил і які функції виконуватиме

фото: Олег Огородник (3)
Подальшу долю легендарного вертольота Ка-226 нарешті визначили – гвинтокрил, який понад п’ять років лежав складеним на Львівщині, відправиться на Миколаївщину. У п’ятницю, 8 червня, на території Міжнародного аеропорту “Львів” імені Данила Галицького гелікоптер урочисто передали до сфери управління Мін­оборони – безоплатно, в комплекті з усім експлуатаційно-технічним майном для потреб військової частини А1688 Військово-Морських Сил (ВСУ) Збройних сил України, що дислокується у Миколаєві. На півдні вертоліт виконуватиме завдання, зокрема, евакуйовуватиме поранених, а ще його використовуватимуть для пошуково-рятувальних дій. Він оснащений усім необхідним медичним обладнанням для надання першої медичної допомоги.
П’ять років тому цей вертоліт вартістю 35 994 002,4 грн Кабмін передав для потреб Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Утім впродовж 2013 – 2018 років його не  використовували через специфіку – це насамперед палубний гвинтокрил.
Коли ж в Україні почалася війна, на Львівщині стали говорити, що його потрібно щонайшвидше передати армії, мовляв, у такий важкий для країни час ця техніка там потрібна більше. Однак блокувала процес бюрократична тяганина, позаяк цей гелікоптер навіть не був розмитнений. Нарешті торік за цю справу взялися волонтери, які почали добиватися того, щоби вертоліт нарешті полетів, а не лежав мертвим вантажем.

Задля перемоги!

Під час передачі гвинтокрила ВМС голова Львівської ОДА Олег Синютка сказав: “Щодня українська армія, український народ стають міцнішими. Це дається силою, роботою кожної людини. Тому найважливіше, щоби кожен сьогодні на своєму місці робив усе, щоб ми повернули нашу окуповану територію. Для цього нам потрібна сильна армія. І дуже знаково, що тут, на львівському летовищі, ми передаємо військовим цей гелікоптер, який лежав розібраний кілька років. Завдяки волонтерам, завдяки усім небайдужим людям сьогодні ми маємо можливість передати цей вертоліт Військово-Морським Силам України. Це ще один крок, який робить Львівщина для нашої спільної перемоги. Переконаний, що ми станемо свідками того, як цей гелікоптер не з пошуковою, не з рятувальною, а із переможною операцією облетить визволені Севастополь і Сімферополь”.
Командир 10-ої морської авіаційної бригади Військово-Морських Сил Збройних сил України, полковник Військово-Морських Сил Ігор Бендзай зазначив, що “вже сьогодні (8 червня. – “Львівська Пошта”) вертоліт вантажним літаком перевезуть до Миколаєва”. Для цього його розкладуть, але не повністю – для того, щоб він умістився на борт літака. І щойно вертоліт привезуть у Миколаїв, пілоти одразу ж почнуть освоювати всі його можливості та проводити навчання.
“Від особового складу морської авіації щиро дякую громаді Львівщини, яка долучилася до сьогоднішньої важливої події! У кожному врятованому завдяки цьому гвинтокрилові житті буде частка вашої праці та вашої заслуги!” – наголосив Ігор Бендзай.
З його слів, екіпаж вертольота складатиметься з двох льотчиків, а також двох медиків, які зможуть реанімувати одразу двох поранених ще на борту, де є все необхідне для надання реанімаційної та іншої медичної допомоги в повітрі.

На потреби армії стараннями волонтерів

Введення вертольота в експлуатацію не змогло б відбутися без щоденної волонтерської допомоги львів’ян. Зокрема, величезний внесок зробили Даулет Бейсембаєв та Софія Федина: близько півтора року добивалися того, щоби відбулась сьогоднішня подія.
“Із 1 травня 2017 року ми передали перші документи до Києва для отримання згоди. Міністерство оборони дало згоду використовувати цей вертоліт. Тоді почали цю тему просувати, бо розуміли, що на Львівщині його ще довго не використовуватимуть. Насамперед тому, що тут нема потрібної інфраструктури для його експлуатації”, – запевняє волонтер Даулет Бейсембаєв.
На початку 2015 року вертоліт планували передати Дніпропетровській облдержадміністрації для подальшого використання  на сході, зокрема, для транспортування поранених до медичних установ.
“Від нього відмовилася і Дніпропетровщина, позаяк там також нема потрібної інфраструктури та обслуговування. У підсумку гвинтокрил вирішили передати авіації ВМС України”, – зазначив він.
13 липня 2017 року Львівська обласна рада на позачерговій сесії прийняла звернення до прем’єр-міністра України щодо прискорення передачі вертольота Ка-226 в сферу управління Міністерства оборони України для потреб Військово-Морських Сил.
“Ходять легенди, скільки коштів вклали у те, щоб той літак зібрати. Насправді ж витратили близько 8 тисяч гривень. Ці гроші вдалося зібрати завдяки волонтерській роботі”, – повідомив Даулет Бейсембаєв.
Водночас він наголошує, що вертоліт міг би вже давним-давно літати, якби в Україні був інший підхід до дозвільних процедур.
“Бюрократичну тяганину можна спростити бодай для тих речей, які стосуються армії, потреб війська й Операції об’єднаних сил!” – наголосив він.

Чому не для Львова?

Водночас, відколи заговорили про те, що вертоліт передадуть на потреби морської авіації, на Миколаївщину, почали звучати думки, що гвинтокрил мав би залишитись у Львові і працювати на благо області. Водночас тих, що стояли за ідеєю передати гвинтокрил армії, звинувачували в “дерибані” львівського майна. Софія Федина пояснила, чому цей вертоліт потрібніший на півдні та сході, а також чому його нема можливості використовувати у Львові та області.   “Від моменту, коли до мене звернувся Даулет із пропозицією займатися передачею гвинтокрила, було абсолютне сприяння нашої обласної влади. Коли прилетіли на Львівщину перші льотчики, які мали піднімати цей гвинтокрил, то голова ОДА одразу зазначив, що його вже не раз хотіли забрати, але багато мороки. Перший момент – розмитнення, яке нам, до речі, вдалося здійснити за нульовою ставкою тільки тому, що гвинтокрил передають для роботи ООС. Для Львова ми б не могли цього зробити. Другий момент – технічні нюанси: є окремі деталі, які потребують терміну продовження експлуатації. Це може зробити Москва, бо вона є виробником. Але туди ми не будемо звертатися! Також це можна реалізувати завдяки рішенню Міністерства оборони України та експертів, які працюють на військових заводах. Знову ж таки Львів своїми потужностями цього б не зміг зробити. Третій важливий момент – вертоліт може підняти у небо тільки спеціально навчений льотчик, якого в нас нема”, – каже Софія Федина.
Натомість такі спеціалісти є в морської авіації, запевняє вона.
“Морська авіація має величезну потребу в тому, щоби такий гвинтокрил у неї був. Зрештою, скільки ми маємо прикладів, коли наші бійці не змогли бути врятовані, бо їх невчасно доправили в госпіталь. Цей гвинтокрил має все необхідне, щоб оперативно допомагати в таких ситуаціях. І сьогодні ми зробили те, що є найпотрібнішим для України, – забезпечення сили й потужності війська. Що сильніше військо, то більші можливості потім будуть у нас тут, в тилу. Це велике щастя, і велика радість!” –  наголосила Софія Федина.

Олександр Поронюк, керівник Західного регіонального медіа-центру Міністерства оборони України:
– Коли почалася війна в 2014 році, я ще тоді намагався через військових нашого регіону знайти застосування цьому вертольотові. Також тоді говорили, що це дуже потужна сучасна техніка, легка в експлуатації, яка знадобилась би на сході. Та на перешкоді стали тривалі бюрократичні процедури, які потрібно було пройти для того, щоби цей гвинтокрил полетів. У час війни військові просто не мають фізичної можливості цим займатися. І дуже добре, що до цієї теми таки долучилися волонтери, які більш ніж рік зверталися в усі можливі інстанції – оббивали пороги Адміністрації Президента, Міністерства фінансів, Міністерства закордонних справ, Фіскальної служби, готували погодження тощо. І це тільки вершина айсберга всього цього кола пекла, яке довелося пройти волонтерам, аби зараз цей вертоліт не лежав складеним у коробці. На Львівщині цей гвинтокрил просто не пригодиться, бо він насамперед морського призначення. До того ж у нас нема ресурсів, щоб його забезпечувати, утримувати екіпаж, інженерно-технічних працівників. Треба також знайти йому місце, спеціальний вертолітний майданчик збудувати, якого сьогодні близько нема і коли буде – невідомо. Уявімо, що завтра потрібно буде купити якусь запчастину для цього гвинтокрила. Хто це зробить? За які гроші? Адже мовитиметься про шалені суми. І той, хто наполягав, щоб цей вертоліт залишився для Львова, просто не має уяви, наскільки це відповідальні й складні процедури. Натомість в морскій авіації дуже хочуть, щоб цей вертоліт вже найближчим часом почав літати між материком і суднами наших Військово-Морських сил для того, щоб максимально спростити виконання завдань: доставку поранених, доставку пошти, екіпажу тощо… Зрозуміло, що вертоліт нарешті будуть використовувати на сході. А це найголовніше!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9013 / 4.45MB / SQL:{query_count}