Оновлена площа перед оперним: коли ж нарешті?

Попри обіцянки встановити “сухий фонтан” біля Львівської опери, там і досі у засміченій чаші працює старий водограй. “Пошта” поцікавилась, коли ж там і хто належним чином облаштує територію

фото: Візуалізації Івана Юнакова (2)
Коли йдеться про львівські фонтани, найперше спадає на думку головний водограй міста, що на площі біля Львівського національного академічного театру опери та балету. І зараз цей фонтан далеко в не найкращому стані.  Збудували його ще у 2008-ому. Вже дуже довго він працює неправильно – форсунки нерегульовані, у ньому дешева гідравліка, у літню пору там накопичується багато сміття і пластикових пляшок. До того ж, у водограю вже кілька років зламане освітлення, зірвані всі дрібні трубки, місцями збитий мармур.
Дехто і досі не може змиритись, що головну площу міста прикрашає саме такий водограй… Адже як театр починається з гардеробу, так і Львів для туристів – з огляду Львівської опери. Та й для місцевих ця площа вже давно стала найпопулярнішим місцем для  зустрічей – і більшість здибанок, незважаючи на всі суперечки стосовно його вигляду, відбуваються саме тут.
Про реконструкцію площі перед Оперним говорять вже близько двох років. Ще влітку 2015-го виконком міськради прийняв рішення про проведення капітального ремонту фонтану перед Львівським національним академічним театром опери та балету ім. С. Крушельницької. Згідно з рішенням, капремонт фонтану за власні кошти проведе благодійний фонд “Сокар-Благо”.
“Це буде подарунок від славного азербайджанського народу чудовому місту Львову”, – зазначив тоді представник компанії-інвестора Азі Асланов.
Вартість робіт із його встановлення становитиме близько мільйона євро, повідомили в прес-службі Львівської міської ради.

Світломузичний фонтан із метеостанцією

Як писала “Пошта”, фонтан планують збудувати за останнім європейським зразком – в одній площині з гранітною поверхнею, а вся гідравліка – всередині. Це дозволить не втрачати багато води під час випаровування й експлуатувати цю площу взимку.
За словами офіційного представника компанії, архітектора проекту Івана Юнакова, майбутній фонтан буде знаходитись у тих же зонах, що й теперішній.
“Фонтан буде сухий. Вся гідравліка фонтану буде ховатися під землю, і вода потраплятиме крізь щілини між гранітом. Це дуже зручно, адже взимку це місце можна було використовувати для ялинки, а влітку – для фонтану”, – запевнив архітектор ще у 2015-ому.
З його слів, у фонтані також буде встановлена метеостанція, яка буде слідкувати за вітром та вологою, регулюватиме воду. Вона автоматично буде регулювати висоту води. Майбутній фонтан, натомість, буде ще й світломузичним. Музика гратиме не постійно, те, що відбуватиметься в оперному, водночас буде чутно й на вулиці. Також на площі вбудують у землю світлодіодні світильники, підкреслюючи велич Оперного театру, та підсвітять лавочки. Площу замостять новою, більшою та міцнішою плиткою і ліквідують сходинку між фонтаном та Оперою. На площі буде безкоштовний доступ до Wi-Fi. Саму чашу старого фонтану планують перенести.

фото: Олег Огородник

Обладнання закупили. Чекають на встановлення

Головний архітектор Львова, Юліан Чаплінський, розповів, чому у центрі міста досі працює старий фонтан, який обіцяли вже давно прибрати. З його слів, новий фонтан вже привезли із Канади в Україну, однак його монтаж досі не розпочато.
“Не можу сказати, коли побачимо результати. “Сокар-Благо” вже закупив гідравлічне обладнання, насоси канадського виробництва. Це все вже є в Україні. Реалізація проекту трохи затримується, але компанія не відмовляється від своїх обіцянок”, – зазначив “Пошті” Юліан Чаплінський.
З його слів, “сухий” фонтан, який вже працює на оновленій площі Митній, має запрацювати і на оновленій площі перед Оперним.
“Але це буде більш розкішний “сухий” фонтан. Такі фонтани взимку – це звичайна площа, на якій може що-небудь стояти. Якщо ж є чаша фонтану, то це неможливо. Та й гранітна чаша переважно дуже запилюється, там накопичується мул та сміття. Тому “сухі” фонтани значно ефективніші в експлуатації. “Сухі” фонтани – це не якесь ноу-хау. У всьому світі їх активно встановлюють і все більше на них переходять”, – зазначив він.

Площа європейського зразка

Зі слів головного архітектора Львова, по всьому світу площі перед оперним театром цікаво впорядковані та охайні.
“Європейські площі відрізняються дуже “чистими” рішеннями. Використовують лаконічні форми – без купи граніту та нав’язливих конструкцій, суто мінімалістичний підхід, який служить фоном для акцентів. У нашому випадку акцентом є Оперний театр, відповідно, перед ним має бути абсолютно чиста площа, ліхтарі ХІХ століття. Тобто, все те, що цінне – залишається. У радянські часи там Ленін стояв, потім клумба була. Тепер виростаємо, змінюємо наше місто в унісон із європейськими містами. Думаю, що у майбутньому площа перед Оперним стане більше для людей”, – наголошує Юліан Чаплінський.
“Старий фонтан хоч і примітивний, але більше підходить до архітектоніки театру. У новій площі оригінальності думки я не бачу, прив’язаності до театру –  також. Дуже прикро, що ніхто не долучав до обговорення вигляду площі керівництво театру. Та й те, що є зараз нікуди не годиться – машинки на людей наїжджають. Ця дешева карусель підкреслює несмак у центральній частині міста, біля пам’ятки ЮНЕСКО”, – зазначив гендиректор-художній керівник Львівської опери Василь Вовкун.
У свою чергу Галицька райадміністрація підтримує поточний ремонт фонтану.
“Ми розконсервували цей фонтан після зими, але нічого капітального не робили. Замінили деякі деталі. Запрацював фонтан відучора. Його вмикатимуть щодня  з 09.00 до 20.00. Пізніше, можливо, відкоригуємо графік. На мою думку, там пасуватиме “сухий” фонтан, бо він антивандальний. У звичайний фонтан влітку хтось залазить, встає на форсунки, вони гнуться, ламаються. Та й в обслуговуванні вони простіші”, – зазначив у розмові з “Поштою” заступник голови Галицької райадміністрації м. Львова Андрій Зозуля.
Львів’яни ж також наголошують – важливо не просто облаштувати нову площу, а навести там порядок. Адже інколи здається, що це не площа перед Оперним театром, а парк атракціонів…
“Треба звідти забрати всі машинки, атракціони, солодкі вати та попкорни, які взагалі не вписуються в цю культурну зону. Не можливо пройтись по площі спокійно, бо весь час треба обходити машинки, щоб ті не наїхали на вас”, – акцентує львів’янка Вікторія.
Сподіваємось, що рано чи пізно ця площа таки матиме нове життя, львів’яни пишатимуться новим простором, а туристи захоплюватимуться.

Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку:
– Для нас дуже важливо показати Львівську оперу по-новому, адже це дуже цінний елемент міської архітектури, який свідчить про нашу культуру, відкритість і багату історичну спадщину. Станом на сьогодні реалізовується проект реконструкції площі перед Оперним театром. Раніше місто вело перемовини із кількома компаніями щодо фінансування цього проекту. Адже мова одразу йшла, що реалізовуватимуть проект за партнерські кошти. Відтак, із однією з компаній досягли домовленості. Розроблено досить сучасний проект, який показує зовсім іншу організацію руху пішоходів, показує людину як ключову складову цього простору. Ну і сухий фонтан, який запрацює невдовзі на площі, це також цікавий елемент, який не закриватиме Оперу, а навпаки – відкриватиме її. Бо ж попри заборону там їздять машинки, працюють дитячі атракціони, які багатьох дуже дратують. Люди, які приходять в Оперу, хочуть бачити оточення трохи іншого характеру. Простір, який там запланований, унеможливить наявність речей, які не завжди прикрашають наше місто.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7337 / 4.44MB / SQL:{query_count}