“Виконати обов’язок перед Батьківщиною повинен кожен чоловік”

Військкоматам Львівщини залишилось призвати на строкову службу ще понад дві сотні юнаків. Комісари кажуть, що не будуть бігати за строковиками

Осінній призов в Україні цього року особливо активно обговорюють. У столиці, а згодом у Львові, строковикам вручали повістки, коли ті відпочивали у нічних закладах. Громадськість поділилась на два табори: одні – схвалюють такі методи боротьби з ухилянтами, інші – ні. Голова ЛОДА Олег Синютка схвалив такі методи призову так званих ухилянтів, адже в країні війна, і армія – це сьогодні найголовніше.
Водночас, дехто каже, що нам треба змінювати порядки військової служби. Наприклад, у США військовими стають фізично здорові та морально стійкі люди, які відчувають у собі поклик бути солдатом. Тобто там це престижно і служити у Збройних силах Америки прагне чи не кожен другий. Тим паче, що служба в американській армії добровільна, на контрактній основі.
Тим часом, в Україні – державі, де вже четвертий рік триває війна, на жаль, молоді хлопці намагаються всіма можливими і неможливими способами “відкосити” від армії…  Коли військові комісари з’являються на порозі, то їм часто не відчиняють двері, або ж повідомляють, що особа тут не мешкає, чи взагалі перебуває за кордоном. Вручити повістку насправді вдається лише одиницям.

Скільки вже призвали до армії

Минулої п’ятниці ввечері у Львові поліція спільно із військовими комісарами прибули у проїзд Крива Липа та почали перевіряти документи усіх молодих хлопців, які там перебували.
“Восьмеро військових комісарів у Львові прибули 3 листопада у провулок Крива Липа за повідомленням патрульних поліції, які під час перевірки документів у відвідувачів нічного клубу виявили тих, хто ухиляється від призову на строкову службу. Їх батьки стверджували, що вони перебувають за кордоном, а виявилось, що відпочивають у Львові, коли інші мають за них служити. Тобто ніякої облави на Кривій Липі не було, все відбувалось згідно з чинним законодавством. Громадянам виписали повістки. Нікого не затримали, ніхто не був у масках і бронежилетах. Патрульна поліція має наші списки, вони затримують усіх порушників. Ними проводиться операція “Мігрант”, і під час цього були виявлені ухильники від військової служби”, – розповів львівський обласний військовий комісар Олександр Тіщенко.
Водночас цього тижня Патрульна поліція Львова… відмежувались від заходів військових комісарів, мовляв, вони не причетні до цього. “Львівська Пошта” пропонувала начальнику Патрульної поліції Львова прокоментувати ситуацію, однак він відмовився.
Тим часом очільник Національної поліції Сергій Князєв на своїй сторінці у Facebook написав: “Нерозумні військкоми пишуть, що начебто з допомогою поліції проводять набір до армії. У Львові піднялася паніка: поліцейські влаштовують облави, забирають хлопців до армії, не дозволяючи навіть філіжанку кави допити. Якщо серйозно, то подібні заяви – це ворожа провокація. Поліція ніколи не втручається у справи Збройних сил. І тому подібні заяви не відповідають дійсності”.
“До 30 листопада маємо залучити понад 700 хлопців. Вже призвали 430 юнаків. Насправді є багато хлопців, які є патріотами не лише на словах. Вони готові виконувати свій обов’язок, не ховаються, самостійно приходять до військкомату”, – каже “Львівській Пошті” речник Львівського обласного військкомату Роман Поронюк.

Що кажуть у військкоматах

Зі слів Романа Поронюка, громадянин, який отримав повістку, має з’явитись до районної призовної комісії. Якщо з тих чи інших обставин він не отримав повістку, то має з’явитись у військкомат протягом десяти днів із моменту початку призову. Хлопці, які не з’являються, вважаються такими, які ухиляються від військової служби.
“Також варто зазначити, що багато громадян несерйозно ставляться до уточнення даних. Наприклад, вступ до вишу, одруження, народження дитини тощо. Хлопці думають, що у них тепер є відстрочка, тож вони можуть не з’являтись до військкомату, ігнорують повістки. Відповідно витрачаємо свій час та ресурси”, – наголошує Роман Поронюк.
З його слів, якщо після отримання повістки хлопець не з’явився у військкомат, то йому загрожує штраф. Якщо надалі таке повторяється, то дані про людину передають у правоохоронні органи. Цій особі може загрожувати до чотирьох років ув’язнення.
“Переконаний, що захист Батьківщини – обов’язок кожного громадянина України. Тим паче, у такий важкий час, коли більшість військовослужбовців задіяні в АТО, і не вистачає хлопців в тилу. Неприпустимо, коли громадянин вважає, що замість нього відслужить хтось інший!”, – каже Роман Поронюк.

На чиїй стороні закон?

“Права й обов’язки мають і військкомати, і призовники. Конституцією і законом України про військовий обов’язок та військову службу передбачено, що громадянин, придатний до військової служби, зобов’язаний захищати територіальну цілісність та відслужити в армії. Водночас працівники військкоматів також мають дотримуватися принципу законності, а охоронювані права та інтереси громадянина не можуть бути порушені”, – пише у своїй колонці на tvoemisto. правозахисник та адвокат Андрій Петришин.
З його слів, для того, щоб до людини, яка відпочиває в кафе, їде в метро чи просто йде містом, підійшли та зажадали показати документи для з’ясування особи, повинні бути підстави, визначені законом.
“Оголосити ці підстави повинні працівники поліції – військовий комісар та уповноважені ним особи не мають права вимагати в когось документи. Думаю, у випадку з Кривою Липою маємо порушення цієї процедури. Якщо призовник ухиляється від служби, це одне. А якщо відпочиває вночі в клубі й уперше в житті чує, що його шукають? Людина може не жити за місцем реєстрації, бо, наприклад, вчиться в іншому місті. З погляду захисту прав та інтересів призовника це індивідуальна справа кожного – ухилятися чи йти на службу”, – обурюється Андрій Петришин.
“Сьогодні військовий конфлікт перетворили на таку собі гібридну війну. Й молоді люди стоять перед дуже нелегким вибором у своєму житті: чи йти на війну й загинути там, чи налагоджувати своє особисте життя, вчитися, розвивати державу. Вибір перед ними важкий і засуджувати їх не можна”, – запевняє він.
Зі слів Андрія Петришина, потрібно зробити так, аби людина йшла на військову службу із задоволенням і була впевнена в тому, що коли вона захищає державу, то держава подбає про неї. Так є в усіх правових державах. Тобто спершу потрібно допрацювати закони про забезпечення військовослужбовців, а тоді вже говорити про недобросовісність тих, хто ухиляється від служби в армії.
Олександр Поронюк, керівник Західного регіонального медіа-центру Міноборони України:
– Думаю, навколо подій на Кривій Липі зробили штучний ажіотаж. Насправді подібні заходи з вручення повісток військовозобов’язаним відбуваються по всій області, згідно з чинним законодавством. Тобто повістки представники місцевих органів влади, працівники військових комісаріатів вручають за місцем проживання, праці, навчання тощо. Відтак військовий комісар Львівщини Олександр Тіщенко на брифінгу з цього питання для прикладу навів факт вручення повісток на “Шуварі”, фірмі “Леоні” тощо. І ніякого галасу не було. Тож випадок з Кривою Липою – абсолютно буденний. Однак деякі видання вперто трактують цю подію як “облаву”. Насправді у так званій облаві взяли участь лише восьмеро військовослужбовців, четверо з яких дівчата. То це облава? Очевидно, що на рівному місці просто підняли ажіотаж, який привів до масштабного розголосу по цілій Україні. Ба більше, деякі сайти до події на Кривій Липі використовують фотографію… 2012-го, коли побилися фанати Євро у цьому проїзді. Також фейкові сайти розмістили інформацію про те, що нібито військкомат на Жовківщині ввірвався на територію монастиря, і забрав монахів служити до війська. Навіть греко-католицька церква змушена була спростовувати цю інформацію. Маємо яскравий приклад спецоперації на гібридній війні. Ще раз наголошу: військові діяли згідно з законом. Нікого не затримували, наручники не вдягали. Дванадцятьом хлопцям вручили повістки. Тепер, якщо вони не з’являться у свої військові комісаріати, то їх подадуть у розшук. Згодом, коли цих хлопців знайдуть, вони повинні будуть сплатити десять неоподаткованих мінімумів штрафу і все ж виконати свій обов’язок перед Батьківщиною. Якщо надалі хлопці цього не зроблять, то їх документи передадуть у прокуратуру, яка відкриє кримінальну справу. До слова, сьогодні Львівщина виконує план по призову на строкову службу. Залишилось залучити ще понад 200 юнаків зі Львова та області. Певен: до закінчення призову – 30 листопада – цей план спокійно буде виконаний. Вважаю, що представники військових комісій не повинні бігати за громадянами, щоб визначились зі своїм відношенням до проходження військової служби. У цивілізованій державі громадянин повинен бути законослухняним. Ми ж намагаємось бути європейською країною. Хіба не так?
Ігор Бездух, львів’янин, учасник бойових дій:
– Те, що вручали повістки на Кривій Липі – дуже добре. Думаю, таке потрібно робити частіше. Варто було би також пройтися іншими нічними клубами Львова. Бо хлопці, які переховуються від служби – ганьба для Західної України! Як це так, що з 15 000 хлопців призивного віку не можуть набрати 800 людей? Я здивований. У моїй родині усі служили в армії. До слова, син зараз на контракті служить. Вважаю, що для хлопців це має бути за честь! Тим паче, ніхто не відправляє їх у зону бойових дій. Зрештою, не важливо, чи хлопець хоче служити, чи ні. Він має усвідомлювати, що повинен виконати обов’язок перед Батьківщиною. Чи добре, коли дівчина завагітніла, і хлопця примушують одружуватись, коли він не готовий до цього?.. Насправді це його обов’язок як мужчини. Тому, тут без варіантів, як то кажуть. От і виконати обов’язок перед Батьківщиною повинен кожен чоловік. У радянські часи було соромно не служити в армії. Сьогодні чомусь військова служба не вважається престижною. До речі, переважно ухиляються від служби ті, хто просто не хоче – мама в Італії на заробітках, а він по барах вештається, гроші тринькає. Одна справа, коли хлопець працює, щоб забезпечити сім’ю, і просто не може піти служити. Інша справа, коли хлопця забезпечують батьки, він не вчиться, не працює і не хоче служити.
Назар Островський, учасник бойових дій, поліцейський:
– Думаю, щоб врегулювати на законному рівні схожі дії, які відбувались на Кривій Липі, потрібно вводити воєнний стан у країні. Загалом я прихильник того, щоб до армії йшли добровільно. Однак стратегія країни чомусь не спрямована на таке заохочення молодих хлопців. Тож наслідком стало те, що до армії тепер ніхто не хоче йти. До того ж, говоримо лише про строкову службу. Тобто хлопців не відправляють у зону бойових дій. У Конституції України прописано обов’язки громадян, яких насправді дуже мало. Один з них – служба в армії. Вважаю, що кожен чоловік має сумлінно виконати цей обов’язок перед Батьківщиною.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.2772 / 4.48MB / SQL:{query_count}