Водій vs пенсіонер: протистояння триває

На Львівщині пенсіонери вже майже місяць повинні оплачувати половину вартості проїзду у приміських та міжміських маршрутках. Через це у салонах транспорту постійні конфлікти, які часто доходять ледь не до бійки

фото: Олег Огородник
У зв’язку з перенесенням на пізніше проекту монетизації пільг на Львівщині, із 1 липня пенсіонери краю повинні платити у маршрутках області половину вартості проїзду. Однак, далеко не всі пасажири пенсійного віку так просто погоджуються сплачувати за проїзд 50%. Чимало пенсіонерів виправдовуються тим, що їм не відомо про нові правила. Дехто, підсідаючи у приміську маршрутку у Львові, вважає: якщо автобус везе їх по місту, то приміські нововведення їх не стосуються, і відповідно – платити вони не повинні. Ще інші – вимагають показати їм “мокру печатку” очільника області на розпорядженні.
Водії ж, знаючи своє, не беруться щось пояснювати пенсіонерам, і у деяких випадках, якщо пенсіонер не заплатить 50% від суми проїзду, принципово відмовляються їхати. Водночас, пенсіонери стоять на своєму, і навідріз відмовляються і платити, і виходити із салону маршрутки.
Всі маршрути  від №1 до №56 – це міські маршрути, а весь транспорт, який їздить під №100 і вище – належить до приміського і міжміського
Через конфлікти між водіями та пенсіонерами, страждають інші пасажири, які поспішають на роботу чи по інших важливих справах. Їм доводиться пересідати на інший транспорт, бо ця маршрутка, зі слів водія, “вже приїхала”…
“А чому я повинен “дарувати” пенсіонерам безкоштовний проїзд, якщо діють правила, які зобов’язують їх все-таки платити 50% вартості квитка. Та й  в кінці дня начальство спитає з мене за це!”, – розмахуючи руками, вигукує водій приміської маршрутки.
Пенсіонери ж у відповідь і кулаками погрожують, і тростинами… Мовляв, “понавидумував собі, грошей йому мало, ніби на своїх плечах везе”.
Варто зазначити, що деякі водії ще раніше, коли пенсіонери мали право їздити безкоштовно, дозволяли собі перед їх носом закривати двері чи навіть виганяти із автобусів. Це вочевидь також відіграло чималу роль у такому вже звиклому конфлікті між водіями громадського транспорту та пасажирами-пільговиками.

80% пільговиків Львівщини –пенсіонери

Торік перевізники заявляли, що лише у Львові за рік вони втрачають на пільговиках 90 млн грн, а в межах області – близько 190 млн грн. Крім того, починаючи з 2016 року уряд не передбачає у держбюджеті кошти для компенсації витрат на перевезення пільговиків. Відтак, компенсації переклали на місцеві бюджети. Зокрема, за перше півріччя 2017-го Львівська обласна рада виділила перевізникам лише 15 млн грн, пообіцявши, що у другому півріччі, із 1 липня, запрацює монетизація. Однак, як бачимо, не запрацювала…
Зважаючи на те, що найбільше серед пільговиків пенсіонерів (близько 80%), то перевізники домовились із 1 липня возити їх за півціни.  Кажуть, що і так зараз досить лояльно врегулювали питання перевезення пенсіонерів. Мовляв, могли й зовсім забрати пільги.
“Однак ми також маємо батьків, розуміємо, що зараз суспільство наелектризоване і робити якісь різкі рухи дуже складно”, – повідомив Іван Велійка, голова Львівського обласного відділення Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників.
Принагідно нагадаємо, що цього року у січні тарифи у міжміських та приміських автобусах значно зросли.

Конфлікти припинить монетизація пільг

Зараз, коли пенсіонери зобов’язані платити за проїзд 50%, перевізникам, може, і справді працюється вигідніше, однак точно не спокійніше – конфлікти між водіями та пенсіонерами вже регулярне явище чи не у кожній маршрутці, яка курсує областю.
“У сьогоднішній непростій ситуації більшість пенсіонерів із розумінням поставились до нововведень. Проте, змушений констатувати, що мають місце конфліктні ситуації між пасажирами та водіями з цього приводу”, – зазначив  Андрій Дума, депутат Львівської облради, директор ТзОВ “Львівське АТП-14631”.
У Львівській ОДА сподіваються, що крапку у вічних конфліктах між водіями маршруток та пасажирами-пенсіонерами зможе нарешті поставити монетизація пільг.
“Для того, щоб хоча б на мінімальному рівні провести монетизацію пільг у Львівській області, потрібно близько 850 млн грн”, – зазначив Іван Велійка.
Однак, на державному рівні не знайшли до цього моменту достатньо коштів для впровадження проекту. Є надія, що уряд все-таки підтримає цей проект і, можливо, буде запроваджувати його з січня 2018-го.
“Думаю, коли вирішать питання пенсійної реформи в комплексі з монетизацією пільг, то питання пільгових перевезень вже не поставатиме. Оскільки кожен пільговик буде отримувати додаткову суму на транспортні перевезення до своєї основної соцвиплати. Ці адресні виплати люди, які мають право пільгового проїзду, зможуть використовувати на власний розсуд: витрачати їх на проїзд у транспорті, чи купувати за ці кошти медикаменти, продукти харчування тощо”, – зазначив у розмові з “Львівською Поштою” в.о. директора Департаменту транспорту та зв’язку Львівської ОДА Роман Кокотайло.
Водночас Іван Велійка підсумував, що “монетизація – це єдиний правильний вихід із цієї ситуації, яка склалась із транспортними перевезеннями”. Зокрема монетизація забезпечила б реалізацію права пільгового перевезення тим особам, які не мають потреби користуватись транспортом, але водночас мають право пільгового проїзду. До прикладу, живуть у віддалених районах Львівської області.

Дилема: приміська, міжміська чи міська маршрутка

Конфлікти між водіями та пасажирами пенсійного віку регулярно виникають і у маршрутці Львів-Дубляни №180а. Для багатьох пенсіонерів до кінця незрозумілим залишається те, чи повинні вони у цій маршрутці, яка більшість дороги їде по місту, і навіть коштує, як львівська маршрутка (4 грн), платити половину вартості за проїзд. Частина пенсіонерів, які їздять цією маршруткою, навідріз відмовляються витягати з гаманця 2 грн,  бо переконані: маршрутка Львів-Дубляни не належить до приміського транспорту, а отже, вони нікому нічого не винні.
Як повідомили “Львівській Пошті” у Львівській ОДА, маршрутка №180а  таки належить до приміського транспорту.
“Отож, пенсіонери, які користуються маршруткою №180а, повинні також сплачувати половину вартості проїзду. У цьому випадку – дві гривні, – наголосив Роман Кокотайло. – Загалом пропоную орієнтуватись на таку інформацію: всі маршрути  від №1 до №56 – це міські маршрути. Весь транспорт, який їздить під №100 і вище – належить до приміського і міжміського. І незалежно від того, скільки коштує проїзд у маршрутках – чотири, дев’ять чи сорок гривень – пасажир-пенсіонер, який заходить у салон, повинен сплатити половину вартості проїзду”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7770 / 4.42MB / SQL:{query_count}