“Біометрична” істерія: коли кінець?

Через чотири місяці після впровадження безвізу українцям і далі затримують видачу закордонних паспортів. У Державній міграційній службі просять потерпіти до кінця 2017-го

Минуло ось уже чотири місяці від дати, коли запрацював безвізовий режим для в’їзду наших громадян до ЄС. Нагадуємо, що безвіз для українців впровадили влітку, 11 червня. Довгоочікувана подія одразу спричинила шалений ажіотаж серед бажаючих виготовити біометричний паспорт, адже, як відомо, перевагами безвізового режиму можуть користуватись лише ті українці, які мають документ із електронним носієм даних. Тому ті, у кого ще не було біометричного паспорта, масово поспішали подати документи на його виготовлення. Це і стало причиною шалених черг  в усіх структурах, які пропонують послугу оформлення закордонного документа. Ажіотаж навколо отримання біометрики “підігрівався” ще й тим, що якраз у літню пору в розпалі туристичного сезону, і чимало українців надавали перевагу відпочинку за кордоном.
Ще у серпні, як писала “Львівська Пошта”, через велику кількість бажаючих, у Львові “встати” на електронну чергу було майже нереально. Працювала лише “жива” черга, тому жителі міста та області, за старими-добрими традиціями, о 03.00-04.00 поспішали зайняти чергу в підрозділах Державної міграційної служби (ДМС), щоби встигнути подати документи на закордонний біометричний паспорт… Та навіть цих зусиль було недостатньо, аби по праву отримати документ у визначені терміни. Видачу закордонного паспорта суттєво затримували.
У Державній міграційній службі нас запевняли,  що через аномальний попит їх просто не встигають надрукувати і просили почекати до вересня. Однак, чи справдились прогнози, і яка зараз ситуація із процедурою виготовлення популярного тепер документу – дізнавалась “Львівська Пошта”.

Ажіотаж “пішов” на спад?

“Шановні клієнти! За незалежних від нас причин, виникла затримка з друку закордонних паспортів. Про причини затримки Ви зможете детально дізнатися на офіційній сторінці ДМС України. Якщо у Вас зривається подорож, але Ви маєте діючі не біометричні закордонні паспорти, у Вас є можливість оформити візи в них та не скасовувати поїздку. Для більш детального відстеження стану оформлення закордонних паспортів рекомендуємо скористатися інтернет-сторінкою – dmsu.gov.ua”, – таку інформацію розміщено на офіційному сайті державного підприємства “Документ”.
Та у Державній міграційній службі запевняють: незважаючи на попередження із затримками біометрики, ажіотаж із виготовленням закордонних паспортів пішов на спад.
“Як і передбачали, зараз є тенденція до зменшення попиту. Якщо в червні-липні цього року по Україні оформлювали щодня близько 25 000 біометричних паспортів, то сьогодні – вже близько 17 000 документів. Очікуємо, що спад надалі продовжуватиметься, і до кінця поточного року біометричні паспорти оформлюватимуть у нормальному режимі, зникнуть черги і українці отримуватимуть вчасно свої документи”, – зазначив “Львівській Пошті” Сергій Гунько, речник ДМС України.
Він також додав, що ще у червні Державна міграційна служба зверталась до українців із проханням не поспішати з оформленням закордонного паспорта, якщо немає конкретних планів перетнути кордон найближчим часом. Адже, варто сказати, що насправді далеко не всі, хто подають документи на виготовлення біометрики, в найближчий тиждень, місяць чи навіть рік збираються перетинати кордон. Виробляють лише для того, щоби був... Водночас, ті, кому документ конче потрібен, змушені від цього потерпати.
“Чимало українців не зважають на це і виробляють цей документ тільки для того, щоб він просто у них був. І ми не можемо їм у цьому відмовити, хоч і ніхто не зацікавлений у створенні ажіотажу”, – зазначив Сергій Гунько.

Ціна питання і… нервів

Вкотре нагадуємо, що відповідно до чинного законодавства, паспорт громадянина України для виїзду за кордон можна оформити лише особисто і лише в одній із трьох установ: територіальному підрозділі

Адреси та контакти установ, де оформляють біометричні паспорти у Львові:

Територіальні підрозділи ДМС у Львові:
– Залізничний районний відділ –  вул. Ярослава Мудрого, 12-а, тел. (032) 233 40 72;
– Галицький районний відділ – вул. Чайковського, 17, тел. (032) 261 06 01;
– Сихівський районний відділ – вул. Зелена, 150, тел. (032) 270 20 33;
– Франківський районний відділ – вул. Генерала Чупринки, 67, тел. (032) 238 95 60;
– Личаківський районний відділ – вул. Зелена, 20, тел. (032) 260 22 01;
– Шевченківський районний відділ –  вул. Донецька, 3, тел. (032) 231 68 50.
Сервісний центр “Паспортний сервіс” державного підприємства  “Документ”: вул. Богдана Хмельницького, 212, (032) 245-54-40; вул. Юліуша Словацького, 1, (032) 261-14-30, 261--14-34. 
ЦНАП: вул. Івана Виговського, 32, (032) 297-57-95; пр. Червоної Калини, 72-а, (032) 297-57-95; вул. Костя Левицького, 67, (032) 297-57-95;  вул. Хвильового, 14-а, (032) 297-57-95.
міграційної служби, Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) або у сервісному центрі “Паспортний сервіс” державного підприємства “Документ”.
Важливо – у підрозділах ДМС оформлення біометричного паспорта за стандартною процедурою обійдеться у 557,32 грн, а прискорена процедура  оформлюється за подвійною ставкою послуг і становить 810,32 грн. У сервісному центрі “Паспортний сервіс” державного підприємства “Документ” за нетерміновий і терміновий закордонний біометричний паспорт доведеться заплати на 400 грн дорожче, ніж у підрозділі ДМС, – 1210,32 грн і 957,32 грн відповідно.
Мар’яна Дюганчук, в.о. начальника управління адміністрування послуг Львівської міськради повідомила “Львівській Пошті”, що від початку року 22 тис. осіб звернулись у ЦНАПи Львова для оформлення закордонних біометричних паспортів.
“Щодня у кожному із підрозділів обслуговують близько 35 осіб. Для цього загалом у ЦНАПах працюють 11 робочих місць. Наголошу, що біометричний паспорт не оформляють лише у ЦНАПі, що на пл. Ринок, 1. У всіх інших, а їх є чотири, можна подати документи на виготовлення закордонного паспорта із електронним носієм даних. Станом на зараз у ЦНАПах Львова затримали терміни видачі 3300 біометричних паспортів”, – зазначила Мар’яна Дюганчук.
Вона також наголосила, що вартість виготовлення біометричного паспорта у ЦНАПах аналогіна вартості цієї послуги у територіальних підрозділах ДМС.

Біометричні від літа чекають

Тим часом, у соціальній мережі Facebook львів’янка Оленка Ковальчук нарікає, що “подавала на паспорт 27 липня у сервісному центрі “Паспортний сервіс” на вулиці Б. Хмельницького, втім, ще досі свого документа не отримала”.
“Влітку подавала документи на нетерміновий паспорт. Знала, що затримки із термінами. Під час подання документів підписувала папірець-попередження про те, що вчасно паспорт не видадуть, і  що погоджусь, якщо мені його затримають”, – розповідає Оленка Ковальчук.
Оля Песюк зі Львова каже, що подавала на біометрику ще 6 серпня у ЦНАПі, що на вул. Виговського, 32: “Казали, що чекати доведеться 21-30 днів. Але отримала паспорт аж 28 вересня”.
Водночас, користувачка Facebook Iryna Barberina розповідає, що подавала документи 21 вересня. Її попередили, що на паспорт доведеться почекати близько двох місяців. Вікторія Бугон коментує: “Минулого тижня у підрозділах ДМС видавали талончики на 8 листопада. На вул. Словацького вранці можна взяти талончик на той же день, але там виготовлення паспорта на 400 грн дорожче. Коли отримаю – не знаю, бо хтось вчасно отримує, хтось із затримками. Кажуть, що в грудні краще здавати, бо менше людей буде”.
“Львівська Пошта” спеціально побувала у центрі “Паспортний сервіс”, що на вул. Юліуша Словацького, 1. Нам повідомили, що упродовж вівторка, 10 жовтня, черги на оформлення біометрики і справді суттєво зменшились, однак, біометричний і далі у попиті. Для того, аби записатись у чергу, нам пропонували зачекати півгодини, мовляв, “можливо, з’явиться місце”.

фото: Олег Огородник

Де можна найшвидше оформити біометричний

У розмові з “Львівською Поштою” т. в. о. заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області Іванна Іваночко зазначила, що зараз ажіотаж із виготовленням паспортів і справді йде на спад, але жителям Львова та області продовжують затримувати видачу закордонних біометричних паспортів. З її слів, ті документи, які подаються у терміновому режимі, мали б оформляти за сім робочих днів, але наразі власники отримують їх орієнтовно через місяць. На нетермінові документи доведеться чекати близько двох місяців, запевняє Іванна Іваночко.
Записатись на подання документів для виготовлення біометрики, зі слів співрозмовниці, можна через електронну чергу, у терміналі в територіальному підрозділі ДМС, а також є ще поточна черга.
“Для реєстрації на сайті ДМС потрібно надати чотири останніх цифри паспорта громадянина України та номер мобільного телефону, на який прийде код підтвердження і порядковий номер у черзі. Реєстрація проводиться лише за 15 днів наперед і має власну квоту. Другий спосіб – зареєструватись через термінал у міграційному підрозділі. У терміналі черга діє за місяць наперед. Окрім того, є ще один спосіб, якщо зареєстрована особа вчасно не прийшла на прийом, тоді звільняється місце в поточній черзі”, – зазначала ще раніше Іванна Іваночко.
На запитання, чи правдивою є інформація, що у державному підприємстві “Документ” отримати біометричний паспорт можна швидше, ніж у підрозділах ДМС чи у ЦНАПах, вона відповіла: “Різниця доставки в один-два дні. Тобто вони трохи випереджають Державну міграційну службу”.
Іванна Іваночко також додала, якщо поїздка за кордон пов’язана з терміновим лікуванням від’їжджаючого, від’їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном, – закордонний біометричний паспорт оформлюють впродовж трьох робочих днів.
“У такому випадку громадянин повинен написати листа, надати копії усіх необхідних документів, і його заявку скерують до друку першочергово”, – запевнила Іванна Іваночко.
І додала, що з усіх питань можна звертатись на гарячу лінію ДМС за телефоном +38 (044) 278-50-30 або ж писати на е-mail: hotline@dmsu.gov.ua.

Остерігайтесь шахраїв!

Через підвищений попит на оформлення закордонних паспортів, в Україні почали діяти шахраї, які пропонують оформити документ за додаткові кошти і без черги, повідомляє прес-служба ДМС України. Зокрема, аферисти пропонують “допомогу” в оформленні біометричного паспорта без черги за 1, 3 або 5 днів”. Однак, “жодна туристична фірма чи будь-яка інша особа не може гарантувати ані потрапляння людини до підрозділу міграційної служби поза чергою, ані виготовлення паспорта у короткий строк”.
 “Там, де є черги, завжди є шахраї – і так будь-якій сфері. У жодному разі не потрібно користуватись оманливими послугами. Оформлюючи біометричний паспорт, пам’ятайте: жодних посередників, жодних послуг, жодних прискорювачів – лише ДМС, ЦНАП або “Паспортний сервіс”. Всі інші варіанти – поза законом, і за ними стоять шахраї, тому ви просто викинете гроші на вітер”, – наголосив “Львівській Пошті” Сергій Гунько.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7270 / 4.48MB / SQL:{query_count}