Передсвяткові змагання за покупця

Де скуповуватимуться перед святами львів’яни – на ринках чи у супермаркетах, та які продукти і чому точно зростуть у ціні перед Новим роком і Різдвом

До Нового року та Різдва залишилося менше місяця. А це означає, що вже зовсім скоро розпочнеться передсвяткова метушня, зокрема, серед господинь, на яких лежить уся відповідальність за святковий стіл. Та що там говорити – дехто вже зараз набиває морозильні камери м’ясом та рибою, купує мак, чорнослив та родзинки, щоб, як заведено, столи вгиналися від наїдків. Продукти купують заздалегідь ще й тому, що в нас, на відміну від Європи, вони суттєво дорожчають перед святкуваннями. Тому кожен намагається затоваритися якомога вигідніше: чимчикує на ринки, сподіваючись сторгуватися, уважно відслідковує акції у місцевих супермаркетах, аби вчасно скористатися моментом знижки, їздить на гуртівні, де купуючи оптом, можна також добряче заощадити.
Однак після того, як на початку осені на одному із львівських ринків люди масово отруїлися копченою рибою, жителі Львова зізнаються – зараз все-таки не надто довіряють базарній продукції. А якщо і купують там, то у перевірених ятках та у “своїх” продавців.

М’ясо та масло вже подорожчали

Нагадаємо, що уряд скасував державне регулювання цін на продукти харчування. Під час дії державного регулювання цін продавці не мали права ставити надбавки на соціально важливі продукти вище 15%. Після скасування регулювання, ціни, зі слів експертів, “залежатимуть від ситуації на ринку”. І ринок цим скористався.
За листопад суттєво подорожчало вершкове масло – кілограм тепер коштує близько 160 грн. Також зросло в ціні м’ясо – кілограм телятини сьогодні вартує 140 грн, яловичини трішки дешевше – 120 гривень за кілограм. Продовжує зростати ціна на молочні продукти. Це викликано сезонними факторами:  зменшуються надої молока.
За листопад майже на чверть гривні виросла вартість соціальних сортів хліба. На сьогодні середня ціна найдешевшого білого хліба становить 13 гривень за кілограм, а чорного – 12,8 грн. Однією з основних причин подорожчання хлібобулочних виробів назвали експорт зерна, ціна якого залежить від зовнішніх ринків. Другий фактор – це підвищення заробітної плати, а також подорожчання енергоносіїв і витрат на транспорт.
За словами експертів, в подальшому також буде відбуватися хоч і незначне, але подорожчання продуктів.

фото: Марічка Ільїна

Що, як і де купують львів’яни?

Усім відомо, з яким розмахом відзначають українці традиційні свята і який багатий у нас святковий стіл. Львівські господині та господарі вже потрохи скуповуються на свята – для того, щоб заощадити і не стояти у чергах вже напередодні свят.
“Не люблю передсвяткового ажіотажу. Перш за все тому, що волію складати меню на свята завчасно. Тому список продуктів також укладаю наперед. Планування допомагає уникнути лишніх витрат. По-перше, більшість продуктів можна придбати завчасно – у першій половині грудня найпізніше. В цей період можна зекономити, з одного боку встигаєш купити продукти без святкової націнки, з іншого – можна обрати дещо з перших розпродажів і за акціями. По-друге, ідучи на закупи похапцем і без продуманого списку, покупець в результаті приносить із закупів купу не надто потрібних покупок – бо просто в око впало. А необдумані покупки, особливо цього року, серйозно б’ють по гаманцю”, – розповідає “Львівській Пошті” львів’янка Марія.
Каже, що зараз і найбільш необхідне не так легко придбати, що вже й говорити про різні делікатеси та інші кулінарні витребеньки.
“Буквально вчора була свідком розмови двох пенсіонерок, які скаржилися одна одній – мовляв, не знають навіть як переживуть ці свята – грошей на все бракує катастрофічно”, – переповідає Марія.
Також каже, що купує продукти і на ринку, і в супермаркетах, і в магазинах. Все залежить від того, що потрібно і як нагально: “Фермерську продукцію, зокрема молочні вироби і овочі, купую в кількох перевірених роками жіночок на ринку. Сири, м’ясні і ковбасні вироби обираю в спеціалізованих магазинах і супермаркетах. А от із рибою цього року маю великі сумніви... І якщо оселедець можна купити в пресервах – нехай дорожчих, але перевірених, – то з копченою рибою просто страшно ризикувати”.
“Інколи за м’ясне домовляємося із родичами із села, бо тоді хоч знаємо, за що гроші платимо. Маю також знайому жінку на ринку, в якої вже багато років купуємо м’ясне. Однак зараз не спішу довіряти усім продавцям на місцевих базарах. Не раз бачу, що продають молоко та майонез без холодильника”, – зазначила у розмові з “Львівською Поштою” жителька Львівщини Оксана.

Ціни у супермаркетах: від чого залежать

Керівництво однієї із торгових мереж Львівщини розповіло “Львівській Пошті” про те, з яких причин можуть подорожчати деякі продукти на полицях їхніх супермаркетів.
“Ми не плануємо умисне підвищувати ціни до свят на окремі групи товарів. Вартість продукції росте вгору винятково тоді, коли постачальники підвищують ціну. Тобто це залежить від них. Змінювати ціни спеціально до свят – не практикуємо. І навіть попри те, що в Україні скасували державне регулювання цін на продукти харчування, це абсолютно не вплинуло на ріст цін, бо ринок дуже добре це регулює. Тобто я не можу цінити товар більше, ніж це диктує ринок. Бо його просто ніхто не купить. На соціальні товари націнка взагалі мінімальна”, – повідомив Ігор Новоставський, заступник генерального директора ТОВ “Альянс Маркет”.
Співрозмовник зазначає, що мережа супермаркетів завжди з’ясовує у постачальника про причини зростання того чи іншого продукту.
“Сьогодні підвищилась ціна на молочні продукти, бо, на жаль, сировини у зимовий період дуже мало, і відповідно росте закупівельна ціна та автоматично змінюється кінцева вартість товару. Цього року суттєво підвищилась ціна м’яса. Все тому, що нема достатньої пропозиції через африканську чуму. Капуста цього року дешевша, ніж торік. А от морква навпаки – дорожча. Ціни на цитруси залишаються на рівні минулого року”.
Однак наголошує, що все також залежить від країни-імпортера продуктів.
“В Італії дощі, тому це може вплинути на ціну цитрусових. Однак кілограм мандарин так і коштуватиме 30 грн за кілограм. Втім з Туреччини цей фрукт дешевший, з Іспанії – дорожчий”, – запевнив Ігор Новоставський.
“У нашій мережі реалізуємо виключно свіже українське м’ясо. Від забою проходить максимум 48 годин – це час, за який мусимо привезти і реалізувати товар. Тому ми співпрацюємо із українськими фермерами, які нам доставляють як телятину, так і свинину. Птиця і кролятина – з України. У нашій мережі також реалізують свіжу рибу. На формування її ціни впливає вартість кормів. Хек веземо з Канади, коштує від 50 грн за кілограм. Скумбрія і оселедець – з Норвегії”, – розповідає Ігор Новоставський.
На ринку, до слова, жива риба, зокрема товстолоб, коштує по 42 грн за кілограм, а короп – по 58 грн за кілограм.
На думку Ігоря Новоставського, сьогодні свого покупця мають як місцеві ринки Львова, так і супермаркети та магазини.
“Люди сьогодні однаково скуповуються як в супермаркетах, так і на місцевих ринках. Тобто сьогодні позиції ринків та супермаркетів є рівними – в кожного є свій покупець”, – зазначає співрозмовник.

фото: Олег Огородник

Ціни підвищать, щоб заробити на попиті?

Директор департаменту економічної політики Львівської ОДА Роман Филипів зазначив “Львівській Пошті”, що ціна на м’ясо і далі буде зростати.
“Впродовж року зростала ціна на м’ясо. Тому, думаю, що і до Нового року м’ясо може знову подорожчати. Мова і про курятину, і про свинину та яловичину. Я це пов’язую з тими проблемами, які стосуються не тільки України, а й усього світу. Мовиться про африканську чуму. Суб’єкти господарювання не поспішають нарощувати поголів’я, відчуваючи загрози. Це у свою чергу впливає на ринок у ціновому аспекті”, – каже Роман Филипів.
На його думку, для інших здорожень суттєвих підстав немає: “Але можуть бути передноворічні спекуляції. Бо збільшується попит і це, як правило, впливає на ціну, бо власники торгових мереж просто хочуть скористатися цим”.
Роман Филипів також говорить, що “проконтролювати спекулятивні моменти не так вже й просто”.
“Зважаючи на те, що уряд прийняв рішення про дерегуляцію цін, повноваження зараз залишаються тільки в Антимонопольного комітету, який може реагувати на цінову позицію великих торгівельних мереж. Але довести те, що відбувалась якась змова щодо цін, не завжди просто. Хоча наш департамент звертається в Антимонопольний комітет, коли бачимо якісь порушення”, – повідомив Роман Филипів.

Семен Матковський, завідувач кафедри статистики економічного факультету ЛНУ ім. І. Франка, заслужений економіст України:
– Національний банк вже озвучив свій прогноз щодо рівня інфляції на 2018 рік – 112,8. Від рівня інфляції залежить також і облікова ставка. Ціни в грудні будуть навіть нижчими на 0,4%, ніж у листопаді. Тобто перед святами на окремі групи товарів ціни можуть і впасти. Хоча, безумовно, що актуальні для святкового столу товари можуть і зрости в ціні. Хоча не можна сказати, що всі ці прогнози стосуватимуться усіх місць торгівлі. Зокрема, думаю, що деякі продавці – і супермаркети, і ринки – скористаються попитом і підвищать ціни на популярний святковий асортимент товарів. Водночас продукція на сільськогосподарському ринку може зрости в ціні через сезонний фактор. Також на вартість домашніх продуктів у грудні-січні може вплинути і попит. Адже на свята господині захочуть, до прикладу, для випічки придбати домашніх яєць, молока чи сметани. Тому можемо спрогнозувати, що вартість цієї категорії товарів подорожчає.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1515 / 4.46MB / SQL:{query_count}