Електротранспорт: проблем більше, аніж досягнень

Львів’янам обіцяють невдовзі відремонтувати два десятки трамваїв і тролейбусів, посилити полювання за “зайцями” та відокремити трамвайні колії від руху автівок

фото: Олег Огородник
Із вересня проїзд у електротранспорті подорожчав. Та це аж ніяк не вплинуло на вчасність прибуття трамваїв і тролейбусів, не зробило їх комфортнішими та чистішими. Львів’яни не знають, чи приїде у час пік трамвай, чи не поламається він дорогою, або ще гірше – чи не загориться. А проте наразі електротранспорт у Львові залишається чи не найпопулярнішим видом громадського транспорту.
Водночас активні містяни заявляють, що чиновники повинні зрозуміти: електротранспорт – це послуга, а не бізнес. Деякі пасажири цього виду транспорту навіть кажуть, що за умови комфортного проїзду в тролейбусах і трамваях готові більше платити за квиток. 
“Чимало містян побували в Європі і знають, як повинен працювати транспорт. До них належу і я. Тому хочу мати певність, що зможу доїхати трамваєм на роботу, а дитина – на спортивні гуртки. Як львів’янка, яка щоразу оплачує проїзд, вимагаю якісну послугу. І навіть готова платити за це більшу суму”, – наголошує Іванка Гаврилко, еколог, громадська активістка. 
Про ці та інші проблеми, пов’язані з робочими буднями ЛКП “Львів­електротранс”, цього тижня говорили на круглому столі на тему “Львів­електротранс”: тактика виживання або стратегія розвитку”, який організувало tvoemisto.tv. Зокрема, дискусія стосувалася того, як попри збитковість розвивати електротранспорт у місті, аби і підприємство, і львів’яни були задоволені роботою ЛКП? 

Чи є стратегія розвитку?

Депутати Львівської міськради зазначають, що зараз насправді в місті критична ситуація з громадським транспортом, у тому числі і з трамваями та тролейбусами. А все тому, що немає стратегії розвитку, не ведеться облік пасажирів, а керівників ЛКП призначають без відкритих конкурсів. 
Натомість директор ЛКП “Львів­електротранс” Михайло Сидорович стверджує, що стратегія розвитку електротранспорту таки існує.
“Ми вже другий рік працюємо згідно з цим планом. Не оприлюднювали його, бо є певні речі, які мають бути приховані”, – запевнив “Львівську Пошту” Михайло Сидорович.  
“Рухомому складу – більше 30 років. За мірками Європи це вже брухт. За неповні два роки ми припинили процес розвалу підприємства і вселили надію працівникам. Маємо дев’ять нових трамваїв “Електрон”, але до їхньої роботи вже є претензії. Також маємо 11 нових тролейбусів та один електробус. Відремонтували 12 машин. Та ми не в змозі вирішити питання електрообладнання. 90 відсотків усіх проблем стосуються електрики. Коли сильний дощ, трамваї можуть повністю зупинитися”, – каже Михайло Сидорович.
Зараз у планах відремонтувати як мінімум десять трамваїв та десять тролейбусів. До слова, вже цієї зими планують обігрівати старі трамваї. 

“Пасажире, ваш квиток, будь ласка”

Та чи не найбільшою проблемою в ЛКП “Львівелектротранс” вважають брак робочих рук. Сьогодні не вистачає 160 водіїв. Зі слів Михайла Сидоровича, усього на підприємстві працює близько 1100 осіб. На балансі ЛКП – 120 трамваїв та близько 80 тролейбусів. Та щодня на маршрути виїжджають лише близько 70 трамваїв і більше 50 тролейбусів. 
“Зараз поступово відновлюємо свою школу кадрів. Для навчання відремонтували вже чотири класи. Думаю, до кінця року матимемо повноцінну школу. Тоді й плануватимемо, як залучити до роботи не лише львів’ян, а й жителів інших областей, бо місцеві не дуже хочуть іти працювати водіями електротранспорту. Можливо, варто створити в місті окремий готель або гуртожиток для нетутешніх працівників, щоби таким чином заохотити людей до праці”, – наголошує директор ЛКП “Львівелектротранс”.
З його слів, у 1939 році у Львові було 176 одиниць електротранспорту, у 1986-ому – 220, а в 2017-ому, як уже згадувалося, є близько 200 трамваїв і тролейбусів. 
“У інших країнах громадський транспорт дотаційний. Не кажу про те, що збитковий. На рік ми недоотримуємо 40 мільйонів гривень через “зайців”. У нас працює 20 контролерів, але надходження від штрафів мене не тішать.  Я й сам не тільки їжджу електротранспортом, а й показую майстер-клас, як потрібно працювати. За годину виписую 8-10 квитанцій”, – розповідає Михайло Сидорович. 
З його слів, кондукторів у салони трамваїв і тролейбусів не повертатимуть, бо “економіка виглядатиме ще гірше”. А от уже найближчим часом пасажирам на маршрутах №2, №3 і №8 обіцяють “рейди”. Це означає, що в кожному вагоні сидітимуть контролери і ловитимуть пасажирів без квитків. 
“Я прихильник того, щоби переходили на тотальний продаж місячних карток, які нещодавно запустили в продаж. Тим паче тепер запропонували пасажирам і триденні квитки. За один день продали 2350 оновлених місячних квитків. Раніше, до слова, за місяць продавали лише 4000 таких карток”, – каже Михайло Сидорович.  

Аби трамваями їздили бізнесмени

Андрій Федоренко очолював “Львівелектротранс” у 2008 році. Він зауважує іншу проблему – насправді ніхто не ставить перед собою завдання залучити до проїзду в електротранспорті більше платоспроможних пасажирів, наприклад, бізнесменів.
“Обслуговування електротранспорту обходиться дуже дорого. Потрібні чималі гроші на підтримку технічного складу. В нас 70 відсотків пасажирів у трамваях і тролейбусах –  пільговики. На заході в електротранспорті їздять буквально всі, у тому числі й бізнесмени”, – запевняє він. 
А депутат Львівської міськради Валерій Веремчук додає, що треба відмовитися від дорогих і красивих трамваїв на користь того, що доступніше за ціною. “Бюджет міста обмежений. Капітальний ремонт одного старого трамвая коштує близько 700 тисяч гривень, тоді як на купівлю нового потрібно 30 мільйонів. Бачимо, яке співвідношення цін… Функція міста – забезпечити перевезення. Бізнесу на цьому не зробимо. Інша проблема: є транспорт, а нема кому їхати”, – каже депутат. 
“Найчастіше трамваї і тролейбуси простоюють через ДТП і неправильно припарковані автівки. Зараз працюємо над окремими смугами для трамваїв, тобто над зміною організації дорожнього руху. Бо розширення дороги не зменшить кількості заторів, а навпаки – “привабить” ще більше автівок. Також працюємо над продовженням трамвайних і тролейбусних ліній. У найближчих планах, наприклад, продовжити тролейбусну лінію до ТРЦ “Кінг-Крос Леополіс”. Таким чином, у майбутньому електротранспорт зможе витіснити навіть деякі маршрутки”, – заявляє спеціаліст управління транспорту ЛМР Костянтин Баранюк.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6314 / 4.14MB / SQL:{query_count}