“Деревопад” у Львові: хто має нести відповідальність?

У середмісті збільшилася кількість випадків падіння дерев на машини. Чи багато аварійних дерев та як містянам убезпечитися від лиха

фото: Олег Огородник
Столітні каштани і могутні дуби додають нашому місту певного колориту, прикрашають вулиці та створюють своєрідну атмосферу на них. Проте, на жаль, інколи завдають мороки: старі дерева часто падають на будинки, машини та й на самих львів’ян. Приміром, нещодавно від пориву вітру на автомобіль народного депутата України Оксани Юринець впало дерево. Сталося це на території платного паркінгу на вул. Валова. На щастя, людей у салоні машини не було, тож ніхто не постраждав. Однак дерево пошкодило дах, і авто тепер непридатне.

Хто винен, хто ні – поки що не відомо…

Насправді випадки падіння дерев на автомобілі непоодинокі. В соціальних мережах часто виставляють фотографії, де можна бачити, як дерева впали на машини. Однак розголосу такі ситуації не набувають, поки не пошкодився автомобіль посадової особи. Винуватця лише з часом встановлює суд, а поки що всі лише уникають відповідальності…
“Звісно, прикрий випадок стався з Оксаною Юринець. Та, дякувати Богові, все обійшлося лише пошкодженням майна – ніхто не постраждав. А хто винен, виявимо в процесі суду. Знову ж таки, ЛКП “Львівавтодор” не несе відповідальності за те, що стається на паркувальному майданчику. Окрім випадків, коли завдана умисна шкода нашими працівниками. Вулиця Валова перебуває на балансі Галицької райадміністрації, тож усе, що там відбувається, в тому числі й спостереження за станом дерев, у її компетенції. В будь-якому випадку суд встановить, хто насправді мав наглядати за зеленими насадженнями”, – наголошує директор ЛКП “Львівавтодор” Олег Береза.
“Звісно, прикрий випадок стався з Оксаною Юринець. Та, дякувати Богові, все обійшлося лише пошкодженням майна – ніхто не постраждав. А хто винен, виявимо в процесі суду. Знову ж таки, ЛКП “Львівавтодор” не несе відповідальності за те, що стається на паркувальному майданчику. Окрім випадків, коли завдана умисна шкода нашими працівниками. Вулиця Валова перебуває на балансі Галицької райадміністрації, тож усе, що там відбувається, в тому числі й спостереження за станом дерев, у її компетенції. В будь-якому випадку суд встановить, хто насправді мав наглядати за зеленими насадженнями”, – наголошує директор ЛКП “Львівавтодор” Олег Береза.
“Насправді ЛКП “Львівавтодор” не має ніякого відношення до зелених насаджень, тож не може вирішувати, які дерева зрізати, а які ні. Самі ж екологи лише “за” вирубку аварійних дерев. Проблема тільки в тому, що на це не вистачає коштів. Нещодавно Львівська міськрада виділила понад мільйон гривень на вирубку аварійних дерев у Львові – по 200 тисяч гривень на кожен район. Насправді це мізерні кошти. Якщо в районі є акти на вирубку тисячі дерев, то суми 200 тисяч вистачить лише на менше половини”, – каже еколог, голова ГО “ЕкоЗахист” Орест Залипський.

фото: Діана Кормухіна

Зрубати дерево – 3,5 тисячі гривень

Зі слів Ореста Залипського, загалом 80% дерев у Львові старі, прогнилі та потребують заміни. Звісно, зробити це одразу не вдасться, адже знадобляться десятків мільйонів гривень. Та робити потрібно це принаймні поступово.
“Попередній буревій повалив дерева на проспекті Свободи. На щастя, ніхто не постраждав. Та раніше приїжджали німецькі фахівці і казали, що ці дерева потрібно негайно замінити. Їх послухали, покивали головами, подякували і… так нічого й не зробили”, – веде далі Орест Залипський.
“Щороку міська рада виділяє кошти на вирубку аварійних дерев. Цього року райони вже авансом використали ці гроші, тобто дерева позрубували. Звісно, коштів бракує. До прикладу, щоб зрізати одне дерево, потрібно 3,5 тисячі гривень. У районах міста – десятки тисяч дерев, з них сотні хворі, у аварійному стані. Дуже сухих дерев, які ось-ось впадуть, немає. Лише поодинокі випадки. Як результат – сухі гілки та дерева падають в кращому випадку на машини та будинки, в гіршому на людей. На жаль, від цього ніхто не застрахований”, – каже “Львівській Пошті” головний інженер ЛКП “Зелений Львів” Володимир Чишинський.
З його слів, мешканці часто жаліються, що ось це чи це дерево невдовзі впаде. Переважно таке буває після сильних поривів вітру, буревіїв. Одразу виїжджає бригада на ліквідацію аварійного дерева.
“У всіх районах Львова є свої нюанси, проблеми. Зокрема, в деяких свого часу посадили багато тополь, які вже переросли свій вік, тож сьогодні становлять загрозу для львів’ян. Їх сотні по місту… А щоб зрізати бодай одну тополю, потрібно 3,5 тисячі гривень. Тобто лише ці дерева потребують сотень тисяч гривень. Не кажучи вже про поодинокі вуличні насадження. Тому, звісно, коштів, які виділяють щороку на вирубку дерев, бракує”, – запевняє Володимир Чишинський.

Як львів’янам захистити свої права

У випадку такої непередбачуваної ситуації, як пошкодження автівки деревом, варто брати до уваги комплекс різних чинників. Насправді кожен випадок досить різноманітний і потребує окремого розгляду. Проте в більшості випадків винуватцями є балансоутримувачі, які мали б стежити за станом дерев.
“Переважно у разі пошкодження майна чи перешкоджання руху, при падінні сухого дерева чи гілки винні балансоутримувачі відповідної території. Адже саме на них покладена відповідальність за догляд благоустрою території. На жаль, такі ситуації досить типові у Львові: то суха гілка, то аварійне дерево може просто впасти і пошкодити авто”, – зазначила “Львівській Пошті” юрист, помічник-консультант парламентаря Вікторія Дубас.
Насамперед вона радить людям застраховувати своє майно. “Повна страховка передбачає відшкодування коштів за майно, зокрема автівку, в разі пошкодження. Якщо ж особа не має страховки, потрібно звернутися по відшкодування коштів до суб’єктів, відповідальних за збереження та догляд благоустрою відповідних територій. Називати конкретні органи недоцільно,бо кожна ситуація різна і потребує розгляду. Та в будь-якому випадку все покладається на районну адміністрацію і відповідне ЛКП”, – каже Вікторія Дубас.

Оксана Юринець, народний депутат України:
– Сьогодні перевірка аварійних дерев у центрі Львова має бути ретельнішою. Адже мій випадок далеко не одиничний, коли дерева падають на машини… До слова, навіть у історії ЛКП вже був випадок, коли прогнилий стовп упав на машину, за яку міськрада згодом відшкодувала кошти. Тож сподіваюсь саме на такий результат моєї справи. Думаю, ситуація цікава й для інших людей. Важливо донести людям, що вони мають робити в таких випадках та на що можуть претендувати. Так, планую подавати до суду з приводу пошкодження автомобіля, який, до слова, абсолютно знищений та не підлягає ремонту. Готуватиму позов на Львівську міську раду або на її підприємства, які відповідали, власне, за догляд цієї території. Зараз мої юристи складають позов до суду. Сподіваюсь, що результат буде позитивний. Принаймні з огляду на те, що це сталося на оплачуваній стоянці. Загалом мені буде достатньо повернення коштів за машину. Вважаю себе досить стійкою, тож про моральне відшкодування не думаю. Та, звісно, не можу вникати у тонкощі позивної заяви. Покладатимуся на поради юристів. Намагатимуся дотриматися хоч якогось компромісу. Звичайно, мені, як законотворцеві, важливо довести, що в країні діє сила закону, а не закон сили! Вважаю, що доведення моєї справи в суді до логічного завершення дасть можливість та впевненість кожному у відстоюванні своїх прав у схожих випадках.
Андрій Галушка, начальник управління екології та ландшафтного планування Львівської міськради:
– У Львові щороку зрізують 1,5 тисячі аварійних дерев. Це робиться для того, щоб застерегти людей від неконтрольованого падіння зелених насаджень. Балансоутримувачі – райадміністрації, директори парків – стежать за зеленими насадженнями та ухвалюють рішення щодо вирубки тих чи інших дерев. Відповідно створюється комісія, до якої долучається управління екології та Державна екологічна інспекція, яка обстежує кожне дерево. Звернення мешканців із проханням зрубати дерева, які перебувають у аварійному стані, надходять регулярно. Тож на кожну заяву виїжджає комісія, яка, власне, й ухвалює рішення про ліквідацію аварійного дерева. На жаль, не завжди можна визначити, чи має дерево внутрішнє захворювання: на ньому багато листя, пишна крона. Лише при сильних поривах вітру такі дерева падають. Тобто візуально не завжди можна виявити ураження всередині дерева. З іншого боку, зрізавши такі дерева лише за підозрами, наражаємо себе на критику людей. Тим паче маємо розуміти, що дерева виконують надзвичайно важливу функцію в місті. Сьогодні взяли курс на висадку зелених насаджень. Цього року посадили 4,5 тисячі дерев. Згодом плануємо висадити ще понад дві тисячі. Тобто прагнемо висаджувати щораз більше дерев і водночас ліквідовувати старі, в аварійному стані.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8041 / 4.45MB / SQL:{query_count}