Чи вдасться громаді відстояти дитячий садочок?

Жителі мікрорайону Новий Львів мають намір не допустити будівництва багатоповерхівки, задля чого потрібно знести приміщення колишнього дитсадка №107. Вони вимагають від міської влади повернути це приміщення громаді, реконструювати і знову відкрити там дитячий садочок

фото: Діана Кормухіна (3)
Львівська міська влада неодноразово декларувала намір повернути місту колишні дитячі садочки, які в хаосі 90-их були передані різним структурам, а згодом продані чи приватизовані. Багато в цьому напрямку вже зроблено і робиться. Однак ще чимало колишніх садочків не відновили свою діяльність. І щоб вони знову запрацювали, необхідно об’єднати зусилля місцевих громад та владних структур міста.
Як розповідала “Львівська Пошта”, ситуація ще дуже напружена, адже, зі слів головного спеціаліста з дошкільної освіти міського управління освіти Наталії Клочко, в електронній черзі на 2017 рік було зареєстровано 10 тисяч 254 заяви, проте майже третина цих дітей не потрапить цього року в садок. На сьогодні вільних місць немає в жодному ДНЗ.

З восьми залишилося три

Нині гостро постало питання щодо відновлення роботи колишнього садочка №107 на вулиці Панаса Мирного, 13. Адже новий власник будівлі – ТзОВ “Росанбуд” та ТзОВ “Юнайтед”, яка вважає себе власником земельної ділянки площею 0,9 га, що також раніше належала садочкові, мають намір розпочати тут будівництво багатоповерхових житлових будинків.
Жителі мікрорайону переконані: відстояти цей садочок вкрай необхідно! Минулої неділі вони зібралися на збори з приводу цього, а в понеділок відбулися громадські слухання в ратуші. Люди висловили своє невдоволення діями чиновників, через яких майно і земля колишнього дитячого садка опинилися у власності приватних структур. “До початку дев’яностих років у нашому мікрорайоні функціонувало вісім повноцінних комунальних дитячих садочків, які відповідали всім державним нормам та стандартам і повною мірою забезпечували мікрорайон”, – ідеться у зверненні громади до міського голови Львова, в якому просять вжити усіх заходів, аби ця дошкільна установа знову запрацювала.
Учасники зборів та громадських слухань налаштовані не допустити будівництва на цій ділянці. Адже щороку чимало батьків, які тут проживають, не можуть влаштувати своїх дітей у ДНЗ, бо немає місць. У мік­рорайоні залишилося три садочки: ДНЗ №170, де нині діє сім груп, ще три групи в садочку “Софія” та ДНЗ №35 для дітей із вадами слуху. “Цього дуже мало, а що буде, коли заселять новобудови, які нині ростуть як гриби після дощу? – бідкається жителька мікрорайону Марія, внучку якої в садочок возять у інший мікрорайон, бо в своєму не було місця. – Дуже прикро, що у 90-ті, коли через економічний колапс зменшилася народжуваність, до того ж багато батьків не мали змоги платити за садочок і майже в кожній сім’ї був хтось без постійної роботи, давали раду з дітьми самі. Тож чимало дошкільних закладів у той час закрили. Натомість підприємливі та не завжди чесні люди, які мали доступ до ресурсів, змогли отримати в довготривалу оренду на дуже вигідних умовах (а то й у власність) майно цих садочків. Тепер повернути назад його дуже важко”.

“Я також потрапив у число тих, кому не вдалося влаштувати дитину в садочок. Ми опинилися занадто далеко в черзі, тож цього року в ясельну групу потрапити не вдалося. Обіцяють на наступний рік. Побачимо. А от що буде, коли заселять усі новобудови, люди обживуться, народяться діти? – каже “Львівській Пошті” житель мікрорайону з вулиці Енергетичної Андрій Сова. – Тож потреба в садочку дуже велика, і віддати цю землю та ці приміщення ми не можемо. Розумію, що поки цей садочок відновить роботу (сподіваюся, це вдасться зробити), для моєї сім’ї це вже буде неактуально. Але ми не можемо думати лише кожен сам про себе, бо інакше нас обставлять і змусять жити за нав’язаними правилами, а точніше “поняттями”. Мусимо гуртуватися, бо лише так зможемо відстояти не тільки цей садочок, а й право розпоряджатися в своєму мікрорайоні, районі, місті”.
Як запевнив “Львівську Пошту” перший заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко, керівництво міста має чітку політику щодо відновлення приміщень, де раніше були садочки. “Маємо намір дотримуватись її надалі. А щодо цього конкретного випадку треба дивитися, як можна вирішити це питання згідно з чинним законодавством, і докласти всіх зусиль, аби відновити і цей дитячий садок”, – зазначив він.

А власник хто?

Як розповіла “Львівській Пошті” заступник начальника управління правової роботи, начальник відділу правової експертизи з містобудівних та житлових питань Львівської міськради Ірина Вовк, у зв’язку з ліквідацією дошкільної установи №107 це приміщення загальною площею 990,0 кв. м за адресою: вул. Панаса Мирного, 13 разом із основними засобами було передане Міжшкільному навчально-виробничому комбінату трудового навчання та професійної орієнтації учнів Галицького району (згодом Сихівського). У грудні 1994-го керівник МНВК Галицького району м. Львова, внісши незаконні зміни у статут, на підставі договору купівлі-продажу відчужив його на користь Мушкета І.Р. як нежитлове приміщення. Варто зазначити, що закон забороняє відчуження майна такого типу або використання його в інших, не освітніх цілях. У подальшому це приміщення перепродували кілька разів, і зараз єдиним його власником є ТзОВ “Росанбуд”. На жаль, усі зусилля повернути це приміщення не дали результату. Хоч Апеляційним судом Львівської області 8 грудня 2011 року було ухвалене рішення про визнання недійсним договору купівлі-продажу, укладеного між МНВК Сихівського району м. Львова та громадянином Мушкетом І.Р, у визнанні недійсними наступних договорів було відмовлено. Львівська міськрада програла судові позови щодо цього в усіх інстанціях – аж до Верховного Суду України.
На думку Ірини Вовк, повернути це приміщення буде непросто, адже нинішній власник витратив стільки зусиль, аби його здобути, пройшов стільки судів, тож так просто від нього не відступиться.
Зі слів Уляни Коржевич, заступника начальника відділу правової експертизи з земельних питань ЛМР, є дві земельні ділянки: одна  в комунальній власності, на якій розташована сама будівля, друга (площею 0,9 га), яка була вилучена, а фактично вкрадена в територіальної громади міста Львова. “Не було жодної ухвали про передачу цієї ділянки у чиюсь власність, немає навіть даних, що таке рішення готувалося. Проте приватні структури “Шрифт” і “Купол” перепродували її та вели за неї спір у суді. Нині її власником вважає себе ТзОВ “Юнайтед”. Ми оскаржили рішення Франківського суду, в якому між “Куполом” і “Шрифтом” була укладена мирова угода, внаслідок чого ділянка отримала кадастровий номер і стала сформованою. Ми пройшли всі судові інстанції. Зараз скасоване будь-яке речове право на цю ділянку. Тому нам не відомо, що перепродав “Шрифт” новому власникові. Зараз юридичним департаментом готується позовна заява про витребування цієї ділянки з чужого незаконного володіння”.

Повернути громаді!

Голова постійної депутатської комісії з архітектури, містобудування та охорони історичного середо­вища ЛМР Ігор Телішевський вважає, що повернути садочок можна і треба. “Згідно з положенням, громадські слухання мають рекомендаційний характер. Ми побачили, що приміщення садочка і земельна ділянка, яка, як виявилося, також у незаконний спосіб набула власника, – це ще одна афера в місті Львові. Громадськість активізувалася і категорично виступила проти будь-якої забудови. Будівництво сьогодні – прибутковий бізнес у Львові. Ми організували громадські слухання, і люди сказали категоричне “ні” забудові та наполягали на тому, щоби місто шукало шляхи повернення і земельної ділянки, і приміщення садочка та відновило дитсадок на Панаса Мирного, 13. Вважаю, що це можливо – викупити або повернути через суд, але за умови, що буде політична воля депутатів міської ради і виконавчих структур. За два-три роки там може бути садочок”, – зазначив він.
У тому, що для відновлення садочка потрібна воля депутатського корпусу і спільні дії мешканців разом із виконавчими органами, переконаний і голова ГО Вектор європейського розвитку “Варто” та громадської ради при Державній архітектурно-будівельній інспекції Львівщини Роман Салабай. “Для того, аби зрозуміти, яка юридична перспектива, треба передусім провести юридичну експертизу документації. Доцільним видається зараз в рамках розгляду цього питання створення погоджувальної комісії, яка отримуватиме інформацію, погоджуватиме між собою, рекомендуватиме виконавчим органам ті чи ті дії з повернення земельної ділянки. На комісії з містобудування обговорювати це питання, виносити на погодження виконавчим органам, а тоді внести на сесію та ухвалити рішення більшістю голосів. Громада мусить тримати це питання на контролі, відслідковувати динаміку змін”, – каже він.
Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради:
– Знаємо, що у Львові катастрофічно бракує місць для дітей у садочках. В нас вже є практика викупу приміщень для суспільних потреб. Звичайно, стан тих приміщень далеко не найкращий, але це приміщення було зведене для дитячого садочка з урахуванням відповідних вимог, і реконструювати його набагато легше та швидше, аніж зводити новий, який обійдеться в десятки мільйонів гривень. Маємо приклад довгобуду на Сихові. Власники приміщень і землі (якщо вони справді отримали її законно) мають розуміти, що будувати їм там не вдасться. Є активна громада, і місто навряд чи видасть дозвільну документацію. Найкращий вихід для міста і для бізнесу – знайти порозуміння: запропонувати власникам ділянку, де вони зможуть безконфліктно вести будівництво, натомість ми зможемо відновити дошкільний заклад. Механізми є, можливості є, треба лише, щоби відбувся ефективний діалог посадових осіб з представниками власників.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.2932 / 4.17MB / SQL:{query_count}