Заньківчани готуються до ювілею

Восени Національний театр імені Марії Заньковецької святкуватиме 100-річчя з дня заснування. Як його відзначатимуть і що зміниться в самій обителі Мельпомени

фото: Олег Огородник (4)
У листопаді Національний театр імені Марії Заньковецької святкуватиме 100-річчя з дня заснування. До цього поважного ювілею заньківчани готуються ґрунтовно – працюють не лише над постановкою нових вистав, але й над оновленням самого театру. То чим саме дивуватимуть львів’ян і гостей міста?
Найперше варто розповісти про саме святкування 100-річчя, центральною подією якого стане урочиста академія з нагоди свята. Вона відбудеться 19 листопада за участі головних осіб держави, народних депутатів, представників влади міста та області і, звичайно ж, колег та партнерів театру. З нагоди свята Національний Банк України випустить пам’ятну монету, а Укрпошта – марку. До визначного ювілею в нашому місті відкриють одразу три виставки: документальну в Національному музеї у Львові ім. А. Шептицького від столичного Музею театрального музичного і кіномистецтва України відкриють 9 листопада; книжкову відкриє Перший державний театр України в головному читальному залі Наукової бібліотеки ЛНУ ім. І. Франка  22 вересня і мистецьку – у фойє театру ім. М. Заньковецької, яку творить художник, заслужений діяч мистецтв Польщі О. Оверчук.
Крім цього, в листопаді проведуть наукову конференцію в ЛНУ ім. І. Франка на тему історії та сьогодення театру ім. Марії Заньковецької за участі провідних театрознавців і мистецтвознавців України та презентують І том (з трьох запланованих) книги з історії театру ім. М. Заньковецької у період з 1917 по 1944 роки (автори видання – Ганна Веселовська і Роман Лаврентій за редакцією Богдана Козака).
Театральний ювілей відзначатимуть разом із колегами з інших міст України та з-за кордону: Національним академічним драматичним театром ім. І. Франка, Національним академічним театром російської драми ім. Лесі Українки, Національним академічним театром ім. Я. Купали, театру Польський ім. А. Шифмана та Литовським національним театром драми. Вони даватимуть свої кращі вистави в театрі ім. М. Заньковецької з листопада по грудень. А самі заньківчани на початку листопада представлять нову постановку “Марії Заньковецької” за п’єсою Івана Рябокляча,  написаною спеціально для цього театру. В першій постановці вистава йшла... 22 роки!
Але 100-річчя – це не тільки привід для святкування. Бо як можна приступати до ювілею, не навівши ладу в господі. Тому вже три тижні заньківчани наводять лад у приміщеннях театру. Наразі майже завершений ремонт закулісної частини, а саме коридорів, замінені двері в гримерних,  проведений ремонт санвузлів у фойє другого і третього поверхів. Завтра в театр доставлять зразок нового крісла з дуба із зеленою оббивкою (сидіння на 1,5 сантиметра ширше від старого). До початку святкування ювілею на новенькі замінять усі крісла в партері та на двох балконах. Зараз у глядацькому залі триває робота над заміною дерев’яного покриття підлоги, після цього візьмуться за оновлення вбрання сцени – завіси, арлекіна, штор, які прикривають двері на сцену, а також килимків між рядами в залі. На пораду головного художника театру Мирона Кипріяна все це замовлятимуть у темно-зеленому кольорі (як і оббивку крісел). Він гармоніюватиме з сіро-оливковим тоном оновленого порталу сцени і пастельними та пісочними фарбами залу і фойє другого поверху.
Як розповів генеральний директор театру ім. М. Заньковецької Андрій Мацяк, кошти на фінансування цих ремонтних робіт надійшли з державного (3 100 000 грн), обласного (600 000 грн) і міського (650 000 грн) бюджетів. В рамках виділених грошей також проведуть поточний ремонт фасаду головного входу. А от коли чекати ремонту інших фасадів, зокрема того, що навпроти будівлі Львівської опери, який зараз завішений величезним рекламним банером, наразі невідомо. Зі слів Андрія Мацяка, в новому році перш за все візьмуться за заміну даху будівлі – на це потрібно трохи більше 13 мільйонів гривень. Половина цих коштів надійде з держбюджету, ще половину дасть місто. І лише після цього доцільно буде говорити про відновлення фасадів будівлі.
Варто також зауважити, що фактично весь вересень, доки в театрі триватимуть ремонтні роботи, заньківчани і далі даватимуть вистави, щоправда, в інших залах міста.
У Львівській опері 11 і 12 вересня о 18.00  можна буде подивитися “Сватання  на Гончарівці”, 18 вересня о 18.00 – “Шаріку”, 26 вересня о 18.00 – “Сільву”. Перший театр для дітей та юнацтва прийматиме “Варшавську мелодію” (21 вересня), “Три любові” (22 вересня), “Останнього гречкосія” (24 вересня), “Чоловіка  моєї  дружини” (28 вересня) і “Безодню” (29 вересня).
У приміщенні Кінопалацу ім. О. Довженка (просп. Червоної Калини, 81) 13 і 14 вересня о 16.00  даватимуть “Полліанну”, 17 вересня о 17.00 – “Кризу”. А на сцені Львівського державного палацу естетичного виховання учнівської молоді (пл. Є. Петрушевича, 2) 19 і 20 вересня о 18.00 гратимуть “Наталку Полтавку”, 27 вересня о 18.00 – “Сто тисяч”.
Також працюватиме Камерна сцена Національного театру ім. М. Заньковецької: 15 і 21 вересня о 18.00 тут відбудеться прем’єра постановки “Поцілунок самотності”, 24 і 29 вересня о 18.00 – “Сестри   Річинські”, а 27 вересня о 17.00 “Завчасна паморозь” (“Гра у сутінках”).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5386 / 4.01MB / SQL:{query_count}