Площа Двірцева: чи буде як у Вроцлаві?

У вересні обіцяють розпочати ремонт площі біля головного вокзалу. Чи реалізують там проект підземного паркінгу та чи залишать на цій території МАФи

фото: Олег Огородник (2)
Про реконструкцію площі перед головним вокзалом Львова активно говорять останні два роки. Стан привокзальної території і справді у препоганому стані: дорога встелена вже зношеною бруківкою, яма на ямі, від чого відлітають колеса і в автівок, і у валіз. Львів’яни вже звикли, а туристи дивуються. Перше знайомство із чарівним Львовом починається із занедбаної площі, скверу, у якому влітку ночують безхатьки, та генделиків, де гуртуються місцеві пияки. Все це у сукупності створює хаос та викликає не найприємніші відчуття. Хотілось би, звісно, щоб ця площа, яка по суті є візитівкою Львова, все-таки мала більше спільного із колоритною та європейською репутацією Львова. 
Ще у 2016 році міська влада вперше проанонсувала свої ідеї щодо привокзальної площі. У цьому ж році на розробку проектно-кошторисної документації реконструкції площі Двірцевої і вул. Чернівецької виділили 900 тисяч гривень. Однак за понад два роки відремонтували лише трамвайну колію, що проходить паралельно до вул. Чернівецької – нагадаємо, ремонти тривали минулого року.
На реалізацію проекту піде щонайменше два роки
На початку минулого місяця ЛКП “Інститут просторового розвитку” оприлюднив оновлений проект реконструкції площі Двірцевої у Львові, згідно з яким на площі побільшає зелені та зупинок для громадського транспорту, а рух транспорту та пішоходів планують розділити на 4 смуги. Крім цього, тут планують будівництво підземного паркінгу.
8 травня міський голова Львова Андрій Садовий підписав відповідне розпорядження про виділення 69,4 тисячі гривень на реалізацію проекту реконструкції привокзального простору. Наразі проект Двірцевої передали на експертизу. Будівельні роботи планують розпочати приблизно у вересні поточного року.

Не просто транспортний хаб, а й громадський простір

І хоч площа Двірцева розташована безпосередньо перед будівлею головного вокзалу, із залізницею вона не має нічого спільного. Територія Львівської залізниці закінчується включно з тротуаром, що біля головного входу у будівлю вокзалу. Все решта – на балансі міськради. Як вдалось з’ясувати, згідно із законодавством, залізниця не має права ремонтувати те, що їй не належить, адже це кваліфікуватимуть як нецільове використання коштів, однак керівництво Львівської залізниці розуміє, що площа у не найкращому стані.
Ще у 2010-ому Львівська політехніка спільно із Віденським університетом працювали над тим, аби оновити привокзальну територію Львова, проте реалізувати проект не вдалося.
Як писала “Львівська Пошта” у 2016 р. у матеріалі “Сором Львова: залізничні “ворота” – як танкодром” (№32 (1791) за 22 березня) головний архітектор міста Лева Юліан Чаплінський запевняв, що “напрацьовані проекти шестирічної давності мають право на життя”. У 2010-ому над проектами працював професор Віденського університету Андреас Гофер.
“Під час цього воркшопу вдалося розробити справді дуже сміливі проекти. Концептуально їх можна реалізувати. Але вважаю, вигадувати щось навколо вокзалу, коли загалом не вирішена містобудівельна концепція, неправильно. Радив би взяти приклад із Вроцлава, де біля вокзалу не тільки транспортний хаб, а й громадський простір”, – зазначав ще у 2016-ому Юліан Чаплінський.
Через два роки після розмови головний архітектор сміливо стверджує: у Львові таки буде привокзальна площа на кшталт вроцлавської.
“Остання версія проекту, яка зараз проходить експертизу та яка розроблена Інститутом просторового розвитку, врахувала усі практичні моменти, європейський досвід, зокрема, вроцлавський. Проект передбачає розділений громадський транспорт, що дозволить рухатись автобусам і трамваям безперешкодно, не створюючи заторів один для одного. Також проектом передбачена можливість будівництва підземного паркінгу, облаштування  пішохідної площі і висадку великої кількості зелених насаджень. І найголовніше – це безперешкодний та безпечний рух усіх пішоходів, громадського і приватного транспорту. Навіть діти зможуть Чернівецькою від Городоцької дійти до возкалу, не переходячи дорогу”, – повідомив Юліан Чаплінський.
Також з його слів, родзинкою цієї площі стане те, що дорога й надалі – за львівським стилем – буде частково вистелена бруківкою.

Два роки на реалізацію

Як розповів “Львівській Пошті” директор Інституту просторового розвитку, депутат Львівської міськради, секретар комісії інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики Олег Шмід, для того, щоб розпочати будівельні роботи, проект реконструкції Двірцевої ще повинен пройти через декілька інстанцій. Зокрема, державну експертизу, яку він зараз проходить і яка, з його слів, триватиме мінімум до кінця травня. Після винесення експертного висновку будуть приступати до організації проведення тендера, чим займатиметься замовник робіт – ЛКП “Львівавтодор”.
“І вже після цих процедур будуть приступати до основних робіт. При найкращих обставинах це буде не швидше, ніж у серпні цього року. Можливо, й у вересні. У жовтні вже, вважаю, нема змісту починати роботи, бо йтимуть холоди. Якщо до робіт приступлять у серпні, то на мій погляд, цього року можна буде зробити праву частину площі, зі сторони, де їздять трамваї та зупиняються приміські автобуси. Почергово ремонтувати площу є найкращим варіантом, бо це дасть змогу не повністю паралізувати рух на Двірцевій”, – зазначає Олег Шмід.
Ліву частину реалізовуватимуть вже у 2019 році, оскільки там втілюватимуть у життя ще паралельний проект з будівництва підземного паркінгу.
“Проект підземного паркінгу ми подали як ескізний проект. Він розрахований на півтори сотні паркомісць. Але якщо інвестор буде готовим спонсорувати кошти і на більшу кількість рівнів, то відповідно там буде більше місць для парковки авто. За нашими розрахунками там немає потреби у більшому паркінгу, тому що поруч працює ще платна парковка Укрзалізниці”, – зазначає Олег Шмід.
На думку співрозмовника, для реалізації проекту парковки стовідсотково потрібно залучати інвестора. Будувати такі паркінги загальним коштом міста неправильно, каже він.
“Це те саме, що будувати басейн чи автозаправку за громадські гроші. Позавуличне паркування має бути бізнесом, так як це є у всьому світі. Але для цього у Львові має бути ринок паркування”, – розповідає Олег Шмід.
“Більш ніж переконаний, що таки вдасться реалізувати проект парковки та знайдеться інвестор, тому що це дуже прибуткове місце. Тобто цей паркінг буде окупний”, – зазначає Юліан Чаплінський.

На вокзал без заторів

Проект площі Двірцевої повністю змінить життя та призначення цієї території.
“Площа насправді настільки цікава, настільки інтегрована для усіх учасників руху, що звісно хочеться, щоб проект якомога швидше втілили у життя. Мені дуже подобається те, що буде облаштована велика пішохідна зона. Після потягу інколи справді хочеться пройтися трішки, і для цього якраз буде можливість”, – каже Олег Шмід.
Зокрема, з’явиться більше вільного простору, не заставленого приватними авто.
Права дорога належатиме громадському транспорту, ліва – приватним автівкам
“На площі Двірцевій буде заборонено паркуватися, за винятком невеличкої черги таксі і тих автомобілів, які зупиняються за принципом kiss and drive, тобто поцілував на прощання і поїхав. Та й загалом змінюється уся система руху транспорту територією. Ми вирішили забезпечити безперешкодний проїзд громадського транспорту спеціально виділеними навіть не смугами, а дорогами. Громадському транспорту буде присвячена права частина дороги площі. Ліва дорога буде призначена для приватного транспорту і вестиме до парковок Укрзалізниці і до тієї частини території, де запланований підземний паркінг”, – повідомляє Олег Шмід.
Також тут побільшає трамвайних зупинок: 4 нові зупинки будуть розмежовані між собою, проте їх розташують ближче до вокзалу, аби львів’янам було легше добиратись до станції.

МАФи “виженуть” із площі

Сьогодні на привокзальній площі, вздовж вул. Чернівецької, процвітає бізнес. Там є все – від крамниць та аптек до закладів швидкого харчування та МАФів. Однак після реконструкції площі на території біля вокзалу залишаться тільки окремі приватні підприємці.
“Як львів’янин я вважаю, що цю площу треба звільнити від будь-яких МАФів, тому що цей бізнес приносить тільки шкоду репутації Львова – там гуртуються безхатьки, продають алкоголь дітям тощо. Втім, депутати попереднього скликання пороздавали права власності на деякі МАФи і ми, згідно з Конституцією України, не в праві з ними щось зробити. На Двірцевій є три точки, які ми враховували, розробляючи проект. Домовлятись із ними немає сенсу, тому що це прибуткова територія і ніхто добровільно не погодиться звідти піти. У Європі бізнес розгортається на самому вокзалі, а не на прилеглих територіях. Так є у німецькому Ляйпцігу, у польському Вроцлаві тощо”, – каже він.

Про дорогу на Левандівку і не тільки

Як розповідає Олег Шмід, площу Двірцеву можна було б зробити ще більш цікавою, однак місто встановило обмеження через брак фінансових ресурсів.
“Мали у задумі прокласти дорогу з Двірцевої на Левандівку, можливо, навіть впустити туди трамвай, а також збудувати ще одну дорогу до Городоцької, але бракує коштів. Наразі намагались проект розробити таким чином, щоб ці  задуми бодай у майбутньому могли реалізуватись”, – розповідає Олег Шмід.
 “Також мали дилему із приміськими автобусами. Ніби домовились, що АС-8, яка поруч із вокзалом, буде обслуговувати  лише ті маршрути, які їздять на курорти – у Моршин, Трускавець, Східницю. Всі інші автобуси – перенесуть. Бо якщо цього не зробити, то на площі нічого не зміниться навіть після реконструкції”, – зазначив Олег Шмід.
Загальна вартість реалізації проекту реконструкції площі Двірцевої – 180 млн  грн. Загалом, за словами Олега Шміда, на реалізацію проекту піде щонайменше два роки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.5742 / 4.45MB / SQL:{query_count}