Хто залишиться без субсидій

Уряд в черговий раз удосконалив правила призначення субсидії на оплату комунальних послуг. Які новації чекають на українців та хто сплачуватиме за “комуналку” самотужки

Житлові субсидії для мільйонів українців стали вирішенням проблеми неспроможності оплати комунальних послуг. Однак чи не з кожним переходом із опалювального сезону на неопалювальний і навпаки уряд запроваджує нові удосконалені правила призначення й нарахування субсидій.  Отож, як повідомив Урядовий портал, із 1 травня в Україні починає діяти нова програма житлових субсидій. Як запевняють в уряді, вона є перш за все соціально справедливою та більш адресною.

Пильні сусіди

Новації покликані запобігти зловживання, адже, як зазначають у Кабміні, серед одержувачів субсидій є й такі, статки й доходи яких дають змогу оплачувати послуги в повному обсязі.
Зокрема, Реєстр субсидіантів, напрацьований Мінсоцполітики, виявив чимало випадків, коли люди вдавалися до різних хитрих схем, щоби отримати допомогу від уряду на оплату комунальних послуг. Про це повідомляли і громадяни на гарячу лінію 15-45. Люди обурювалися, що, наприклад, їхні сусіди, офіційно не працюючи і отримуючи субсидію, мають дорогу автівку чи роблять серйозний ремонт. Відомим завдяки медіа став випадок, коли безробітний буковинець отримував субсидію в сумі 21 тис. грн, але при цьому мав змогу придбати продукцію компанії Apple на суму 52 тис. грн.
Зрештою, із початком опалювального сезон планують виплачувати субсидії живими грішми. А для цього треба вилучити з користувачів недобросовісних громадян, щоб допомогу держави отримували саме ті, що її потребують.

Коли чекати перерахунку

Нагадаємо, що торік через запровадження нових правил українці кілька місяців перебували в очікуванні, адже в платіжних квитанціях за травень та червень нарахувань субсидії не було. Цього року в травні також відбудеться перерахунок субсидій. Органи соціального захисту населення здійснять перепризначення субсидій на літній неопалювальний період. Варто нагадати, що за основу для їх розрахунку візьмуть доходи за друге півріччя 2017 року.  Однак наразі, як зазначили в прес-службі Львівської міськради, в управлінні соцзахисту міста поки не готові коментувати запровадження нових правил та те, чи буде цього року така затримка, чи ні. Бо, мовляв, ще не отримали інструкції з міністерства, а те, що вже відомо, ще потрібно осмислити і з’ясувати, як це відбуватиметься на практиці.
Також уже традиційно буде перерахована субсидія за квітень, але не на підставі доходів, а з огляду на те, що в квітні через припинення опалювального сезону суттєво змінилися нарахування.

Кого стосуватимуться новації

Тепер, якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менш ніж п’ять років з дати випуску, окрім мопеда і авта, наданого органом соціального захисту населення, субсидію не призначатимуть.
Понад те, в Декларації про доходи, з’явиться нова графа – “інші доходи”, де свідомі громадяни зможуть декларувати кошти, отримані, зокрема, від здачі квартир в оренду.
Також із 1 травня 2018 року, якщо площа квартири перевищує 120 м кв. або будинку – 200 м кв., окрім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, власники або мешканці такого помешкання повинні будуть платити за комунальні послуги в повному обсязі.

Працювати офіційно!

Для безробітних працездатного віку, які не стоять на обліку в центрі зайнятості, урядовці пропонують два варіанти: чесно декларувати свої доходи та сплатити страхові внески до Пенсійного фонду, інакше органи соцзахисту рахуватимуть таким людям дохід 5286 грн (три прожиткові мінімуми 1762*3). Також якщо вони мають намір отримувати допомогу від держави, то мусять сплатити єдиний соціальний внесок за три місяці в розмірі не меншому за мінімальний.
У Мінсоцполітики переконані, що це вирівняє соціальну несправедливість, стимулюватиме українців до офіційного працевлаштування та спонукатиме їх декларувати зароблені за кордоном кошти.

Нормативи знову зменшили…

Оскільки в попередні роки до бюджету повернулася чимала сума невикористаних субсидій, із 1 травня 2018 року соціальна норма на газове опалення становитиме 4,5 м куб. на 1 м кв. площі, електроопалення – 30 кВт/год. на 1 м кв. площі.
Окрім того, при призначенні субсидії на понаднормову площу житла норма може бути збільшена не більш ніж на 30%.
Якщо ж надана допомога впродовж сезону не була використана, то надлишок повернуть до бюджету країни.

Хто подаватиме нову заяву

За прогнозами урядовців, із запровадженням нових правил близько 15% громадян потрібно буде звернутися до органів соцзахисту для переоформлення субсидії.
Отож, повторно Заяву і Декларацію потрібно буде подати:
– орендарям житла;
– внутрішньо переміщеним особам;
– сім’ям, яким субсидія була призначена не на всіх зареєстрованих, а лише на фактично проживаючих у помешканні осіб;
– сім’ям, де є непрацюючі особи працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менші за мінімальну заробітну плату;
– сім’ям, у яких відбулися зміни в складі сім’ї впродовж останнього року;
– сім’ям, які станом на травень 2018 року матимуть понад двомісячну заборгованість за житлово-комунальні послуги і не погасять її до червня 2018-го.

Стимул економити

Якщо домогосподарство зекономило на опаленні 150 кВт електроенергії або 100 кубів газу, його представник може отримати як бонус від держави живі гроші – майже 700 грн.
До 1 липня 2018 року підприємства нададуть структурному підрозділу з питань соціального захисту населення списки енергоощадних субсидіантів із зазначенням суми невикористаної державної допомоги. Для отримання цих коштів потрібно буде до 1 вересня подати заяву в місцеве управління соціального захисту населення, на підставі якої здійснюватимуть виплату.

Монетизація субсидій: коли і як

З 1 січня 2018 року монетизація пільг і субсидій відбулася на рівні надавачів комунальних послуг. Із наступного опалювального сезону уряд планує впровадити монетизацію й для пересічних громадян. Однак з огляду на те, що останніми роками субсидію призначали автоматично, необхідно провести повномасштабну перевірку отримувачів допомоги на відповідність критеріям її одержання, що й має на меті запровадження нових правил.
Тому цілком можливо, що вже з жовтня кошти на оплату комунальних послуг держава виділятиме живими грішми, а кожен користувач, якому вдалося зекономити, зможе сам розпоряджатися цими коштами. Так посадовці хочуть привчити нас до енергоощадності.

За даними Держстату, Львівщина серед лідерів щодо оплати комунальних послуг – 88,4% нарахованих сум. Також до трійки лідерів увійшли Хмельницька область – 90,3% і місто Київ – 88,3%. Найгірше за житлово-комунальні послуги сплачують жителі Луганської області (53,8% нарахованих сум) та  Херсонської (62% нарахованих сум). Також погано розраховуються за “комуналку” в Донецькій (64,3%), Харківській (65,4%), Дніпропетровській (67,9%,) Запорізькій (68,2%), Кіровоградській (68,4%), Полтавській (68,6%) та Чернівецькій (68,7%) областях. Найбільшу заборгованість з оплати комунальних послуг на кінець березня українці мали за газ, централізоване опалення і гарячу воду, повідомляє УНН. Також зазначається, що в березні 2018 року населенням країни сплачено за житлово-комунальні послуги 11,6 млрд грн (81,4% нарахованих за цей період сум), за постачання електроенергії – 3 млрд грн (111,9% нарахованих за цей період сум за рахунок погашення боргу попередніх періодів). Середні нарахування за житлово-комунальні послуги з урахуванням електроенергії (із розрахунку 150 кВт/год) на одного власника особового рахунку в березні 2018 року становили 1872,6 грн.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
11.4911 / 4.15MB / SQL:{query_count}