Новий господар львівського сміття

Уся відповідальність за відходи у місті тепер лежить на керманичу Львівщини Олегу Синютці. “Пошта” дізналась, коли очільник краю планує повністю прибрати Львів, куди возитимуть відходи та коли збудують сміттєпереробний завод

У місті останнім часом про сміття не говорить хіба що лінивий. Та й недивно, адже перевантажені вщент контейнери із твердими побутовими відходами (ТПВ) стали вже ледь не звичним атрибутом славного міста Лева. Рік після Грибовицької трагедії ми чули обіцянки прибрати сміття, і лунали вони насправді і від представників місцевої, і від представників обласної та навіть державної влади. Однак, це були лише обіцянки, адже сміття й надалі мокло, мерзло, тушилось і пеклось просто неба… Ми чули про господарність і про її відсутність, хизування тим, що наше сміття привернуло увагу найвищих владних мужів, які не раз приїжджали, аби вирішити проблему. Однак, віз був і далі там.
Поки хтось відкрито почергово розкидав гральні кості на полі політичних ігор, львів’яни знервувались, забідкались і нажили собі нових сусідів – добре вгодованих гризунів. У всіх на думці весь цей час було одне: невже всім байдуже до нашого здоров’я? Насправді, це було риторичне питання, бо так воно, вочевидь, і було.
Минулого тижня очільник Львівщини Олег Синютка запропонував передати під контроль ОДА вивезення сміття з міста. Міський голова Львова пристав на його пропозицію, хоч і назвав її ультиматумом.
Відповідне рішення ще мали розглянути депутати міськради на найближчому пленарному засіданні. Однак у день сесії міськради, 29 червня, Олег Синютка передав головам фракцій у міськраді новий текст ухвали, який дещо відрізнявся від попередніх домовленостей – зокрема, там не було чітких термінів делегування сміттєвих обов’язків, а також йшла мова про те, щоби визнати роботу міського голови Львова по ТПВ незадовільною. Міські обранці створили робочу групу й вирішили знайти компроміс, як вони зазначають, відкинувши усі політичні підтексти.
Відтак у четвер, 29 червня, депутати міської ради після понад семигодинного обговорення в рамках робочої групи таки проголосували за проект ухвали “Про організацію вивозу твердих побутових відходів у місті Львові до 30.06 2019”, згідно з якою Львівська ОДА отримує повноваження на вивіз та захоронення сміття зі Львова. За відповідний документ проголосували 55 міських обранців.

Ухвала по ТПВ: читаємо між рядків

Одразу після прийняття ухвали Львівської міської ради по ТПВ Андрій Садовий відзвітував на своїй Facebook-сторінці про головні меседжі прийнятого рішення.
“Місто передає обласній адміністрації повноваження на вивезення та захоронення ТПВ з території Львова на два роки (до 30 червня 2019 року), місто погоджується сплачувати за це обласній адміністрації наступні кошти – 150 млн грн у 2017 році, 300 млн грн у 2018 році, 150 млн грн у 2019 році. Пішли на цей крок у відповідь на ультиматум представника державної влади, який минулого тижня офіційним листом повідомив громаду Львова, що лише за таких умов з міста буде знята сміттєва облога. Додаткові вимоги пана губернатора, які він сьогодні озвучив на ранковій зустрічі з керівниками фракцій, щодо добровільної відмови міста від будівництва сміттєпереробного заводу, відкинули. Також відкинули вимогу довічної передачі питання ТПВ в руки державної влади”, – наголосив мер Львова.
І додав, що “зі своєї сторони продовжить дії у напрямку реалізації стратегії “Zero Waste Lviv”, яка від вчора стала офіційною програмою Львівської міськради і будівництва сучасного сміттєпереробного заводу на території ТЕЦ-розробка проектної частини уже в процесі”.
Однак, за словами Олега Синютки, ухвала, що її 29 червня прийняла міська рада Львова, суттєво відрізняється від пропозицій ЛОДА і “може містити юридичні пастки, однак обласна адміністрація не зважатиме на це і вирішуватиме проблему виключно в господарській площині”.

фото: Олег Огородник

Сміття приберуть до середини липня?

Олег Синютка під час зустрічі з мас-медіа вчора, 30 липня, розповів, що Львівська облдержадміністрація напрацювала основні етапи вирішення проблеми із вивезенням твердих побутових відходів. Їх запропонують громадам та компаніям, які займатимуться очищенням міста Львова від сміття.
“Для вирішення сміттєвої проблеми ми пропонуємо для громади і для тих компаній, які допомагатимуть нам у роботі, кілька етапів із вивезення ТПВ. Зокрема, за нашими розрахунками, до середини липня (раніше державна комісія з питань НС дала вказівку очистити Львів від сміття до 5 липня“Пошта”) ми очистимо Львів від ТПВ. Упродовж наступних трьох місяців ми повинні зменшити кількість відходів, які вивозять на територію Львівщини і перейти до системної безперебійної організації вивозу ТПВ. На третьому етапі, який триватиме упродовж п’яти місяців, ми повинні відновити систему організації збору ТПВ, в тому числі й сортування і вивозу вторинної сировини, яка значно зменшить кількість відходів на полігонах”, – розповів Олег Синютка.
За його словами, для контролю ситуації із вивезенням сміття, встановлять чіткий облік через вагові комплекси.
“На четвертому етапі у 2018 році ми повинні перейти до системної переробки та утилізації ТПВ, також ми прогнозуємо, що перейдемо до утилізації способом виготовлення альтернативного палива”, – зазначив голова Львівської ОДА.
На завершальному п’ятому етапі  у 2019-ому році розпочнеться будівництво сміттєпереробного комплексу, який остаточно вирішить проблему твердих побутових відходів на території міста.

Обсяги невивезеного сміття – невідомі

Водночас голова Львівської ОДА визнав, що органи влади… не володіють реальною цифрою щодо обсягів накопиченого у Львові сміття. Для того, щоби з’ясувати справжній стан справ, слід провести повну інвентаризацію контейнерних майданчиків, ввести зважування всього сміття, яке вивозять зі Львова та провести аудит фінансових потоків.
“Немає обліку відходів. Ні Львівська ОДА, ні Львівська міська рада не знають, скільки сміття нагромаджено у місті – на майданчиках та перевантажувальних станціях”, – наголосив Олег Синютка.
На його думку, слід провести аудит процесу вивозу відходів, а також запровадити тотальне зважування всіх автомобілів, які вивозять сміття з міста.
Місто передає обласній адміністрації повноваження на вивезення та захоронення ТПВ з території Львова на 2 роки – до 30 червня 2019 року
Під час засідання Державної комісії з питань НС у Львові віце-прем’єр Геннадій Зубко заявив, що у Львові накопичилося приблизно 6,5 тисячі тонн відходів. Натомість Львівська міська рада називала цифру в майже 12 тисяч тонн.
Також Олег Синютка заявив, що розглядається варіант вивезення і утилізації сміття зі Львова за межі області. Він розповів, що мав зустрічі з міськими головами та керівниками ЛОДА щодо можливості утилізації львівського сміття за межами Львівської області.
“Ми розглядаємо можливість утилізації ТПВ поза межами Львівщини. Позавчора я мав зустрічі, на моє велике здивування, ніхто не спілкувався з очільниками поза межами області”, – сказав він.
Водночас Олег Синютка відмовився озвучувати про які області йдеться.
“Якщо досягнемо домовленості, то вони будуть публічними”, – відказав голова Львівської ОДА.

Політика на смітті: the end?

На запитання “Пошти”, чи тепер львів’яни можуть бути певні, що на даному етапі політичні ігри навколо сміття завершені, голова області відповів: “Це залежить від очільника міста, який вирішив перевести господарське питання в політичну площину. Якщо Андрій Садовий і дальше буде переводити суто господарське організаційне питання у політичну площину, то, на превеликий жаль, тоді ніхто не буде унеможливлений від цієї політичної гри та перенесення інтересів мешканців Львова в угоду своїм політичним амбіціям”.
Водночас голова Львівської ОДА додав: “Я хочу вам сьогодні привселюдно заявити, що жодних політичних речей у львівському смітті немає. І ми продемонструємо, що це є виключно господарське питання, яке треба просто взяти і зробити”.
Петро Адамик, голова фракції “Блок Петра Порошенка” у Львівській міськраді:
– Ухвала по ТПВ – це насправді компроміс, який розв’язав руки Львівській облдержадміністрації і надав їй, вважаю, достатньо повноважень, щоби вирішити проблему сміття по суті. І я аж ніяк не вважаю, що пропозиції від ЛОДА щодо відходів – це ультиматуми. Це рука допомоги Львову задля вирішення сміттєвого наболілого питання. Хоча, не заперечую, що тут присутні і політичні моменти. Бо Львову й справді ніхто ультиматумів не ставив, а лише запропонував допомогу. Ми за неповний рік витратили близько 350 млн грн на вивезення ТПВ за межі області, то у цьому випадку такі суми означають те, що ми працюємо у поті чола, “Візьми і зроби”. А коли нам за такі ж самі гроші пропонують прибрати місто від сміття, то це, бачте, надто великі кошти… Де логіка?! Андрій Іванович рік говорить про блокаду з боку держави, а коли представник держави пропонує реальну допомогу щодо вивезення відходів із міста, то мер запевняє усіх, що то аж ніяк не допомога, а ультиматуми. Давно кажу, що у Львові за останній рік з’явилась своя політика поводження із твердими побутовими відходами. Вважаю, що міський голова Львова займається не господаркою, а політикою. Бо Львів за останній рік по допомогу хіба що в ООН не звертався – всі решта, здається, вже знають про наші проблеми із вивезенням сміття… Ні для кого не є секретом, що Андрій Садовий – відомий медіа-мен, і тому він медійно намагається воювати із опонентами. Однак, я все-таки думаю, що дострокових виборів мера не буде, а ухвала по ТПВ справді дасть можливість прибрати сміття із міста Лева.
Юрій Кужелюк, голова фракції “Громадянська позиція” у Львівській міськраді:
– Вся справа в тому, що ми могли б давним-давно вирішити сміттєве питання. Для нас є відкритий полігон у Тернополі, єдина їх вимога – привозити сміття у спресованому вигляді. І це насправді не є складно. Однак справа торкнулась політикуму та банального небажання вирішити проблему. Спочатку партизанським способом облаштували пресувальну станцію у Рясному, люди збурились (знайшлись і бажаючі їх збурити) і вже здати назад не можна було. Та й зараз у нас всі проти всього протестують: як вирішити питання ніхто не знає, але на протест тим не менше виходять. А якби в нас нормально працювала пресувальна станція, то ми б тільки платили за перевезення сміття у Тернопіль, відтак суттєво б зекономили кошти. Ну але маємо те, що маємо. Рано чи пізно це мало закінчитись двома речами: або масовою епідемією у Львові або якимось вирішенням проблеми на урядовому рівні. Відтак, передали сміття облдержадміністрації: за відповідний текст ухвали по ТПВ проголосували цього тижня (29 червня – “Пошта”) на сесії міськради. Тепер м’яч на полі облдержадміністрації. Хоча не так просто було дійти цієї згоди із міськими депутатами. Після того, як отримали 29 червня вранці текст ухвали від ЛОДА, то створили робочу групу у міськраді, яка б цей папір привела до більш-менш нормального вигляду. Робоча група відкинула всі політичні моменти із цієї ухвали. Встановили, що гроші місто не зараз платитиме, а пізніше, бо зараз цих коштів просто нема. Внесли поправки, щоби заборонити створення полігонів у Львові, зокрема, на території ТЕЦ-2, бо приїхав до Львова віце-прем’єр Геннадій Зубко і сказав там зробити смітник. І це поряд із житловими кварталами! То давайте вже тоді облаштуємо сміттєзвалище на Грушевського перед Кабміном?! Внесли також поправку, щоб зважувати сміття – це дуже важливо. І хоч область не дуже задоволена прийнятою ухвалою, однак, вважаю, що ми нічого особливого не змінили. Тим часом сміття і справді потроху вивозять із міста. Однак, не варто забувати, що стоїть питання не лише вивезення накопиченого сміття, а регулярного прибирання Львова, адже містяни щодня продукують відходи. Зрештою, не тільки львів’яни, а й мешканці навколишніх сіл, туристи тощо. Водночас, важко не помітити, як гонорово почалось вивезення сміття зі Львова – воно про щось, як на мене, говорить. Я не хочу вдаватись в теми сміттєвої блокади, і думок про те, що Петро Порошенко щоранку прокидається і першим ділом телефонує дізнатись, а що там у Львові зі сміттям та Андрієм Садовим. Однак, про окремі речі складно не згадати.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7886 / 4.5MB / SQL:{query_count}