Дискусії через тему першого уроку

1 вересня учні львівських шкіл матимуть урок про екологію, тоді як в області – про патріотизм. Батьки школярів Львова не ймуть віри, чому в час війни екологія важливіша за патріотизм…

Школярі та студенти, мабуть, найбільше не люблять приходу осені. Пожовкле листя та ранній захід сонця наче нагадує, що безтурботні літні дні закінчуються – гряде початок нового навчального року. Безумовно, 1 вересня – справжнє свято, та переважно лише для випускників і першокласників. Дітки вперше надягнуть шкільну форму, під шкільний дзвоник урочисто зайдуть до школи, сядуть за парти, і розпочнеться перший урок у їхньому житті.
Завжди на першому уроці вчителі розповідали дітям про те, як важливо бути патріотом своєї держави та любити Батьківщину. І лише цього року виникли дискусії. Львівська міська рада запропонувала тему “Екологічна культура – шлях до сталого розвитку та енергонезалежності України”, натомість Львівська облдержадміністрація – “Нам є що захищати”.

Патріотизм vs екологія

“Тема першого уроку має лише рекомендаційний характер. Тож запропонували львівським школам тему “Екологічна культура – шлях до сталого розвитку та енергонезалежності України”. Насправді тема екології сьогодні актуальна для нашого міста. Тому були звернення від депутатського корпусу, щоби перший урок провести на тему екологічного спрямування. Думаю, екологічна свідомість кожного громадянина України пов’язана з патріотизмом. Тобто екологія і патріотизм – це взаємопов’язані питання”, – каже “Львівській Пошті” начальник управління освіти Львівської міськради Зоряна Довганик.
“Обрали патріотичну тему для першого уроку в школах області – “Нам є що захищати”. Вважаємо, що виховання патріотичних настроїв у наших дітей – це пріоритетне завдання. Тим паче сьогодні, коли в країні триває війна, тема патріотизму вкрай важлива та визначальна. Безперечно, тема екології не менш важлива, однак її можна розкрити на інших тематичних зустрічах, необов’язково робити це на першому уроці”, – каже “Львівській Пошті” директор департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації Любомира Мандзій.
Директор львівської школи “Дивосвіт” Олеся Мандзюк розповіла “Львівській Пошті”, що в їхній школі вирішили підтримати тему екології. Однак говоритимуть з дітьми не лише про екологічні проблеми, а й про громадянську позицію.
Діти в області матимуть перший урок патріотизму, а в місті – екології. Може, ще зліпити це докупи, і вийде урок екологічного патріотизму?
“Теми патріотизму та екології однаково важливі. Обидві теми обов’язково проговорюватимуть не лише на першому уроці, а й впродовж цілого навчального року. Насправді ці теми легко поєднуються, тому не потрібно виокремлювати якусь одну. Тобто сформулювали тему першого уроку, щоб вона зачепила питання екології та патріотизму”, – пояснює Олеся Мандзюк.
Утім думки в суспільстві розділилися: одні переконані, що присвятити тему першого уроку екології – цілком нормально, другі вважають, що це нісенітниця, тим паче коли триває війна.
“Екологія – важлива тема, але про те, чому важливо берегти природу і ощадливо ставитись до її ресурсів, діти повинні дізнаватися вдома від батьків і в рамках окремого освітнього курсу. А тема патріотизму є значно важливішою і більш підходящою для першого урочистого уроку! Особливо в час, коли наша країна втягнута у війну з окупантами і чимало львів’ян – батьків та матерів школярів – захищають нашу з вами незалежність, мирне небо над нашими головами. Діти мають розуміти, чому триває ця війна, чому важливо пам’ятати, хто ми. А ще знати, що на сході нашої країни і в Криму їхні однолітки не мають можливості святкувати День знань спокійно”, – розповідає “Львівській Пошті” мати трьох дітей Марія.
“Управління освіти у Львові рекомендує вчителям тему екології для першого уроку. Вважаю, це певне знущання з дітей. Переконаний, що вчителі Галичини – патріоти, тож не допустять такого в школах. Натомість розкажуть дітям про Україну, наш герб і прапор, про московсько-українську війну і героїзм наших воїнів”, – написав на своїй сторінці у соцмережі Facebook громадський діяч, голова ОУН Богдан Червак.
“Мабуть, на Західній Україні, зокрема у Львові, можна провести перший урок екології в школах. Бо на Галичині змалечку дітей вчать любити свою країну. Натомість на сході варто провести урок патріотизму, бо там бракує викладачів, які можуть донести дітям любов до Батьківщини, патріотичні цінності та розповісти правдиву історію”, – каже боєць Ігор.

Перше вересня – радянське свято?

Окрім того, що 1 вересня починається новий навчальний рік, ще й святкують День знань. Тож 1 вересня часто асоціюється з урочистою шкільною лінійкою, щасливими та усміхненими вчителями, дівчатками з величезними бантами та хлопчиками з пишними букетами. До речі, ще на початку минулого століття навіть не було точної дати початку навчального року. Лише у 1935-ому в СРСР офіційним початком нового навчального року стало 1 вересня. Зокрема, свято День знань з’явилося незадовго до розпаду Радянського Союзу – у 1984-ому.
“Починати навчання 1 вересня сьогодні вже традиція. У давнину навчання також починалося восени. Звісно, не завжди це було 1 вересня, переважно навчальний рік розпочинали в жовтні. Бо колись люди працювали на полях, збирали урожай і, поки не зібрали, їм було не до науки. Діти з раннього віку допомагали батькам, тож лише коли зібрали урожай, могли йти до школи. Тобто попервах початок навчального року восени був пов’язаний виключно з господарськими роботами. А от святкувати 1 вересня під назвою “День знань” почали вже за радянських часів. Тому День знань можна вважати радянським святом, а традицію починати навчальний рік 1 вересня – ні. Так було й раніше”, – каже львовознавець Петро Радковець.
З його слів, у інших країнах навчальний рік, як правило, також починається восени. “За радянських часів у школах першими уроками традиційно були уроки комуністичної етики, юних ленінців, патріотично-радянської держави та виховання майбутніх комуністів. І обов’язково щотижня – політінформація. Сьогодні ж вийшла досить кумедна ситуація: діти в області матимуть перший урок патріотизму, а в місті – екології. Може, ще зліпити це докупи, і вийде урок екологічного патріотизму? Повний маразм! Вважаю, що патріотизм потрібно виховувати змалечку. Тобто урок патріотизму значно важливіший, а урок екології – це наче якась відмазка”, – каже Петро Радковець.
Колись у школах навчальний рік починався восени, переважно 1 вересня, а у вишах – 1 жовтня, розповідає історик і львовознавець Ігор Лильо. “Загалом 1 вересня частково можна вважати радянським святом. Та не повністю, бо в Польщі та інших країнах Європи навчання також починається переважно 1 вересня. Інше питання, що початок навчального року в нас різниться. Наприклад, в Україні досі на 1 вересня проводять шкільні лінійки, що можна вважати пережитком радянщини”, – каже він.
Олег Синютка, голова Львівської облдержадміністрації:
– У школах області вирішили провести перший урок, присвячений патріотизму та нашим Героям. Вважаю, що майбутнє можливе лише тоді, коли будемо міцною, сильною та незалежною державою. Неможливо вирішувати будь-які інші проблеми без вирішення головного питання – незалежності та територіальної цілісності країни. Тож вважаю, що дітям потрібно дати хороший та якісний посил, що сьогодні найважливіше – єдність держави. Певен: патріотизм – саме те відчуття, яке має домінувати в усьому, в тому числі й у вирішенні екологічних проблем.
Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку:
– Звісно, що перші уроки у львівських школах будуть присвячені патріотизму, говоритимемо про наших Героїв. Та, окрім цього, додали ще одну актуальну тему – екології. Чому? Сьогодні важливо активно творити нову країну, тож хочемо показати патріотизм через різні успішні історії. Також потрібно працювати над новими викликами – енергонезалежністю, бо це також певний елемент патріотизму. Повинні створювати додану вартість, а не залежати від інших, в тому числі від країни-агресора. Тож, безперечно, всі ці питання – екології та патріотизму – подаємо в комплексі. Тобто, намагаємося ширше підійти, щоб діти з першого класу знали правдиву історію та розуміли виклики сучасності. Якщо хочемо змінити країну, потрібно починати саме з дітей. Не вважаю, що взагалі може бути якась дискусія, що важливіше – екологія чи патріотизм. Обидві теми однаково важливі!
Наталя Кузьма, громадська активістка:
– Дискусії навколо теми першого уроку мені взагалі не зрозумілі. Вважаю, що 1 вересня дітям не потрібно ні уроку патріотизму, ні екології. Важливо зробити свято для дітей без усіляких повчань, щоби прищепити їм любов до школи, де вже згодом їх навчать бути патріотами своєї країни та дбати про природу. Тобто всі ці дискусії – формальність, бо один урок нічого не змінить. Це те саме, що запрошувати 1 вересня до школи чиновників, бійців чи самого Дональда Трампа – дітям це не цікаво! Ще ці дискусії нагадують суперечки, якого кольору має бути шкільна форма – багряного чи синього. Наче колір форми чи цей один урок щось змінять у свідомості дітей. Насамперед діти мають радіти, що розпочинається навчання, тож для них потрібно зробити справжнє свято.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9250 / 4.46MB / SQL:{query_count}