(Не) забули про сміття?

Коли розпочнуть рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища, чому на полігон ще досі їздять сміттєвози та де на Львівщині невдовзі запустять утилізацію ТПВ

Останніми місяцями у Львові про сміття говорять не так активно, як рік до того. Та ще недавно ми мали переповнені контейнери, засмічені вулиці, страшенний сморід і гризунів. Все це ми зараз згадуємо, як страшний сон, і тішимось, що з львівських вулиць регулярно вивозять відходи, і переймаємось, аби ситуація не повторилась.
Адже рік після Грибовицької трагедії ми чули обіцянки прибрати сміття, і лунали вони насправді й від представників місцевої, і від представників обласної та навіть державної влади. Однак, це були лише обіцянки, адже сміття й надалі мокло, мерзло, тушилось і пеклось просто неба…
Ми чули про господарність і про її відсутність, хизування тим, що наше сміття привернуло увагу найвищих владних мужів, які не раз приїжджали, аби вирішити проблему. Однак віз був і далі там.
Після трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі мерія Львова понад рік боролась зі сміттям, і програла цю битву – влітку цього року місто передало області повноваження на вивезення та захоронення ТПВ з території Львова на два роки – до 30 червня 2019 року. Важливо, що міська рада погодилась  сплачувати за цю “послугу” обласній адміністрації чималі кошти – 150 млн грн у 2017 році, 300 млн грн у 2018 році, 150 млн грн у 2019 році...
Найважливіше у рекультивації сміттєзвалища – зрівняти гори відходів, сформувати “купол” та постійно виводити фільтрат із підніжжя Грибовицького полігону
Відтак тепер область займається вивезенням сміття, водночас, за міською владою інша не менш важлива справа – рекультивувати Грибовицький полігон твердих побутових відходів. Цього року львівська мерія визначить на конкурсі фірму, яка буде цим займатися. Над технічними завданнями проекту працює французька фірма Egis, але за основу беруть проект рекультивації від “Гірхімпрому”, який підлаштовують під європейські стандарти. Нагадаємо, що 22 вересня 2017 року Європейський інвестиційний банк погодив виділення 75 млн євро на рекультивацію Грибовицького звалища та будівництво сміттєпереробного заводу.

Що передбачає рекультивація полігону

На початку жовтня компанія Egis презентувала проект рекультивації Грибовицького сміттєзвалища. Зі слів експертів, найважливіше у рекультивації сміттєзвалища – зрівняти гори відходів, сформувати “купол” та постійно виводити фільтрат із підніжжя Грибовицького полігону. Також фахівці мають забезпечити правильний збір, відведення та утилізацію газу звалища. Усе одразу не зроблять, тому проект поділили на стадії.
Як зазначив проектний менеджер Egis Крістофер Раунд, пріоритетом є очищення фільтратів і рекультивація безпосередньо східного зсуву полігону.
“Важливою складовою проекту реалізації рекультивації є заходи для відведення фільтрату у підніжжя сміттєзвалища та забезпечення збору фільтрату в екрановий ставок для його зберігання до очищення. Також нам потрібно забезпечити правильне збирання і відведення звалищного газу з тіла сміттєзвалища та його утилізацію через спалювання”, – наголосив Крістофер Раунд.
З його слів, для відведення звалищного газу потрібно провести зонування відповідно до віку відходів, провести моніторинг для перевірки об’ємів його утворення, а також необхідно оцінити потенціал генерування електроенергії від якісного звалищного газу.Згідно з проектом, перший етап рекультивації Грибовицького сміттєзвалища триватиме до трьох років. Починати, швидше всього, будуть вже у 2018-ому. Тим часом у місті вже визначились із концепцією переробного комплексу. На території ТЕЦ-2 зведуть завод, на якому застосують механіко-біологічну переробку. Тобто тут буде сміттєсортувальна лінія та установка для компостування органіки.
Перший етап рекультивації Грибовицького сміттєзвалища триватиме до трьох років
“Основна мета рекультивації – це зменшити крутизну бічних схилів та сформувати “купол” на вершині полігона, щоб мінімізувати просочення дощової води в тіло сміттєзвалища. Після перепрофілювання полігона можна влаштовувати кінцеве покриття, встановлювати мережу відведення звалищного газу і системи відведення поверхневих вод та фільтрату, і виконувати кінцеве ландшафтне планування. Проектні розрахунки, виконані на поточний момент, дозволили зрозуміти деякі ключові аспекти, зокрема те, що необхідно  планувати послідовність земельних робіт, особливо в зоні зсуву, на східному схилі”, – повідомив “Львівську Пошту” директор ЛКП “Зелене місто” Вадим Ноздря.

Громада Грибович за законну рекультивацію

Після трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі жителі прилеглих сіл були категорично проти того, аби проводили будь-які роботи на полігоні, і тим паче, вивозили сміття. Що думає тепер громада?
Голова Грибовицької сільської ради Ігор Питель у розмові з “Львівською Поштою” зазначив: “Є рішення сільської ради і воно підтримане громадою, у якому зазначено, що ми за те, щоби сміттєзвалище, яке завершило свою роботу, рекультивували, тобто, щоб відібрали біогаз, відкачали інфільтрат тощо. Жодних заперечень з цього приводу громада не має. Але громада вимагає, щоб весь цей процес рекультивації провели згідно з чинним законодавством та всіма стандартами. Водночас, добре, що Львів у всіх цих процесах враховує думку громади Грибович – періодично запрошують нас на тематичні обговорення”, – каже Ігор Питель.
Ігор Питель зазначив, що на Грибовицькому сміттєзвалищі зараз ведуться роботи на підсилення дамби. Дамбу підсилюють для того, щоб інфільтрат не зміг вилитись, якщо будуть якісь нестандартні ситуації.
“Приїжджаю туди раз в день, бачу, що підсилюють дамбу ґрунтом, насипають щебінь, пісок тощо”, – зазначив Ігор Питель.
На запитання, куди зараз вивозять грибовицьке сміття, сільський голова відповів: “Ми мали підписану угоду із одним перевізником, але пізніше цю угоду розірвали з певних причин. Тому зараз ведемо переговори із іншою фірмою щодо вивозу ТПВ. Куди конкретно вивозили наше сміття – ми не знаємо. Нам надавали послуги, ми оплачували гроші, і на тому все. Зараз проблеми зі сміттям у нашому населеному пункті нема”.

Чому їздять сміттєвози на звалище

30 січня цього року Апеляційний суд Львова заборонив використовувати Грибовицьке сміттєзвалище, і зобов’язав Львівську міську раду провести його рекультивацію та знайти земельну ділянку під новий полігон ТВП.
Директор ЛКП “Збиранка” Віталій Пугач запевнив “Львівську Пошту”, що сьогодні на Грибовицьке сміттєзвалище не вивозять сміття.
“Основна частина полігону під арештом. Жодні захоронення відходів не проводять. Ведеться відеоспостереження – сім камер фіксують будь-які рухи на території сміттєзвалища. Мешканці непокояться через те, що бачать, як у напрямку полігону, в тому числі, і в нічну пору, їдуть сміттєвози. Однак вони їдуть на підприємство лише тому, що тут працює ваговий комплекс, який зважує сміття. Тому періодично до нас приходять люди, мовляв, “чому машини знову возять сміття, якщо це небезпечно?”. Ми їм все пояснюємо, показуємо записи із відеокамер, бо приховувати справді нічого. До речі, доступ до цих відеокамер мають і сільські ради с. Великі Грибовичі і с. Малехова. Також кожен мешканець може прийти і переконатись, що сьогодні це сміттєзвалище  не функціонує”, – розповідає Віталій Пугач.
Пригадуємо, що минулого тижня на цьому сміттєзвалищі знову зафіксували пожежу.
“За останній місяць на сміттєзвалищі у Грибовичах було два самозаймання. Чому кажу, що це самозаймання, бо Муніципальна дружина, яка охороняє територію сміттєзвалища, сторонніх осіб не зафіксувала. Згідно з нашими дослідженнями, які ми проводимо на звалищі, кількість газу збільшилась у 1000 разів. У квітні ми провели відбір проб повітря, то було 29 одиниць на кв. м цього газу, а вже минулого місяця зафіксували 1700 од. на кв. м газу. Газ виходить по боках поблизу зсуву. Там і загорається. Але ми цього не приховуємо, вчасно реагуємо. Востаннє самозаймання було на двох квадратних метрах. Перед тим пожежа була на десятьох квадратних метрах. Міська рада посприяла встановленню двох резервуарів неподалік небезпечних ділянок. У кожному із цих резервуарів – 75 метрів кубічних води. І це дуже зручно, ДСНС має змогу одразу ліквідувати займання за лічені хвилини”, – зазначив Віталій Пугач.

Куди возять львівське сміття?

“Львівська Пошта” намагалась почути відповідь на це питання у голови Львівської обласної державної адміністрації Олега Синютки.
“Сьогодні сміття вивозять на сміттєзвалища Львівщини і поза межі області”, – зазначив очільник області. Щоправда, куди саме – Олег Синютка не сказав.
Однак очільник краю повідомив, що невдовзі на Львівщині спалюватимуть сміття у піролізній печі.
“Цього тижня у нас відбувся пробний пуск роботи піролізної печі на території Жовківського ветсанзаводу. Все добре працює, однак, ще потрібно тиждень зачекати для того, аби переконатись у її справності. Якщо все піде за планом, то зможемо запустити утилізацію сміття в області вже наступного тижня”, – повідомив у коментарі “Львівській Пошті” голова Львівської ОДА.
Нагадаємо, що 10 грудня 2016 року Львівська ОДА оголосила про початок відкритого конкурсу щодо вибору інвестора для будівництва та експлуатації комплексу з утилізації (перероблення) твердих побутових відходів на території області. Для цього було опрацьовано три земельні ділянки під розміщення комплексу з утилізації ТПВ, зокрема в Яворівському, Миколаївському та Дрогобицькому районі. Пізніше земельну ділянку в Яворівському районі, зважаючи на звернення міського голови Львова, відповідним розпорядженням голови ЛОДА передано ЛКП “Збиранка”.
За останній місяць на сміттєзвалищі у Грибовичах було два самозаймання
31 травня, на підсумковому засіданні конкурсної комісії щодо визначення інвестора з будівництва сміттєпереробного комплексу з утилізації ТПВ на території Львівської області визначили переможців. Відтак одразу три компанії: ТзОВ “Вейст Менеджмент Системс”, ТзОВ “Глассворк технолоджі” та інвестиційно-екологічна компанія “ІЕК” готові до спорудження комплексів із поводженням ТПВ. Сміттєпереробні заводи, які збудують на території області, перероблятимуть відходи не лише зі Львова – комплекси із переробки прийматимуть ТПВ, в першу чергу, з тих районів, де вони розташовані. Нагадаємо, що ще влітку Львівська ОДА вже мала попередні домовленості з громадами щодо будівництва на їхній території сміттєпереробного заводу.
Олег Синютка тоді повідомив, що у 2018 році область повинна перейти до системної переробки та утилізації ТПВ: “Також ми прогнозуємо, що перейдемо до утилізації способом виготовлення альтернативного палива. На завершальному п’ятому етапі у 2019-ому році розпочнеться будівництво сміттєпереробного комплексу, який остаточно вирішить проблему твердих побутових відходів на території міста”.
Принагідно зазначимо, що проект будівництва заводу на замовлення Львівської міської ради розробляє ПАТ “Харківське котлобудівельне підприємство “Котлоенергопроект”. Проектна потужність такого заводу – 240000 тонн у рік. Вартість майбутнього заводу – орієнтовно 30 мільйонів євро. Більшість з цих коштів готові надати Європейський банк реконструкції та розвитку 10% – з бюджету Львова. Частина коштів, які надасть ЄБРР (орієнтовно 10-11 млн євро) – грант, це кошти, які не треба повертати, і ще орієнтовно 25 млн євро – це кредит на дуже довгий період для будівництва заводу.

Локації прийому вторсировини у Львові

Щоби зменшити навантаження на сміттєві майданчики біля житлових будинків, можна здавати вторсировину в спеціальні пункти прийому, де за кожен кілограм непотребу дають певну суму. Для львів’ян створили “біржу вторресурсів”. На сайті біржі можна побачити перелік локацій, де облаштовані пункти прийому, інформує tvoemisto.tv.
Люмінесцентні лампи: відпрацьовані люмінесцентні лампи та батарейки, від 1 шт., вул. Городоцька, 300, безкоштовно.
Склобій: вул. Володимира Великого, 63 (у дворі, навпроти нового ЦУМу, біля будинку на Володимира Великого, 59-а), від 1 кг; вул. Володимира Великого, 55 – 57, 0,5 грн/кг.
Склобій мікс: вул. Шевченка, 136, від 1 кг, 0,3 грн/кг; вул. Академіка Лазаренка, 29, від 1 кг, 0,35 грн/кг.
Склобій (білий та кольоровий): скляні пивні пляшки, від 1 кг, просп. Червоної Калини, 0,3 грн/кг; вул. Володимира Великого, 67-а, від 1 кг, 0,5 грн/кг.
Склотара: вул. Володимира Великого, 55 – 57, пляшка з-під пива, від 1 шт., 0,3 грн/шт.; вул. Володимира Великого, 67-а, від 1 шт., 0,3 грн/шт.
Пластик + PET-пляшки + плівка поліетиленова та інші полімери: вул. Данила Апостола, 6, від 1 кг, 3 грн/кг.
Каністри / флакони від мийних засобів, шампунів / бочки, корки від пляшок (кришечки), ящик пивний / хлібний / м’ясний піддон, труби (всі типи та кольори), пінопласт (білий чистий) будівельний (побутовий пінопласт не приймають), обшивка холодильника; відра / тази / горшки / ванни / вазонки / кришки від унітазів, меблі (столи та стільці пластмасові), стрейч (тільки чистий), термоусадка (тільки чиста), термоусадка кольорова (тільки чиста), пакети кольорові (чисті), пластмасові пляшки (ПЕТ) мікс, автомобільна пластмаса (бампери, обшивки панелі та ін.): вул. Шевченка, 136, від 1 кг, 5 грн/кг.
ПЕТ-плівка (термо, стреч): вул. Академіка Лазаренка, 29, від 1 кг, 6 грн/кг.
PET-пляшки, контейнер для пластику: вул. Професора Яреми, 5, від 1 шт., безкоштовно. 
Поліетилен (плівка прозора): просп. Червоної Калини, від 1 кг, 6 грн/кг; необмежена кількість, вул. Промислова, 27, 9 грн/кг.
Батaрейки: вул. Стрийська, 35, контейнер для відпрацьованих батарейок та відпрацьованих батарей від мобільних, від 1 шт., безкоштовно. 
Макулатура: (окрім яєчних лотків і шпалер): вул. Академіка Лазаренка, 29, від 1 кг, 2,2 грн/кг;  картон, книги, газети, просп. Червоної Калини, від 1 кг, 2,3 грн/ кг; картон / паперові труби / архів (газети, журнали, книги, зошити), вул. Шевченка, 136, від 1 кг, 2,3 грн/кг; картон, вул. Генерала Курмановича, від 200 кг, 2,6 грн/кг.

Україна зараз не готова до роздільного збору сміття – міністр екології

У державі на даний момент відсутні елементарні речі для запровадження сортування твердих побутових відходів. Однак це не означає, що вирішення проблеми зі збором та утилізацією відходів має переноситися щоразу на наступний рік. Про це заявив міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак в інтерв’ю “Дзеркало тижня”.
“Хоча б тому, що немає контейнерів для такого сортування. Наприклад, тільки в Одесі їх потрібно близько 50 тисяч”, – зазначив Остап Семерак, зауваживши, що нова модель поводження з твердими побутовими відходами передбачатиме збільшення зборів за утилізацію сміття.
“Населення не хотіло б значного збільшення зборів, але воно неминуче”, – пояснив міністр. Коментуючи можливість запровадження моделі роздільного збору ТПВ у 2018 році, він зазначив, що в парламенті зареєстровано законопроект, який передбачає можливість перенесення на один рік заборони захоронення відходів в Україні. “Ми не підтримуємо такого перенесення”, – сказав Семерак.
Міністр наголосив, що у парламенті нині знаходяться близько 30 законопроектів, які регулюють поводження з різними видами відходів (не лише ТПВ). “Спочатку маємо ухвалити Національну стратегію управління відходами, а лише потім ухвалювати закони, що її наповнюють”, – підсумував міністр. Він додав, що документ пройшов погодження і найближчим часом його буде передано на розгляд уряду.
У той же час у сусідній Польщі  роздільні сортувальні контейнери встановлені навіть у супермаркетах (на фото).


Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, член комісії фінансів і планування бюджету:
– Львів щомісяця перераховує Львівській ОДА 25 млн грн за вивезення твердих побутових відходів з міста. Загалом, із червня 2016-го місто Лева витратило понад 400 млн грн на “сміттєве” питання. Це величезні гроші, за які, звичайно, могли б побудувати дитсадочки, школи, прокласти дорогу чи вирішити ще якісь нагальні господарські питання, втім, принаймні сьогодні вулиці Львова прибрані та чисті. Адже, якщо пригадати, то ще кілька місяців тому, коли сміттям займалося місто і витрачали теж шалені кошти із бюджету на вивезення ТПВ, ситуація у Львові була справді загрозливою. Деякі вулиці Львова просто потопали у смітті – сміттєвози по кілька місяців не вивозили відходи. Тому не було іншого виходу, як передати управління сміттям області, і за це платити щомісяця ЛОДА 25 млн. грн, навіть попри те, що це величезні витрати. Все тому, що довели ситуацію до такого критичного стану… До речі, свого часу була також певна недовіра до того, скільки сміття щодня продукують львів’яни, мовляв, хтось умисне завищує обсяги. Тому, щоб не було ніяких спекуляцій, вирішили встановити ваги для зважування відходів. З літа у різних районах Львова є три ваги для зважування сміття, яке вивозять із міста, – на Сихові (на “Шуварі”), у Рясне і на ЛКП “Збиранка”. Вважаю, що це дуже добре, бо тепер ми точно орієнтуємось в об’ємах сміття.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1332 / 4.55MB / SQL:{query_count}