Біометрика: та ж майте терпіння!

Українцям затримують видачу біометричних паспортів. У Державній міграційній службі запевняють: через аномальний попит їх просто не встигають надрукувати і просять почекати до вересня

фото: 5.ua
Два місяці тому, 11 червня, запрацював безвізовий режим для в’їзду наших громадян до ЄС. Радіючи цій довгоочікуваній звістці, українці паралельно спішили виробити біометричний паспорт. І бажаючих стати власником документа із електронним носієм даних назбиралось так багато, що у певні моменти в Україні навіть припиняли оформлення біометричних закордонних паспортів…
Хоча насправді ж далеко не всі, хто подають документи на виготовлення біометрики, в найближчий тиждень, місяць чи навіть рік збираються перетинати кордон. Виробляють лише для того, щоби був...
Через велику кількість бажаючих, у Львові “встати” на електронну чергу зараз майже нереально, нарікають львів’яни. Наразі “працює” жива черга. Тому жителі міста та області, за старими-добрими традиціями, о 3.00-4.00 годині ранку поспішають зайняти чергу в підрозділах Державної міграційної служби, щоби встигнути подати документи на закордонний біометричний паспорт… Однак, навіть цих зусиль недостатньо, аби по праву отримати документ у визначені терміни. Видачу закордонного паспорта суттєво затримують.

Біометричний затримують на 10-15 днів?

“У Львові в державному підприємстві “Документ” усім, хто подає документи на виготовлення закордонного біометричного паспорта, пропонують підписати те, що ви погоджуєтесь з тим, що ваш паспорт можуть затримати на декілька днів. Усі деталі цього договору пропонують вам прочитати на сайті ДМС України. На вході вас одразу попереджають, що на “нетерміновий” паспорт чекати доведеться три місяці. На “терміновий” – два місяці… Я подавав на “терміновий” паспорт і його вже затримують на сім робочих днів, а паспорт  мені просто необхідний. Щодня оббиваю пороги. Однак, навіть керівника на місці застати не можу, бо одні кажуть, що його нема, інші – що скоро буде і так далі. У міграційній службі всю відповідальність перекладають на “Поліграфкомбінат “Україна” – мовляв, вони номер присвоїли, а всі інші питання до “Поліграфкомбінату”. Додзвонитись на гарячу лінію ДМС взагалі неможливо. Я навіть телефонував на “Поліграфкомбінат “Україна”. Мене скерували до відділу по зв’язках з громадськістю. Зателефонував туди, сказали, що вони по економічних питаннях. Глухий кут. Переконаний, що це штучно створений ажіотаж”, – нарікає у коментарі “Львівській Пошті” львів’янин Микола.
Закордонні паспорти обіцяють видавати вчасно з вересня цього року
У Державній міграційній службі України запевняють: вина всьому – аномальний попит.
“Ще у червні цього року Державна міграційна служба зверталась до українців з проханням не поспішати з оформленням закордонного паспорта, якщо немає конкретних планів перетнути кордон найближчим часом. Однак, чимало українців не зважають на це і виробляють цей документ тільки для того, щоб він просто у них був. І ми не можемо їм у цьому відмовити, хоч і ніхто не зацікавлений у створенні ажіотажу. Аналогічну ситуацію спостерігали у січні 2016-го, коли запровадили видачу біометричних паспортів. Тоді також біля підрозділів міграційної служби були чималі черги. Всі хотіли оформити біометричний паспорт. Але все це було тимчасово. Відповідно й теперішній ажіотаж не на завжди”, – зазначив  “Львівській Пошті” речник Державної міграційної служби України Сергій Гунько.
“У квітні 2017-го ДМС приймала близько 14000 заяв щодня по всій Україні на оформлення паспорта для виїзду за кордон. У червні-липні – вже по 25000 щодоби. Для порівняння, у червні-липні 2016-го надходило не більше 11000 заяв на день. Цей попит спричинений накладкою сезонного попиту (у літній період завжди більше бажаючих виготовити закордонні паспорти) та впровадженням безвізового режиму. Цікаво, що статистика, яку оприлюднює Державна прикордонна служба України, свідчить про те, що такий попит на біометричні паспорти – виключно через психологічний фактор. Тобто українці, які зараз так рвуться оформити закордонний паспорт, реально за кордон не збираються їхати”, – зазначив Сергій Гунько.
З початку року вже близько 150 тисяч українців оформили закордонні паспорти через електронну чергу
Водночас співрозмовник повідомив: вже у серпні статистика щодо попиту на біометрику “йде на спад”.
“У серпні Державна міграційна служба оформлює вже близько 20000 заяв на день. Відповідно очікуємо, що до кінця поточного місяця попит ще більше “впаде”, – повідомив речник ДМС України.
З його слів, через велику кількість бажаючих власне й затримують видачу біометричних паспортів: “На сьогоднішній день термінів видачі біометричних паспортів не дотримуються. Знову ж таки – через підвищений попит. Видачу закордонних паспортів затримують на 10-15 днів. Однак Державна міграційна служба спільно з “Поліграфічним комбінатом “Україна” робить все можливе для мінімізації цих негативних факторів. Зокрема, зараз “Поліграфкомбінат “Україна” закупив додаткове обладнання для персо­налізації паспортів, і для того, щоб попередити такі затримки у майбутньому. Також опрацьовуємо усі звернення від громадян, які надходять на гарячу лінію міграційної служби, і відповідно, направляємо дані на “Поліграфкомбінат “Україна”, щоб швидше надрукувати паспорти тим особам, яким це з тих чи інших причин терміново необхідно”.

фото: Олег Огородник

Не маєте паспорта? Не плануйте подорожі!

Сергій Гунько акцентує, що ДМС вже неодноразово попереджала, що термінів видачі закордонних біометричних паспортів зараз не дотримуються, тому не варто на них розраховувати.
“Вкотре звертаємось до українців із проханням утриматись від планування подорожей без наявності закордонного паспорта. Тим паче, що за правилами авіаперевезень, без закордонного паспорта не можливо легально купити авіаквиток. І не потрібно погоджуватись, якщо якась турфірма пропонує вам придбати авіаквиток без закордонного паспорта. Бо це вже певною мірою обман і шахрайство. Також без наявності закордонного паспорта не варто бронювати готель, купувати тур. За нашими прогнозами, закордонні паспорти видаватимуть вчасно вже з вересня цього року”, – наголосив речник ДМС.
Він також додав, що з початку року вже близько 150 тисяч українців оформили закордонні паспорти через електронну чергу.
Всі документи, які видає на сьогоднішній день Державна міграційна служба, містять електронний чіп
“Однак система електронної черги – це система комфорту, і вона не розрахована на ажіотажний попит. По Україні близько шести десятків підрозділів працюють із електронною чергою. І ми продовжуємо розширювати та розвивати цей сервіс. Щодоби о 00.00 з’являється близько 700 місць в електронній черзі по Україні. Але їх намагаються зайняти 3500 людей. Це величезне навантаження на наш сайт, і зрозуміло, що далеко не всі задоволені його роботою, бо не можуть записатись. Попри те, що люди пишуть негативні відгуки у соцмережах, ДМС оформлює близько 25000 закордонних паспортів щодня. У будь-яких випадках намагаємось максимально сприяти тому, щоби людина своєчасно отримала паспорт”, – наголосив Сергій Гунько.
До слова, всі документи, які видає на сьогоднішній день Державна міграційна служба, містять електронний чіп.

На електронну чергу – через термінал

У розмові з “Львівською Поштою” т. в. о. заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області Іванна Іваночко підтвердила, що жителям Львова та області зараз і справді затримують видачу закордонних біометричних паспортів.
“На сьогодні є великий попит на виготовлення біометричних паспортів. Це, звісно, створює додаткове навантаження на роботу працівників міграційної служби, і “Поліграфічний комбінат “Україна” не встигає друкувати вчасно. Станом на 10 серпня  отримали паспорти тих осіб, які 21 червня подавали документи на біометричний паспорт  за стандартною процедурою (оформлення протягом 20 робочих днів), і тих осіб, які 17 липня подавали на закордонний паспорт за прискореною процедурою (оформлення впродовж 7 робочих днів)”, – повідомила Іванна Іваночко.
Вона також повідомила, що їй відомо про труднощі із записом на оформлення закордонного паспорта через електронну чергу.
“Можливо, через сайт ДМС зараз і важко записатись, але в терміналах регулярно з’являються поточні місця на запис”, – каже вона.
Поліграфкомбінат “Україна” закупив додаткове обладнання для персоналізації паспортів
Нагадаємо, що “встати” на електронну чергу можна, зайшовши на сайт ДМС України за послугою “Електронна черга”, обравши регіон в якому проживає особа, підрозділ у якому бажаєте отримати послугу, дату та час.
“Для реєстрації на сайті ДМС потрібно надати чотири останніх цифри паспорта громадянина України та номер мобільного телефону, на який прийде код підтвердження і порядковий номер у черзі. Реєстрація проводиться лише за 15 днів наперед і має власну квоту. Другий спосіб – зареєструватись через термінал у міграційному підрозділі. У терміналі черга діє за місяць наперед. Окрім того, є ще один спосіб, якщо зареєстрована особа вчасно не прийшла на прийом, тоді звільняється місце в поточній черзі”, – зазначала ще раніше Іванна Іваночко.
Оформлення біометричного паспорта за стандартною процедурою обійдеться у 557,32 грн. Прискорена процедура  оформлюється за подвійною ставкою послуг і становить 810,32 грн. Зі слів Іванни Іваночко, громадянин має право обирати: оформлювати паспорти у терміновому режимі чи у звичайному.
“Зараз затримки видачі є і по терміновому оформленні, і по звичайному”, – наголосила Іванна Іваночко.
Вона також додала, якщо поїздка за кордон пов’язана з терміновим лікуванням від’їжджаючого, від’їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном, – закордонний біометричний паспорт оформлюють впродовж трьох робочих днів.
“У такому випадку громадянин повинен написати листа, надати копії усіх необхідних документів, і його заявку скерують до друку першочергово”, – запевнила Іванна Іваночко.
І додала, що з усіх питань можна звертатись на гарячу лінію ДМС за телефоном +38 (044) 278-50-30 або ж писати на е-mail: hotline@dmsu.gov.ua.


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7468 / 4.46MB / SQL:{query_count}