“Львів міг би запозичити транспортний досвід Вроцлава”

Наше місто відвідала делегація депутатів на чолі з головою Ради міста Вроцлав Яцеком Оссовскі. В червні львівські депутати поїдуть до міста-побратима на Дні Вроцлава

Найбільша українська громада Польщі живе у місті Вроцлав. Саме це місто вже багато років поспіль є містом-побратимом Львова. “Відносини між містами-побратимами Львовом і Вроцлавом мають бути прикладом для інших міст. Бо ми маємо багато спільного і мусимо це використовувати для добросусідських взаємин та єднання”, – наголосив у розмові з “Львівською Поштою” голова Ради міста Вроцлав Яцек Оссовскі, який очолив делегацію депутатів, які приїхали на святкування Дня Львова на початку травня. Відповідно у червні львівську делегацію запросили на урочистості з нагоди Дня Вроцлава – його святкують 24 червня.
Під час візиту до міста Лева польська делегація депутатів зустрілася із секретарем Львівської міської ради Анатолієм Забарилом та депутатським корпусом. Анатолій Забарило подякував польським колегам за співпрацю між містами та підтримку української громади у Вроцлаві. “Співпраця між містами-побратимами Львовом і Вроцлавом триває вже роками і має позитивні напрацювання. Обмін досвідом дає свої результати, адже маємо багато спільних точок дотику. У Вроцлаві діє найбільша українська громада, Центр української культури на чолі з Ігорем Саламоном. Сподіваюся, наша співпраця й надалі матиме вагомі здобутки”, – сказав Анатолій Забарило.
Своєю чергою, депутат Львівської міськради Андрій Пундор під час презентації “Креативний прорив. Львів” ознайомив польських депутатів  із життям Львова, проблемами, викликами, над якими працює міськрада. “Співпраця Львова і Вроцлава дуже важлива з огляду на те, що саме у Вроцлава наше місто запозичує багато речей, які там успішно реалізовані. Під час роботи над Стратегією прориву Вроцлав досліджували як одне з тих міст, яке вже багато зробило в розвитку креативної економіки. Тому наші напрацювання потрібно показувати представникам цього міста, щоб отримати максимально корисний зворотний зв’язок щодо обраних напрямів діяльності”, – сказав він.
“Наша зустріч була відповіддю на прийняття Вроцлавом нас у січні. Ба більше, 2018-ий є Роком Львова у Вроцлаві. У Вроцлаві мешкає найбільша у Польщі українська спільнота. Маємо там дуже активну і велику громаду. Кожен десятий житель – українець. Там діє Центр української культури під керівництвом Ігоря Саламона. Плануємо наступний візит із культурною програмою на святкування Дня міста Вроцлава”, – каже депутат Львівської міськради Юлія Хомчин. З її слів, співпраця між містами виливається в спільні проекти та хороші ініціативи. “Це хороший майданчик для обміну досвідом. Ми живемо і працюємо як міста-побратими, як міста-партнери. Отож, стараємося переймати практики у формуванні пріоритетів розвитку міста, бюджетуванні!” – наголошує Юлія Хомчин.
Зі слів голови Ради міста Вроцлава Яцека Оссовскі, Львів є найбільш улюбленим містом-партнером Вроцлава. “Вважаю, що вроцлавці мають великий борг перед Львовом. І тому стараємося його в можливий спосіб сплатити. Після Другої світової війни Вроцлав, а тоді Бреслау, був знищений на 80%. Людей у місті майже не залишилося. За якийсь час до Вроцлава приїхало близько 650 тисяч поляків із різних куточків Польщі, з них близько 20% львів’ян. Серед них був професор Кульчинський, який згодом очолив Вроцлавський університет. Разом із ним до Вроцлава прибуло багато професорів із Львівського університету, Політехніки, лікарів. Вони стали основою академічної спільноти Вроцлава. Завдяки цьому наше місто почало стрімко економічно розвиватися, з’явилося багато студентів, інтелігенції”, – каже Яцек Оссовскі.
– Пане Яцеку, скажіть, будь ласка, як вам Львів, чи змінився він за останні роки, коли ви востаннє були у нашому місті?
– Я у Львові є щороку. Буває, що й двічі на рік. Львів щоразу змінюється і стає відкритішим. Справді, Львів – місто, відкрите для світу! Мені дуже подобається, що у вашому місті, зокрема в серці Львова – площі Ринок, так багато туристів, які спілкуються різними мовами!
– Що вам найбільше подобається в місті Лева?
– О! Насамперед атмосфера! Його традиції, історичність і, як я вже казав, відкритість.
– А чи є улюблені місця і які саме?
– Звісно, це центральна частина міста, її вулички, будинки, а також Львівська опера. Я шанувальник опери і часто буваю у ній. Люблю це місце. Завжди відвідую Львів із великим захопленням! Маю відчуття подяки до вашого міста. Адже багато гарних речей, які маємо у Вроцлаві, були саме зі Львова.
– Що саме маєте на увазі?
– Маю родинну історію, пов’язану зі Львовом. Мій батько був славістом, народився у Білорусі, знав білоруську, українську мови і викладав у Львівському університеті. В 1939 році радянські війська його арештували, але через якийсь час його вдалося звільнити. Як потім виявилося, його студенти-українці змогли визволити із в’язниці і вивезти з міста на возі. Я ж народився у Вроцлаві в 1947 році. У нас вдома багато говорили про Львів, завжди були гарні відгуки про це місто.
Варто зазначити, що місто Вроцлав завдячує Львову. Зокрема, Львів до війни був академічним осередком, і багато львівських викладачів згодом поїхали до Вроцлава та почали викладати в нас.
Тішуся, що Львів є містом-партнером Вроцлава. Це найдорожче з міст-партнерів! Маємо багато різних міст-партнерів по цілому світу, але Львів у цьому списку особливий. У Вроцлаві живе українська, зокрема львівська, традиція. Вроцлав є сильним науковим осередком у Польщі – саме це завдячуємо львівським професорам, які свого часу приїхали до нас і створювали цей осередок. У нашому місті зараз є 140 тисяч студентів. Засновником університету був професор Кульчицький, який згодом очолив Вроцлавський університет.
Вроцлав дуже відкрите місто, зокрема в нас живуть люди різних націй. За офіційною статистикою, безпосередньо у Вроцлаві сьогодні працюють 60 тисяч українців. Але місто оточене промисловими центрами, отож, у Вроцлаві та околицях працюють 100 тисяч українців.
– Скажіть, будь ласка, чим саме займаються українці у Вроцлаві, тобто де і ким працюють?
– Насамперед це будівництво, зокрема доріг та будинків. Українці працюють і інженерами, і звичайними робітниками. Також чимало українців є у сфері IT. Жінки працюють у сфері торгівлі (зокрема в супермаркетах), гувернантками, в сфері послуг (зокрема в ресторанах та кав’ярнях). У Вроцлаві багато українських сімей із дітьми. До слова, з’явилася ідея збудувати українську школу у Вроцлаві.
Тепер їдуть до нас, а колись поляки виїздили у різні країни. До слова, свого часу два мільйони поляків виїхали за межі країни – до Великобританії, Німеччини, Нідерланди та Бельгії.
Подам деяку статистику: у Вроцлаві сьогодні проживає 637 тисяч населення. Щодня в місті працює  мільйон людей, адже маємо багато підприємств. Щодня 200 тисяч автівок доїздять до міста з різних куточків. Загалом у місті – 120 національностей, зокрема найбільше українців.
– Наскільки популярним є Вроцлав серед українських студентів?
– О! Наше місто дуже популярне серед студентів з України, а також серед студентів з Іспанії та Португалії (дешевше навчання, аніж у цих країнах). Останніми роками до нас на навчання с приїздить втричі більше української молоді. І частина залишається в нашому місті після завершення навчання. Зокрема, це стосується тих, що навчалися  технічних спеціальностей і пішли працювати на польські підприємства.
– А в чому саме полягає нинішня співпраця цих двох міст?
– Насамперед у особистих контактах. Можливість допомогти українському середовищу у Вроцлаві, аби українці відчували, що міська влада їх підтримує. Маємо гарну культурну та освітню співпрацю. Зокрема, проведення різних гарних фестивалів. Це плідна співпраця шкіл обох міст.
Загалом хочемо показати, що українське і польське міста можуть, і роблять це, взірцево співпрацювати. Певен, що історія – це заняття для істориків, а не для політиків. Історичні питання повинні розглядати лише історики! Ми маємо показати, що в ХХІ столітті можемо цивілізовано жити в співпраці. А співпраця Львова та Вроцлава – приклад цього.
– Чи погоджуєтеся з думкою, що відносини між Польщею та Україною стали холоднішими?
– На жаль, так… Через певних політиків. І тут радше взяли гору емоції… Забагато є політики… Питаннями історії мають займатися фахівці, тобто історики, а не політики! Відносини між країнами-сусідами  повинні бути дружними.
– Прошу сказати, що може запозичити Львів у Вроцлава, а Вроцлав у Львова?
– Львів на бажання міг би запросити заступника мера Вроцлава, який займався ревіталізацією старої частина міста. Вже 16 років поспіль він   займається цим питанням і дуже добре знає справу. Архітектура старих будинків у центральній частині Вроцлава завдяки йому якісно реконструйована. Львів міг би цей досвід почерпнути. У вашому місті є багато гарних старовинних будинків, але їхній стан потребує покращення. Їх варто реконструювати для майбутніх поколінь.
Також думаю, що Львів міг би запозичити наш транспортний досвід. У Вроцлаві транспортна мережа не ідеальна, але добра. У нас курсують трамваї та автобуси. Окрім комунального транспорту, є й приватний. Він у нас дуже високого стандарту: сучасні та якісні автобуси. Всі трамваї та 80 відсотків автобусів – комунальний транспорт. У наступні півтора року плануємо оновити весь електротранспорт. Є можливість інвестування з міського бюджету, а також дотації Євросоюзу. Загалом коштом ЄС місту вдалося зробити дуже багато, зокрема дороги, комунікацію, якісні очисні споруди. При цьому діє дуже суворий контроль з боку ЄС за використання коштів та якістю і стандартами виконання всіх робіт!

Договір про встановлення партнерських стосунків між містами Вроцлав та Львів підписаний 28 листопада 2003 року. Серед основних сфер співпраці: розвиток молодіжного обміну та всебічні контакти учнів, студентів, учителів; співпраця в сфері культури – обмін художніх колективів та представлення досягнень професійних і аматорських мистецьких центрів; сприяння поширенню та регулярному обміну інформацією про проблеми й результати у сфері комунального господарства та економіки міст завдяки участі в конференціях, виставах, ярмарках та контактам економічних палат обох міст; навчання та обмін спеціалістами відповідних міських служб; реалізація співпраці в рамках програми “Львів-Вроцлав – програма допомоги”.
У лютому 2011 року делегація депутатів Львівської міської ради перебувала із офіційним візитом у Вроцлаві задля вивчення структури виконавчих органів тамтешньої міської ради. Учасники делегації мали можливість перейняти кращі практики господарювання, працюючи в чотирьох групах: житлово-комунальне господарство, економіка-фінанси-бюджет, соціальні захист-освіта-здоров’я-культура-молодь; управління містом-інформаційна політика-структура виконавчих органів.
У травні 2012-го у Львові відбулося спільне засідання комісій культури та освіти міських рад Вроцлава та Львова. Позитивним моментом у поглибленні співпраці між містами-побратимами стало відкриття в 2012 році авіарейсу Львів – Вроцлав. У грудні 2012-го делегація депутатів Львівської міськради перебувала із офіційним візитом у Вроцлаві з метою участі у фестивалі Viva Ukraina. В червні 2014-го делегація Львівської міськради брала участь у VII Фестивалі “Калейдоскоп культур у Вроцлаві”. В січні 2015-го делегація Львівської міської ради брала участь у ХІХ “Вроцлавській куті”, організованій Об’єднанням українців у Польщі (Коло у Вроцлаві). 2018 рік оголошено роком Львова у Вроцлаві.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.2200 / 4.46MB / SQL:{query_count}