2018-ий: як розвиватиметься місто?

У наступному році Львів планує придбати понад сотню одиниць нового громадського транспорту, закінчити і почати ремонт важливих магістральних вулиць. Також депутати виділили більше коштів на проекти Громадського бюджету

Цього тижня міські обранці ухвалили перелік об’єктів, які будуть ремонтувати, розвивати чи відновлювати за кошти бюджету розвитку у 2018 році. Гроші використають на ремонти доріг та пам’яток, парки та креативні ідеї, на закупівлю громадського транспорту. А також на потреби міських закладів і установ і, зрештою, на сміття.
Однак, як завше, потреб у міста значно більше, аніж фінансових можливостей. Цьогорічний бюджет розвитку складає 1,57 млрд грн. Тоді як у 2017-ому ця цифра була куди більшою – близько 2 млрд грн. Втім, зі слів чиновників, загальна сума бюджету ще має зрости на початку року після того, як стане відомою сума вільних залишків бюджету за підсумками 2017-го.
Цей фінансовий документ міський голова Львова Андрій Садовий називає особливим, бо, каже, такої кількості консультацій з громадськістю ще не мали. “Ми збільшили кошти на галузь культури, втримали баланс по ЖКГ – будемо надалі активно ремонтувати вулиці. Гуманітарний блок завжди у нас у пріоритеті – це школи, садочки. Ми повинні вийти на 2020 рік з відсутністю черг у садочках міста Львова. Також передбачили кошти на пам’ятник Героям Небесної сотні (15 млн грн – “Львівська Пошта”). Маємо також серйозні плани і по містобудівельному блоку, по управлінню комунальної власності”, – зазначив мер під час сесії Львівської міськради.
Традиційно найбільше коштів скерують на гуманітарну сферу, дороги, транспорт та спорт. Зокрема на райадміністрації (у нас їх шість) розподілили 162 млн гривень: на кожну по 27 млн гривень. Також розписані видатки на Рудно, Винники та Брюховичі. Тож, зі слів чиновників, з 1 січня можна братись до праці та фінансувати вже певні роботи.

Медицина vs безпека міста

Попередньо в міській раді дискутували, чому ЛКП “Муніципальна варта” заслуговує на більші кошти, аніж медицина і здоров’я наших мешканців. Бо останні отримають фінансування у розмірі 30 млн гривень, тоді як 27 млн спрямують виключно на придбання обладнання для установ охорони здоров’я міста.
“Насправді “Муніципальна варта” дуже важливий підрозділ, який обслуговує структурні підрозділи міської ради. Йдеться не лише про будівлю ратуші, а про всі об’єкти, якими володіє громада міста: школи, садочки, великі парки, районні адміністрації, комунальні підприємства. Також є установи і за межами міста – наприклад, ЛКП “Львівводоканал”, ЛКП “Львівтеплоенерго”. Також вони забезпечують охорону та безпеку в місті. Тому виділяємо кошти насамперед на утримання цього підприємства і відповідно на обладнання (фото- та відеофіксацію)”, – пояснила “Львівській Пошті” Ірина Кулинич, директор департаменту економічного розвитку Львівської міськради.
Загалом на охорону здоров’я передбачили 35 млн грн, зокрема 27 млн грн – на обладнання, частина з якого піде на приймальне відділення 8-ої міської лікарні. “Зрозуміло, це не остання сума коштів. Торік упродовж року ми збільшували фінансування охорони здоров’я у місті. Думаю, цього року нам теж вдасться це зробити”, – каже Ірина Кулинич.

Які вулиці ремонтуватимуть у 2018-ому?

Чи не найбільше коштів передбачено з бюджету розвитку на капремонти і будівництво доріг, мостів – 322 млн грн. Зокрема йдеться про ремонти вул. Замарстинівської, Пластової, Чернівецької, Сагайдачного, Холодної. Закінчуватимуть роботи і на вул. Личаківській та на Сихові, де раніше проклали трамвайні колії.
Будуватимуть дорогу до Білогорщі. Передбачено кошти і на реконструкцію площі Двірцевої, що біля Головного залізничного вокзалу. Також планують будівництво двох шляхопроводів через колії – по вул. Шевченка – Ковча та вул. Головатого – Сулими.
Окрім того знайшли кошти і на велодоріжки: на вул. Княгині Ольги та на вул. Чорновола, Варшавській і Замарстинівській. На кожну з них виділили по 10 млн грн.
Дрібніші ремонти – двори, дороги та тротуари біля будинків, ремонт дитячих майданчиків (що вперше прописали у бюджеті розвитку) – фінансуватимуть районні адміністрації.

У планах новий транспорт та ліфти 

Вже наступного року місто планує закупити за 150 млн гривень 100 великих автобусів, 50 трамваїв та 40 тролейбусів. Зокрема, за словами міського голови Львова Андрія Садового, вже ведуть перемовини з містами Німеччини щодо закупівлі вживаних трамваїв.
“Плануємо у 2018 р. придбати як мінімум 100 великих автобусів. Кожен автобус коштує 5 млн грн. Також хочемо придбати і трамваї, але не нові, а німецькі вживані, які ще років 20 будуть працювати і на років десять “перекриють” нам проблему”, – зазначив мер.
Близько дев’яти млн гривень піде і на іншу міську автомобільну техніку. Зокрема, закуплять для міста пожежну машину та оснащення для малогабаритних тракторів.
До слова, вперше за довший час у бюджеті розвитку міста передбачили 40 млн грн на ремонти ліфтів. Модернізувати їх будуть не лише у багатоквартирних будинках, а й у лікарні швидкої допомоги.

Є гроші на культуру, парки і пам’ятки 

Зокрема на охорону історичного середовища скерують – близько 36 млн грн. Йдеться про реставрацію балконів, фасадів та храмів. Найбільші суми передбачені на реставрацію фасаду та даху будинку на вул. Саксаганського, 11 (3 млн грн); ремонт фасаду на вул. Підвальній, 9 (2,1 млн грн); ремонт та консервацію руїн Високого Замку (2 млн грн); розробку історико-архітектурного опорного плану Львова (1,9 млн грн); ремонт фасаду та даху будинку на вул. Шевченка, 4 (1,9 млн грн), ремонт даху та купола будинку на пл. Міцкевича, 6/7 (1 млн грн), ремонт будинку на вул. Руській, 20, в якому розташована 1-ша міська поліклініка (1 млн грн) та на відновлення будинку на вул. Хмельницького, 56 (1 млн грн).
У списку церков – ремонт храму Святої трійці на вул. Братів Тершаківців, 1-а (1,5 млн грн), реставрація Домініканського собору на пл. Музейній, 3 (1,4 млн грн).
Щодо видатків на об’єкти культури, то передбачено 35,4 млн грн. У пріоритеті ремонти театрів  – близько 6 млн грн; ремонт бібліотек – понад 6 млн гривень; капремонт приміщення медіатеки на просп. Червоної Калини – 2,3 млн грн. А також планують вкласти кошти у розвиток культурно-мистецького центру “Супутник”, що на Левандівці, в культурно-освітній центр ім. О. Довженка, що на Сихові, Палац культури ім. Гната  Хоткевича та Парк культури ім. Б. Хмельницького.
Важливо, що наступного року передбачили кошти (майже 4 млн гривень) на розвиток Шевченківського гаю.
Тоді, як 21 млн грн скерують на благоустрій міських парків. У списку – Замарстинівський, Скнилівський, парк ім. І. Виговського, “Залізна Вода”, Личаківський, “700-річчя Львова”, “Білогорща”, Стрийський, “Знесіння”. Зокрема на Парк ім. Б. Хмельницького скерують 2 млн грн.

Ще більше коштів на ідеї львів’ян 

Неабиякою гордістю для міста є проект “Громадський бюджет”, у рамках якого львів’яни можуть пропонувати на конкурс ідеї, які реалізовуватимуть за кошти бюджету розвитку. У 2018-ому фінансування проектів-переможців зросло. За 26 млн грн повинні реалізувати 38 проектів (великих і малих). До слова, цього року ця сума становила 20 млн гривень.
“За ці кошти будемо проводити роботи на тих об’єктах, де ми не завершили почате ще минулого року. І відповідно на тих об’єктах, за які проголосували мешканці цього року. Загалом повинна сказати, що маємо дуже багато перехідних об’єктів, які ввійшли в бюджет-2018”, – розповіла Ірина Кулинич.
Нагадаємо, свої голоси за найкращі проекти віддали понад 72 тис. містян, що у три рази більше, ніж торік. А перемогу серед великих проектів здобули чотири ідеї. Одна з них – благоустрій подвір’я шкіл на куті просп. Чорновола – вул. Замарстинівської.

Спорткомплекс за 200 млн та сучасне шкільне обладнання

Не обділили увагою міські обранці питання спорту та освіти. На розвиток спортивної інфраструктури передбачено більше 75 млн гривень. Йдеться про спортивні зали в школах, спортивні майданчики та басейни. Із загальної суми місто зокрема на спортивні майданчики планує витратити майже 60 млн гривень. Коштовним у цьому пункті є заплановане будівництво спорткомплексу на Сихові, на який передбачили 16 млн грн. З них 5 млн грн піде на розробку проектно-кошторисної документації, а 11 млн грн – на початок будівництва. Загальна вартість цього проекту – близько 200 млн гривень.
На будівництво та ремонт закладів дошкільної освіти скеровують більше 27 млн. грн. Планують реконструкцію ДНЗ на вул. Медової Печери, 13, добудову корпусу початкової школи №70 під ДНЗ, добудову НВК школа-садок “Провесінь” на вул. Тракт Глинянського, 151б, відновлення ДНЗ на вул. Грінченка, 4а та відновлення ДНЗ на вул. Сяйво, 16. Також у бюджет заклали 5 млн грн на закупівлю обладнання для кабінетів фізики та 2,3 млн грн на закупівлю мультитачпанелей і 3D-обладнання для шкіл.

У Львові буде завод із переробки сміття

Також у фінансовому документі передбачені кошти на вирішення проблем із львівським сміттям. Зокрема більше 43 млн грн виділять ЛКП “Зелене місто”, яке в рамках кредиту ЄБРР буде проводити будівництво сміттєпереробного заводу. Нагадаємо, компанія Egis визнала придатною для будівництва заводу з переробки ТПВ ділянку на вул. Пластовій, де розташована ТЕЦ-2. Наразі готують проект ухвали про передачу цієї ділянки ЛКП “Зелене місто” і після його схвалення почнеться розробка детального проекту.
“Надіємось, що продовжимо активну співпрацю з ЄБРР, бо він буде основним донором, коли говоритимемо про будівництво заводу по утилізації ТПВ та про рекультивацію нашої “Збиранки””, – сподівається міський голова Львова.
Кошти отримає й ЛКП “Збиранка” (близько 20 млн грн) на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища. Додамо, що на останній сесії ЛМР депутати вимагали прозвітувати за попередні виділені кошти на Грибовицьке сміттєзвалище.

Юрій Кужелюк, депутат Львівської міськради, член комісії фінансів і планування бюджету:
– Сума до розподілу зменшилася з бюджету розвитку, бо ми 400 млн вже платимо за взяті кредити. Плюс до того 300 млн платимо ЛОДА за вивіз сміття. Окрім того, нам не сходилися кінці з кінцями і ми вирішили на цей рік випустити облігації місцевої позики на суму 440 млн. Тобто це додатковий борг, який доведеться сплачувати з відсотками впродовж трьох років. Це щодо дохідної частини. Ми розподілили й видатки. Традиційно житлово-комунальне господарство забирає багато ресурсів. Чи потрібно туди вкладати? Думаю, недавно всі переконались у цьому, коли близько 30 тис. мешканців Личаківського району Львова залишилось без води, бо прорвало водогін “Плугів – Львів”. Тоді нарешті стало зрозуміло, що інженерне господарство вимагає більшого фінансування і догляду. Збоку не залишилося жодних питань, але на кожне з них не вистачає грошей. Цього року не збудуємо стільки доріг, скільки запланували. Бо фактично закінчимо Личаківську і розпочнемо ремонтувати Замарстинівську. А на решта у нас не вистачає грошей, бо нам треба віддати понад 120 млн гривень за роботи минулого року. Тобто профінансувати наш борг перед “Онуром” за всі попередні роки. Та найбільш важливе питання для міста зараз – питання громадського транспорту. Місто закупить сто великих автобусів. Але окрім цього це питання потребує комплексного розгляду. Разом із розробкою е-квитка потрібно напрацювати стратегію, за якою місто розвиватиме транспортне питання. А в нас її немає, як і нема повноцінного керівника управління транспорту. Триває робота по е-квитку. Якщо все буде добре, то впроваджуватимемо його з 2019 року. Але до цього часу нам потрібно їздити якось містом… Є позитив у тому, що закуплять великі автобуси, бо це скоротить потребу у кількості водіїв. Але з іншого боку беремо на закупівлю кредит. А це зменшуватиме суми до розподілу на наступні роки на розвиток міста. Зрештою, нам варто було б перейти на економне міське освітлення – з натрієвих ламп на світлодіодні лампочки. Так, воно дасть ефект, але вимагає попередньо затрат. Прийняли рішення, що починатимемо зміни в освітленні з магістральних доріг.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7897 / 4.49MB / SQL:{query_count}