А я піду в чиновники: служити чи заробляти

“Львівська Пошта” дізнавалася, як працевлаштуватися у Львівську міськраду та облдержадміністрацію, скільки заробляють місцеві чиновники та як студенту реалізувати себе у державному органі

Завжди вважалося престижним працювати у мерії або ж у облдержадміністрації та мати статус держслужбовця. Однак змінювалися часи, влада та…зарплата. І сьогодні студенти після закінчення вишів уже не поспішають на роботу у державні органи. Вони частіше обирають приватні компанії, де можуть за ту ж роботу отримувати вдвічі, а то й утричі більше.
У радянські часи, щоб потрапити на службу у державний апарат, потрібно було довести свою відданість партії та комуністичним ідеям. Тоді панував бюрократизм, і було взагалі не важливо, яка у кандидатів освіта та їх моральні якості. Сьогодні ж при відборі на державні посади у пріоритеті – відповідна вища освіта, бажання навчатися та розвиватися, а також чесність. Щоб працевлаштуватися у державний механізм, потрібно пройти відповідний конкурс. Охочі спробувати себе у державних органах можуть пройти стажування. Тим паче, що сьогодні у Львівській мерії та облдерж­адміністрації чекають на молоді та амбітні кадри, які зуміють розвивати місто та область на краще.

Куди піти на стажування?

Сьогодні у Львові діє програма стажування для молоді “Перший кар’єрний крок” у Львівській міській раді і “Реалізуй себе у владі” у ЛОДА. Обидві користуються популярністю серед студентства.
На службу у державні органи шукають людей, в яких “горять очі” – це впевнена молодь з певним азартом
“Програма стажування у Львівській міськраді для молоді діє вже близько десяти років. За цей час понад десять тисяч людей уже пройшли стажування у мерії, значна частина з них працевлаштувалася у міську раду. Сьогодні кількість людей, які прийшли в мерію після стажування, наближається до 50%. Тобто багато охочих стажуватися, а згодом і працювати. Також у міській раді діє багато інших проектів для молоді. Зокрема Lviv Young Project – проект, в якому студенти можуть реалізувати власні проекти спільно з органами місцевого самоврядування у рамках програми стажування “Перший кар’єрний крок” задля покращення добробуту громади міста. Вважаю, що для охочих працювати в мерії, звичайно, важливо знати іноземну мову. Та думаю, що все ж найголовніше – мати бажання вчитися та розвиватися. Бо людина насправді може вивчити все, та без бажання ніхто нічого не досягне”, – запевняє “Львівську Пошту” заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.
“Сьогодні у Львівській ОДА працює понад десять людей, які пройшли стажування по програмі “Реалізуй себе у владі” та конкурс. Адже відбір на державну службу проводиться виключно за конкурсом, в якому бере участь велика кількість охочих працювати у ЛОДА. Також думаю, що навіть ті люди, які після стажування вирішили не пов’язувати своє життя із державною службою, все одно отримали досвід та побачили, як працює державний механізм зсередини. Загалом вважаю, що держслужбовець має бути насамперед чесним та професійним”, – каже “Львівській Пошті” очільник Львівщини Олег Синютка.

фото: Олег Огородник

Стажування - шанс знайти себе

“Минулого року стажувалася у мерії у департаменті економічної політики. Скажу відверто, колись думала, що у держслужбовців легка робота. Хоч, насправді, робота не потребує невідомо яких знань. Проте об’єми цієї роботи величезні. За день у нашому відділі писали безліч довжелезних звітів, перевіряли кожну цифру. Бо навіть одна помилка спричиняє ще десять, вони в свою чергу – ще 20, і у результаті потрібно переробляти колосальну роботу. Тобто насамперед працівники мерії мають бути дуже уважними”, – розповіла студентка економічного факультету Франкового вишу Мар’яна.
З її слів, програма стажування “Перший кар’єрний крок” – це своєрідний шанс знайти себе.
“Завдяки стажуванню зрозуміла, що не хочу працювати ні в мерії, ні в економіці. Бо мені це просто не цікаво, зрозуміла, що хочу рухатися у іншому напрямку. Однак розповіла про стажування своїй подрузі з географічного факультету, яка дуже загорілася цим. Сьогодні вона вже третій місяць стажується в управлінні туризму. Дуже задоволена, в майбутньому хоче там працювати. Загалом комусь стажування дозволяє себе розкрити у певній сфері, а декому – зрозуміти, що це не його”, – каже Мар’яна.
Людина, яка хоче працювати в ЛОДА, має бути чесною та повинна мати бажання вчитися. А все решта – навички, знання, досвід – можна набути з часом
Юрій, випускник НУ “Львівська політехніка”, стажер програми Львівської облдержадміністрації “Реалізуй себе у владі”, запевняє, що саме стажування допомогло йому зрозуміти, що у майбутньому він хоче працювати у державних органах влади.
“Цього року стажувався в ЛОДА у відділі молодіжної політики. Загалом усе сподобалось, залишилися лише позитивні враження. Пощастило потрапити у молодий колектив, тож швидко знайшов спільну мову з іншими працівниками. За час стажування здобув величезний досвід: писав звіти та кошториси до відповідних заходів; шукав різну інформацію; писав статті на сайт ЛОДА; публікував новини на сторінки ЛОДА в соціальних мережах; долучився до організації Дня молоді у Львові. Чого навчило стажування? Мабуть того, що робота може приносити задоволення, тим паче, коли говоримо про державну службу. Вважаю, що потрібно оновлювати робочі кадри молодими та креативними працівниками – саме такі люди здатні щось змінити”, – каже Юрій.

Велика зарплата VS державна служба

Мало хто знає, однак й серед міських чиновників є ті, що проміняли великі зарплати на посаду у державному апараті. Зокрема Михайло Мельник, директор департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської облдержадміністрації, колись працював на декількох промислових виробництвах та має досвід ведення власного бізнесу.
“Колись починав працювати у хлібній, цукровій та багатьох інших галузях. Згодом близько року займався власним бізнесом. Лиш пройшовши всі етапи в промисловості, досягнувши конкретних результатів з енергозбереження, вирішив спробувати себе у більшій системі – державному механізмі. Справді, зарплата у держслужбовців не дуже велика. Тому й знайти працівників у державні органи проблематично. Та вважаю, що найголовніше – зібрати команду однодумців. Сьогодні зумів зібрати таку команду, тож завдання, які ставимо перед собою – виконуємо та досягаємо певних результатів. Тобто найбільше мотивує до праці кінцевий результат”, – розповів Михайло Мельник.
З його слів, на службу у державні органи шукають людей, в яких “горять очі” – це впевнена молодь з певним азартом. Людей, які розуміють поставлені завдання і виконують їх, досягаючи максимально хороших результатів.
Розмір заробітної плати – одна з причин, через яку молодь оминає роботу у державних службах
“Щоб залучити молодь до служби в ЛОДА співпрацюємо з Львівськими вишами. Залучаємо студентів, щоб вони побачили увесь механізм із середини. Наприклад, у департаменті паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження 50% працівників – молоді фахівці. Більшість із них лише нещодавно закінчили навчання. Тобто стараємося максимально залучати молодь, хоч це насправді доволі складно. Також вважаю, що держслужбовець має бути дисциплінованим, розуміти усю проблематику та бути націленим на результат”, – каже Михайло Мельник.
Також окрім тих, що покидають бізнес, є й такі, що покидають сферу ІТ, яка сьогодні, до речі, у Львові процвітає. Заробітна плата у ІТ-компаніях у рази вища, аніж у державних органах.

“До роботи у мерії працювала в ІТ-компанії, безперечно, зарплату там мала вищу. Та насправді прийшов такий момент у житті, коли захотілося зробити щось більше, певний вклад для міста, у якому живу. Тож вирішила присвятити частину свого часу і працювати на благо Львова. Людина, яка хоче працювати у державних органах, має бути освіченою, розуміти проблематику міста та його жителів. Зокрема мене мотивує до роботи хороша команда, з якою можемо робити позитивні зміни. До речі, сьогодні у міській раді багато людей, які прийшли з бізнесу. Їхня перевага у тому, що вже вони мають певний досвід”, – розповідає начальник управління інформаційних технологій Львівської міськради Марта Романяк.
З її слів, для працівника добре, коли є досвід роботи і в приватних компаніях і у державних органах. Лише тоді можна зрозуміти проблеми міста і його мешканців.
“Сьогодні в управлінні інформаційних технологій більшість працівників – люди від 25-ти років. Тому вважаю, що є молодь, яка все ж хоче працювати у органах державної служби. Якщо ж говорити виключно про Львівську міськраду, то в нас є чудова програма стажування “Перший кар’єрний крок”, яка, власне, дає можливість долучитися до державного механізму”, – каже Марта Романяк.

Галина Бордун, начальник управління персоналом Львівської міськради:
– Програма стажування “Перший кар’єрний крок” працює вже близько десяти років і повністю себе виправдала. Наприклад, в управлінні персоналом 70% працівників – це люди, які працевлаштувалися після стажування. Програма приносить мерії певний резерв людей, які мають бажання розвивати місто. Тож важливо, щоб львів’яни та немісцеві студенти мали певний доступ до інформації про те, як можна себе реалізувати. На роботу у міську раду влаштовуємо за конкурсом. Інформацію про вакансії можна знайти на сайті міської ради. До речі, люди, які пройшли стажування, також проходять конкурсний відбір. Звичайно, що їм простіше, адже стажування дає знання та досвід. Також однією з переваг програми стажування є активізація бізнес-середовища, яке долучає у мерію своїх експертів, а натомість має рекомендованих молодих спеціалістів. Сьогодні понад 50% працівників у міській раді – це люди, які працюють тут понад три роки. Включно з керівниками департаментів та заступником міського голови, Андрієм Москаленком, який “виріс” зі стажування. Та часто буває, що люди приходять працювати у мерію на рік-два, щоб набути досвід. Після цього, маючи відповідний запис у трудовій книжці, рухаються далі. Сьогодні зарплати у мерії зросли. Раніше оклад спеціаліста становив близько 1300 гривень на місяць, тепер – 3400 гривень на місяць. Також бувають премії. Свідомі того, що такі зарплати влаштовують людей, які мають бажання жертвувати свої знання та ініціативу для розвитку Львова. Бо в бізнесі вони б заробляли у рази більше. Вважаю, що людина, яка хоче працювати у мерії, має мати певний професійний рівень, бути ініціативною, терпеливою та вміти надавати консультації мешканцям.
Ігор Гарматій, начальник відділу кадрової роботи та нагород Львівської облдержадміністрації:
– На роботу в державні органи можна працевлаштуватися, подавши документи на участь у конкурсі на конкретну посаду. Та, на жаль, молодь хоче все і одразу. У пріоритеті – матеріальна винагорода. Тож розмір заробітної плати – одна з причин, через яку молодь оминає роботу у державних службах. Звісно, заробітна плата у державних органах та у інших сферах різниться. Однак за останній рік зарплату в ЛОДА підняли, тож не можу сказати, що сьогодні у працівників дуже маленька оплата праці. Наприклад, у провідного спеціаліста оклад становить 3352 гривень на місяць, в головного спеціаліста – 3801 гривень на місяць. До речі, якщо є відповідні кошти, то бувають премії, стимулюючі виплати та надбавки. Аби залучити молодь, розповсюдили інформацію про стажування “Реалізуй себе у владі” у львівських вишах, на сайті ЛОДА та у соціальних мережах. Стажування, власне, розраховане на ознайомлення молоді з тим, що таке органи виконавчої влади, як вони працюють та які головні завдання виконують. Для того, щоб працевлаштуватися у ЛОДА, потрібно пройти конкурс, який проводять згідно з законом України “Про державну службу”. Загалом для працевлаштування потрібно подати відповідні документи, пройти тестування та співбесіду. Вважаю, що людина, яка хоче працювати в ЛОДА, має бути чесною та повинна мати бажання вчитися. А все решта – навички, знання, досвід – можна набути з часом.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8610 / 4.5MB / SQL:{query_count}