Пільги тільки для тих, хто заслужив!

Львів’янин підробив посвідчення учасника бойових дій для безкоштовного проїзду в транспорті. “Львівська Пошта” дізналася, яке покарання чекає на таких хитрунів

І на що тільки не йдуть люди, аби не платити гроші за проїзд у громадському транспорті! Вигадують різні хвороби, симулюють, навіть переписують свою біографію. І все з такої меркантильної вигоди, вартість якої… чотири гривні. Якщо одні отримують пільги за віком, другі – за участь у війні, то треті, не переймаючись наслідками, видають себе за пільговиків, купуючи фальшивий документ на ринку чи в інтернеті.
У Львові перевізники й раніше констатували, що половина пільговиків користуються липовими посвідченнями. А тепер, коли за останні роки війни пільговиків, на жаль, побільшало, знову знаходяться такі, що шукають халяву і не гребують можливістю не платити в маршрутці. Тому підробляють посвідчення учасника бойових дій.
Раніше купували підроблені документи на Краківському ринку за 1000-2000 гривень
Цього тижня zaxid.net повідомив про те, що львів’янин підробив посвідчення учасника бойових дій для безкоштовного проїзду в маршрутках. Суд оштрафував цього чоловіка на 850 гривень, а також зобов’язав сплатити 988 гривень за послуги експерта, якого залучали до розслідування. У вироку суду йдеться про те, що чоловік знайшов посвідчення, вклеїв у документ своє фото та підробив печатку Львівського обласного військового комісаріату.
Втім, як зазначають правоохоронці, останніми роками такі випадки на Львівщині не поширені. А тому, хто таки наважиться користуватися фальшивим посвідченням учасника бойових дій, рекомендують не потрапляти на очі військовим, які пройшли пекло війни...

Понад 200 тисяч військових пільговиків

Минулого тижня в Міністерстві оборони України повідомили, що станом на 1 серпня (від початку Антитерористичної операції) понад 208,5 тисячі військовослужбовців отримали статус учасника бойових дій. Олександр Поронюк, керівник Західного регіонального медіацентру Міноборони України, каже “Львівській Пошті”, що зокрема на Львівщині таких кілька десятків тисяч осіб. А щодо бійців, які отримали такі посвідчення, ведеться жорсткий облік. Тож підробити документ не так просто.
“Проте сучасні технології дозволяють придбати будь-який товар за різну ціну. В тому числі й документи. Можна підробити і посвідчення учасника бойових дій, але в моєму розумінні це дрібна афера. Бо з таким документом не звернешся ні в соціальні служби, ні в державні органи. Хіба що можна проїхати в маршрутці чи у трамваї, аби зекономити гроші, допоки не потрапиш під ретельну перевірку”, – пояснює Олександр Поронюк.
Отримати статус учасника бойових дій можуть особи, які перебувають у зоні АТО не менше місяця. Саме посвідчення, яке видають у вигляді книжечки має серію і номер, фото особи, завірене печаткою. Окрім того, прізвища всіх учасників АТО, які отримують посвідчення на руки, заносять у Єдиний державний реєстр.
“Підроблений документ учасника АТО – це не той випадок, коли можна вповні скористатися пільгами: отримати земельну ділянку, кредит чи піти раніше на пенсію”, – веде далі Олександр Поронюк.
“Час від часу до нас приїжджають фахівці і перевіряють районні комісаріати, обласний комісаріат по податковій лінії чи соціальній службі. Окрім того, у Львові маємо чимало “атошних” громадських організації, які в разі чого готові допомогти”, – додає співрозмовник.

Як відрізнити фальшивий документ 

Правоохоронці стверджують, що підробка посвідчень тепер не так поширена на Львівщині, як це було раніше. До слова, колись навіть працювала спеціальна група, яка виявляла таких людей. Зараз, кажуть, більше уваги приділяють розкриттю вуличних злочинів – грабежів, крадіжок.
“Ще років п’ять-сім тому була дуже поширена проблема з фальшивими посвідченнями саме у Сихівському районі. Тоді міліція вилучала за тиждень як мінімум одне підроблене посвідчення. Зазвичай ними користувалися пенсіонери або люди старшого віку виключно у громадському транспорті. Тепер це не таке масове явище”, – розповідає “Львівській Пошті” Олександр Кінах, начальник Франківського ВП ГУ Нацполіції у Львівській області.
Перше, на що потрібно звернути увагу при пред’явленні посвідчення, це на гербову печатку, яка має бути на фотографії особи
Зі слів правоохоронця, самі затримані розказували, що купували підроблені документи на Краківському ринку за 1000-2000 гривень. Або ж коли знаходили посвідчення, то вклеювали своє фото і користувалися ним.
Як зауважує Олександр Кінах, відрізнити липове посвідчення від правдивого може тільки експерт. Та перше, на що потрібно звернути увагу при пред’явленні посвідчення, це на гербову печатку, яка має бути на фотографії особи!
Тим, що займаються підробкою документів, за ст. 358 ККУ, передбачене обмеження волі на термін до 5 років або позбавлення волі на цей же термін. А на тих, що користуються підробленими документами, чекає штраф у розмірі до 50 неоподатковуваних мінімумів або арешт до 6 місяців, або обмеження волі до 2 років.

Посвідчення – це не тільки право на проїзд

За півтора-два місяці виробити посвідчення учасника бойових дій цілком реально, каже Олександр Поронюк, бо тепер система більш налагоджена.
“Військовослужбовця, якого відправляють у зону АТО, інструктують про місце перебування, завдання, які документи потрібно зібрати. Кадровик відслідковує цю тему. Після повернення, якщо подати весь пакет документів, за майже два місяці можна виробити посвідчення”, – запевняє він.
Окрім того, співрозмовник нагадує, що “при отриманні посвідчення учасника бойових дій військовий має право на санаторно-курортне лікування, отримання ліків, протезування, знижку на комунальні послуги. Також у час відпусток бійці можуть приходити у військові комісаріати, щоби отримати талони, які дають право на одноразову поїздку за півціни (туди і назад) залізничним, повітряним, водним і автобусним транспортом міжміського сполучення. Є й певні переваги для військових пільговиків при створенні свого бізнес-проекту”.

Ігор Бездух, учасник бойових дій, десантник 80-oї десантно-штурмової бригади, заступник голови ГО “Союз ветеранів десанту”:
– В Україні військовим видано майже 200 тисяч посвідчень учасників бойових дій, але… Є й такі, що їздять у зону АТО як туристи, аби тільки отримати посвідчення. Ми так і називали на передовій деяких “туристами”. Знаю такі випадки, коли військові роблять ксерокопію посвідчення учасника бойових дій, то в копі-центрах можуть зберігати копію документа з метою пізніше її комусь віддати чи, правильніше сказати, продати. Таким чином хтось вклеїть фото і користуватиметься цим посвідченням учасника бойових дій. Я й сам у місті користуюся копією документа, а якщо виїжджаю за місто, то вже беру оригінал. Пригадую два випадки із липовими посвідченнями у львівській 29-ій маршрутці, яка курсує до військового госпіталю. Тоді водій зауважив, що у пасажира військового щось не те з посвідченням, і висадив його з автобуса. Прикро, що люди вдаються до цього… Я за те, аби не просто поліція затримувала таких пасажирів, а робила їх відомими на все місто. Самі ж водії раніше більше звертали увагу, ким видане посвідчення. Саме водії громадського транспорту повинній вимагати та переглядати документи пільговиків, адже мають на те повне право. Хоча їм і складно одночасно робити декілька справ. Але часто буває, що й самі військові заходять, тихо повідомлять, що мають посвідчення, і не пред’являють його.
Віталій Свінціцький, учасник бойових дій, депутат Львівської міськради:
– У Львові є чимало бійців, які насправді мають посвідчення учасника бойових дій. Та всі їхні обличчя ми не запам’ятаємо. Тож варто було очікувати того, що знайдеться категорія людей, які захочуть у час війни, коли держава декларує для військових низку непоганих пільг, скористатися ними через липові посвідчення. Раніше й не задумувався над цим, але напевно таки це закономірно. Думаю, такі випадки непоодинокі. До речі, пригадую, коли в минулому теж масово підробляли, наприклад, посвідчення “афганця” чи ліквідатора аварії на ЧАЕС і сміливо користувалися ними у львівському громадському транспорті. Я й сам часто користуюся громадським транспортом, там найчастіше й пред’являю своє посвідчення учасника бойових дій. У інших випадках не пригадую, щоби ним користувався.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7327 / 4.45MB / SQL:{query_count}