Як Львів кращим зробити

На громадський бюджет – 2018 львів’яни подали 300 проектів. Наразі вони на етапі розгляду, опісля буде можливість проголосувати та визначити проекти-переможці

фото: Sashko Nedoviziy
Якщо раніше ви мали ідеї, як змінити місто, і не знали, як простіше це зробити, то громадський бюджет Львова – саме та можливість. У 2016-ому наше місто долучилося до низки українських міст, де діє механізм бюджету спільної участі: коли певну суму виділяють на проекти, які пропонують самі ж мешканці. Містяни можуть самостійно ініціювати якісь зміни, що стосуються парку, дитячого або спортивного майданчиків, освітлення, дитячих садочків, шкіл тощо.
Цього року львів’яни подали 300 ідей, з них 219 малих проектів та 81 великий. Очевидно, роботи в місті ще чимало, як і побажань львів’ян. Нагадаємо, що малі проекти – це проекти вуличного, квартального, районного значення, реалізація яких становить від 50 тис. грн до 500 тис. грн. Великі проекти – це загальноміські проекти (від 500 тис. грн до 3 млн грн).
За статистикою, проекти подали 272 автори, більшість із них – жінки (56%). Цікаво, що найактивнішими були містяни віком 36 – 50 років. А перевага – за категоріями в галузях освіти і спорту.
Наразі етап подання, який тривав до 15 вересня, завершився. Другий етап (теперішній) – це етап розгляду поданих ідей. Зі слів співрозмовників, на цьому етапі ще близько 5% проектів від загальної кількості можуть відсіяти. Як пояснили “Львівській Пошті”, найчастіше це стається через те, що земельна ділянка або нерухомість не належить місту. До речі, перевірити це можна на сайті Держгеокадастру.
Найчастіше проекти відсіюють через те, що земельна ділянка або нерухомість не належить місту
“Громадський бюджет є чудовою можливістю для активного громадянина взяти безпосередню участь в управлінні містом. Якщо людина бере участь у тій чи тій справі, то відчуває свою силу в тому, що її голос почутий. Ми повинні дати зі Львова хороший старт, щоби така ініціатива була в усіх інших містах. Треба вчити людей працювати з бюджетними коштами і впливати на те, що робиться навколо них”, – зазначив Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку, повідомляє інформаційний портал депутатів Львівської міськради.
Додамо, що такий механізм бюджету участі започаткували в місті Порту-Алегрі (Бразилія) ще у 1989 році. Тепер він діє в Нью-Йорку, Парижі, Берліні, Варшаві та інших містах. З українських – у Києві, Дніпрі, Чернівцях, Хмельницькому, Тернополі, Рівному, Мелітополі, Краматорську та Бердянську.

З 1 до 15 листопада можна проголосувати

Львів’яни хочуть, аби карпатські водоспади були на Сихові, а літня сцена у Брюховичах, “Літературний сквер” на алеї між пам’ятником І. Федорову та вулицею І. Федорова, а ще персонального помічника із сортування та збору вторинної сировини, вуличні тренажери, скейт-парк чи, наприклад, дефібрилятори в закладах охорони здоров’я Львова.
Ідей чимало, але втілити зможуть не всі – лише ті, за які проголосують львів’яни. З 1 до 15 листопада можна буде проголосувати за проекти через інтернет за допомоги системи банк ID або у ЦНАПах. Варто зазначити, що є можливість голосувати двічі: один раз – за малий проект і другий – за великий. Після чого визначатимуть переможців та реалізовуватимуть ідеї. Розмір громадського бюджету становитиме близько 20 млн грн. Та, як пояснює “Львівській Пошті” начальник управління “Секретаріат ради” Юрій Лукашевський, це ще не кінцева цифра.
“Насправді 20 мільйонів – це гарантований мінімум. Міський голова, депутати можуть визначити більшу суму на реалізацію проектів. Торік так було: із 16 мільйонів сума переросла у 18-ть. Після проведення експертиз, розробки ПКД та її затвердження сума збільшується. В принципі, якщо беремося за ремонт, наприклад, парку, то доцільно вже не одну частину робити, а планувати ремонт усього парку. Так було з проектом щодо реконструкції Парку імені 700-річчя Львова, на який передбачили близько 18 мільйонів гривень”, – каже Юрій Лукашевський.
Співрозмовник зауважує, що цього року проекти підготовані краще, аніж торік. Кілька з них доволі креативні та оригінальні. “Серед 300 поданих проектів є низка цікавих, із нестандартними підходами, де не просто хочуть замінити вікна чи двері, хоча й це потрібно. Пригадую, автор подав ідею встановити у місті мережі електрозаправок, щоби популяризувати електромобілі. Також є проект щодо кінотеатру імені Довженка на Сихові, де хочуть відремонтувати дах, поставити сонячні панелі та облаштувати громадський простір із вуличними меблями на даху будівлі”, – веде далі Юрій Лукашевський.

Візуалізація освітньо-культурного простору на даху кінотеатру ім. О. Довженка
фото: lviv.pb.org

Проекти-2016: що виконане

Торік містяни подали 265 проектів. Та проектів-переможців було лише 67. З них за цей час реалізували 19, решта – на етапі реалізації, зазначає Юрій Лукашевський. Хоча, згідно з планом, за рік мали б встигнути. Кілька проектів таки перенесуть на наступний рік через різні причини, додає Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету.
“Є проекти реалізовані і реалізовані неповністю, бо кошториси, які писали львів’яни, були занижені, не відповідали реальній ситуації. Пригадую, як щодо одного з парків управління екології тричі проводило тендер, тож там нічого не починали робити. Взагалі-то якісно роботи мають бути виконані до серпня. Наступного року будемо доробляти і дофінансовувати почате, – розповідає Валерій Веремчук. – Що стосується нових проектів, то розпорядники коштів, сподіваюся, дуже ретельно перевірять кошториси, щоби не повторилася проблема, коли є проект, є переможець, а грошей мало… Затягує роботу й проектно-кошторисна документація, яку повинна розробляти відповідна ліцензована організація. Її напрацювання може затягтися на місяці. А потім ще можуть бути тендерні процедури. Таким чином втілення проектів затягують у часі. Втім більшу частину проектів таки реалізували. Особливо щодо дитячих майданчиків”.
Окрім того, з його слів, після визначення переможців за проекти беруться замовники, які відповідають за реалізацію проекту. “Є певна процедура оцінювання виконаних робіт: виїжджає комісія, приймає роботи… Оплата буде тільки після того, як приймуть виконане. Також, як ідея, в комісію можна включати й авторів проектів, які дуже вболівають і стежать за тим, як втілюють їхні ідеї. Бувало, що підрядники неправильно клали бруківку, і завдяки контролю з боку авторів їх змушували виправляти роботу”, – наголошує депутат Львівської міськради.

Рекомендують подаватись усім!

Торік проект Оксани Медвідь щодо облаштування скверу біля 77-ої школи на вул. Виговського, 7-а ( Залізничний район) був серед переможців. Вона розповідає, що ідея проекту виникла несподівано: до неї звернулися матусі, які не мали де гуляти зі своїми дітьми. Хоча роботи до кінця року ще не встигнуть завершити, співрозмовниця задоволена їх виконанням.
 “У цьому районі була непогана зелена локація біля школи, але занедбана. В той час, коли до мене звернулися місцеві жителі, я дізналася про громадський бюджет. На початку кошторис розписали на 190 тисяч гривень. Але фактична вартість робіт становила близько мільйона гривень. За підтримки депутатів міської ради та департаменту економічної політики було дофінансовано проект на 360 тисяч гривень. Вже поклали бруківку, поставили лавки, а на днях монтуватимуть урни. Ще частину робіт – замощення бруківкою інших доріжок та встановлення ліхтарів – реалізовуватимуть у 2018-ому. Також хочу цей сквер зробити офіційно сквером. Аби наступного року могли виділяти додаткові кошти. Там багато старих дерев, які треба обрізати. Днями розпочну опитувати мешканців, щоб спільно обрати назву скверу”, – розповідає “Львівській Пошті” Оксана Медвідь, автор проекту.
Після вдалої реалізації одного проекту жінка уже встигла подати іншу ідею на громадський бюджет – 2018. Тепер вона хоче коштом місцевого бюджету в цьому ж районі облаштувати дитячий майданчик на території школи №60. “Так захопилася ініціативою з громадським бюджетом, що навіть влітку організовувала безкоштовні тренінги для львів’ян. Всім рекомендую, бо це реальна можливість втілити свій проект та вдосконалити район чи свою вулицю”, – зазначає співрозмовниця.
Додамо, що проекти, які не набрали достатньої кількості голосів, можна подавати повторно. Відстежувати історію проектів та перебіг голосування можна на сайті https://lviv.pb.org.ua

Громадський бюджет без мінусів

Після того, як у 2016 році у Львові стартував проект “Громадський бюджет”, у Львівській міськраді робоча група вдосконалила умови участі в ньому.
Зокрема, розширили географію дії громадського бюджету. Подавати та голосувати за проекти громадського бюджету можуть не лише жителі Львова, а й Винників, Рудного, Брюховичів.
Збільшене фінансування малих проектів (від 50 тис. грн до 500 тис. грн) та великих проектів (від 500 тис. грн до 3 млн. грн), що дає можливість авторам втілювати масштабні проекти в своєму районі.
Проекти, які стосуються комунальних установ (ДНЗ, шкіл, лікарень), не можуть передбачати проведення поточних чи капітальних внутрішніх (!) ремонтних робіт у цих установах. Однак проекти, які передбачають закупівлю обладнання для установ, можуть включати й проведення внутрішніх ремонтних робіт, якщо вартість цих робіт становить менше 50% кошторису проекту.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7633 / 4.45MB / SQL:{query_count}