Люди і події 2017. Львів

.

Гордість року

У вересні 2017-го у Львові відкрили Центр Митрополита Андрея Шептицького. Відкриття Центру стало завершенням семирічного циклу розбудови містечка Українського Католицького Університету на вулиці Козельницькій, а також початком відзначення 25-річчя повернення УКУ в Україну.

Центр став ще однією складовою студентського містечка УКУ, місце під яке освятив Папа Іван Павло ІІ. Це новий культурний та освітній майданчик, у якому поєднані наукова бібліотека (близько 120 тисяч книг), навчальні аудиторії, адміністрація та публічний простір. Аналогів цієї будівлі в Україні немає. Будівництво тривало два роки, за проектом німецького архітектора Штефана Бенеша і його архітектурного бюро у співпраці з львівською компанією AVR. Вартість проекту – 5,7 млн доларів. У перспективі тут планують створити медіатеку, організовувати концерти та художні виставки.
Фото: Ірина Цицак

Ремонти року

2017-ий – рік дорожніх ремонтів у Львові та області. На Львівщині на ремонт доріг витратили близько 3,5 млрд гривень! План виконали на всі сто, запевняє очільник області Олег Синютка.

“У 2017 році відремонтували 600 км доріг, що на 100 км більше ніж торік. Зокрема, дороги на Тернопіль, на Радехів (до Луцька), Рогатин – Івано-Франківськ та Львів – Самбір – Старий Самбір – Турка – кордон із Закарпаттям. Розпочали ремонтувати автошляхи малого і великого кільця Львівської області – дорогу від Рава-Руської – Великих Мостів до Кам’янки-Бузької”, – каже Олег Синютка. У Львові відремонтували понад 300 тис. кв. м. доріг. Серед найбільших об’єктів – вул. Чернівецька, вул. Митрополита Андрея, вул. Пулюя – Трускавецька тощо. Від 25 березня львів’ян випробовують ремонтами вул. Личаківської, яку обіцяють завершити лише навесні 2018-го. Цього року у місті проклали близько 100 км велодоріжок.
Фото: прес-служба ЛОДА

Порятунок року

У 2017-ому з бюджету розвитку Львова виділили близько 2,5 млн грн на реставрацію об’єктів Шевченківського гаю.

Цього року понад мільйон гривень витратили на реставрацію семи пам’яток (усього 110 пам’яток): церкву св. Архангела Михаїла із с. Тисовець, хату, стодолу із с. Зарічево, пивницю зі с. Орявчик, гончарню зі с. Потеличі, школу зі с. Бусовисько, вольєр для фазанів, хату-стодолу зі с. Пилипець, провели експертизу проекту на хату зі с. Бережниця і церкву св. Параскеви зі с. Стоянів. “Влада почула громадськість і депутатів, тому почали роботи зі збереження пам’яток у музеї. Будівництво візит-центру не на часі. Не знайшли навіть підрядника, який би збудував його за 24 млн грн. Восени міськвиконком затвердив вдосконалену Стратегію розвитку музею до 2027 року. Загалом у бюджеті розвитку Львова на 2018-ий передбачили на пам’ятки архітектури ще близько 1 млн гривень”, – каже Валерій Веремчук, депутат міськради.
Фото: Ірина Цицак

Поміч року

Понад рік після Грибовицької трагедії мерія Львова не могла впоратися зі сміттям. Одні певні: це сміттєва блокада з політичним підтекстом, інші – наслідки безгосподарності мерії. Влітку місто на два роки передало області “сміттєве питання”, за що погодилось сплачувати ОДА по 25 млн грн щомісяця.

“Сміття вивозимо щоденно і систематично. Восени запустили на території Жовківського ветсанзаводу піролізну піч, яка спалює відходи. У 2018-ому році Львівщина перейде до утилізації ТПВ способом виготовлення альтернативного палива. У 2019-ому стартує будівництво сміттєпереробного заводу”, – зазначив голова ЛОДА Олег Синютка. У 2017-ому Львів долучився до ініціативи Zero waste – по місту встановили роздільні контейнери для сортування ТПВ. У 2018 році мерія отримає від ЄБРР 75 млн євро на рекультивацію Грибовицького звалища та будівництво сміттєпереробного заводу. 
Фото: архів

Колапс року

Проблемою №1 для міста та області залишається громадський транспорт. З 2 вересня приміські маршрутки Мостиського напрямку остаточно “виселили” на АС “Західна”, а автобуси Пустомитівського та Городоцького напрямків – на АС №3. Приміські маршрутки переселили, а міських вчасно не додали.

Та це ще не все. Активісти підрахували: третина міських автобусів щодня не виїжджає на рейси. Політологи вже підозрювали, що господарське питання транспорту міста може перейти у політичну площину, аналогічно сміттєвому колапсу. У міськраді не поспішають із вирішенням проблеми та впровадженням е-квитка. Зате цього місяця встигли підняти тариф на проїзд  з 4 до 5 грн. З 1 липня 2017-го пасажирів-пенсіонерів обласних маршруток зобов’язали платити 50% вартості проїзду. У місті питання щодо пільговиків наразі обговорюють. Наступного року для ЛКП “АТП-1” місто закупить 100 великогабаритних автобусів.
Фото: Олег Огородник

Ревіталізація року

У 2017-ому у Львові взялися відновлювати промислові зони, які становлять 40% території міста. У майбутньому на базі 14 старих заводів та фабрик планують відкрити креативні простори на кшталт тих, що вже працюють у місті.

Мова йде про Lem Station, що на вул. Вітовського, 57, !FESTrepublic на вул. Старознесенській, 24-26, арт-центр “Фабрика повидла” на вул. Богдана Хмельницького, 124, Завод “РЕМА” на вул. Заводській, 31, бізнес-центр “Промисловий” на вул. Промисловій 50/52, бізнес-сіті “Технопарк” на вул. Героїв УПА, 72. У цих будівлях працюють і відпочивають люди, є тренінгові центри, кіномайданчики, майстерні, пекарні, трапезна, книгарня тощо. Головний архітектор Львова Юліан Чаплінський зазначав: “Перш ніж вводити в експлуатацію інші львівські заводи, необхідно провести експертизу несучої здатності конструкцій, перевірити справність системи опалення, вентиляції тощо”.
Фото: Олег Огородник 

Реставрація року

Після трьох років реставраційних робіт у грудні у львівському Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла урочисто презентували оновлені фрески Франциска-Григорія Екштайна.

Роботи виконали у рамках польсько-українського проекту зі збереження спільної історичної спадщини (Програма ревалоризації у Львові об’єктів спільної культурної спадщини Польщі та України). Відтак зберегли понад 360 квадратних метрів сольових та перефарбованих фресок задля відновлення оригінального вигляду унікальної барокової поліхромії авторства Екштайна, створеної впродовж 1738 – 1740 років. У відсотковому відношенні зроблена вже третина поліхромії, а не реставровано ще дві третини. Вартість реставрації – понад 700 тисяч злотих. Роботу над рештою картин, збережених на стелі головної нави Гарнізонного храму, продовжать у наступні роки. Планують завершити у 2022-ому.
Фото: Марічка Ільїна

Приклад року

Повернувшись з війни, учасники АТО знайшли в собі сили започаткувати власні справи, якими сьогодні мотивують інших втілювати мрії та йти до поставленої мети.

Учасник АТО Микола Стецьків на 80 гектарах вирощує полуницю. Його називають “полуничним бароном”. Бійці Дмитро Гурний і Андрій Каратник відкрили у Львові на вул. Пекарській, 27 Humdrum Cafe, де варять смачну каву. Інженер-конструктор Назар Голько після війни зайнявся розведенням кролів. Учасник АТО Сергій Романовський втратив на передовій ногу, однак сьогодні керує кількома бізнес-проектами, є співзасновником “Ігор героїв”. Учасник АТО Назар Островський після АТО працює у патрульній поліції. Вояки не менш успішно займаються і громадською діяльністю. Станіслав Безушко – координатор “Київського діалогу”, Ангеліна Вяткіна – координаторка ГО “Стройбат”, Михайло Шмігельський – засновник проекту “Стрий – місто магнолій”.
Фото: Катерина Птаха

Нерви року

Після впровадження безвізу у Львові виник небачений ажіотаж за біометрикою. Через аномальний попит припиняли оформлення документів, неможливо було записатися до електронної черги, видачу біометрики затримували до трьох місяців і більше.

У ДМС запевняли: затримують паспорти не вони, а офіційна друкарня документів. Причина – підвищений попит. Кажуть, що ажіотаж вже йде на спад, але стабілізується ситуація лише навесні 2018-го. Нагадаємо, біометричний паспорт львів’яни можуть оформити у трьох установах: територіальному підрозділі ДМС, Центрі надання адміністративних послуг або у сервісному центрі “Паспортний сервіс” державного підприємства “Документ”. Ціна паспорта у підрозділах ДМС та ЦНАПах 557,32 грн, у терміновому режимі – 810,32 грн. Вартість оформлення біометричного паспорта у “Паспортному сервісі” вища: терміновий документ коштує 1210 грн, звичайний – 957 грн.
Фото: 5.ua

Невиконана обіцянка року

Від жовтня 2013-го перинатальний центр на вул. Джорджа Вашингтона, 6 закритий на ремонт. Цього року, у лютому, уряд нарешті виділив 45 млн грн на реконструкцію медзакладу. Ще 25 млн грн скерували з обласного бюджету. На закупівлю медобладнання ЛОДА оголосила тендер на понад 50 млн грн.

Раніше обласні посадовці обіцяли: до кінця 2017-го частину медзакладу відкриють. Йшлося про два корпуси – адміністративний та акушерський (А-2 та А-3), де вже завершені роботи з облаштування опалення, водопостачання, каналізації та освітлення. Наразі тривають оздоблювальні роботи. За третій корпус ще не бралися. Відкриття пологового перенесли на початок 2018-го. За попередніми підрахунками, кінцева сума реконструкції лікарні становить понад 170 млн гривень. У листопаді прем’єр-міністр України Володимир Гройсман пообіцяв, що Кабмін виділить другий транш допомоги на обладнання для львівського перинатального.
Фото: Олег Огородник

Проекти року

Другий рік поспіль у Львові триває проект “Громадський бюджет”, у рамках якого львів’яни можуть пропонувати на конкурс ідеї, які реалізовуватимуть за кошти бюджету розвитку.

У 2017-ому містяни подали 294 проекти (до конкурсу допустили 259). З них 217 – малі проекти (вуличного, квартального, районного значення) та 77 – великі (міжрайонного, загальноміського значення). Найбільше надійшло проектів у категоріях освіта (27%), спорт (25%) та комунальне підприємство (15%). Свої голоси за найкращі проекти віддали понад 72 тис. містян, що у три рази більше, ніж торік! Перемогу серед великих проектів здобула ідея благоустрою подвір’я шкіл на куті просп. Чорновола – вул. Замарстинівської. У 2018 році за 26 млн грн реалізують 38 проектів-переможців. Паралельно на Львівщині триває конкурс мікропроектів. Цього року зареєстрували 1300 заявок. На 619 проектів-переможців область виділить понад 145 млн грн.
Фото: ЛМР

Авіадосягнення року

2017-ий – успішний рік для Міжнародного аеропорту “Львів” ім. Данила Галицького. Об’єми авіаперевезень цього року зросли на 50%. 1 грудня летовище прийняло мільйонного пасажира. Географію польотів розширили до країн Шенгенської зони.

“У 2017-ому залучили дві лоукост-компанії –  угорську Wizz Air, яка відкрила рейси Львів-Вроцлав та Львів-Берлін, а також італійську Ernest Airlines, яка почала літати зі Львова до Мілана, Неаполя та Венеції. Польський авіаперевізник LOT запустив регулярне сполучення між Львовом і Бидгощем та Львовом і Познанню. Інші авіакомпанії збільшили частотність рейсів у напрямку Варшави, Мінська, Стамбула, Мюнхена та Відня”, – повідомила Тетяна Романовська, директор аеропорт “Львів”. У 2018-ому Wizz Air запустить рейси зі Львова до Ґданська, Катовіце, Дортмунда та Лондона; Blue Air – до Брно; LOT – до польського Ольштина.
Фото: Віталій Грабар
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7581 / 4.49MB / SQL:{query_count}