У пам’ять про Маестро

У День народження Василя Пилип’юка у Львові відкрили фотовиставку “Той, що бачить Світло” про нього

фото: Олександр Мазуренко
У день 68-річчя Василя Пилип’юка у фотогалереї “Світло і Тінь” (вул. Стецька, 3-а) відкрили експозицію “Той, що бачить Світло”, у якій представлені етюдні роботи, що увічнюють особливі миттєвості життя і творчості фотохудожника. Маестро відійшов у вічність 18 листопада 2017 року. Напередодні він повертався автомобілем з Київського Національного університету культури і мистецтв, де працював завідувачем кафедри фотомистецтва і під час зупинки неподалік Рівного раптово втратив свідомість. Швидка допомога доставила його до реанімації, де між 6 і 7 годинами ранку митець пішов з життя.
“Василь Пилип’юк говорив до нас мовою своїх недремних очей, які через його світлини доносили до нас велич Чорногори, таврійських степів, Світязя, Дніпра, Черемоша – скрізь-скрізь він бачив колір сльози, роси і любові. Він відкрив тайнопис природи та наказав нам з будня добувати красу. Він вчив нас дивитися на людей, як на зорі”, – каже про Василя Пилип’юка письменник, заслужений журналіст України, доцент факультету журналістики Міжнародного економіко-гуманітарного університету ім. С. Дем’янчука Віктор Мазаний.
У грудні родина Василя Пилип’юка і Львівська організація Національної спілки фотохудожників України оголосили про збір робіт для виставки “Той, що бачить Світло”, яка вшановує світлу пам'ять видатного українського фотохудожника, лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка.
“Протягом життя тато показував нам світ своїми очима. А тепер, коли він оглядає Світло, покажемо світові того Василя Пилип’юка, яким бачили його ми, – пояснили рідні покійного фотохудожника. – До участі у фотовиставці ми запросили фотомайстрів України, які мають цікаві знімки, що розповідають про будні та свята, працю та відпочинок нашого дорогого батька”.
Усього до участі в виставці надіслали три сотні фотографій, а до експозиції організаційний комітет, до якого увійшли Роман Геринович (АФІАП), Володимир Дубас (ЕФІАП), Олег Огородник (ЕФІАП), Володимир Пилип’юк і Микола Тинкалюк (ЕФІАП), обрав найкращі.
Саме цю 91 фотографію від 35 авторів зі Львова, Івано-Франківська, Києва, Ужгорода, Рівного, Сваляви, Тисмениці і Миколаєва (райцентру на Львівщині) ви й можете побачити у фотогалереї “Світло і Тінь” у найближчі три тижні.
На урочистому відкритті виставки “Той, що бачить Світло” зібрались родичі, друзі і колеги Василя Пилип’юка, завітали і представники влади. 
“Те, що ми сьогодні зібралися тут говорить про те, що з нами, нехай лише на фотографіях, дуже достойна людина. Людина, яка стовідсотково залишила свій слід в житті і закарбувала багато різних миттєвостей. Нам пощастило, що ми жили в один час із великим українцем Василем Пилип’юком”, – зауважив голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка.
Від Львівської міської ради до учасників заходу звернувся заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко. 
“Коли зайшов сюди, подивився фотографії, то пригадав нашу останню зустріч. Думаю, не один я. Ця зустріч була в Академії сухопутних військ. Тоді мене вразила одна річ, що відображала стиль життя Василя Пилип’юка – це величезна енергія. Він був на балконі, хотів зняти гарну, велику панорамну знимку. Пройшла якась хвилина – і він вже серед військових, вже дивиться, як передати їх емоції. З того часу щоразу, коли проходжу повз Академію, згадую ту зустріч і ті емоції. Виглядає, що так буде завжди і завжди асоціюватиму те місце із такою величною постаттю. Миттєвостей в нашому житті є дуже багато: є кращі, є такі, як зараз, які потрібно ловити і показувати. Сьогодні ж найважливішим є цю емоцію нести надалі”.
У свою чергу професор факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка Василь Лизанчук пише про цю подію такі слова: “На фотомистецькій виставці-пам’яті “Той, що бачить світло” ми не побачимо Василя Пилип’юка, не привітаємося з ним, не обіймемося, не пожартуємо, як було раніше, але у ці Святкові Дні, коли до нас знову прийшли три празники в гості, у міжчассі яких народився Василь, – Святе Рождество, Святого Василя, Святе Водохреща, духовно-естетична життєдайність фотомистецтва Василя Пилип’юка засіяє новими барвами задля возвеличення позитивного образу України, перемоги над московським агресором, задля миру, злагоди, порозуміння і духовного єднання українців.
Отже, кожна фотомистецька праця талановитого Василя Пилип’юка відкриває кожному глядачеві могутню сув’язь краси природи, історії, культури, звичаїв, традицій, ментальності та національної ідентичності українців у європейському і світовому інформаційно-гуманітарному просторі”.
Фото: Олександр Мазуренко, Микола Тинкалюк,
Олег Огородник, прес-служба ЛОДА.

Олег Огородник, член організаційного комітету фотовиставки “Той, що бачить Світло”, фотокореспондент газети “Львівська Пошта”:
– Шкода, бо видатний майстер української фотографії Василь Пилип’юк відійшов так раптово... Ця людина багато зробила для нашої художньої фотографії і могла би зробити ще багато всього. Він був дуже добрим до своїх друзів, ворогів же напевно й не мав. Ми зналися з кінця 70-х років минулого століття. У ті часи Василь Васильович ще був кореспондентом журналу Ukraine західного регіону. Він багато їздив Західною Україною, чимало фотографував, а я проявляв і друкував ці фото. В кінці 80-их і на початку 90-их ми тісно співпрацювали: я бачив все, що він фотографував, друкував усі його роботи. З Василем Васильовичем було приємно працювати, він був людиною слова – як сказав, так і зробив – був пунктуальним. Згодом дозволяв часто і безоплатно проводити у своїй галереї виставки авторів Спілки фотохудожників. Запрошував відомих майстрів, таких як Гарік Ованесян з Чехії. Провів міжнародний фотоконкурс під егідою FIAP. Маю багато каталогів з виставок, створених для таких конкурсів. Так от, переглянувши їх з ще одним спеціалістом, ми дійшли висновку, що у Василя Васильовича каталог вийшов найкращим зі всіх, що робили в Європі. Ідея виставки “Той, що бачить Світло” з’явилась у Володимира Дубаса, її підтримав син Василя Пилип’юка Володимир, до участі в ній відгукнулось багато цікавих авторів. Тут є фотографії, на яких він зі сім’єю, на зйомках з колегами... Думаю, цю експозицію можна представити і в інших містах – можливо в Івано-Франківську, Рівному. А вшанувати пам’ять Василя Пилип’юка в майбутньому можна, організувавши на постійній основі конкурс фотографії його імені. Це не обов’язково мала би бути щорічна подія, підходить і варіант бієнале – раз у два роки. Думаю, Львівська обласна організація Спілки фотохудожників підтримала б такий проект. Багато міст України мають власні конкурси: в Рівному є “Вернісаж на Покрову”, в Івано-Франківську – “Портрет і природа”. А Львів міг би проводити конкурс Імені Василя Васильовича Пилип’юка. Це була б найкраща пам’ять про нього!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9721 / 4.42MB / SQL:{query_count}