Відновити сили після війни

Бійців та їхні родини запрошують до Трускавця оздоровитись у Військовому санаторії, де, окрім комплексу процедур, практикують і новітні методи психологічної реабілітації

фото: Олена Петришин (5)
Війна залишає відбиток на здоров’ї та житті усіх, хто свого часу побачив усе пекло передової. Повернувшись додому, на учасників бойових дій чекає ще одне, далеко не просте, випробування: навчитись жити з іншим життєвим досвідом, а також, на жаль, в окремих випадках, з іншими фізичними можливостями – адже чимало є таких, у кого війна забрала ще й здоров’я. І після фронту демобілізовані ще місяцями змушені перебувати у госпіталях…
Водночас відновлювати доводиться не лише фізичні сили, а й психічне здоров’я. Адже війна – вона безжальна. І військові, які побачили всі реалії бойових дій, часто ще довго не можуть оговтатись психологічно, хоч і соромляться про це говорити родині та побратимам. Перед усіма ними стоять одні й ті ж питання: де взяти сил, коли людина і так спустошена пеклом війни, як повернути жагу до життя, повноцінний сон та спокій у душі, у кому врешті-решт шукати розради та порятунку?
Учасники бойових дій проходять оздоровлення на безоплатній основі
За кордоном, зокрема у США, до прикладу, психологічна реабілітація військовослужбовців після повернення із гарячих точок є обов’язковою. Нам же – така практика чужа наразі. Тому бійці дуже часто замикаються в собі, намагаючись самостійно справитись із проблемами. І часто від цього також страждають і близькі учасників АТО. Адже вони не знають, як знайти підхід до батька, чоловіка, брата, сина, які повернулись іншими і які часто не бачать більше сенсу жити, замикаються в собі і навіть… задумуються про самогубство.
Власне воякам можна подолати всі ці труднощі, пройшовши безкоштовне оздоровлення у Центрі медичної реабілітації та санаторного лікування “Трускавецький” (відомий як “Військовий” санаторій), що у Трускавці на Львівщині. Сьогодні Центр проводить реабілітаційне лікування військовослужбовців Збройних cил України, у першу чергу – учасників бойових дій у відділенні медичної реабілітації. Що важливо: зараз на базі цього Центру практикують новітні методи психологічної реабілітації ветеранів, а також лікування травм, отриманих на війні.

Лікують бойові травми та повертають жагу до життя

“На базі Центру ось уже 77 років проходять оздоровлення військовослужбовці, ветерани військової служби, інваліди та члени їх сімей. З початку антитерористичної операції на базі нашого Центру оздоровились 1230 осіб. Зараз на реабілітації у нас перебуває півсотні ветеранів. Від початку війни на сході ми істотно покращили нашу базу лікування, зокрема, започаткували нові методи лікування. Відкрили відділення психологічної реабілітації – для власне потреб учасників АТО. Після реабілітації, вони приїжджають із сім’ями сюди, аби відновити тут свої сили”, – розповів начальник Центру медичної реабілітації та санаторного лікування “Трускавецький” Василь Вовчанський.
“Хлопці, які пройшли війну, повинні проходити реабілітацію у нашому Центрі. Чому? Тому що тут є відповідні процедури, як розраховані на реабілітацію ветеранів. Ми посміхаємось до людей та намагаємось забезпечити їм якомога краще обслуговування”, – запевняє Василь Вовчанський.
З слів заступникa начальника Центру медичної реабілітації та санаторного лікування “Трускавецький” з медичної частини Романа Перченка, оздоровчий заклад спеціалізується на лікуванні шлунково-кишкового тракту, урологічної та ендокринної систем.
У Центрі медичної реабілітації та санаторного лікування “Трускавецький”  є флоат-кімната, яка дає людині змогу розслабитись, зняти стрес, втому та налаштуватись на контакт із психологом
“Через військові дії на Донбасі у Центрі почали також практикувати нові методи лікування опорно-рухової системи. Оптимальний термін оздоровлення – 21 день. Найменший термін – два тижні, – каже Роман Перченко. – Левова частка бійців поступають до нас із неврастенією – це стан пов’язаний із перенесеним стресом після пережитого на війні”.
Водночас психологи Центру розповідають про психологічний стан бійців, які проходять у них лікування.
“До нас поступають і хлопці з дуже складними випадками… Доводиться дуже маленькими, обережними кроками налагоджувати контакт із бійцем. Часто, починаємо із малюнків. Звичайно, якщо бачимо, що хлопці сильно травмовані, то навіть після закінчення реабілітації, рекомендуємо їм звернутись до інших фахівців. Адже 21 дня інколи замало для того, аби добитись бажаного результату. Наша ж робота націлена на те, аби нагадати бійцям про радість від життя, не заглиблюючись у їх переживання, адже багато з них вже пройшли той етап, коли не могли змиритись із пережитим. І їм дуже не хочеться знову і знову повертатись до цих емоцій”, – каже психолог Центру медичної реабілітації та санаторного лікування “Трускавецький” Ірина Яворська.
У санаторії також проходять реабілітацію учасники АТО, які повернулись з війни з інвалідністю.
“З пацієнтами такої категорії ще важче налагодити контакт, бо дехто з них до цього моменту не усвідомлює, що втратили кінцівки тощо. Працюємо у тому напрямку, щоб навчити їх жити із новими фізичними можливостями”, – каже Ірина Яворська.

фото: Віталій Іванов

Ексклюзивний метод реабілітації ветеранів

Світлана Ющенко, психолог, волонтер, директор центру реабілітації “Ресурс”, що у Чернігові, розповіла “Львівській Пошті” про новинку, яка нещодавно запрацювала у Центрі медичної реабілітації та санаторного лікування “Трускавецький” – про флоат-кімнату, яка допомагає у процесі психологічної реабілітації учасників бойових дій.
“Схожа капсула працює на базі нашого центру у Чернігові. У Європі така практика використовується давно. Але коштує оригінальний апарат близько 22 тис. доларів. Саме тому ми створили аналог для українських реалій, адже зараз гостро постало питання реабілітації атовців. Багато хлопців, які пройшли війну, часто відмовляються від санаторного лікування, і тим паче від психологічної допомоги. Водночас багато учасників бойових дій нарікають на порушення сну, роздратованість, незадоволеність життям, сімейні конфлікти. І коли психолог починає працювати із цією людиною, то фахівцеві треба пройти доволі довгий шлях, щоб достукатись до пацієнта. Тим паче, що в Україні ще несформована культура звернення до психолога. А флоат-кімната  дає змогу налаштувати військового на контакт”, – розповідає Світлана Ющенко.
Вона наголошує, що флоатинг дає людині змогу розслабитись, зняти стрес та втому.
Проблема війни – це не лише проблема учасника бойових дій, а й членів його сім’ї, тому на реабілітацію у санаторій психологи радять приїжджати цілими сім’ями
“Флоат-капсула – це невеличка кімната типу ванни, у якій розчинено півтонни англійської солі. Це створює імітацію Мертвого моря. Людина перебуває у невагомості, лежить на поверхні води і не тоне. Вона наче перебуває в утробі матері, у неї зникають больові синдроми, покращується сон, а бійці якраз дуже часто нарікають на безсоння. Триває сеанс 45 хвилин. Пацієнту, який проходить сеанс, стає легше на душі, він відчуває ейфорію щастя. Також сеанси флоатингу нормалізують тиск. Після відвідування флоат-капсули учасники бойових дій більше налаштовані на діалог, готові розповісти про те, що їх турбує, починають із більшою довірою розмовляти із психологом”, – зазначає психолог.
Вона також наголошує: що не потрібно ігнорувати тривожні симптоми у бійця, і все-таки звертатись по допомогу до психологів.
“Завдання психолога дати у цьому випадку правильне розуміння ситуації, бо посттравматичний стресовий синдром, яким усіх лякають, насправді страшний не тоді, коли йде війна, а може “вистрелювати” через п’ять-сім років після війни. Психолог допомагає знайти підтримку, ресурс у рідних і близьких. Бо часто учасники АТО приходять до психолога на розмову ображеними на цілий світ, мовляв, тут хтось гуляє і п’є, а “ми там воюємо”, – каже Світлана Ющенко.
Учасник бойових дій Вік­тор, який зараз проходить реабілітацію у санаторії “Трускавецький”, вже двічі пройшов сеанс флоатингу. Каже, що ефект “не передати словами”.
“Відчуваю себе наче в невагомості. Лежу на воді, але не тону. Думки десь далеко. Відчуття просто космос. Одразу на спину стало легше, відчувається легкість та розслабленість. Усім раджу пройти цей сеанс. Повірте, результати – не змусять себе чекати”, – з усмішкою говорить учасник бойових дій Віктор.
“Флоат-кімната не має аналогів у закладах Міністерства оборони немає”, – каже Роман Перченко.
Начальника відділення медичної реабілітації Центру медичної реабілітації та санаторного лікування “Трускавецький” (військовий санаторій) Євген Кіт повідомив: “Ми намагаємося приділяти максимум увагу учасникам бойових дій, які проходять у нас оздоровлення. Весь медичний персонал розуміє, що пережили ці хлопці”.

Пережити війну, зберігши сім’ю

Психолог Світлана Ющенко впевнена, проблема війни – це не лише проблема учасника бойових дій, а й членів його сім’ї. Дитина не спить, коли батько вночі кричить, дружина не може знайти підхід до чоловіка, який, на її погляд, повернуся з війни іншою людиною. Тому приїжджати на реабілітацію у санаторій психологи радять цілими сім’ями. І не зволікати, бо чим швидше почати адаптацію, тим більше шансів отримати позитивний результат.
“Непорозуміння у родинах бійців виникають через те, що сім’я і сам учасник бойових дій опиняються в різних реальностях. Коли чоловік повертається додому, він змінюється, йому здається, що його вдома не розуміють. Що робити у таких випадках? Психолог в цей час націлює подружжя на контакт. Дуже важливо пояснити бійцю, що поки він був на війні, то на передовій були і його мама, дружина, дитина, бо кожного дня вони також переживали стрес, постійно думаючи живий їх батько, чоловік, син, чи ні, вийде він на зв’язок чи ні. Дуже часто учасники АТО цього не розуміють, і повертаючись додому, одразу пред’являють своїм близьким претензії”, – каже Світлана Ющенко.
Задля того, аби зберегти сім’ю, психолог рекомендує дружинам учасників АТО не підвищувати голос на чоловіків, тому що будь-який крик може спровокувати їх до агресії, вони можуть навіть вдарити, і відбудеться це найімовірніше несвідомо.
“Бо переживши всі реалії війни, психіка наша спрацьовує за принципом бий, біжи, замри. Якщо чоловік чує, що на нього кричать, то він думає, що на нього нападають і сприймає тоді дружину як ворога. Водночас дитині дуже важливо пояснити, що батько змінився: “Наприклад, перш півроку бажано при татові не робити різких рухів, не кидатись на шию, підходити до нього лише спереду”, – наголошує Світлана Ющенко.
Олександр Поронюк, керівник Західного регіонального медіа-центру Міністерства оборони України розповів “Львівській Пошті”, як може учасник бойових дій отримати путівку у Центрі медичної реабілітації та санаторного лікування “Трускавецький”.
“Якщо військовослужбовець служив у Збройних силах України, отримав поранення, то він може звернутись безпосередньо у свою військову частину або військовий комісаріат, пише заяву, що хоче отримати путівку у період “від і до”. І й тоді намагаються його заяву задовольнити. Якщо він представник інших силових структур, то в них також є свої відомчі військові санаторії. Однак, була сумна практика на Львівщині, що окремі санаторії вигравали тендер на оздоровлення військовослужбовців, і учасникам АТО там не забезпечували відповідних умов, які вони потребували, а усе, що обіцялось, не відповідало дійсності. Переконаний, що найкращий варіант оздоровлення для учасника бойових дій у “Трускавецькому”, – резюмує Олександр Поронюк.
Львів – Трускавець – Львів

Трускавець – один iз найбільших курортів України та Європи. Головним лікувальним фактором є унікальна за своїми цілющими властивостями – мінеральна вода “Нафтуся” та природний мінерал озокерит. Великою популярністю у відпочиваючих користуються мінеральні джерела “Юзя”, “Марія”, “Софія”, “Броніслава”.
Центр медичної реабілітації та санаторного лікування “Трускавецький” – це спеціалізований заклад, призначений для лікування і реабілітації захворювань: нирок і сечовивідних шляхів; порушення обміну речовин (кристалурії) печінки і жовчевивідних шляхів; підшлункової залози, кишечника; шлунку і дванадцятипалої кишки; ендокринних захворювань (цукровий діабет 1-2 типу).
Сучасна лікувально-діагностична база Центру найбільша на курорті і дозволяє проводити складні клініко-біохімічні та імунологічні дослідження, рентгенологічне, ультразвукове, ендоскопічне обстеження (гастродуоденоскопія, ректоскопія, сігмоскопія), обстеження серцево-судинної системи (ехокардіографія, доплерографія, ВЕМ), головного мозку, печінки, нирок, нижніх кінцівок; надавати консультативно-лікувальну допомогу вузьких спеціалістів (стоматолог, гінеколог, проктолог, голкорефлексотерапевт, уролог).
У Центрі широко використовується: озокеритолікування; мінеральні, хвойні, радонові, валеріанові, сірководневі, бішофітні ванни; підводний душ-масаж; душ Шарко; циркулярний і висхідний душі; душ Віші; вихрова ванна; кишкові зрошення мінеральною водою, відварами лікарських трав; гідроколонотерапія; мікроклізми з травами та масляні; інстиляції лікарських препаратів в сечовий міхур; гінекологічні зрошення та зрошення ясен мінеральною водою; інгаляції трав’яні, лужні; аромотерапія; солярій; класичний масаж; урологічний масаж; голковколювання; психоемоційне розвантаження. Фізіотерапевтичне лікування включає проведення лазерної, ультразвукової, високочастотної та магнітної терапії.
До послуг пацієнтів сучасні процедури: озонотерапія; пресотерапія; фітобочка з масажем; гірудотерапія; доріжка Кнейпа; вакуум-терапія; електростимуляція Інтратон; лікування еректильної дисфункції апаратом Барва-Андро; ректальна лазеротерапія; сухі вуглекислі ванни; гідроколонотерапія; апітерапія (сон на вуликах).

Термін лікування: для пільговиx категорій – 21 день; для осіб за договірними цінами – 14-21 день, але можливий і більш короткий термін відпочинку залежно від побажань пацієнта.

Вартість: путівки для пільгових категорії – відсоток від собівартості (25%, 50% або 30% – для кожної пільгової категорії). З 01.03.2017 року – собівартість становить 8190, 00 грн (проживання у двомісному номері);
для юридичних та фізичних осіб – від 410-550 грн за добу (путівки реалізуються за готівковий та безготівковий розрахунок).

Телефони: (03247) 5-10-67,5-15-23, E-mail: tcvks@ukr.net
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9080 / 4.52MB / SQL:{query_count}