Як і завдяки чому Жовква економить

Успішні енергоефективні проекти, які фінансують коштом ЄС, реалізовують на Львівщині у двох містах – Жовкві та Самборі

фото: Ірина Цицак (7)
За 30 кілометрів від Львова є історичне, туристичне та енергоефективне місто з 13,5 тисячами населення – Жовква. Коли мер вболіває за місто, він та його команда є ініціативними, то є і проекти за кошти Євросоюзу. Мова про енергоефективні проекти та гроші у євро на їх реалізацію. Власне за гроші ЄС модернізували теплотраси, муніципальну котельню також.
У місті й про затишок та тепло для малечі подбали – термомодернізовують (зокрема зі встановленням сучасної вентиляції, заміною вікон, дверей, утепленням стін) дитячий садочок №2 (це дозволить економити майже 50 тис. грн у рік). А ще – школярів на уроках фізики енергоефективності вчать. Чим не Європа?! Місто красивих пам’яток архітектури зробило чималий акцент на енергозбереження. Ще б пак – згодом це економія бюджетних коштів.
Європа економить уже давно, а тепер і нас цього вчить. І це добре, що в Україні, зокрема на Львівщині, розуміють: майбутнє за енергозберігаючими технологіями та альтернативною енергетикою. Добрим прикладом реалізації успішних енергоефективних програм є Жовква та Самбір.
“У 2010 році до ініціативи “Угода мерів” почали приєднуватися міста з України. Приєдналися також два міста Львівщини – Самбір та Жовква. Цю ініціативу підтримує Європейський Союз. Мета ЄС – допомогти містам зменшити витрати та енергозалежність”, – зазначає Ян Ваандерс, керівник команди підтримки Програми CoM-DeP.
Проекти матимуть позитивні наслідки для Жовкви – місто зможе економити на енергоносіях та буде можливість інвестувати у місцеву інфраструктуру
Сьогодні у Жовкві реалізовують два демонстраційні проекти, які фінансує Європейська Комісія в рамках Програми CoM-DeP. Перший – “Муніципальні партнерства для покращення енергоефективності у Самборі та Жовкві”. Загальний бюджет проекту становить 874 736 євро, з яких 699 788 євро надає ЄС, 66 007 – Фонд Східна Європа, ще частину коштів виділяють з обласного бюджету та бюджету Жовкви. Другий – “Реалізація першого етапу модернізації комунальної котельні та району, що нею опалюється”. Загальний бюджет проекту становить 860 тис. євро, з яких 688 тис. євро – це кошти ЄС, 172 тис. євро – Жовківської міськради та Львівської облради.
Жовква – єдине місто в Україні та в країнах Східної Європи, якому вдалося стати учасником одразу двох демонстраційних проектів (як головний заявник – самостійно, та як партнер з м. Самбір і Фондом Східна Європа), які реалізуються підписантами “Угоди мерів”. У рамках цих проектів в місті буде встановлено три сучасні біопаливні котли та інше необхідне супутнє обладнання в котельнях, замінено теплотраси, інстальовано вісім  індивідуальних теплових пунктів та триває комплексна термомодернізація дитячого садка. Очікувана економія після впровадження обох проектів складе 10 812 МВт∙год енергії та 2 379 тонн СО2.
Мета проекту “Муніципальні партнерства для покращення енергоефективності у Самборі та Жовкві” – підвищити енергоефективність у м. Самбір та м. Жовква, завдяки модернізації муніципальної інфра­структури. Проект фінансується Європейським Союзом.
Спільний проект Фонду Східна Європа, міських рад Жовкви та Самбора – переможець конкурсу Програми ЄС “Демонстраційні проекти Угоди мерів” (CoM-DeP), реалізується за підтримки Львівської облради та обласної держадміністрації. Конкурс мав на меті підтримати міста в регіоні Східного Партнерства щодо практичного впровадження Планів дій зі сталого енергетичного розвитку, які були напрацьовані цими містами на початкових етапах реалізації добровільних зобов’язань, передбачених “Угодою мерів”.
Жовква та Самбір зможуть модернізувати муніципальну інфраструктуру та отримати комплексну експертно-інформаційну підтримку, щоб суттєво покращити енергоефективність своїх міст і зменшити енергозалежність.
Люди мають зрозуміти: якщо вони не почнуть економити, ніхто за них цього не робитиме
“Проекти Жовкви перемогли, бо тут активний мер, який хоче змін у місті. Згадані проекти матимуть позитивні наслідки для Жовкви – місто зможе економити на енергоносіях та є можливість інвестувати у місцеву інфраструктуру”, – каже Ян Ваандерс. – У Жовкві на цих двох проектах вдасться зекономити 6,5 млн грн (мова про економію газу), а зекономлені кошти вкладати у ремонт доріг та інші потреби міста”.
З його слів, для України дуже важливо зменшити обсяги імпортованого газу. “Це можна зробити шляхом впровадження програм із енергоефективності та створюючи енергію, зокрема мова про вітрову та сонячну. Навіщо платити іншій державі за газ, якщо енергію можна створювати у себе вдома, а зекономлені кошти використовувати на розвиток інфраструктури у місті”, – акцентує Ян Ваандерс, додаючи, що проекти у Жовкві та Самборі – це хороший приклад для інших міст Львівщини”.
“Центральне опалення – це великий клопіт для кожного міста і треба було щось з цим робити… До 2014-го європейські структури не фінансували таких міст як Жовква взагалі. Врешті-решт Європейський Союз нас почув, ми перемогли у конкурсі і тепер маємо можливість реалізувати проекти”, – розповідає міський голова Жовкви Петро Вихопень. – Завдяки цим проектам тепер на котельні палимо тирсою, тріскою та палетами, що дало економію для комунального підприємства. Ми також змогли замінити 4,7 кілометрів теплових мереж і маємо теплоізольовані труби (до речі, львівського виробництва). Зазначу, старі теплотраси втрачали до 30% тепла. Також встановили індивідуальні теплові пункти у будинках, відтак мешканці в опалювальний сезон менше платять за опалення”.
“Енергоефективна котельня (а вона автоматизована) була змонтована у 2015-ому і вона працює на відходах деревини – тирсі, трісці та палетах. Що дає ця котельня? Це відмова від газу, економія електроенергії і перехід на більш економні види палива. Наші тарифи на шостому місці на Львівщині, і не є високими за рахунок економії”, – каже Роман Курнат, директор “Жовкватеплоенерго”.
У свою чергу очільник міста зазначає, що проводили інформаційні кампанії для жовківчан і розповідали, що планують робити задля енергоефективності у місті. “Мені дуже подобається, що у Європі енергоефективність вимірюють людською свідомістю. І це вірно. Люди мають зрозуміти: якщо вони не почнуть економити, ніхто за них цього не робитиме”, – наголошує Петро Вихопень.
“Енергоефективні проекти є дуже важливі, адже за цим майбутнє. Тішуся, що нашим діточкам зараз термомодернізують дитячий садочок. Робота на об’єкті, бачу, кипить, майстри все роблять якісно. У підсумку – теплий і затишний дитсадок для малечі, і діти менше хворітимуть”, – каже “Пошті” мешканка Жовкви Оксана. На думку співрозмовниці, кошти, зекономлені від енергозбереження, варто скеровувати на реконструкцію у місті, ремонт доріг, дитсадки та школи.
Хочете європейські кошти – не сидіть склавши руки, складіть план сталого енергетичного розвитку, подайте якісну документацію його у Єврокомісію. Ініціатива має виходити безпосередньо з міст
Яка ж порада Петра Вихопня іншим міським головам? “Хочете європейські кошти – не сидіть склавши руки, складіть план сталого енергетичного розвитку, подайте якісну документацію його у Єврокомісію. Ініціатива має виходити безпосередньо з міст”, – акцентує мер Жовкви. А ще, з його слів, під час реалізації проектів кожен крок перевіряють європейські експерти і це добре.
Нагадаємо, як писала “Пошта” у березні 2017-го у матеріалі “Як Самбір світлішим стає”, у місті коштом Євросоюзу через Програму CoM-DeP реалізовують проект модернізації вуличного освітлення – старі ліхтарі замінюють на нові енергоощадні LED-світильники. А ще – оновлюють мережі та обладнання, а також впроваджують систему моніторингу та управління зовнішнім освітленням міста. Це один із найбільш масштабних проектів з реконструкції вуличного освітлення в Україні. Загалом цей проект передбачає освітлення 24 вулиць Самбора – здебільшого на околицях міста.
Мета проекту має три складові – економічну, екологічну та соціально-освітню. Місто економить бюджетні кошти, для жителів – освітлені вулиці та безпека ввечері та вночі. Екологічний аспект – завдяки проекту зменшують кількість викидів вуглецю у повітря.
Львів-Жовква-Львів
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7390 / 4.44MB / SQL:{query_count}