Балаган у середмісті: чому ж немає управи?!

У міськраді вкотре взялися за заборону машинок перед оперним, які незважаючи на попередні рішення мерії та дії правоохоронців, продовжують “ганяти” центром

фото: Діана Кормухіна
Ганьба Львову за те, що перед будівлею всесвітньовідомої опери ведеться незаконний бізнес. І так триває роками… І що тут тільки не було: солодка вата, каруселі та популярні дитячі машинки, через які прогулянки центральною площею перетворились майже у квест – пройти і залишитись неушкодженим. Адже популярні серед дітвори розваги, просто збивають з ніг перехожих. Вже роками триває боротьба між містом та підприємцями, для яких неписані закони. Цьогоріч машинки вже і вилучали, часто справа доходила і до бійки, а минулих вихідних під колесами дитячих автівок потрапила пенсіонерка. Поліцейські вилучили машинки у підприємця, однак,  не минуло і кількох днів, як навпроти оперного знову дитячі перегони. Зокрема, вже у четвер, 19 жовтня, машинки знову здають в оренду.
Вчора, 20 жовтня, питання атракціонів біля оперного підняли на засіданні міськвиконкому. Член міськвиконкому Орест Печенко зауважив, що місту необхідно навести лад із дитячими атракціонами-машинками біля Львівської Опери.
“Напевне, всі знають про те, що в центрі міста дитяча машинка збила літню людину, вона потрапила в лікарню. Не знаю, скільки це вже може тривати, тому це питання треба вирішувати. Два роки тому прийняли ухвалу, в якій заборонені такі речі, адже це – центр міста. Пропоную, щоби ми на наступного тиждень заслухали голову Галицької райадміністрації щодо цієї проблеми, адже якщо її неможливо вирішити, то потрібно її владнати якось спільними зусиллями. Такі речі взагалі є несумісні з європейським містом”, – наголосив Орест Печенко.

Закон на стороні підприємців?

Заступник міського голови Львова з питань ЖКГ Сергій Бабак наголосив, що підприємці, які є власниками дитячих машинок, ведуть себе агресивно з представниками Галицької райадміністрації та Муніципальною вартою, навіть б’ють авто чиновників.
Водночас директора юридичного департаменту Львівської міської ради Гелена Пайонкевич пояснила, що проблема заборони дитячих машинок у центрі міста треба шукати у законодавстві. “Прогалин у наших рішеннях немає, є прогалини у самому законодавстві, адже законодавець не визначає статусу цих машинок. Їхні власники стверджують, що вони надають послуги з прокату машинок у зовсім іншому місці, а де дітки возяться на машинках, – це справа діток і їхніх батьків”, – каже Гелена Пайонкевич.
Відтак члени виконавчого комітету зійшлися на думці, що з несанкціонованими дитячими атракціонами в центрі Львова потрібно боротися. Проте яким чином, наразі невідомо…
“Львівська Пошта” писала раніше, що міськрада заборонила встановлення будь-яких видів атракціонної техніки, в тому числі й дитячих машинок, на площі перед оперним театром ще наприкінці 2015 року. Згодом всі атракціони перед оперою демонтували.
Втім вже навесні 2016 року підприємці з дитячими машинками, незважаючи на заборону міської ради, знову виїхали на проспект Свободи. Після цього у центрі міста розпочались рейди, аби виявити недобросовісних підприємців. Згідно з протоколом власника дитячих машинок, якого впіймали у центрі міста, оштрафовують і забирають на штрафмайданчик атракціони. Однак і це не зупиняє львівських підприємців.

Машинки перед оперним: справжнє нашестя

На минулих вихідних дитина на орендованій машинці-атракціоні навпроти оперного збила літню жінку, яка йшла з двома сумками, як раптом на неї наїхала машинка і відштовхнула, жінка перечепилась і впала. Пенсіонерку  забрала швидка. Вона потрапила у неврологічне відділення в передінсультному стані.
“Зафіксували факт наїзду, викликали швидку та госпіталізували жінку. Після інциденту конфіскували машинки. Підприємець звернувся до суду, згідно з рішенням якого тепер зобов’язані повернути йому машинки. Тобто закон на стороні підприємця, адже це його майно. Інше питання – де він може користуватись ним. Надалі просимо підприємця не порушувати правила благоустрою, оскільки є рішення виконкому про заборону будь-яких атракціонів у зоні ЮНЕСКО. Проте Муніципальна дружина не може заборонити таку підприємницьку діяльність. Це може зробити лише суд або Державна фіскальна служба, але не органи місцевого самоврядування. Тобто цей підприємець має право здавати машинки в оренду будь-де, але він не має дозволяти кататись на них по проспекту Свободи. Свідомі того, що він це робить зловмисно”, – каже “Львівській Пошті” начальник Управління безпеки міста Юрій Діль.
З його слів, бізнесменів, які займалися аналогічною діяльністю, тобто здавали в оренду машинки на площі перед оперним, було декілька. З роками вони перейшли на іншу територію – парки, відпочинкові зони, де є спеціально обладнані майданчики для катання.
“Сьогодні на площі перед оперним в оренду здає дитячі машинки лише один підприємець, якого вже неодноразово попереджали, щоб він припинив “працювати” на площі, в тому числі, вилучали його майно із правоохоронцями. Та наразі нікому не вдається нічого вдіяти. Не можемо битися ні з батьками, ні з дітьми, які “за” машинки.  Можемо лише виписувати попередження та, у разі невиконання, демонтувати та конфісковувати атракціони до рішення суду”, – зазначив Юрій Діль.
Після того, як під колеса дитячої машинки потрапили літня жінка, підприємець не припинив свою діяльність. І станом на 20 жовтня дитячі автомобілі продовжують “ганяти” на центральній площі.

Правоохоронці недопрацьовують…

“Смішно, коли біля оперного театру неможливо навести лад. Підприємець без будь-яких дозвільних документів займається бізнесом у самісінькому центрі Львова. Вважаю, що єдина управа на них – дії правоохоронних органів. Інших варіантів немає. Буду працювати над тим, щоби  у компетенцію виконкому входила система штрафування за порушення благоустрою на площі перед оперним”, – зазначив у розмові з “Львівською Поштою” член міськвиконкому Орест Печенко.
З його слів, за кордоном парки атракціонів є лише у спеціально визначених місцях. Натомість нам до цивілізації, здається, ще далеко.
“Якщо б у нас цей процес принаймні регламентувався, тобто якби підприємець сплачував податки на найманих працівників – це інше питання. Пригадую, п’ять років тому один-два підприємці мали дозвіл на таку діяльність перед оперним. Поблизу них згуртувались ще чотири-п’ять суб’єктів господарювання без дозволів. Тобто фактично люди, які мали дозвіл на таку діяльність, були на рівні з тими, хто робив це незаконно”, – акцентує Орест Печенко.
У свою чергу Галицька райадміністрація Львова зазначає, що площа перед оперним театром має бути звільнена від дитячих машинок, адже середмістя – це обличчя міста. Однак наразі чиновники, здається, не в силах дати собі раду із незаконним бізнесом…
“Діти невміло керують машинками, врізаються у пішоходів. Тим паче це небезпечне місце для таких розваг, адже малеча може виїхати на проїжджу частину… Вважаю, що на площі перед оперним мають спокійно і вільно прогулюватись мешканці та гості міста, не боячись, що у них заїде дитина на машинці. Однак у нас є недобросовісні підприємці, до яких, здається, не доходить, що вони порушують благоустрій міста. Проте не зупиняємось: щоденно проводимо з ними бесіду, разом із Муніципальною дружиною виписуємо попередження, складаємо протоколи, згодом на адміністративних комісіях виносимо максимальний штраф. Надалі продовжуватимемо вилучення дитячих машинок”, – зазначила Галина Бачинська, заступник голови Галицької райадміністрації Львова.
З її слів, за останніх декілька років кількість дитячих машинок на площі перед оперним значно зменшилась. Однак інцидентів це, як ми мали змогу переконатись минулих вихідних, не зменшило.
“Ще два-три роки тому з обох сторін театру стояли по дві особи, які здавали в оренду машинки. Тоді також вилучали їх, підприємці чинили спротив, проте з часом вони зрозуміли, що це порушення правил благоустрою та законодавства. Тож перенесли свою підприємницьку діяльність у належні місця – парки, відпочинкові зони”, – каже Галина Бачинська.

Не лише клопіт для міста, а й небезпека для дітей!

На вихідних, гуляючи у центрі, батьки часто прагнуть розважити своїх дітей такими машинками-атракціонами, які насправді є небезпечними не лише для перехожих, а й для самих дітей. Тож перед тим, як дозволити дітям прокататись, нехай батьки, насамперед, подумають про їх безпеку. Навряд чи бодай одна мама просила показати власника машинок сертифікат якості цих машинок. Сумно, коли матусі заплатять гроші та навіть не дивляться куди та дитина їде…
“Насправді не розумію батьків, які дозволяють дітям їздити на машинках біля оперного. Хіба не краще піти з дитиною у парк і там спокійно відпочити? Натомість біля оперного мало того, що дитина збиває пішоходів з ніг, то ще й мама, яка поряд біжить за тою машинкою, не дає людям нормально пройти”, – нарікає мама Наталія.
“Не можливо пройтись по проспекті спокійно, бо весь час треба обходити машинки, щоб ті не наїхали на вас. Інколи здається, що це не площа перед оперним театром, а якийсь парк атракціонів…”, – каже львів’янка Марія.
Самі власники дитячих машинок запевняють: відвідувачів насправді не так і багато.
“Звісно, на вихідних охочих достатньо. Адже багато батьків приїжджає у центр прогулятись з дітьми. Однак у будні дні як повезе – може прокататись 15 діток за день, а може лише двоє… Багато також залежить від погоди. Ціна оренди – 30 гривень за п’ять хвилин їзди”, – розповів орендар дитячих машинок біля оперного театру.
Проти атракціонів та іншого балагану на площі перед оперним неодноразово виступала й дирекція Львівського театру опери та балету. Однак, як бачимо, віз і нині там. Тому, йдучи центральною площею потрібно не лише милуватись красою Опери, а й дивитись під ноги та по боках – адже, хтозна, коли міська влада та правоохоронці дадуть собі раду із незаконним бізнесом.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9269 / 4.45MB / SQL:{query_count}