Спекотне літо-2017: у пошуках житла

Через підвищений попит у Львові зросла вартість оренди житла. “Львівська Пошта” дізналась, як винайняти помешкання без “скелетів у шафі” та не потрапити на гачок аферистів

Для багатьох купити квартиру у Львові – нездійсненна мрія. Тож попит на оренду житла щороку зростає. Помешкання потребують новоспечені сім’ї, немісцеві студенти, заробітчани, останніми роками переселенці тощо. Для когось оренда квартири – це лише якась частина зарплати, а для декого – добрячі зусилля та відмова від необхідного. Лише, щоби мати дах над головою…
Здавалося б винайняти апартаменти у місті Лева доволі легко. Принаймні, кожен міг би назвати кілька шляхів. Дошки оголошень, газети, інтернет-сайти, ріелторські агентства, бабці на зупинці позаду Оперного, пошук житла через знайомих тощо. Та все так просто виглядає лише для тих, хто ніколи не мав справи із орендою житла. Адже в реальності знайти більш-менш підходящу квартиру у Львові коштуватиме вам не тільки чималих грошей, а й нервів. І ще не факт, що ваша майже ідеальна квартира за якийсь час не стане для вас тягарем, який буде вам не по кишені, бо ціни на помешкання у Львові ростуть із добрячою швидкістю. Та й “вийти” на власника квартири не так просто, тому більшість квартир через оголошення пропонують ріелтори. І їх послуги, звісно, не безкоштовні. А якщо ще й матимете нещастя потрапити на ріелтора-шахрая, то й загалом викинете гроші на вітер. До речі, таких у Львові останнім часом розвелось чимало.

Квартирант-“айтішник” – це як зірвати джекпот

Ірина Яремко, голова Львівської ріелторської палати, зазначила у розмові з “Львівською Поштою”, що ціни на орендоване житло у місті Лева в порівнянні із 2016-им зросли.
“Насамперед тому, що зріс попит на оренду квартир. А якщо зріс попит, то одразу ж зростає вартість – це закон будь якого ринку. І ринок нерухомості – далеко не виключення. У минулі роки найпростіша однокімнатна квартира  коштувала 2500-3000 грн. Зараз таке житло вартує 3000 гривень і вище. Якщо ж однокімнатна квартира з ремонтом та усією побутовою технікою, то вартість оренди може сягати і 7000 гривень. І повірте: знайдуться ті, хто готові будуть платити такі кошти за ці помешкання. Усі комунальні послуги також оплачують орендарі. Дуже рідко виставляється вартість, включаючи комунальні послуги. Тому на чотирикімнатні помешкання з центральним опаленням попит менший, – розповідає Ірина Яремко. – Все частіше обирають ті квартири, які мають меншу площу. Водночас, якщо бажаєте “малосімейку” чи “кавалєрку”, то в центрі міста їх дуже важко знайти”.
“Ціни на житло залежать від району, категорії будинку, ремонту, наявності паркової зони біля будинку та “начинки” у квартирі – наявності якісних меблів і техніки. Орендують переважно новоспечені сім’ї та студенти, а також люди, у яких є тимчасова потреба у житлі – хтось розлучився, почав вдома ремонт, приїхав у відрядження”, – каже “Львівській Пошті” ріелтор, член Львівської асоціації учасників ринку нерухомості Оксана.
З її слів, сьогодні люди дуже збідніли, тож іноді жертвують своїм комфортом, щоб звести кінці з кінцями.
У минулі роки найпростіша однокімнатна квартира  коштувала 2500-3000 гривень, а зараз таке житло вартує 3000 гривень і вище
“Буває, що дві сім’ї з’їжджаються в одну квартиру, щоб іншу здавати і мати з того гроші. Також пенсіонери часто їдуть жити в село, щоб здавати свою квартиру. Бо на пенсію прожити не можуть”, – каже ріелтор Оксана.
Останнім часом у Львові говорять про те, що ціни на житло зросли через те, що серед тих, хто шукає помешкання, багато “айтішників”. Ірина Яремко коментує це так: “Я б відмітила зворотну тенденцію: більшість власників помешкань мріють про орендаря-айтішника, тобто про платоспроможного орендаря. Напевно їм вже набридло щомісяця оббивати пороги, вимагаючи у квартирантів оплатити за житло. Проте, потенційні орендарі, які працюють у IT-сфері, завжди мають вищі вимоги до житла, яке планують винайняти на довгострокову оренду. Їм вгодити важче. Ця категорія осіб хоче проживати у помешканні європейського рівня і бажано у новобудовах”.

 Подобова оренда у попиті

“Враховуючи те, що у Львові багато популярних вишів, то серед орендарів – багато студентів, батькам яких цілком по кишені щомісячна орендна плата за квартиру. Що стосується іншої категорії орендарів, то це переважно молоді люди, особливо працівники ІТ-компаній, які приїжджають з інших міст. У тому числі львів’яни, які також мають фінансову можливість винайняти житло.  Ще інша категорія – це переселенці, але ці люди шукають дешевше і скромніше житло, щоб можна було економити”, – зазначає Ірина Яремко.
 
 фото: Олег Огородник
Що стосується львів’ян, то часто молоді люди чи сім’ї хочуть жити окремо від батьків, а коли вже спробували пожити в орендованій квартирі, то згодом задумуються про придбання власного житла.
Ірина Яремко каже, що завжди найдешевше орендувати квартиру у так званих спальних районах Львова, віддалених від центру.
“Звичайно, орендувати квартиру в центрі дорожче, ніж у спальних районах. Тепер у центрі активно розвивається такий вид бізнесу, як подобова оренда квартир. З кожним роком подобова оренда стає все більш популярною і прийнятною для центру нашого міста. Позаяк Львів має статус туристичного міста, – додає співрозмовниця. – Чимало людей орендують житло для подальшої здачі в подобову оренду. Переважно в центрі міста. Звичайно, готелі пропонують не гірший спектр послуг, але є туристи, які надають перевагу апартаментам”.

Гуртожиток VS квартира

Наприкінці літа попит на житло традиційно зростає. Адже до великих міст починають з’їжджатися студенти з різних куточків України. Львів – не виняток.  Проте, не встигнувши переступити поріг університету, першокурсники зіштовхуються з проблемою житла. Бо не всі вищі навчальні заклади сьогодні мають змогу забезпечити усіх студентів, які потребують помешкання, місцем у гуртожитку.
“Коли вступила на перший курс, то, на жаль, місця у гуртожитку не було. Орендувала кімнату за 1500 гривень на місяць. Лише за рік вдалося заселитися у гуртожиток, та й місце обійшлося мені не задурно. Тепер за проживання у гуртожитку сплачую 315 гривень щомісяця. Звісно, умови далеко не найкращі. Хочеш нормально жити – роби ремонт за свої кошти і купуй нові меблі. Та для студента це таки суттєва різниця – 1500 та 315 гривень”, – каже студентка економічного факультету Франкового вишу Ірина.
Незважаючи на те, що ціни на оренду житла з кожним роком зростають, вартість проживання у гуртожитках поки що не підвищилась, запевняє директор студмістечка НУ “Львівська політехніка” Ігор Гельжинський.
“Сьогодні ціни на проживання у гуртожитках варіюються – від 300 до 440 гривень на місяць. Все залежить від типу гуртожитку – чи блочна система, чи коридорна. Цього року усіх першокурсників, які проживають дальше 50 кілометрів від Львова, забезпечили житлом. А другий, третій, четвертий курс та магістрів заселятимемо згідно рейтингу успішності, – це дуже стимулює студентів до навчання. Зокрема, наголошу, що першочергово заселяємо студентів-сиріт, дітей учасників АТО, чорнобильців та інших студентів, які мають пільги”, – каже Ігор Гельжинський.

Натомість у Франковому виші не впевнені, що усі першокурсники матимуть змогу заселитися у гуртожиток.
“У Франковому виші ціни на проживання у гурто­житках не змінилися – від 375 до 420 гривень на місяць. На жаль, університет не має змоги забезпечити усіх студентів місцем у кімнаті. Тож першочергово заселяємо студентів-сиріт, дітей учасників АТО, чорнобильців та інших студентів, які мають пільги. Наступними заселяємо студентів, які проживають далеко від Львова та, звісно, зважаємо на рейтинг успішності. Студентів, що залишаються без житла, заселяємо у гуртожитки інших навчальних закладів Львова, у яких є вільні місця. Чи цього року вистачить місць у гуртожитках – поки невідомо. Все залежатиме від кількості вступників”, – каже директор студмістечка Франкового вишу Мирон Микита.
“Цього року закінчила університет, мала звільнити місце у гуртожитку, відповідно виникла потреба у пошуку житла. Одразу ж звернулася до ріелторів, бо боялася натрапити на шахраїв. Ріелтори дуже довго шукали мені квартиру. Я декілька разів повторила суму – до двох тисяч гривень, та ріелтори пропонували мені квартири у два, а то й три рази дорожчі. Тож насправді ріелтори корисні лише тим, що економлять власний час на пошук житла. В результаті самотужки знайшла собі житло через знайомих. Сьогодні орендую кімнату за 1,5 тисячі гривень на місяць. Однак вважаю, що мені просто пощастило. Бо знайти самостійно квартиру – майже нереально, ріелтори “перехоплюють” усі оголошення, ще й вимагають захмарну суму за свої послуги – 100% вартості. Коли, наприклад, у Києві послуги ріелторів коштують 50%”, – розповіла орендаторка Христина.

Тонкощі орендованого житла

Вже згадували вище, що варіантів знайти житло у Львові нібито чимало. На будь-який смак і гаманець. Один із таких варіантів відомий далеко не всім. На зупинці громадського транспорту позаду Оперного і поблизу відомого центрального ринку часто, особливо вранці, збираються місцеві, які пропонують вам помешкання за більш-менш вигідними цінами. Щоправда вам доведеться жити з ними. Окремі помешкання тут рідко хто здає.
“Один раз на свою голову знайшов там житло. Поселився у старшої жіночки, яка забороняла дихати без особливої на те причини. Це жарт звісно, а от те, що купатись можна лише по суботах, мити голову раз на тиждень, їсти з однієї тарілки, щоб економити воду – це правда. Для багатьох, можливо, це здасться плодами чиєїсь бурхливої уяви, однак, я в такому жив цілих…три тижні. Пізніше – з’їхав, бо почав перейматись за свій психологічний стан. Щоправда, знайома там знайшла квартиру, і їй пощастило – живе у ній вже четвертий рік”, – розповів “Львівській Пошті” студент львівського вишу Назар, який вже третій рік знімає житло у Львові.
Однокімнатна квартира з ремонтом та усією побутовою технікою вартує 7000 гривень
Однак, чимало приїжджих погодяться розділяти житлову площу з будь-ким, навіть дуже прикрим, аби лише “зачепитись” за щось у Львові. І їх також можна зрозуміти. Тому і таке житло матиме свого клієнта.
“Знаю жіночку, яка розгорнула цілий бізнес на оренді своїх помешкань. Бере “на квартиру” виключно студентів, забирає у них паспорти, приходить без попередження майже кожного дня, “вербує”, мовляв, живи тут, бо кращого більше ніде тобі не знайти тощо. Чесно, щоб обійти таких власників, я готова заплатити гроші ріелтору”, – каже Олеся, яка сім років орендує житло у місті Лева.
“Здаю двокімнатну квартиру з 2010-го. Тоді оцінювала квартиру в дві тисячі гривень. Після 2013-го, коли виріс долар, ціни на житло теж почали зростати. Тож за чотири роки поступово піднімала вартість оренди. Сьогодні здаю квартиру в Сихівському районі з ремонтом та необхідною технікою за п’ять з половиною тисяч гривень. Переважно здаю квартиру одному-двом студентам або сім’ям без дітей. Квартиранти заселяються на рік-два, і доволі халатно відносяться до ремонту та речей. Тож, коли вони виїжджають потрібно вкласти далеко не дві-три тисячі, щоб привести все до ладу та заселити нових. Тому в пріоритеті, звісно, люди, які планують орендувати квартиру на довгий термін”, – розповіла орендодавець Наталія.

“Добре дешевим не буває”

Відтак Ірина Яремко наголошує, що потенційним орендарям потрібно бути дуже уважними, аби не дати нажитись шахраям.
“Щоб не потрапити у пастку, перестаньте вірити в “чудо”. Добре дешевим не буває… Наприклад, розгортаєш газету, де є оголошення про оренду квартир, стандартна ціна однокімнатної квартири від 2000 грн, а тут пропозиція 1200 чи 1300 грн, то звичайно, що люди одразу зреагують і вже хочуть винаймати таке помешкання. Вони звертаються в інформаційне агентство, звертаю увагу, що не в агенцію з нерухомості. Якщо працівники такого інформаційного агентства з нерухомості беруть одразу аванс за роботу (орієнтовно 350-550 грн), дають список номерів телефонів і список адрес дешевих квартир, то однозначно ви потрапили до рук недобросовісних людей. Оскільки ці квартири не існують, а кошти, очевидно, за таку псевдоінформацію повернути неможливо”, – застерігає Ірина Яремко.
Агенція з нерухомості, з її слів, зовсім по-іншому проводить свою роботу. “Спочатку ви маєте змогу побачити об’єкт, який можете орендувати, тоді агенція допомагає укласти договір між орендодавцем і орендарем, пояснюючи всі права та можливості, включаючи сплату податків орендодавцем. І аж після підписання договору агенція з нерухомості отримує свою винагороду в розмірі однієї місячної плати оренди. Але треба бути пильними навіть із агенціями з нерухомості. Ніколи не треба укладати угоду десь у кафе. Також клієнт, віддаючи кошти за певну послугу, зобов’язаний побачити документи, пересвідчитись, що він дійсно працює з офіційним підприємцем, а тим паче, з агенцією з нерухомості”, – наголосила вона раніше  “Львівській Пошті”.
І підсумувала, щоби, шукаючи квартиру, звертались до професіоналів, які знають усі тонкощі оренди квартир, зокрема знають, які документи потрібно перевірити – в тому числі і заборгованості по комунальних платежах кожної з квартир, яку вам пропонуватимуть.

“Саме ріелтори допоможуть вам без зусиль та клопотів правильно укласти договір оренди. Вони вам гарантують пошук майбутньої домівки відповідно до ваших можливостей та потреб, юридичний супровід та убезпечать від квартирних шахраїв”, – розповіла Ірина Яремко.
Каже, що ті, що пропонують лише інформаційний доступ до бази даних власників і беруть фіксовану передоплату, найчастіше шахраї, і їх список орендодавців містить неіснуючі телефони. Потім їм легко довести свою правоту, аргументуючи тим, що вони пропонували вам інформаційні послуги і ви погодилися за них платити.
“Крім цього, ми завжди пропонуємо власникам квартир реєструватися як приватні підприємці і бути чесними з державою, сплативши податок від доходів з оренди”, – розповідала  Ірина Яремко.
Такої ж думки й інші львівські ріелтори.
“Щоб не потрапити у пастку шахрайських фірм чи псевдовласників потрібно звертатись в агенції нерухомості, а не в інформаційні центри. До того ж, потрібно бути більш обачним. Адже договір оренди укладається на підставі документів на право власності. Відповідно псевдовласники не зможуть показати те, чого просто не мають”, – наголошує ріелтор Оксана.
Користуватись послугами ріелтора чи ні – вибір, звісно, залишається за вами. Адже їх послуги далеко не всім українцям по кишені, тим паче, що останнім часом люди, як то кажуть, рахують кожну копійчину. Якщо ж ви розраховуватимете лише на власні сили, то будьте дуже уважні й обачні – адже зараз розвелось чимало бажаючих нажитись на вашій довірі. Вдалих пошуків!

Оксана Жолнович, доцент кафедри соціального права ЛНУ ім. І. Франка, адвокат:
– В Україні дуже мало людей укладають договір оренди. Насамперед тому, що багато власників квартир бояться реєструвати у своїх квартирах орендарів. А реєстрація якраз є однією з умов укладання договору оренди. Та й загалом договір оренди – це специфічний договір. Він має укладатися лише у письмовій формі. А по-друге, він має бути зареєстрований в ЛКП чи у міськраді – лише у цьому випадку такий договір буде укладений правильно і стане безумовною підставою для суду. Адже ситуації трапляються різні. І тому власники та орендарі повинні бути захищеними від усіляких шахрайств. Уявімо ситуацію: жильці зняли квартиру на рік, а їх намагаються виселити за місяць. Якщо буде укладений договір оренди, то ніхто би не зміг цього зробити, бо є чітко прописані умови договору – у цьому випадку йдеться про річну оренду і ніхто не має права виселити їх раніше. Таким чином жильці би себе захистили. Також договір оренди дає змогу захистити себе від таких випадків, коли вас заселяють у чужі квартири. Псевдовласник здає вам житло, а за два-три дні приходить справжній власник, і починає з поліцією вас виселяти, звинувачуючи у незаконному проникненні у його помешкання. Договір оренди такі шахрайства унеможливлює, бо зі сторони власника при його укладанні може виступати тільки власник. Також раджу орендаторам ретельно перевіряти документи господаря квартири. Зокрема, свідоцтво, витяг про державну реєстрацію на право власності на квартиру, яка здається в оренду. Тобто, ви повинні переконатись чи власники не є якимись сторонніми до цього житла особами. Це треба робити у будь-якому випадку. І якщо це справжній власник, то він без будь-яких проблем мав би погодитись пред’явити вам ці папери, тому що бачитиме, що ви налаштовані серйозно. Якщо ви не посвідчуватиме договір в ЛКП, раджу укладати його лише у письмовій формі і бажано у двох примірниках, де будуть чітко прописані умови оплати за квартиру, умови поселення, проживання, виселення тощо. Насправді це буде вигідно і самим власникам, адже насамперед для них важливо, щоб орендарі залишили житло у доброму стані, нічого не знищивши. Загалом українці наразі не поспішають укладати договори оренди – лише у випадках, коли мають якийсь кредит чи хочуть виробити субсидію.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8622 / 4.55MB / SQL:{query_count}