Більше прав містянам

У міськраді готові представити проект нового Статуту територіальної громади Львова. До 11 вересня львів’яни можуть подавати свої пропозиції чи зауваження у ЦНАПи або надсилати їх на електронну пошту

фото: Марічка Ільїна
Аби спростити взаємини між громадою та владою міста, у Львові більш ніж півтора року над проектом нового Статуту територіальної громади міста працює робоча група. Члени фракцій Львівської міськради, експерти, науковці, представники громадського осередку спільно розробили новий документ і вже готові 10 серпня у сесійній залі Львівської міськради під час громадських слухань представити напрацьоване громаді.
Учасники робочої групи кажуть, що новий Статут може стати одним із найсучасніших за змістом статутом територіальної громади в Україні, який, власне, відповідає викликам часу та нового законодавства.
Проект статуту складається з преамбули, десяти розділів та додатку (всього  55 сторінок). Текст документа доступний на сайті депутатів Львівської міської ради.

Новації задля розвитку міста

Нині місто живе за статутом 2002 року. У 2010-ому був напрацьований новий статут, більш інноваційний. Та в управлінні юстиції він не пройшов реєстрації… Однак саме його взяли за основу при розробці нинішнього проекту, але багато чого додалося.
“В проекті нового статуту прописані як обов’язки і права влади міста щодо жителів, так і права жителів міста, зокрема, в частині їх громадської реалізації. Цього не було в чинному статуті і немає в інших статутах. Зокрема, передбачене право на якісний громадський транспорт, освітлення вулиць у нічний час, забезпечення громадськими місцями для відпочинку, спорту і дозвілля, а також закладами культури. Окрім того, статут дає можливість львів’янам не лише раз на п’ять років визначати правління у місті, а й висловлювати свою думку стосовно життєдіяльності Львова через форми безпосередньої участі в місцевому самоврядуванні міста – місцеві ініціативи, консультативні опитування, збори громадян за місцем проживання, громадський бюджет. Раніше львів’яни самі не могли ініціювати громадське слухання і вимагати, наприклад, звіту міського голови чи розгляду проекту бюджету. Громада має право й відкликати депутата. Зі свого боку містяни повинні бути толерантними і не шкодити місту”, – каже начальник юридичного департаменту Львівської міськради Гелена Пайонкевич.
Співрозмовниця додає, що розробники заклали одразу кілька інструментів, за допомоги яких львів’яни зможуть впливати на владу та змусити дослухатися до їхньої думки.
“Передусім у документі докладніше розписана процедура проведення громадських слухань та передбачене зобов’язання міської ради проводити слухання в низці випадків. У проекті статуту офіційно закладені такі механізми, як загальні збори громадян, електрон­ні петиції, громадський бюджет, громадські ради при управліннях міської ради”, – зазначає начальник юридичного департаменту Львівської міськради.
Кілька статей присвячені й культурній спадщині Львова, зокрема частині міста, внесеній у зону ЮНЕСКО.
Загалом за півтора року робоча група (близько 20 осіб) провела 14 засідань. Мирон Бохняк, учасник робочої групи, представник громадськості, каже, що не до кінця погоджується з напрацьованим варіантом проекту статуту, бо чимало питань залишилося без відповіді, а більшість членів робочої групи поставилися до цього завдання формально.
“Зауважу, що на наших зібраннях не вели протокол засідань. Тож усі пропозиції учасників робочої групи не реєстрували. Багато питань залишилися без відповіді. Зокрема, що стосується надання більших прав львів’янам і відповідальності міського голови Львова чи депутатів за свої слова. Думаю, на слуханнях будемо ще доповнювати або змінювати напрацьоване”, – зазначив співрозмовник.

Навіщо нам новий Статут?

Чому так важливо для міста отримати новий статут, розповідає “Львівській Пошті” Ярослав Жукровський, начальник Головного територіального управління юстиції у Львівській області: “Львів має унікальний шанс стати одним із прогресивних міст України, де буде інститут місцевої демократії максимально врегульованим і регламентованим. Європейська практика свідчить, що місцева демократія є фундаментом розвитку територіальної громади і держави загалом. За останні десять років розвиток місцевої демократії у Львові був не з найкращих. Відповідно прийняття статуту – це можливість перезавантажити поняття “місцева демократія”.
Утім, з його слів, статут – не панацея для вирішення усіх проблем, які є в місті чи державі. “Це радше інструмент механізму функціонування взаємодії між мером, депутатами та громадою. Має бути тісний зв’язок, а рішення повинні ухвалювати більш відкрито з використанням європейських практик”, – запевняє він.
А Гелена Пайонкевич додає: “Статут є актом прямої дії і має вищу юридичну силу в системі нормативно-правових актів міської влади на території міста”.

Долучайтеся до обговорення!

Із 24 липня у міськраді розпочали громадське обговорення проекту нового статуту. До 11 вересня всі охочі можуть долучитися, надіславши свої пропозиції у ЦНАПи або на електронну скриньку: statut.lviv@gmail.com.
“Після розгляду проекту Статуту на пленарному засіданні та прийнятті відповідного рішення про затвердження Статуту територіальної громади міста його скерують в обласне управління юстиції для державної реєстрації, попередньо розглянувши всі отримані пропозиції. Він набуває чинності з моменту державної реєстрації в органах юстиції. Якщо ж цей статут не суперечитиме Конституції і законам України, то невдовзі громада міста зможе отримати свою малу конституцію міста”, – резюмує Ярослав Жукровський.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7337 / 4.4MB / SQL:{query_count}