Вже і на транспортному “полі” політичний “футбол”…

У Львові приміські маршрутки переселили, а міських – не додали. Господарське питання транспорту міста може перейти у політичну площину, аналогічно “сміттєвому” колапсу

фото: Олег Огородник
Початок вересня повернув до Львова осінь – місто накрило поривами вітру та дощу, студенти повернулися до навчання, містяни масово вийшли з відпусток, а місцева влада приготувала транспортні експерименти. Чи саме час?
Відповідно до укладених угод, із 2 вересня перевізники міжміських та приміських маршрутів, які курсували у мостиському напрямку, мають кінцеву зупинку на АС “Західна”, а для автобусів із пустомитівського та городоцького напрямків кінцева – на сертифікованій автостанції АС №3. Тоді як пасажирів із жовківського напрямку возитимуть не до площі Теодора, а до АС №2. Транспортні угоди з перевізниками укладені на основі вимог Львівської міської ради, пояснюють у Львівській ОДА.
Відповідно в міськраді повинні були подбати про достатню кількість міських маршруток та збільшити кількість транспорту, де це необхідно. Однак, станом на ранок 6 вересня не виїхала третина автобусів! На маршрутах курсувало 432, а 211 автобусів залишились в автопарках, про це інформує ГО “За якісний транспорт” на своїй Facebоok-сторінці. Ось такі от “покращення”…
Зі своєї сторони депутати та політологи застерігають, що господарське питання громадського транспорту може перейти у площину політичних ігор, яке затягнеться на тривалий період, як це було донедавна із “сміттєвим” питанням у Львові. У результаті, як завше, страждатимуть львів’яни, які чемно сплачують податки, а у відповідь не отримують якісних послуг.

Без політики?

Днями Олег Синютка, голова Львівської облдержадміністрації заявив, що звернувся з офіційним листом до міського голови Львова, аби “місто зайнялося питанням транспортних перевезень”. Виникає запитання: чому лише у міськраді повинні відповідати за транспортні експерименти? Бо ж угоди з перевізниками приміських і міжміських маршруток укладають в ЛОДА. Таким чином, чи продовжиться політична гра, відповів у розмові з “Львівською Поштою” Олег Синютка. Він запевнив, що не буде ніякої політики у питаннях громадського транспорту.
“Вважаю, що і з сміттям не було жодної політичної гри. Останні декілька місяців показали, що як і раніше виникають проблеми з викиданням сміття у невстановлених місцях, також є питання щодо неорганізованості перевізників. Це господарські проблеми, на які потрібно реагувати та вчасно їх вирішувати. Аналогічно, як і питання транспорту, яке є виключно господарським. Просто необхідно добре продумати маршрути, організувати належний доїзд та контроль. Думаю, в іншому випадку, якщо хтось починає говорити про політику, то це просто його неспроможність вирішувати елементарні господарські завдання”, – зазначив Олег Синютка.
Він додав: “Якби не було проблем з транспортом, то я б не звертався до міського голови Львова. Потрібно зробити все можливе, аби вирішити це питання і знову не довести його в глухий кут, як це було із “сміттєвим” колапсом”.
Співрозмовник певен: в ЛОДА добре підготувались до транспортних змін. “Рішення, яке прийняла міська влада воно і так виконувалось тривалий період часу. А цього часу було більш ніж достатньо, аби організувати міські перевезення. У своєму звернення я чітко заявив: або збільшуйте кількість маршруток на території міста і забезпечте доїзд жителям області, або прошу повернути приміські маршрутки на попередні кінцеві зупинки. Це рішення належить виключно до компетенції міської влади. Якщо міська рада бачить, що не справляється і готова це передати в компетенцію області, ми візьмемось за це. Хоча тоді не розумію, що робить міська влада Львова...”, – наголосив Олег Синютка.

До кінця місяця ситуацію виправлять?

У відповідь в міськраді зазначають, що “рухаються у напрямку організації порядку та вважають такі зміни досягненням обох сторін”.
“Таким чином організовуємо порядок з приміськими перевізниками. На скільки мені відомо, це питання тривалий час обговорювалося між управліннями транспорту міста та області. Таки знайшли рішення. Для міста це означає – розвантаження доріг, а відповідно і збільшення пропускної спроможності на вузеньких вулицях. Також це і збільшення пасажиропотоків в міському громадському транспорті. Додатково – це й покращення екологічних показників міста”, – зазначив “Львівській Пошті” позаштатний радник міського голови Львова з питань транспорту Андрій Білий.
Та на скільки часу затягнеться цей “транспортний вересневий стрес”, він пояснює, що поступово, до кінця місяця, ситуацію повинні виправити.
“Ми очікували збільшення пасажиропотоків. Відповідно збільшили кількість рухомого складу: з 1 вересня додали чотири трамваї та 14 автобусів АТП-1. Планували випустити на маршрути й тролейбуси. Та поки нема водіїв. Загалом будемо корегувати кількість транспорту”, – веде далі Андрій Білий.
Тоді як прес-служба ЛМР повідомила, що з 6 вересня буде збільшено кількість автобусів від АС “Західна”. Три додаткові експрес-маршрути курсуватимуть від автостанції до центру міста.

Що думають перевізники

Приміські і міжміські маршрутки виселяють не вперше із Приміського вокзалу чи Головного залізничного вокзалу. Спочатку була спроба взимку 2016-го. Цього ж року 1 червня відкрили нову автостанцію АС “Західна”, що на вул. Городоцькій, 359, де облаштували зупинку для маршруток городоцького, мостиського, самбірського, старосамбірського та турківського напрямків. Від жовтня 2016 року спробували перенести маршрутки пустомитівського та городоцького напрямків, кінцева яких на АС №3, що на вул. Петлюри, 11. Пасажири з області цих напрямків протестували. До справи навіть підключились народні депутати. Тоді у міськраді дозволили до вересня 2017-го ще заїжджати маршруткам з області в місто. З 2 вересня  перевізники знову почали виконувати умови укладених договір. Відтак місто не може організувати процес доїзду…
Андрій Дума, депутат Львівської облради, директор ТзОВ “Львівське АТП-14631” пояснює, що таки необхідно було і міськраді, і облдержадміністрації більш ретельно підготуватись до транспортних експериментів.
“Відправлення маршруток з автостанцій вимагає закон, а з крайніх автостанцій, які є на території Львова – Львівська міськрада. Я не критикую позицію Львівської облдержадміністрації щодо перенесень кінцевих зупинок приміських і міжміських маршруток до крайніх АС, бо це “вимога міста”. Але такі кроки потрібно ретельно підготовити, прораховувати, скоординувати дії всіх учасників і тільки тоді впроваджувати. А ще краще було б провести громадські слухання в районах, які це зачепило… У даному питанні ЛОДА уже має досвід. Пригадайте лише, як швидко були організовані та проведені слухання щодо збільшення тарифів на проїзд у приміських маршрутках”, – каже “Львівській Пошті” Андрій Дума.
Позаяк співрозмовник не виключає, що теперішня ситуація із громадським транспортом може львів’янам справді нагадати ситуацію зі сміттям у Львові, коли довший час не могли вирішити проблему.
“Все можливо… Точно про це знають дві людини – міський голова Львова Андрій Садовий та очільник Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. Та, як на мене, – це гра. А від неї потерпаємо всі ми. Думаю, ті транспортні перипетії, які маємо зараз у місті, затягнуться на довго”, – резюмує Андрій Дума.
Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, член комісії інженерного господарства, транспорту і зв’язку:
– Кожен день наближає нас до президентських виборів. Боюсь, що у Львові не залишиться питань, які не обійдуться без політики… Але це не нормально, бо не можуть львів’яни ставати заручниками чиїхось політичних амбіцій чи ігор. Тому, напевно, Андрію Садовому треба визначатися: чи він голова партії з президентськими амбіціями, чи він міський голова. Бо таке враження, що нас просто тримають заручниками політичних інтриг… Зрештою, не хотілося б, щоби місто віддавало в управління області громадські перевезення, як це сталося зі сміттям. Це повністю компетенція міської влади. Маємо АТП-1, яке охоплює близько 40% всі маршрутів у місті. Також постійно виділяємо кошти на новий транспорт – торік закупили 55 автобусів. Є електротранспорт, в якому підняли ціну за квиток, а він все одно не їздить в достатній кількості. Є, на жаль, досі безлад з приватними перевізники, де частина конкурсів заблоковані, а частина – в судах. Окрім того, не має повноцінного керівника в управлінні транспорту ЛМР. Нарешті вчора обрали директора АТП-1. Тому, окрім гарних заяв про е-квиток, немає чим похвалитися. У цей час понад 200 маршруток не виїжджають на маршрути, а на це ніхто не реагує... Автобуси, які куплені за сотні мільйонів гривень, стоять на території АТП, і на це теж ніхто не реагує. Бачимо повну безгосподарність у питаннях громадських перевезень. GPS, які встановлені в салонах маршруток, показують в режимі онлайн реальну картину того, як їздить міський транспорт. Якщо ж немає відповідної кількості міських автобусів, то про яке “переселення” приміських і міжміських маршруток можна говорити?! Навпаки, обласні маршрутки допомагали вирішувати проблему з перевезенням у Львові. На місці людям створили додаткову проблему через безгосподарність та неправильні управлінські рішення. Як використовують виділені кошти, чому сотні автобусів не виїжджають та як працює управління транспорту з приватними перевізниками – це питання до чиновників. На наступній сесії, яка відбудеться у четвер, 14 вересня, посадовці мали б пояснити усім львів’янам і колегам-депутатам, чому не дають собі ради. Також будемо закликати за стіл переговорів обласне керівництво та міські виконавчі органи, аби напрацювати рішення, щоб припинився політичний футбол!
Оксана Дащаківська, політолог:
– Транспортна проблема у Львові триває не один рік. Місто переповнене транспортом. Та його потрібно вивільняти поступово, і не лише за рахунок збільшення кількості велосипедистів на наших дорогах. У цьому питанні потрібна взаємодія місцевої влади. Сьогодні вирішити проблему з громадським транспортом поки не вдається ще й тому, що це пов’язано із значними інфраструктурними вкладеннями. А також знаємо, що бракує рухомого складу. Не впевнена, що зараз йдеться про перекладання відповідальності між міськрадою та облдержадміністрацією за транспортні перипетії, які маємо. А швидше потрібно наголосити на тому, що плани і зміни не узгоджують у часі та просторі. Якщо говоримо про “переселення” приміських і міжміських маршруток на автостанції, яке спричинює незручності для львів’ян та жителів області, то виникає запитання: чи належно провели інформаційну компанію? Навряд чи. Отже, тут є момент недостатньої комунікації. А ця проблема завжди лежить у політичній площині. Та сказати чи стоїть за цим всім бажання знову позмагатися, хто ж сильніший – я не можу. Мені здається, що питань, які залишаються невирішеним, є і так доволі багато. Але потрібно говорити про те, що такі питання, як от з транспортом, можуть ставати системними. Втім, в умовах децентралізації, ми говоримо про посилення ролі місцевого самоврядування. Такого роду проблеми можуть виникати щоразу із більшою силою, і не лише у Львові, – якщо не буде діалогу та не змінюватиметься нормативно-правова база, і не буде чітко зрозуміло, де чиї повноваження. Думаю, варто було б організувати робочу нараду та провести інформаційну компанію, яка б включала обов’язкове опитування громадськості з цього приводу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8754 / 4.48MB / SQL:{query_count}