Як Самбір світлішим стає

У місті коштом Євросоюзу реалізовують проект модернізації вуличного освітлення – старі ліхтарі замінюють на нові енергоощадні LED-світильники

фото: Ірина Цицак
Європа економить і нас цього вчить. Загалом у Європі найбільший акцент на енергозбереженні роблять Швеція та Німеччина. Сусідня Польща також не пасе задніх й активно впроваджує все енергоощадне. У той же час, Україна й досі споживає енергії майже вдвічі більше ніж Європа, зазначають експерти. А ще – українців не вчать заощаджувати субсидії…
Майбутнє ж за енергозберігаючими технологіями та альтернативною енергетикою – енергією сонця та вітру. Зараз же Україна, звісно, з допомогою різноманітних європейських програм, підвищує енергоефективність у містах – яскравим прикладом є місто Самбір.
Зокрема у Самборі втілюють проект реконструкції міської системи вуличного освітлення за фінансування Європейського Союзу через Програму CoM-DeP, що передбачає модернізацію системи зовнішнього освітлення. Як?
Шляхом встановлення енергоефективних LED-світильників, оновлення мереж та обладнання, а також впровадження системи моніторингу та управління зовнішнім освітленням міста. Це один із найбільш масштабних проектів з реконструкції вуличного освітлення в Україні.
Загалом цей проект передбачає освітлення 24 вулиць Самбора – здебільшого на околицях міста. Вулиці, жителям яких пощастило бути зі світлом, себто з новими енергоощадними світильниками, обирала спеціально створена комісія.
Місто економить бюджетні кошти, для жителів – освітлені вулиці та безпека ввечері та вночі. За нинішнього тарифу на електроенергію для вуличного освітлення розрахункова економія бюджетних коштів становитиме близько 1 мільйона гривень на рік. Ініціатори проекту кажуть, що ці кошти можуть скеровуватися для подальшої заміни світильників та нарощування економії енергії в місті.
Вже замінено 600 з понад 750 запланованих ліхтарів на LED-світильники та триває заміна понад 25 км електричної мережі на лінію із самоутримним ізольованим проводом, зазначають у Фонді “Східна Європа”. Замінено дві з десяти щитів живлення вуличного освітлення на шафи управління вуличним освітленням.
Роботи по монтажу фінансуються міською радою, кошти на закупівлю обладнання надано Європейським Союзом у рамках CoM-DeP.
Жителі Самбора, звісно, тішаться, що у їх місті стало світліше (до слова, яскравість освітлення можна регулювати). Водночас кажуть, що хотіли б, аби зекономлені на світлі кошти “вкладали у ремонт доріг, реконструкцію дитячих майданчиків та встановлення нових”.
“У 2010 році до ініціативи “Угода мерів” почали приєднуватися міста з України. У 2012 році приєдналися також два міста Львівщини – Самбір та Жовква. Цю ініціативу підтримує Європейський Союз. Мета ЄС – допомогти містам зменшити витрати на електроенергію, – зазначив Ян Ваандерс, керівник команди підтримки Програми Com-DeP. – Наразі ми робимо демонстраційні витрати, аби показати як муніципалітет може скоротити витрати на електроенергію. Зараз в Україні реалізовуються 11 проектів, зокрема у Самборі та Жовкві. Бюджет проекту 8 млн грн. Очікуємо, що реалізація проекту дасть заощадження електроенергії на 75% у системі зовнішнього освітлення, а це заощадження грошей міста”.
“Це один із найбільших проектів, які зараз реалізовують на Львівщині, який має на меті покращення вуличного освітлення. Нам приємно, що підтримку проекту здійснює спеціальна програма Європейської комісії “Угода мерів –Демонстраційні проекти”, – додає Віктор Лях, президент Фонду “Східна Європа”.
З його слів, мета проекту має три складові – економічну, екологічну та соціально-освітню. “Економічний ефект – місто економить гроші бюджету. Екологічний – зменшуємо кількість викидів вуглецю у повітря. Соціально-освітній ефект, коли містяни почувають себе більш комфортно та у більшій безпеці. Прагнемо, аби цей приклад Самбора став прикладом і для жителів на особистому рівні, себто місто економить, то і я в своїй родині буду більше економити та робити акцент на енергозбереження”, – наголошує Віктор Лях.
“Дякую керівництву Фонду “Східна Європа” без яких би цей проект не відбувся. Сподіваємося на подальші цікаві спільні проекти. Цей важливий для Львівщини проект співфінансує й Львівська облрада. Мова про 0,5 млн грн. Ця каденція Львівської обласної ради власне робить акцент на місцеві громади, які показують ініціативність і фаховість. Це показники прогресу та бажання робити своє життя комфортнішим і сучаснішим. Кажу про програму мікропроектів, програму соціально-економічного розвитку”, – наголосив  Володимир Гірняк, заступник голови Львівської обласної ради.
Зі слів Михайла Мельника, директора департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської облдержадміністрації, наша область робить значний акцент на програмі енергозбереження. “Зокрема у нашій області успішно діє програма так званих “теплих кредитів” і впродовж 10 років вже понад 25 тисяч мешканців скористалися цією програмою.
Одні замінюють вікна, інші – котли. Самбір ж –  одне з перших міст, яке підписало “Угоду мерів”, взявши на себе зобов’язання зменшення споживання енергоресурсів і скорочення викидів вуглецю. Як бачимо, проект модернізації вуличного освітлення успішно втілюють і жителі міста задоволені”.  
Загалом, з його слів, торік на Львівщині інвестували понад 16 млн євро в альтернативну та відновлювальну енергетику. Так, у 2016-ому ввели в експлуатацію другу чергу найпотужнішої в Карпатах вітроелектростанції “Старий Самбір-1” – загальною потужністю 6,6 МВт, одну сонячну електричну станцію – 4 МВт, 41 сонячну установку приватних домогосподарств – 600 кВт. Також торік в області запрацювали 18 котелень на альтернативних видах палива. Це дозволило зекономити 1,9 млн м куб. газу. У 2017-ому планують запустити 40 котелень у бюджетній галузі (економія газу – 24,1 млн м куб.) та 800 котлів у приватному секторі (економія газу – 9,8 млн. м куб.).
“Те, що проект успішно реалізовується, це заслуга тих людей, які були причетні до якісного написання проекту. Кажу про управління економіки нашої міськради, – зазначає Юрій Гамар, міський голова Самбора. – Освітлення вулиць – це і комфорт для жителів, і їхня безпека. Зробили акцент  на околиці нашого міста. А ось зекономлені кошти дадуть нам можливість збільшити освітлення у нічний період та модернізувати освітлення на інших вулицях”.
У планах – впровадження системи моніторингу та управління технологічними об’єктами міського освітлення і виконання декоративного підсвічування семи об’єктів архітектури міста. 
До слова, крім того, що у Самборі стало світліше, місто чисте – сміття вчасно вивозять… Самбірчани ж запрошують львів’ян на вікенд до свого гарного, затишного й охайного міста – подивитися тут є на що. 
Львів-Самбір-Львів


Роботи по модернізації вуличного освітлення Самбора – частина проекту “Муніципальні партнерства для покращення енергоефективності у Самборі та Жовкві”. Мета проекту – підвищити енергоефективність у м. Самбір та м. Жовкла, завдяки модернізації муніципальної інфраструктури. Проект фінансується Європейським Союзом. 
Спільний проект Фонду Східна Європа, міських рад Жовкви та Самбора – переможець конкурсу Програми ЄС “Демонстраційні проекти Угоди мерів” (COM-DEP), реалізується за підтримки Львівської обласної ради та обласної державної адміністрації. Конкурс мав на меті підтримати міста в регіоні Східного Партнерства щодо практичного впровадження Планів дій зі сталого енергетичного розвитку, які були напрацьовані цими містами на початкових етапах реалізації добровільних зобов’язань, передбачених Угодою мерів. 
Жовква та Самбір зможуть модернізувати муніципальну інфраструктуру та отримати комплексну експертно-інформаційну підтримку, щоб суттєво покращити енергоефективність своїх міст і зменшити енергозалежність.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7569 / 4.43MB / SQL:{query_count}