Об’єднуватися, щоб бути сильнішим

“Львівська Пошта” побувала у Давидівській об’єднаній територіальній громаді та дізналася про перспективи селища після проведення реформи

фото: Марія Терендій
Останнім часом темпи об’єднання громад на Львівщині, а відтак проведення децентралізаційної реформи сповільнились. Проте, як стверджують експерти, процес повільно, але впевнено триває. Адже у області фактично уже існує 29 об’єднаних територіальних громад (ОТГ). У чотирьох з них цього року заплановані вибори. Серед цих трьох десятків громад є доволі успішні. Як приклад – Новокалинівська, Гніздичівська, Давидівськька ОТГ. Це, зокрема, ті громади, де раніше побувала “Львівська Пошта”.
Перша в Пустомитівському районі Давидівська ОТГ була утворена 23 грудня 2016 року. До її складу увійшло 12 сіл: Виннички, Кротошин, Пасіки-Зубрицькі, Чишки, Черепин, Дмитровичі, Гончари, Соснівка, Волиця, Бережани, Горішній і, власне, центр громади – село Давидів. Населення громади – більше ніж 13 тис. осіб.

Перший статут в області

На території новоствореної ОТГ є сім шкіл, така ж кількість бібліотек, шість народних домів та два дошкільні заклади, де тривають капітальні ремонти. А у планах й відкриття музичної школи.   “Села, які об’єднались в нашу одну громаду, є доволі різні: є у занедбаному стані, де немає вуличного освітлення, доріг, будинків культури, є у кращому, але і в них клопотів вистачає. Що вдалося зробити – у Давидівській школі перекрили дах, та цього недостатньо, бо є в ній і басейн, який 25 років не працює, тепломережу потрібно міняти, бо з десяти котлів працює один. Окрім того, зосередили увагу на дитсадках: у Чишках плануємо до 1 вересня повністю відремонтувати, а у Пасіках-Зубрицьких до кінця 2017-го відкрити на 75 місць новий дошкільний заклад”, – зазначив голова Давидівської ОТГ Володимир Керницький.
Також він зауважив, що Давидівська ОТГ перша в області громада, яка зареєструвала свій статут. За останні півроку у цій громаді встигли обрати й нових старост у селах та сформували команду. Загалом, зі слів Володимира Керницького, на території ОТГ у команді працює близько 60 осіб. Втім, це число збільшуватиметься.
Як стверджує Зіновія Кіт, заступник голови з гуманітарних питань Давидівської сільської ради ОТГ, за сім місяців існування територіальної громади податкові надходження в ОТГ склали близько 20 млн гривень. Тобто, це виконання бюджету на 107%.
Зі слів Володимира Керницького, місцевий бюджет наповнюють за рахунок того, що усі попередні договори укладають по новому, збільшують орендну плату.
Прибуток громаді приносять і приколійні склади, компанія “Сандора”, яка розташовується у селі Пасіки-Зубрицькі і має тут відділ продажів, а також меблева компанія Blum. Усі вони сплачують податки у місцевий бюджет. Окрім того, на території ОТГ є шість заправок.

Місцеві підтримують реформу

Самі ж мешканці об’єднаної громади у розмові з “Львівською Поштою” кажуть, що не встигли ще відчути значних змін у своїх селах. Втім, про об’єднання не шкодують.
“Наші села відносно недавно об’єдналися, тому ще не бачимо великих конкретних змін. Хочемо, щоб у найближчий час передусім відремонтували дороги”, – зазначає Михайло із села Кротошин.
Медики Давидівської ОТГ теж запевняють, що задоволені реформою та радили б іншим об’єднуватися. До слова, у Давидівській ОТГ є чотири фельдшерсько-акушерських пункти, амбулаторія та поліклініка.
“Нещодавно у наш ФАП закупили інгалятор і тискоміри... Замовили нову сантехніку. Хіба що не відчули ще достатнього забезпечення медикаментами, бо не маємо відповідної ліцензії. Втім, зарплату виплачують вчасно, тому не жаліємося”, – каже Роман Павлик, завідувач медичного пункту у селі Пасіки-Зубрицькі.

…але  сміття вивозити нікуди

А от пані Світлана, жителька села Давидів бідкається, бо тижнями біля будинків не вивозять сміття. Але, як розповів Володимир Керницький, раніше у Давидів приїжджали канадці із пропозицією будівництва сміттєспалювального заводу у цьому селі. Втім, громада рішуче виступила проти цього, мовляв надто близько до будинків.
“За канадським проектом це мав бути завод із надсучасним технологіями. Жодних труб з викидами там не передбачалось, бо дим мали відводити у печі, де спалювали б сміття – такий собі замкнутий цикл. Важливо, що завод мав приносити у бюджет ОТГ 300 мільйонів гривень щороку! Та громада не ознайомившись із пропозицією, виступила проти. А у Давидові зі сміттям жах що робиться. Місцеві вже близько 30 років вивозять сміття просто у кар’єр, що поблизу села і землею його пригортають. Тоді як у селі Пасіки-Зубрицькі на вулицях сміття ви не побачите. Тут кожен має свій контейнер, а з фірмами укладені договори, тому є порядок. Сміттєспалювальний завод мав ці питання вирішити повністю”, – наголосив Володимир Керницький.
Львів – Пустомитівський район  – Львів

“Коли реформу буде виконано хоча б на 50%, почнеться адміністративно-примусовий процес об’єднання”

 
 фото: архів (Олег Огородник)
Василь Абаімов, виконавчий директор Львівського регіонального відділення Асоціації міст України, – про децентралізаційну реформу на Львівщині, її перспективи та ризики від об’єднання громад

– В Україні уже третій рік поспіль триває децентралізаційна реформа, які результати маємо сьогодні в області?
– Це єдина реальна і успішна реформа в Україні, яку насправді реалізовують в останні роки. Зараз у загальноукраїнському рейтингу серед лідерів по реформі – Терно­пільська, Дніпропетровська, Хмельницька області, а за ними й Львівщина. Від 2015-го в області створено 29 об’єднаних територіальних громад. З них рішення ЦВК щодо проведення перших виборів чекають чотири об’єднані громади: Рудківська і Воютицька (Самбірського район), а також Волицька (Мостиський район) та Великомостівська (Сокальський район). Найактивнішими районами є Самбірський та Мостиський. Пасивний у цьому плані Перемишлянський район, там ще не створено жодної громади…
–  Чи є якісь небезпеки у впровадженні децентралізації?
– Думаю, небезпечно під час реформи змінювати те, що було обіцяно і прописано у законодавстві спочатку. Після цього люди не довірятимуть ще більше владі. Тому наша Асоціація виступає проти цього.
– Які стереотипи щодо цієї реформи побутують серед людей та як їх спростувати?
–  Їх чимало. Хтось переконаний, що після об’єднання в їхньому селі більше не буде сільської ради, інші просто вірять на слово і думають, що їм доведеться їздити у райцентр чи навіть до Львова за довідкою. Але насправді, коли ми приїжджаємо у села на збори і запитуємо працівників органів місцевого самоврядування: хто ж насправді читав Закон України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” – руку піднімають одна-дві особи. А там чітко прописані такі речі. Також часто люди  думають, що після об’єднання податок з доходів від місцевих фізичних осіб (ПДФО) не лишатиметься у місцевому бюджеті. Але у законі йдеться, що 60 % цього податку залишатиметься на місцях! Тому треба більше інформувати населення і пояснювати, що ж таке децентралізація.
– Чому сьогодні таки потрібно об’єднуватися селам, селищам, містам?
– Бо важливо, щоби була повсюдність місцевого самоврядування. Зауважу, коли реформу буде виконано хоча б на 50%, впевнений, що почнеться адміністративно-примусовий процес об’єднання! Можливо навіть уже з червня 2018-го, аби у 2019 році у цих ОТГ можна було сформувати новий бюджет. Тому рано чи пізно громади мають визначатись. Таким шляхом йшли країни Балтії та Польща. До речі, у Польщі, коли було подолано 10% бар’єр, одразу розпочали адміністративне об’єднання.
– Як вважаєте, що необхідно у найближчий час змінити у реформі, щоби  вона стала ефективнішою?
– На порядку денному давно стоїть питання землі, яка залишається за межами об’єднаних громад. Адже у межах села, селища, міста управляє землею відповідно сільська, селищна та міська рада, а за межами – Держгеокадастр України, себто Київ. Це нелогічно. Нещодавно Володимир Гройсман в Тернополі під час форуму ініціював розробку окремого проекту закону, який дозволить передавати землі поза населеними пунктами в управління ОТГ і, таким чином, зніме всі існуючі спекуляції в сегменті земельних відносин. А також Асоціація міст України спільно з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України уже працює над узгодженням рішення щодо норм законопроекту, який покликаний унормувати питання здійснення державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування.
Розмовляла Марія Терендій
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7443 / 4.44MB / SQL:{query_count}