2017-ий і Львівщина: які успіхи?

З Нового року перевізники знову можуть підняти тарифи у приміських маршрутках. Тоді як в ЛОДА обіцяють нарешті почати монетизацію пільг і відкрити на початку 2018-го частину перинатального центру

Близько шестисот кілометрів відремонтованих доріг, модернізовані шахти та більші зарплати для шахтарів, а також вісім нових шкіл та така ж кількість дитсадочків, дев’ять підписаних міжнародних угод. За цими показниками і не тільки, у 2017 році Львівщина зробила поступ у своєму розвитку. За словами голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки, “для області цей рік був роком стабільності та розвитку”.
“Попри усі позитивні цифрові показники, перше і найголовніше, що нам вдалося – це забезпечити стабільність і єдність в області. Це найбільша наша перемога. Бо було багато речей, які мали на меті дестабілізувати ситуацію”, – наголосив Олег Синютка під час прес-конференції про підсумки роботи Львівської облдержадміністрації у 2017 році.
З його слів, Львівщина перебуває на сьомому місці серед областей у рейтингу Кабміну за підсумками дев’яти місяців 2017-го. Тоді як у 2014 році стартували з 23 місця.
На запитання “Львівської Пошти”, чого не вдалося досягнути, очільник Львівщини відповів: “Дотримуюся думки, що немає межі досконалості. Якщо відремонтували 600 км доріг, то, напевно, можна було і 601 км доріг зробити. Якщо відкрили вісім нових шкіл, то можна було і ще більше відкрити. Тож у будь-якій справі немає абсолютного досягнення”.
Серед успіхів “Львівська Пошта” виокремила питання транспорту, медицини, сміття, трудової міграції і альтернативної енергії та розповідає про них детальніше.

Маршрутки онлайн та нові тарифи

У січні в облдержадміністрації планують чергову зустріч з перевізниками, де дискутуватимуть щодо підвищення тарифів на проїзд у приміських і міжміських маршрутках. До цього часу, за словами Олега Синютки, вартість тарифу не повинні піднімати.
“На жаль, уряд у рамках дерегуляції обмежив можливість обласних державних адміністрацій затверджувати чи навіть погоджувати тарифи в маршрутках. Тож сьогодні встановлення тарифів – виключно компетенція перевізників. Та незважаючи на це, ми постійно проводимо зустрічі з перевізниками. Востаннє бачився з ними в грудні. З обласного бюджету виділили додатково 4 млн гривень на пільговий проїзд. У бюджеті 2018 теж передбачено кошти на пільговиків”, – пояснив він
В області є комплексна програма, яка передбачає будівництво семи полігонів ТПВ. На три заводи уже проведені конкурси
А от щодо монетизації пільг, яку обіцяли запровадити як пілотний проект на Львівщині ще з 1 липня – то цей процес обіцяють почати вже у наступному році.
“Від уряду ми не отримали рішення щодо забезпечення тих пільг, які надаються державою, аби розпочати у нас цей експеримент. Та знаю на всі 100%, що у програмі уряду на 2018 рік передбачено перехід до монетизації пільг. А також впевнений, що розпочнеться вона саме з Львівщини”, – відповів Олег Синютка на запитання “Львівської Пошти”.
Та додав: “Звернувся до міського голови Львова з проханням врегулювати  ситуацію з автостанціями, яких позбавили ліцензії, та надати ЛОДА інформацію про кінцеві пункти, на які би мали прибувати міжміські і міжрайонні автобуси. Однак відповіді на цей запит поки немає”.
А також цього року для зручності пасажирів в області створили диспетчерський пункт, де можна отримати інформацію про час прибуття та кількість автобусів на маршруті.

Коли відкриють перинатальний?

Попри давні обіцянки обласних посадовців відкрити обласний перинатальний центр ще до кінця 2017-го, першу чергу відкриття медзакладу планують таки на початок 2018-го, пояснив Олег Синютка.
“Ми завершуємо там загальні будівельні роботи. Останні два місяці кожного тижня проводжу по цьому питанню відповідні наради. Отримали додаткові кошти стабілізаційної субвенції і маємо відповідну домовленість з урядом про те, що на початку 2018-го буде профінансовано закупівлю обладнання. Тож зможемо на початку наступного року ввести в експлуатацію першу чергу медзакладу”, – зазначив він.
Окрім того, варто додати, що Львівщина є одним із лідерів у програмі “Доступні ліки”. Однак кошти, виділені з бюджету на програму “Доступні ліки”, не використали у повному обсязі до кінця року, зауважив Олег Синютка. Через…брак інформації. У свою чергу “Львівська Пошта” інформувала жителів Львівщини про цю програму, зокрема, один із останніх матеріалів на цю тему в 92-ому номері видання за 25 листопада 2017 року “Доступних ліків стане більше?”.
Додамо, що 756 аптек стали учасниками цієї програми. А лікарі виписали понад 600 тис. рецептів.
На Львівщині відкрили уже понад 80 великих і дрібних підприємств, де створено близько 8 тис. робочих місць
Коротко нагадаємо, як отримати доступні ліки: варто прийти до лікаря, отримати рецепт, і в аптеці з позначкою “Доступні ліки” отримати препарати безкоштовно.
У продовженні медичної теми, під час свого звіту голова ЛОДА зауважив, цього року в області закупили унікальне медичне обладнання для обстеження онкопатологій на загальну суму 10 мільйонів доларів. А діагностика на цьому обладнанні для мешканців Львівщини є безкоштовною. Також створили шість міжрайонних скринінгових центрів у Львові (обласний і міський), у Дрогобичі, Самборі, Стрию та Червонограді.

В області закрили 52 сміттєзвалища

Вже на початку 2018 року ЛОДА спільно з потенційними інвесторами має намір провести громадські слухання щодо будівництва сміттєпереробних заводів в області. Після чого є ймовірність, що з середини наступного року розпочнуть сам процес будівництва.
“Маємо затверджену на останній сесії комплексну програму до 2020 року, якою передбачено будівництво семи полігонів ТПВ. На три заводи уже проведені конкурси. Йдеться про розміщення заводів з переробки ТПВ на земельних ділянках поблизу м. Новий Розділ, у Дрогобицькому та Жовківському районах Львівщини”, – каже Олег Синютка.
Та додає: “На території ветсанзаводу у Жовківському районі встановлена промислова установка, на якій апробовуємо можливості переробки не тільки відходів тварин, а є усі підстави говорити, що піролізна установка такого типу може спалювати ТПВ”.
Разом з тим він зауважив, що тільки за 2017 рік в області закрили і ліквідували 52 сміттєзвалища (25% від несанкціонованих звалищ) загальною площею 16 га. Також за рахунок коштів екологічного фонду в ЛОДА закупили 18 додаткових сміттєвозів та два ескаватори.

Завдання – зупинити потік міграції

Найбільшою гордістю для області вважають відкриття нових підприємств. До слова, в регіоні відкрили уже понад 80 великих і дрібних підприємств, що дозволило створити на Львівщині понад 8 тис. робочих місць. Однак це не зупиняє наших людей від поїздок за кордон на заробітки. Тож одне з головних питань на 2018 рік для області Олег Синютка називає підвищення заробітної плати і припинення трудової міграції. Сьогодні ж середня заробітна плата на Львівщині, за його словами, становить 7-8 тисяч гривень.
“Ми порівнюємо вартість робочої сили на Львівщині з вартістю робочої сили у Польщі. Сьогодні наша робоча сила – це справді одна із переваг для інвесторів. Але це і великий недолік для наших мешканців. Бо наша ключова задача не переконати і заманити сюди інвестора, а збільшити доходи громадян на території області. Думаю, що відтік і міграція робочої сили припиняться при зарплаті 12-14 тисяч гривень. Це та межа, до якої ми спонукаємо бізнес”, – наголосив він.
Додамо, цього року сума залучених інвестицій у нові відкриті потужності становила понад 150 млн доларів. А прямі іноземні інвестиції, залучені в область за дев’ять місяців – 52,4 млн доларів.

П’ять сонячних та одна вітрова електростанція 

Серед цікавого та нового варто виділити, що Львівщина лідирує у створенні альтернативних джерел енергії. Таким чином, у 2017 році в області відкрили п’ять сонячних та одну вітрову електростанцію загальною потужністю 48,8 МВт. Йдеться про сонячні електростанції ТОВ “Синтез Солар” (дахова та наземна), “Лео-Солар-Енерджі”, “Озерна”, СЕС “Енергетичні поля СЕС Терновиця 2 та 4”, “Цетуля Солар” та вітрова електростанція “Старий Самбір – 2”. Електростанція ТОВ “Синтез Солар” є найпотужнішою в Україні.
Окрім цього, в експлуатацію ввели 95 сонячних установок приватних домогосподарств потужністю 1,3 МВт. Голова ЛОДА зазначив, що запорукою енергетичної стабільності стало і відкриття газових родовищ. На території області у 2017 році відкрили два газові родовища та ввели в експлуатацію одну нафтову свердловину.
Фото: Олег Огородник, прес-служба Львівської ОДА

Львівщина серед областей, де покращилася інфраструктура

Оксана Дащаківська, політолог, – про те, що змінилося в області у 2017-ому

– Традиційно під кінець року очільник Львівщини Олег Синютка підбиває підсумки року. На вашу думку, яким був 2017-ий для області, та що із позитивних чи негативних моментів можете відзначити?
– Якщо говорити про позитиви, то скажу для початку те, що на Львівщині все-таки маємо мир. Але паралельно в країні продовжується війна і ми до неї, на жаль, звикаємо. І це дуже великий негатив! І з кожним днем ми сприймаємо цю війну як належне, де з однієї сторони ми повинні адаптуватися до цієї реальності, а з іншої – спостерігаємо реванш після Революції Гідності. Ми повертаємося до звиклих для нас практик, говоримо що війна війною, але життя продовжується. Тож, думаю, мислити в категоріях “позитив-негатив” у цей час складно.
Та відзначу, як представник громадянського суспільства, очікувала більшої якості співпраці області з тим же громадянським суспільством. Звісно, не можу тут не пригадати і щорічний Форум громадських організацій, який проводила ЛОДА, і Форум партнерства, який відбувся нещодавно. Але з іншої сторони, мені здається, що ці інструменти, які зараз використовує Львівська облдержадміністрація та Львівська облрада, все-таки не задають порядку денного. Тобто це інструменти вчорашнього дня. Думаю, зараз потрібно бути більш проактивними і громадянському суспільству, і владі щодо спільного формування порядку денного.
– А те, що стосується господарських питань…
– У цьому блоці є так звані чутливі теми – ветерани АТО і утилізація відходів. У питаннях сміття важливо проаналізувати, як себе повела адміністрація. Як на мене, то вони обрали доволі нестандартний та цікавий вихід зі сміттєвої кризи у Львові – перебрали повноваження. Справді, місто зараз чисте. Але сама робота по сміттю не стала більш публічною та зрозумілішою для громадян. І, зрештою, я не впевнена, що така робота забезпечує певний ефект, якого ми очікували – говорю про питання екології, збереження довкілля. Так, ми знаємо, що сміття вивозять. Але чи його сортують, чи хтось належно працює з тими відходами, яка ціна тих відходів – цього ми не знаємо. Тобто публічності та зрозумілості для пересічних людей немає. Як і не знаємо, на скільки ще часу вистачить наших місцевих сміттєзвалищ.
Щодо теми ветеранів АТО – це сенситивна тема. Львівщина одна з передових областей, де сприяють старта­пам учасників АТО. Програма передбачає пільгове кредитування для учасників АТО. Хоча не так багато людей змогли нею скористатися, однак, така програма існує і департамент економіки доволі ефективно працював із банками, кредитними спілками, аби створити якомога більше можливостей. Та залишаються важливими і земельні питання для бійців. Тут знову ж таки потрібно розуміти, чи буде прозорість роботи всіх органів місцевого самоврядування та виконавчої влади. Аби не було так, що землі нема, а ми щось далі ділимо. Треба, щоб всім було зрозуміло: кому дають, скільки дають та за що дають.
– Про що говорять останні соціологічні опитування ?
– Якщо глянути на соціологічне опитування про настрої громадян щодо загальних змін у державі, реформ децентралізації, то українці відзначають, що таки помітили інфраструктурні зміни. Львівщина у рейтингу областей, де покращилася інфраструктура. Мова про відремонтовані дороги, школи, ФАПи. І це насправді досягнення не лише облдержадміністрації, а й у тому числі реформи децентралізації, яка наблизила всі ці речі до громадян. Прихильники реформи децентралізації переважають у всіх макрорегіонах: найбільше їх на заході – 48%. Але додам, що Львівщина йде не такими темпами, як хотілось у процесі децентралізації. Очевидно тут бракує належної комунікації, аналітичної роботи.
– До Нового року встигли прийняти і міський, і обласний бюджет. Однак фахівці зауважують, до цього часу немає чітко визначених об’єктів, на які скерують кошти. Як ви оцінюєте процес розподілу бюджетних коштів?
– Немає межі досконалості. Завжди є питання щодо прозорості. Бюджет сам про собі є складним фінансовим документом, який добре розуміють лише експерти. І у чому не є наша область унікальною, так це у тому, як витрачаються бюджетні кошти. Для громадян та громадських активістів це питання залишається “темною конячкою”. Відтак тут спостерігаємо “відкат”. Зокрема це видно на використанні системи “Прозоро”. Тож тут не потрібно забувати про тиск громадянського суспільства, який не повинен припинятися щодо відповідальності та прозорості влади.
– Обласні чиновники часто заявляють, що інвестиційний клімат Львівщини значно покращився. Отже, робочих місць стає більше. Та чи втримує це наших людей від заробітків?
– Так, насправді робочі місця створюються. Але не потрібно забувати, що зарплата на наших підприємствах не конкурентна із сусідніми країнами. Існує так званий міф про дешеву робочу силу в Україні. Мовляв, є багато людей, які готові працювати майже за безцінь, і цим зацікавлюють інвесторів. Та насправді не так вже і багато такої робочої сили – з огляду на близькість кордону і можливість чкурнути на заробітки. Всі, хто хочуть виїхати – все одно поїдуть. І немає сенсу забороняти людям шукати кращої долі. Треба створювати хіба що більше можливостей на місцях.
Розмовляла
Марія Терендій

Дмитро Посипанко, політичний оглядач, ведучий програм на телеканалі “Перший Західний”:
– У 2017-ому на Львівщині розпочався процес розвитку. Він ще не набув швидких темпів, але є початок і це тішить. У нас з’являються додаткові кошти на розвиток, нові робочі місця, а також стають кращими дороги області. Що стосується, зокрема, роботи голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки, то тут потрібно підходити до оцінки з двох сторін: як господарника і політика. Як господарник він добре вирішує знову-таки питання дорожньої інфраструктури. Але ж все інше залишається якось поза планом і увагою не лише ЗМІ та громадськості, а й поза увагою самого Олега Михайловича. Наприклад, він змушений був втрутитися у сміттєву кризу, яка склалася у Львові. Так, він “розрулив” це питання, але фактично воно його й загубило як політика. Бо стратегічного виходу і комплексного вирішення цієї проблеми на сьогодні особисто ним не запропоновано. Окрім того, пригадуємо, на Львівщині давно анонсували монетизацію пільгових перевезень. Зрозуміло, тут не все залежить від очільника області, але він подавав монетизацію як власну ініціативу. Тож він повинен би пролобіювати це питання у Києві. Але бачимо, що питання пільг затихло і ніхто не пояснює, чому так склалося. Окрім ремонту доріг, зі сторони ЛОДА чіткої вертикалі в інших сферах суспільного життя не бачу. Так, чи не щотижня в області відкривають нові підприємства. Але не думаю, що це заслуга влади. Радше бізнесу, який заходить на Львівщину. Варто додати, що немає як такої співпраці та комунікації з громадянським суспільством. Перепрошую, але скажімо так, в голови ЛОДА є “ручні” громадські організації, які можуть виконувати його певні політичні замовлення. Але назвати це співпрацею з суспільством дуже важко. Пригадаймо тільки як створювалася громадська рада – з порушенням усіх можливих законодавчих і нормативних актів. Але наразі нічого змінювати не збираються. Попри те, депутатський корпус в області працює добре. Є співпраця між виконавчою та законодавчою владою, чого до цього часу не було. Хоча фракція Олександра Ганущина в меншості, бо всі інші вісім фракцій, які є в облраді на загальноукраїнському рівні – в опозиції до блоку БПП. Однак в таких політичних умовах вдалося створити, скажімо так, регіональну коаліцію, яка працює і вчасно приймає важливі рішення. Вперше за два десятки років затвердили майже всі програми розвитку ще до Нового року. Думаю, дуже важливо, що в області почали наводити лад з комунальними закладами. Бо це дно, де закопані мільйони гривень, які можна скерувати на розвиток Львівщини. Та хочу, аби у 2018 році таки знайшли конкретне рішення зі сміттям та дотримали обіцянки – відкрили перинатальний центр.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7392 / 4.55MB / SQL:{query_count}