“Бляхи” на дорогах: чи потрібно боятися?

Україну заполонили автомобілі з іноземною реєстрацією. Чому бюджет не отримує від цього жодної копійки та чому водії нерозмитнених машин можуть легко уникнути відповідальності при ДТП?

Якщо для європейця автомобіль – це звична справа, то для українця – це розкіш. Адже для багатьох наших громадян мрія про власне авто так і залишається мрією – навіть якщо дуже скрупульозно відкладати та працювати до сьомого поту. Доходи середньостатистичного українця здебільшого передбачають максимум громадський транспорт. Все… Тому багато хто шукає інших способів придбати автомобіль. У тому числі купують авто на іноземній реєстрації – найчастіше на польських та литовських номерних знаках. Адже ці авто коштують у кілька разів дешевше, ніж ті, що є у місцевих автосалонах чи навіть ті, що були вже у користуванні.
Сьогодні за офіційними даними Україною їздять понад 800 тисяч автівок на іноземній реєстрації. Активісти ж стверджують, що нерозмитнених транспортних засобів у нашій країні набагато більше. Дехто називає цифру і 2 млн… І справді сьогодні чи не кожна друга автівка, яка їздить Львовом, на іноземній реєстрації. За їх кермом звичайні жителі Львівщини, які змушені купувати авто в ЄС через колосальну різницю в ціні. Однак власники автомобілів на українській реєстрації говорять про те, що ті, хто їздить на нерозмитнених автомобілях, “шукають легких шляхів, не платять податків, уникають відповідальності при ДТП тощо”. “Львівська Пошта” дізналась, чи справді це так, та як держава вирішуватиме ситуацію, яка склалась із автомобілями на іноземній реєстрації.

Понад 50 тисяч авто приїхало за рік

В парламенті різні депутатські групи розробляють законопроекти, покликані врегулювати проблему. Механізмів кілька: від одноразової легалізації таких машин до сплати власниками нерозмитнених авто своєрідного внеску в бюджет.
Уже рік в Україні діють зміни до Податкового кодексу, що дозволяють ввозити за спрощеною системою вживані “автомобілі на іноземній реєстрації”. За цей час (від 1 серпня 2016-го до 1 серпня 2017-го) завезли понад 50 тисяч таких легковиків. До державного бюджету надійшло понад 4,1 мільярда гривень. Для порівняння, за аналогічний минулий період імпортовано близько 17 тисяч авто, а бюджет отримав близько 1,8 мільярда гривень.
За офіційними даними сьогодні Україною їздять понад 800 тисяч автівок на іноземній реєстрації, але зі слів окремих активістів, їх кількість набагато більша – близько двох мільйонів
“Львівська Пошта” порозмовляла із Михайлом Катруком, громадським діячем, активістом ГО “ЗАВТРА” (“Західноукраїнська асоціація власників транзитних авто”). Саме ця організація є співавтором законопроектів 5561 і 5562, які, зі слів авторів, “покликані нарешті створити в Україні цивілізований авторинок”.
“З кожним місяцем це протистояння між державою, власниками нерозмитнених авто і власниками автомобілів з українськими номерами лише загострюватиметься, тому що кількість транспортних засобів із іноземною реєстрацією стрімко зростає. Ті водії, які їздять на українських номерах, починають обурюватись такій кількості авто з іноземною реєстрацією. Мовляв, вони не хочуть платити податки, обманюють державу тощо. І тоді ця проблема ще й переростає у протистояння між українськими та іноземними номерами. Та знову ж таки, я думаю, що це протистояння створене штучно”, – зазначає Михайло Катрук.
Досить активно про проблему із автівками неукраїнської реєстрації заговорили власне в останній рік. Михайло Катрук переконує, що причина ось у чому: “Ще чотири-п’ять років тому за кордоном купували авто одиниці. Зараз же весь цей процес пригону авто, реєстрація  – дуже прибутковий бізнес. І власники цього бізнесу вочевидь зацікавлені в тому, щоби свій бізнес захищати. Тому, думаю, що протистояння частково “підігрівається” і цими бізнесменами. Хоча обурення було і до того, однак, за останній рік воно набуло більш системного характеру”.
Однак причин для цих обурень є кілька. Чи не найбільше власників авто з українськими номерами турбує те, що ті, хто сидить за кермом автівки із-за кордону, не платять податку. Мовляв, “халявщики” тощо.
“Погоджуюсь із цим ли­ше наполовину. І ось чому: власники нерозмитнених авто як мінімум сплачують всі ті платежі, що й інші водії – це і акциз на пальне, і податок за обслуговування на СТО. Тобто нерозмитнені авто, як і українські авта, є клієнтами усіх цих сервісів обслуговування, які працюють на території України, а отже, вони також сплачують податки у державну казну. Однак, справді, власники нерозмитнених авто звільнені від сплати митних платежів. Але не варто забувати, що і більшість власників авто української реєстрації насправді не сплачували цього, бо купували вживані авто, за які вже давним-давно сплатили ці мита”, – каже Михайло Катрук.

фото: Олег Огородник

ДТП з нерозмитненим авто: хто відповідатиме?

Є ще одна причина, через яку у нерозмитнених автомобілів є противники. Чимало власників авто із українською реєстрацією говорять про те, що водій авто “на бляхах” може легко уникнути відповідальності під час ДТП чи іншого правопорушення. Водію достатньо покинути місце пригоди і сховатися…
“Абсолютно те саме може зробити і водій авто української реєстрації, який їздить по дорученню. В Україні це звична практика. Дуже часто автомобіль чи не вшосте змінює господаря, але більшість із них їздять по дорученню. А зараз взагалі спростили ситуацію: тепер і доручення не потрібно, лише заплатити гроші за авто, взамін отримати техпаспорт, і можна спокійно кататись – без будь-якого переоформлення документів. Хоча, погоджуюсь, що власника автомобіля на українській реєстрації є трохи більше шансів знайти після ДТП, аніж власника авто з іноземними номерами. Але другий несе точно таку ж відповідальність, як і власник українського автомобіля. І на мою думку, навіть серйознішу відповідальність. Бо страхові виплати водій на іноземній реєстрації заплатить вищі”, – каже співрозмовник.
Однак доцент кафедри соціального права Львівського нацуніверситету ім. Івана Франка, адвокат Оксана Жолнович каже, що водії  нерозмитнених авто і справді можуть уникнути відповідальності за скоєне ДТП.
Якщо машина з іноземною реєстрацією буде учасником ДТП і водій утече, то встановити особу водія справді буде суттєво важче, аніж коли це авто буде зареєстроване в межах України
“Власником авто на іноземній реєстрації не є український громадянин. Українець є всього-на-всього особою, яка керує цим транспортним засобом. Однак і автомобілем з українськими номерами часто керують люди, які не є власниками цих транспортних засобів. Але в Україні є реєстр власників, і тому за номерними знаками дуже легко знайти господаря авто, якщо це потрібно. І вже через власника в Україні дуже просто можна “вийти” на того, хто, до прикладу, їздить на його авто по дорученню і міг бути за кермом даного автомобіля, – зазначила у коментарі “Львівській Пошті” Оксана Жолнович. – У ситуації із нерозмитненими автівками, коли  власником є іноземець, це утруднює слідству пошуки реального водія, тому що проводити слідчі дії в іншій країні, розшукувати іноземного власника – у нас нема такої ні слідчої, ні судової практики. Тому, чисто теоретично, якщо машина із іноземною реєстрацією буде учасником ДТП і водій утече, то встановити особу водія справді буде суттєво важче, аніж коли це авто буде зареєстроване в межах України. Це єдина проблема, яка може виникнути”.
З її слів, процедура оформлення ДТП за участі авто на іноземній реєстрації нічим не відрізняється від оформлення аварії за участі авто з українськими номерними знаками.
“Особа-водій дає пояснення, описують все та записують. Лише у випадку, коли водій втікає з місця ДТП, це ускладнює розшук особи порушника”, – зазначила Оксана Жолнович.
“Патрульна поліція знаходить усіх. Відділ розшукового ДТП гарно працює у цьому напрямку, в тому числі співпрацює з митниками. Навіть якщо авто перепродують комусь. Також зауважу, що масово аварії за участі нерозмитнених авто не трапляються”, – зазначила “Львівській Пошті” речниця Патрульної поліції Львова Катерина Рибій.
Минулого тижня прес-служба МВС України опублікувала статистику дорожніх пригод, які трапилися в Україні за участі автомобілів з іноземною реєстрацією.  За півроку на території України сталося більше 4,5 тисячі дорожніх аварій за участі транспортних засобів, зареєстрованих за кордоном.
Внаслідок таких ДТП 429 осіб зазнали травм, що 43 людини загинули. Найбільша кількість аварій зафіксована на Київщині, Львівщині та Одещині, а також у західних областях.
За півроку на території України сталося більше 4,5 тисячі дорожніх аварій за участі транспортних засобів, зареєстрованих за кордоном
Водночас львівський водій Іван зазначив “Львівській Пошті”: “На дорозі взагалі намагаюсь “втікати”, якщо так буде правильно сказати, від авто, особливо ВМW на польських номерах… Зазвичай за кермом сидять діти, які дорвались до керма, їздять, “летять” на “понтах”,  не зважаючи на знаки”, – нарікає водій.
“Дешево купивши авто, їх водії ганяють як востаннє. Добра частина водіїв “на бляхах” втікають із місць ДТП. Часто у Львові бачу, як авто по кілька днів стоїть собі. Вочевидь, власник не квапиться його забрати. Був випадок, коли на вул. Зеленій джип на польських номерах кілька днів стояв. А ще бачив авто з іноземною реєстрацією на острівці безпеки поблизу АС-2 стояло три дні – не просто ж так”, – каже львівський водій Володимир.
Водночас львів’янин Михайло, який є власником нерозмитненого автомобіля, закликає не вішати на них ярликів.
“Водійські вміння та адекватність не залежать від того, за кермом якої автівки ви їхатимете. І на українських номерах чимало “фраєрів” зустрічаю, яким море по коліна – підрізають, порушують правила, самі ризикують та інших на небезпеку наражають. Тому, я би не поділяв водіїв на дві категорії. Якщо я зробив вибір купити нерозмитнене авто, то вочевидь у мене були на це причини. Адже купити авто з салону сьогодні далеко не кожен українець може собі дозволити”, – зазначає “Пошті” Михайло.

Доступне розмитнення вирішить проблему?

У свою чергу адвокат Оксана Жолнович  вважає, що сьогодні держава має монопольне становище на встановлення правил ввезення автомобілів у країну.
“Україна дуже довго цим становищем зловживала – не побоюсь цього слова. І десь певною мірою зловживає і сьогодні. Не секрет, що автомобіль в Україні і точнісінько таке саме авто в Європі мають суттєву різницю у вартості. При тому, що європейці отримують кращі заробітні плати, вони мають можливість купити машини в рази дешевше, ніж українці. Вважаю, що це дискримінація щодо українських громадян. Нас просто обдирають. І ця завищена вартість, яку українці сплачують за іномарку – це кошти, які сплачуються як податки. Чи отримуємо ми потім із цих податків якісь преференції? Я не впевнена. Дороги погані, освіта погана… І це при тому, що ми платимо такі величезні гроші за розмитнення авто”, – зазначає Оксана Жолнович.
На її думку, розмитнення в Україні повинне бути європейським, тобто невисоким.
Поляки мали таку ж проблему із авто у певний час: застарілий автопарк, старі і дорогі автомобілі –  і тоді у Польщі дозволили завозити у державу будь-який автомобіль
“Єдина можливість, яка дозволить вирішити цю проблему, ліквідує черги на кордоні – це нормальне адекватне розмитнення вживаних іноземних авто. Україна не виготовляє якісних автомобілів. Якщо ми будемо дотримуватись європейських стандартів при розмитненні, і митні платежі будуть невисокими, то ми будемо мати якісний транспорт, а не старі “жигулі”, які є небезпечними на дорогах. Ці авта не будуть створювати загазованості, бо кожен зможе собі придбати сучасніший автомобіль. Без сумніву, вирішиться питання з автотранспортом і для багатьох сімей. Сьогодні турбує: чому європейські громадяни мають право купувати автомобілі дешево, а українці є рабами держави, і повинні їздити на сумнівної якості дорогих автомобілях?! Не було би зараз проблеми, не було би всіх цих розмов про “бляхи” – польських чи литовських – якби сама ж держава цю проблему не створила. І тільки від неї залежить її вирішення”, – каже вона.
На думку Михайла Катрука, для того, щоби вирішити ситуацію, потрібно змінити митне законодавство у сфері розмитнення авто.
“Тобто потрібно зняти всі обмеження та зробити розмитнення доступним. І щоби кожен бажаючий міг за виправдану суму перереєструвати автомобіль на українську реєстрацію”, – коментує Михайло Катрук. – На нашу думку, лібералізація авто іноземної реєстрації – це звучить, звісно, дуже гарно. Однак де гарантія, що за два-три роки ціла Україна не почне їздити на таких автомобілях? І тоді проблема стане ще гіршою… Відповідно, якщо ми живемо в Україні, то авто мають бути на українській реєстрації”.

Лояльний податок на розмитнення: який він?

“Львівська Пошта” запитала в активіста Михайла Катрука, яким би мав бути, на його думку, лояльний податок за розмитнення автомобіля.
“Ми проаналізували вартість процедури розмитнення у дев’яти країнах, які за станом економіки, менталітетом, історією максимально наближені до України. У всіх цих державах діють схожі правила. Якщо  автомобіль розмитнюється у межах Євросоюзу, то ця процедура коштуватиме копійки. Якщо автомобіль завозять з-за меж ЄС, наприклад, з України, то діє податок у межах від 30% до 40%. Тому, вважаємо, що саме ця цифра є економічно обґрунтованою і адекватною”, – зазначає активіст.
Водночас наголошує, що Україні можна запросто у цьому питанні брати приклад із сусідньої Польщі.
“Польща – це країна, яка ідеально для цього підходить. Адже поляки мали таку ж проблему із авто у певний час: застарілий автопарк, старі і дорогі автомобілі. І тоді у Польщі дозволили завозити у державу будь-який автомобіль, розмитнювати його за копійки, якщо це авто з ЄС, і 30-40% вартості автомобіля платити за розмитнення, якщо машину привезли не з території ЄС. Але поляки поставили одну вимогу: технічно справний автомобіль, без будь-яких змін у конструкції. І ми бачимо, що це подіяло. Авто у них зараз дешеві. Середньостатистична сім’я поляків, де чоловік – водій, а дружина – медсестра, можуть легко собі за рік відкласти кошти на придбання десятирічного “Мерседеса”, – розповідає він.
У парламенті різні депутатські групи розробляють законопроекти, покликані врегулювати проблему і пропонують від одноразової легалізації таких машин до сплати власниками нерозмитнених авто своєрідного внеску в бюджет
Михайло Катрук наголошує, що вирішення ситуації із автівками іноземної реєстрації дало б змогу водночас зрушити з місця ще один давній клопіт – черги на кордоні: “Адже те, що сьогодні робиться на кордоні – просто хаос”.

Оновлення комунального транспорту на закордонний

Михайло Катрук також переконаний, що встановлення виправданої вартості розмитнення вирішить також інші соціальні проблеми у нашій державі.
“Через усі ці некоректні, м’яко кажучи, нюанси нашого законодавства, в Україні важко оновити комунальний автотранспорт. А власне спрощення процедури розмитнення якраз посприяло вирішенню цієї проблеми, – каже співрозмовник. – Торік був прийнятий Закон 1389 (відомий законопроект 3251), що передбачає зниження ставок акцизного збору на вживані транспортні засоби. Прийняття цього законопроекту посприяло додатковому надходженню від імпорту авто на суму 2 млрд грн. Можемо собі тільки уявити, що буде, коли ще більше “відпустити” ринок. Але наразі це не вигідно в першу чергу продавцям бюджетних автомобілів. Бо дуже мала категорія людей надасть перевагу новому “Ланосу”, якщо за ці самі гроші вони зможуть “пригнати” собі десятирічного “Мерседеса”. Замість того, щоби витрачати 8 тис. доларів на покупку одного “Ланосу”, в сім’ю за  ті ж самі гроші можна купити один мінівен і один невеличкий легковий автомобіль”.
“У нас сьогодні в Україні страшенно неякісний громадський транспорт. Неможливо просто їздити! Люди шукають більшого комфорту, тому, хто має можливість, купує автомобіль. Хоча розуміють, що з них здирають три шкури за ці автомобілі. А ті, що не готові переплачувати, шукають обхідні шляхи – купують авто на іноземній реєстрації. Я не готова звинувачувати їх, що вони отаким-от чином оптимізують свої витрати, тому що кожен рахує ту копійку, за яку трудиться, і аж ніяк не готовий її просто так викидати у бюджет держави, нічого за це не отримуючи. Та й держава як монополіст діє не зовсім чесно – треба це визнати”, – резюмує Оксана Жолнович.

Олег Назаренко, генеральний директор Всеукраїнської Асоціації автомобільних імпортерів і дилерів:
– На сьогоднішній день у Верховній Раді немає жодного законопроекту стосовно зменшення податків на імпорт автомобілів. Ми розробили такий законопроект і десять днів тому надіслали 450 листів 450 народним депутатам Це законопроект стосовно скасування мита. Бо сьогодні нема жодного законопроекту, який скасовує мито, або ПДВ чи акциз. А якщо хтось каже, що є, то це повна брехня! Один-єдиний законопроект – це той, що розроблений нами. Якщо депутати підпишуть його, то зареєструють його, і він «піде» у Верховну Раду. Якщо не знайдеться жодного депутата, який його підпише, то значить взагалі ніхто з народних обранців не зацікавлений у зменшенні податків. Однак, за моїми прогнозами, вони його не підпишуть. І цей ще раз засвідчує про те, що жоден із депутатів у цьому не зацікавлений. Чому це так – це вже інша справа. Депутати мені заявляють, чому я пропоную скасувати мито, якщо в угоді з ЄС прописано, що Україна впродовж п’ятнадцяти років буде скасовувати мито. Дехто навіть називає мене агентом Кремля. І це у той час, коли я хочу, щоб українцям скасувати податки на імпортні автомобілі.
Володимир Двожак, член громадського формування «Скеля», водій із багаторічним стажем:
– Як може громадянин України їздити на автомобілях іноземної реєстрації, не платити державі жодних податків, навіть уникати відповідальності під час скоєння ДТП?! У Львові навіть таксують на нерозмитнених авто – звісно, все це незаконно. Дехто відстоює, щоби узаконити це все, однак, я наразі не бачу якогось мудрого виходу із цієї ситуації. Адже це все одно, що узаконити контрабанду. Тому що, по суті, нерозмитнені авто ввезені в Україну нелегальним шляхом. Інша справа, якщо є діюча польсько-українська фірма і її працівники можуть їздити на авто польської реєстрації. А не так, що на поляка зареєстровано кілька тисяч авто, які він продає українцям. Думаю, що з часом розмов щодо легалізації авто на іноземній реєстрації буде все більше. Чому? Тому що нерозмитнене авто в Україні продати практично нереально. Зрештою, близько 80% нерозмитнених автівок, які зараз на території України, – це майже металобрухт, куплений за півтори тисячі євро, бо в Польщі ці авто вже не мають права їздити. До слова, свого часу Польща оновила автопарк за рахунок дешевого лізингу і дешевих кредитів. В Україні сьогодні мало хто ризикне взяти авто в кредит, бо ж ситуація у країні, м’яко кажучи, не з кращих.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.1905 / 4.57MB / SQL:{query_count}